Witaj!
Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Praca inżynierska, prośba, ale i pomoc dla użytkowników!

Ankiety badawcze i ciekawe strony www (głównie turystyczne).

Moderatorzy: Comen, gar

OloOcki
Nowy
Nowy

Post autor: OloOcki » 4 kwie 2017, o 00:11

Halo! Pomocy!

Uzupełnijcie proszę ankietę, która posłuży mi do zrealizowania tematu mojej pracy inżynierskiej.

Przygotowuję analizę widoczności z wież widokowych, z uwzględnieniem walorów turystyczno-krajobrazowych, w polskiej części Sudetów.

Wyniki mojej pracy na pewno poznacie w przyszłości przygotowując plan wycieczki w góry!

https://goo.gl/forms/tGeM2MpuXVmWxstO2

Awatar użytkownika
gar
Moderator/Forumowicz 2016

Post autor: gar » 5 kwie 2017, o 13:11

Część pytań jest dla mnie co najmniej dziwna (np. wiek wieży lub jej usytuowanie nad poziomem morza) i udzielenie na nie odpowiedzi jest dla mnie niemożliwe, gdyż takie przypadki ogarniamy indywidualnie a nie zbiorowo. Proponuje się nad tym zastanowić.

Awatar użytkownika
germ@n
Inicjator Forum
Inicjator Forum

Post autor: germ@n » 5 kwie 2017, o 22:38

Ankieta ma niewiele wspólnego z Sudetami.
Zdjęcia z ciepłych krajów?
Bez sensu.
Nie wypełniam, bo prawdopodobnie był to Twój jedyny wpis na forum.

Awatar użytkownika
Comen
Z-ca Administratora
Z-ca Administratora

Post autor: Comen » 6 kwie 2017, o 00:23

Ja jednak nie podzielałbym optymizmu autora, że wyniki pracy na pewno poznamy przygotowując plan wycieczki w góry. Ankieta dotyczy tematyki ciekawej, ale trudnej do prostego zaklasyfikowania jako zagadnienia sprowadzającego się do estetyki krajobrazu. Na pierwsze pytanie można by odpowiedzieć, że lepiej jak z wieży coś widać niż nic nie widać. Ale co miałoby to być? Czy poszczególne wymienione elementy same w sobie coś wnoszą bez kwantyfikatora? Zawsze będziemy podziwiać jakąś mozaikę krajobrazu, rzadko same pola, lasy, jeziora, itp. Równie dobrze mogę sobie wyobrazić oglądanie zdewastowanego zbiornika poflotacyjnego, spalonego lasu, ścierniska czy brudnej rzeki a z drugiej strony pięknego starodrzewu, czystego jeziora, zadbanych pól z zadrzewieniami, rzeki meandrującej, prostej, głęboko wciętej czy rozlewającej się w podmokłej dolinie. Nota bene nie jestem nawet pewny czy rozległość widoku jest wartością obiektywną wpływającą na ocenę. Czy panorama z Babiej Góry będzie wypunktowana wyżej, (bo szczyt jest szeroki i z pewnością dojrzeć z niego można wiele innych regionów) niż widok z Kobylarza na kotły Wielkiej Świstówki, który też ma swój urok - mimo że jest bardziej ujęciem detalu używając terminologii filmowej. Ja mam wątpliwości. Problem polega na tym, że wchodzimy w pojęcia estetyki, które są mocno subiektywne, aczkolwiek w jakiś tam sposób osadzone także w lokalnej kulturze. Czy widok z Matterhornu na morze alpejskich szczytów liczyć się będzie więcej niż panorama ze szkockich pogórzy tzw. Scott's View - z trzema charakterystycznymi wzgórzami Eildon Hills, która jest opisana w literaturze i dlatego tez funkcjonuje dodatkowo w wyobraźni odbiorcy? Jak odpowie Szwajcar, jak odpowie Szkot? Czy mieszkaniec Beskidów nie będzie cenił nieco innych cech krajobrazu niż mieszkaniec Sudetów albo płaskiego jak stół Mazowsza?
Jeżeli chodzi o architekturę wieży to ona pewnie też ma jakieś znaczenie, ale precyzowanie czy wieża powinna być drewniana, murowana, metalowa, szklana czy plastikowa też jest trudne do zobiektywizowania. Na forum mamy przykłady dwóch wież "ekstrawaganckich" - obie z relacji evil. "Ścieżka w chmurach" w poście Sudeckie wieżobranie oraz Kramolin z relacji Szumawa. Każdy ma oczywiście swój pogląd na tego typu oryginalności. W tym drugim przykładzie jest dominantą niezbyt wybitnego wzgórza, w przykładzie pierwszym usiłuje zdominować naturalne plastyczne wzniesienie. Kłóci się więc z nim i zaburza naturalny krajobraz. Ja Kramolin kupuję, ale pierwsza z wież do mnie nie przemawia.
Nie wiem czy przeciętny turysta odróżni wieżę 100-letnią od 150-letniej. Tych przedziałów powinno być chyba mniej, podobnie jak z wysokościami, chociaż one są zapewne istotną częścią "odczuwania" wieży, o ile wiążą się także z ekspozycją. Wieża na Mogielicy, czy wieża ratusza w Bieczu daje pewien dyskomfort związany np. z uderzeniami wiatru czy stąpaniem po stromej drabince albo wąskiej galeryjce. Nie odczujemy tego na ślimaku w Woli Kroguleckiej czy nawet na Eljaszówce.
Ostatnie pytanie wydaje mi się trochę bez sensu w kontekście Sudetów. Wątpię czy opłacalne byłoby utworzenie wieży całodobowej i płatnej (jakaś obsada na trzy zmiany?) z drugiej strony nie bardzo wyobrażam sobie wieżę bezpłatną a zamykaną. Ktoś kto ją otwiera i zamyka musi chyba coś na tym zarobić.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar

Post autor: gar » 6 kwie 2017, o 10:01

Comen pięknie wyłuszczył błędy w ankiecie. Ja dodam jeszcze marne pytanie dotyczące wysokości npm gdzie ma być postawiona wieża. Przecież to w każdym wypadku kwestia jednostkowa. Wysokość położenia wieży nie przekłada się automatycznie na jej atrakcyjność.

Awatar użytkownika
Yoana
Senior
Senior

Post autor: Yoana » 15 kwie 2017, o 20:31

Trochę dziwna ankieta, ale wypełniłam.

Odpowiedz