Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Ankiety badawcze i ciekawe strony www (głównie turystyczne).
Awatar użytkownika
Pat0098
User
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2016, o 20:37
Lokalizacja: Kraków

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Pat0098 » 15 paź 2016, o 20:38

Dzień dobry!
Jestem studentką, która piszę pracę inżynierską na temat znaków wielkiej wody - powodzi na terenie całej Polski. Poszukuje ich dzień w dzień, przeglądam masę literatury, stron internetowych, gdyż moim zadaniem jest odnaleźć ich jak najwięcej. Pierwszą prezentację pracy mam już u początku grudnia, stąd czasu nie mam zbyt wiele, a wtedy muszę oprócz opracowania graficznego na mapie, przedstawić również pełny tekst obrony. W obawie, iż mogę nie nadążyć z ilością materiałów, wyszukanych na internecie stron, blogów, wypożyczonych publikacji, które zostały jeszcze do przeglądnięcia i odnalezienia ich na mapach oraz na fotografiach, pragnę zwrócić się z ogromną prośbą o pomoc w tym temacie. Również należę do tych wiernych podróżników, kochających turystykę a w szczególności górską/tatrzańską , stąd chciałam w pierwszej kolejności poszukać pomocy w "bliskim" sobie gronie. Jeżeli ktoś z Was, posiada informacje, widział, napotkał bądź po prostu wie i zna miejsca lokalizacji tychże znaków powodziowych (tj. tabliczki, znaki wysokości wody, jakieś zabytkowe wodowskazy, pamiątkowe obeliski, pomniki, słupy, bądź napisy na budynkach, a także blogi, może własne strony, czy inne źródła), z całego serca proszę o wzięcie udziału w tymże wątku. Posiadam obecnie tych znaków 87. Jednak nawet, gdyby miały się one tutaj powtórzyć, nie ważne, proszę, o wszelkie znane i wiadome przez Was miejsca. Jest to również coś, co może zostać wykorzystane i stworzony zostanie portal mapowy i opisowy, poświęcony "szlakowi" pamiątek po powodziach, niekiedy tak tragicznych w skutkach, w naszym kraju. Oczywiście wszystkie zdjęcia własne, prywatne jak i same informacje własne, zachowują swoich Autorów i tylko od życzenia danego Autora, zależeć będzie, w jakiej ilości, będą one miały zostać przeze mnie podane :).
Bardzo serdecznie dziękuję już z góry, za wszelaką uprzejmość i okazaną przez wszystkich podróżników pomoc!
Patrycja, studentka Politechniki Krakowskiej

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Adler » 15 paź 2016, o 20:43

Witaj,
pomożemy, ale staraj się zaglądać do nas i napisz coś czasem na forum.
Pat0098 pisze:Również należę do tych wiernych podróżników, kochających turystykę a w szczególności górską/tatrzańską , stąd chciałam w pierwszej kolejności poszukać pomocy w "bliskim" sobie gronie.
Jest szansa, że się dogadamy. :)

Awatar użytkownika
Pat0098
User
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2016, o 20:37
Lokalizacja: Kraków

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Pat0098 » 15 paź 2016, o 20:53

Z wielką przyjemnością, będę kolejnym aktywnym użytkownikiem tego forum. Czas po pracy dyplomowej pozwoli na częstsze uczestnictwo niż zdołam obecnie. Myślę, że najczęściej pojawiać się będzie z mojej strony tematyka polskich Tatr, które ukochałam chyba najbardziej. Z kolei w Rodzinie, nie brak miłośników małych, historycznych mieścinek i zabytkowych miejsc, szczególnie tych, które powoli zostają zapominane...Bardzo chętnie będę się dzielić zarówno tym, co już mam jak i tym, co rzecz jasna będzie :)
Serdecznie pragnę podziękować, Adminowi jak i wszystkim, którzy (w co wierzę gorąco) włączą się w dyskusję!

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Comen » 16 paź 2016, o 00:23

Jakiegoś wielkiego zbioru tego typu oznaczeń nie posiadam a podejrzewam te które mam na zdjęciach to raczej już masz także, ale temat jest ciekawy zarówno dla geografa jak i turysty podążającego szlakami wzdłuż polskich rzek. Tym bardziej, że wielkie powodzie są w naszym kraju dość częste, zdarzały się zresztą całkiem niedawno pomimo znacznie lepszego poziomu wiedzy i możliwości zabezpieczeń hydrotechnicznych. W Krakowie takich tablic jest niemało, aczkolwiek jakoś się za nimi nie uganiałem, niektóre są zresztą trudno dostępne, bo np. w klasztorach za klauzurą albo w głębi podwórek.
Na budynku dawnego browaru królewskiego przy Placu na Groblach
SSA41070.jpg
SSA41069.jpg
SSA41072.jpg
SSA41071.jpg
W Podgórzu przy wejściu do dzisiejszego Domu Kultury ul. Sokolska
Podgórze.jpg
Z tego co wiem są jeszcze w klasztorze Norbertanek, na ulicy Koletek i jeszcze w jednym miejscu w Podgórzu na ulicy Kącik.
No i znalazłem jeszcze zdjęcie z Torunia. Ale to też jest tablica, którą pokazują w zasadzie każdej miejskiej wycieczce. Znajduje się na Bramie Mostowej.
Toruń.jpg
Podejrzewam, że takich tablic powinno być też sporo w innych miastach: Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu. Ale są to raczej miejsca dla wtajemniczonych. Jeśli nie znajdują się "na widoku" to przeciętny turysta oglądając miasto ich tak łatwo nie znajdzie. We Wrocławiu jest na pewno pomnik powodzi tysiącletniej z 1997 roku w kształcie postaci ratującej książki z piwnic biblioteki uniwersyteckiej. Nie pokazuje poziomu wody, ale na pewno jest to upamiętnienie samego wydarzenia.
Pomnik Powodzi Tysiąclecia.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Pat0098
User
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2016, o 20:37
Lokalizacja: Kraków

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Pat0098 » 16 paź 2016, o 04:33

Ostatniego pomnika do tej pory nie odnalazlam, za co bardzo dziekuje. Posoadam Krakow - zostal juz opracowany. Generalnie temat ten moze byc pocoagniety dalej i stworzony zostac moze szlak pamieci powodzi, ktore wlasnie - tak czesto i niekiedy bardzo powaznie w skutkach nawiedzaly nasze regiony. Bardzo podoba mi sie ten temat rowniez. Gdansk i Wrocław posiadam, jednak nie wyklucza to, iz wszystkie z tych terenów zdolalam odnaleźć - jak wlasnie tenze pomnik. Serdecznie dziękuję ponownie. Wiem, ze w Zgorzelcu podobno z roku 2010 zarowno maja jak i sierpnia jest sporo znakow. Na drzewie, slupie, murze, obrebie stacji kolejowej, domach przy wielu ulicach (ktorych numery i nazwy wyszukac zdolalam). Moze pojawi sie ktos, kto te tereny kojarzy. Czesto spotykam opisy, lecz nie ma fotografii. Tak bylo z miejscowoscia Głuchołazy. Na kosciele tamtejszym widnieje tablica z wylania rzeki Białej, z roku nieco ponad 1400. I bardzo uprzejmy Pan z tamtejszego centrum informacji osobiscie wykonal fotografie na rzecz mojej pracy i rowniez - wlasnego zasobu miejsc ciekawych w okolicy. To sa naprawde piekne pamiątki

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Adler » 16 paź 2016, o 10:13

Poza Wrocławiem...

W Kłodzku:
- w kościele Franciszkanów na ścianie jest zaznaczony poziom wody podczas trzech powodzi (1783, 1936, 1997).
- na wysokości okien pierwszego piętra (kamienica) rzeźba z wilkiem "który napił się wody podczas powodzi z 1997r."
- w centrum można znaleźć graffiti/mural Titanica pływającego po poziomie wody z powodzi 1997r.
- pamiętam, że gdzieś jeszcze na białym murze w okolicach starówki widziałem wyraźnie zaznaczony stan poziomu wody z 1997r.

W Kędzierzynie Koźlu:
- na ścianie jednego z domów nad Odrą jest mała tabliczka pokazująca stan wody z 1997r.

W Trzebieszowicach:
- tablice upamiętniające powodzie z 1829r. oraz 1997r.

W Trestnie:
- przy ul. Nadodrzańskiej zaznaczony na budynku poziom widy z 1997r.

W Warszawie:
- na budynku Urzędu Stanu Cywilnego na Pradze wmurowana tablica maksymalnych poziomów wody

W Przecławiu:
- tabliczka z poziomem wody z powodzi z lipca 1934r.

W Poznaniu:
- na ścianie kamienicy Pod Daszkiem widoczna jest tablica upamiętniająca wysokość wody z 1736r.

W Malborku:
- na ścianie hotelu i restauracji "Zamek" tabliczka ze stanem wody (powódź w roku 1888).

W Białej Górze:
- wodowskaz na śluzie (tabliczka z informacją o powodzi w roku 1888).

W Tuchowie:
- na niektórych domach nadal widoczne ślady powodzi i podtopień rzeki Biała (w ostatnich latach kilka razy dochodziło do takich zdarzeń)

W Zawadzie obok Dębicy:
- przy starej A4 jeszcze do niedawna widziałem stare, niskie domy ze śladami powodzi sprzed kilku lat (aktualnie w remoncie)

Awatar użytkownika
Pat0098
User
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2016, o 20:37
Lokalizacja: Kraków

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Pat0098 » 16 paź 2016, o 12:12

Zajdują sie w Opolu - na gmachu Radia Opole, ul. Strzelców Bytomskich 8 a także na Wyspie Bolko (ul. Spacerowa bodajże) oraz Wyspie Pasieka (jakiś dom...). Pani z ZOO na Wyspie Bolko powiedziała, że udzieli pomocy i sama pójdzie i zrobi mi zdjęcia. Niestety nie mogłam poradzić sobie ze znalezieniem fotografii, czy to nawet street view na mapach.
Dziekuje Adminowi!
Tutaj z kolei, Tresno, Poznań (i to nie jeden!), Malbork - posiadam. Pozostałych - nie. Uzupełniam! Również za Kłodzko niesamowicie dziękuję (do niego jeszcze nie doszłam)!

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Comen » 16 paź 2016, o 12:59

Kilka prac dotyczących tego tematu pisano na UMK w Toruniu. Tutaj jest strona gdzie można je przeczytać, jest tam też kilka linków do stron polskich i niemieckich związanych z tym tematem no i opracowanie metodyczne (typu formularze)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Pat0098
User
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2016, o 20:37
Lokalizacja: Kraków

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Pat0098 » 16 paź 2016, o 13:59

Dziękuje, wszystko to już przerobiłam :) to była podstawa mojej pracy :)

Na tymże forum:
wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?t=1405 jest post:

"Kolejne oznaczenie - ulica Słowackiego, budynek po lewej stronie patrząc na skrzyżowanie Słowackiego - Srebrniki"
oraz

"Po "współczesnej powodzi" 2001 jest znak właśnie na budynku Słowackiego/Srebrniki i drugi na Grunwaldzka/Dekerta (foty gdzieś mam ;) ) - nie ma gdzieś trzeciego czasem?"

Na mapach google - Street View, starałam sie go odnaleźć i wydaje mi sie, że jest to budynek Słowackiego 70. Ale nie wiem czy to moja sugestia czy nie. Ktoś, będący może z Gdańska, będzie w stanie udzielić odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Comen » 16 paź 2016, o 17:47

Ten z Gdańska na tym domku wygląda jak tego typu znak, bo jest raczej zbyt nisko aby była to tabliczka informująca o jakichś usługach albo nawet ważnym wydarzeniu czy postaci.
Podobnie Świnoujście - na schodach kapitanatu portu, powódź sztormowa z 1913/14 roku (noc sylwestrowa), chociaż na moim zdjęciu go nie widać, ale pewnie ten biały betonowy kosz zasłania.
64 Kapitanat portu.jpg
Słupsk - Armii Krajowej 3, powódź z 1888 roku, na ceglanej kamienicy na SV jest tam coś co może być taką tablicą, ale pewności nie mam - może tadeks będzie wiedział
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Pat0098
User
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2016, o 20:37
Lokalizacja: Kraków

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Pat0098 » 16 paź 2016, o 19:39

Znalazłam ta tabliczkę. Serdecznie dziękuję. Jednak nie ma lepszego zdjęcia (szukam i szukam). Również dziękuję za Słupsk. Jeśli chodzi o Kapitanat, zadzwonię tam z pytaniem, czy może posiadają jakieś źródło, w którym to zdjęcie uda się dostać
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Pat0098
User
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2016, o 20:37
Lokalizacja: Kraków

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Pat0098 » 16 paź 2016, o 19:53

Racja! Strzał w dziesiątkę. Prosze spojrzeć -> kostaryka.org/miasta/Slupsk_znak_wielkiej_wody_tabliczka_powodziowa_1888_powodz_1888.htm
I znalazlam ja na Street View. Może odnajdę zdjęcie!

Awatar użytkownika
Pat0098
User
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2016, o 20:37
Lokalizacja: Kraków

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Pat0098 » 17 paź 2016, o 06:03

Chciałabym podzielić się tym, co już mam i pokazać, ze z moim Promotorem na czele, projekt ten znajdzie użytkowe zastosowanie, niż tylko papierowa wersje pracy. W koncu jest to rzecz bardzo wartościowa - proszę, tak kreuje się mapa pamięci znaków wielkiej wody: overpass-turbo.eu/ (w lewym górnym rogu, proszę kliknąć komendę "URUCHOM")
Powstaje również strona internetowa na wiki: wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:flood_mark
gdzie każdy, kto potrafi lub zapozna się z pracą w OpeenStreetMap będzie samodzielnie mógł dodawać takie znaki

Awatar użytkownika
Pat0098
User
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2016, o 20:37
Lokalizacja: Kraków

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Pat0098 » 17 paź 2016, o 08:51

Z Kapitanatu obiecane zostało wykonanie zdjęcia (tak w ogóle, to na stronie informacyjnej Świnoujścia napotkałam wiele uwag, skarg i wiadomości mieszkańców, aby tą tablicę w końcu odpowiednio Kapitanat zagospodarował i przestawił). Na Armii Krajowej udało się tak samo - podjęła się jedna Pani ze Starostwa w Słupsku (ulica dalej stoi Urząd, więc bez problemu :) ) A wszystko dzięki Wam, dziękuję i zachęcam również innych do tematu!

Portal zostanie wzbogacony o fotografie, dlatego bardzo zależy mi na tym, aby każdy ostatecznie określił, w jakiej formie czy ilości, będą miały figurować jego dane aby zachować wszelkie prawa autorskie. Każdy ma mieć możliwość odnalezienia się zarówno w wersji papierowej pracy, a przede wszystkim na portalu, gdy nie będzie wprowadzał danych samodzielne

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Comen » 26 paź 2016, o 21:43

Według przewodnika J. Nyki Pieniny jest także tabliczka powodziowa na skale przy wejściu do przełomu Dunajca w Szczawnicy. W oczy mi się nie rzuciła, więc jej na zdjęciu nie mam, ale podobno oznacza maksymalny poziom wody a powyżej jest sygnatura w kształcie orła. Dotyczy katastrofalnej powodzi na Dunajcu z 1934 roku. W tym czasie zniszczona została wakacyjna willa na wysepce Cypel pod Szczawnicą. Szczęśliwie kuracjusze (m.in. znany przedwojenny aktor Adolf Dymsza) zostali ewakuowani do położonej wyżej Orlicy. Być może podobne tabliczki z tego okresu powinny być jeszcze pod Tarnowem (też był podtopiony), a w necie znalazłem jeszcze informację o tabliczce w Rzochowie koło Mielca: https://histmag.org/Polska-pod-woda-powodz-1934-8156 (w komentarzu)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Pat0098
User
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2016, o 20:37
Lokalizacja: Kraków

ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Pat0098 » 27 paź 2016, o 05:14

Ta w Szczawnicy przy wejsciu do przelomu udalo sie zlokalizowac po dluzszych staraniach, ale zdolalam:). Dziekuje jednak za podanie adekwatnej literatury i kawalka historii. Takie ciekawe epizody tez sa bardzo cenne Z kolei o tym drugim nie wiedzialam nic do tej pory za co serdecznie dziekuje. Sprawdze dzisiaj bo w takiej ilosci jaka juz zebralam nie wszystko pamietam, czy Tarnowskie tablice mam rowniez, tak czy inaczej jeszcze dokladnie te okolice sprawdzę

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: ZNAKI WIELKIEJ WODY W POLSCE

Post autor: Adler » 3 gru 2022, o 23:36

Tematycznie...Rzeka Biała między Piotrkowicami, a Łowczowem.
IMG_9981.JPG
IMG_9983.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ