Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Zabytki Krakowa nie dla każdego.

Ankiety badawcze i ciekawe strony www (głównie turystyczne).
Awatar użytkownika
chodzze_na_pole
User
Posty: 143
Rejestracja: 14 kwie 2020, o 12:59

Zabytki Krakowa nie dla każdego.

Post autor: chodzze_na_pole » 29 kwie 2020, o 17:34

Nie wiem ,gdzie za bardzo umieścić ten temat, ale pisząc wcześniej o Krakowie, nie można pominąć tego, że jest tu chyba największe zagęszczenie w Polsce działających zabytkowych, przedwojennych wind.

Zabytki nie do zwiedzania dla każdego, bo są to najczęściej kamienice, trudno komuś tak do domu wchodzić, ale jako ciekawostka to zamieszczam parę materiałów:






Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Zabytki Krakowa nie dla każdego.

Post autor: Comen » 29 kwie 2020, o 19:26

A warto by było je zabezpieczyć. Nie jestem pewny czy są uważane za zabytki i czy przy którymś kolejnym remoncie inwestor się ich po prostu nie pozbędzie. Kiedyś chyba widziałem taką windę z szybem w klatce schodowej, ale to było na pewno dobre 20 lat temu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zabytki Krakowa nie dla każdego.

Post autor: gar » 29 kwie 2020, o 19:48

Windy pokazane na filmach powinny być traktowane jako zabytki, bo są sprzed II wojny światowej. Patent z miejscem siedzącym chyba niespotykany we współczesnych windach.
Na Śląsku mamy windy nazywane Pater Noster. Ciekawa rzecz i dostępna, bo w budynkach administracji publicznej.

Awatar użytkownika
chodzze_na_pole
User
Posty: 143
Rejestracja: 14 kwie 2020, o 12:59

Re: Zabytki Krakowa nie dla każdego.

Post autor: chodzze_na_pole » 29 kwie 2020, o 20:05

Pater Noster już chyba nie ma w Krakowie, kiedyś było na AGH. Generalnie o te windy ludzie dbają, z sentymentu, bo są piękne, nie psują się za często. W Krakowie jest wsparcie ze strony UDT i raczej jest parcie na zostawienie ich nienaruszonych od strony wizualnej, czyli tego co widać.

ODPOWIEDZ