Witaj!
Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Przeżycia i zadowolenie uczestników podróży tanatoturystycznych

Ankiety badawcze i ciekawe strony www (głównie turystyczne).

Moderatorzy: Comen, gar

monika
Nowy
Nowy

Post autor: monika » 25 lis 2017, o 17:59

Szanowni Państwo,
prowadzę badania wśród uczestników wyjazdów tanatoturystycznych. Uprzejmie proszę o pomoc w wypełnieniu ankiety. Ankieta jest całkowicie anonimowa i będzie wykorzystana wyłącznie do celów badawczych. Dziękuję bardzo.

https://www.webankieta.pl/ankieta/31080 ... znych.html

Awatar użytkownika
Comen
Z-ca Administratora
Z-ca Administratora

Przeżycia...

Post autor: Comen » 25 lis 2017, o 19:30

Ankietę wypełniłem.
Jedno zastrzeżenie - ankieta zakłada, że odwiedzanie miejsca pochówku wiązać się musi koniecznie z przeżywaniem traumy śmierci, współodczuwania tragedii narodowej, współczucia dla ofiar wojny. Cmentarz nie koniecznie musi się kojarzyć z martyrologią. Wiele z nich to także ładne ogrody miejskie, np. cmentarz szczeciński odwiedzałbym raczej dla zieleni a nie dla grobów. Na Rossę idzie się trochę dla pochowanych tam słynnych Polaków, którzy w większości zmarli jednak śmiercią naturalną, nawet Piłsudski. Idzie się raczej dla sztuki cmentarnej a nie dla osobistych wspomnień. Cmentarz na Rotundzie w Beskidzie Niskim to nekropolia żołnierzy austriackich, czeskich, węgierskich, rosyjskich - raczej nie polskich. Można się oczywiście utożsamiać historycznie z żołnierzem, który ginął na froncie, ale prawdę mówiąc większe wrażenie robiła oprawa w określonych okolicznościach przyrody (prawie jak w horrorze). Cmentarz w Wasilkowie byłby całkiem zwykłym parafialnym miejscem pochówku gdyby nie rzeźby religijne miejscowego proboszcza. Abstrahując od ich poziomu artystycznego są mocno emocjonalne a grupa śmierć dziecka wywołuje dość silne wrażenie. Na starych cmentarzach często istotniejszy jest nastrój opuszczenia niż poczucie więzi z pochowanymi.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Moderator/Forumowicz 2016
Moderator/Forumowicz 2016

Post autor: gar » 25 lis 2017, o 21:20

Wypełniłem.
Zgadzam się z oceną Comena.
Dodam jeszcze przykład kirkutów czy mizarów - idę z ciekawości a nie z podanych powyżej przyczyn okołomartyrologicznych.

monika
Nowy
Nowy

Post autor: monika » 25 lis 2017, o 21:52

Dziękuję bardzo za tak szybką odpowiedź oraz za cenne rady, które na pewno wykorzystam w pracy. Pozdrawiam

Odpowiedz