Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Z kraju i ze świata...

Bieżące wydarzenia, aktualności.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 10 sie 2018, o 12:06

Dziś jest Dzień Przewodników i Ratowników Górskich. Pamiętajmy o ich zaangażowaniu i chęci do pomocy.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 13 sie 2018, o 09:01

Kołobrzeg: rozpoczęła się ewakuacja ludności z Podczela. Saperzy będą wyciągać z Bałtyku bomby!
https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul ... tyku-bomby

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Z kraju i ze świata...

Post autor: Yoana » 21 sie 2018, o 22:27

www.tur-info.pl:
We włoskim Parku Narodowym Pollino, znajdującym się w Kalabrii doszło do tragedii, której ofiarami są turyści.

W poniedziałek, 20 sierpnia wezbrany strumień porwał dwie grupy turystów, spacerujące z przewodnikami w wąwozie Raganello. Turyści zostali zaskoczeni przez spowodowaną gwałtownymi opadami wysoką falę o długości jednego kilometra.

W sumie, w obydwu grupach znajdowało się 36 osób. Służbom obrony cywilnej udało się uratować 23 osoby, 10 osób zginęło, a 3 zostały oficjalnie uznane za zaginione.

Liczba ofiar może wzrosnąć. Oprócz dwóch zorganizowanych grup, o których wiadomo, w wąwozie mogli znajdować się także indywidualni turyści.Trudność w ustaleniu tego, kogo brakuje, wynika z faktu, że turyści znajdowali się w rozproszonych grupach. Wiele zgłoszeń otrzymaliśmy w ciągu jednej nocy pod bezpłatnym numerem telefonu. Wszystkie ofiary zostały zidentyfikowane, a obecnie jedenaście osób jest hospitalizowanych. Poszukiwania trwały przez całą noc i trwają nadal. - mówił, cytowany przez La Reppublica, dowódca akcji ratunkowej, Carlo Tonsi.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 6 lis 2018, o 23:08

Kolejne "selfie-turystki" w akcji...
W muzeum w Jekaterynburgu runęła konstrukcja, na której wisiały dwa arcydzieła – grafiki Francisco Goi i Salvatore Dalego. Ściankę przewróciła młoda Rosjanka, robiąc sobie selfie. Ocalał Goya, Dali uległ zniszczeniu – informuje placówka.

Do wypadku doszło na wystawie zatytułowanej „Goya’s »Los Caprichos« by Dalí”. Rosjanka, która przyszła z trzema koleżankami, jako tło do selfie wybrała pracę Dalego.

Robiąc zdjęcie, przewróciła konstrukcję z grafikami. Rycinę pocięło potłuczone szkło, ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji pociesza: „mogło być gorzej”. Ocalał bowiem Goya.
źródło: tvp.info.pl

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 20 gru 2018, o 15:55

Płonie schronisko na Hali Miziowej. Chodzi o stary obiekt aktualnie używany jako baza gastronomiczna. Ze względu na trudne warunki dojazdu interwencja strażacka jest utrudniona - nie udało się tam wjechać żadnemu wozu strażackiemu. Z filmu zamieszczonego w sieci wynika raczej że obiekt zgorzeje doszczętnie a walka jest raczej o to aby nie zajął się budynek główny.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 20 gru 2018, o 19:39

Od stycznia 2019 roku będziemy mieć 6 nowych miast w Polsce. Prawa miejskie otrzymały lub odzyskały Wielbark (warmińsko-mazurskie), Lubowidz (mazowieckie), 3 miejscowości w świętokrzyskim: Pierzchnica, Nowa Słupia i Szydłów oraz Koszyce z Małopolski.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 20 gru 2018, o 23:40

Koszyce w małopolskim, ale już dość blisko świętokrzyskiego, czyli ten region najbardziej się wzbogacił w ilość nowych miast. Ciekawe czy coś to zmieni na lepsze np. w Szydłowie, który darzę pewnym sentymentem.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 7 sty 2019, o 12:33

Jak się okazuje w świętokrzyskim w ostatnich lastach miasta rosną jak grzyby po deszczu. Czy to jednak jest faktycznie urbanizacja czy rozpaczliwa chęć ucieczki do przodu. Obszar ten generalnie się wyludnia. Mazowieckie Wyśmierzyce do 2008 roku były najmniejszym miastem w Polsce - dziś to z 920 mieszkańcami niemal metropolia. Wiślica ma nieco ponad 500 mieszkańców a dumny Opatowiec który prawa miejskie odzyskał w tym roku liczy aż 338 obywateli.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 7 sty 2019, o 18:54

338 osób i miasto to niezła ciekawostka. Sam Opatowiec ładnie położony nad Wisłą, historia ciekawa, kościół niczego sobie, klimat miejsce ma, ale nadanie mu praw miejskich to jednak pewne nadużycie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 10 sty 2019, o 09:16

Nowa stolica na mapie świata - kraju pewnie niezbyt turystycznego, ale może ktoś zechce z tego powodu polecieć do Burundi. Była Bużumbura a od tegorocznej wigilii została Gitega.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 10 sty 2019, o 10:42

Oryginalna koncepcja - przenieść stolicę z miasta liczącego niespełna 350 tys. mieszkańców do miasta liczącego trochę ponad 20 tysięcy osób. To tak jakby u nas przenieść stolicę z Warszawy do Włocławak, Wałbrzycha czy Tarnowa. Ciekawe jakie względy o tym zdecydowały.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 23 sty 2019, o 22:18

gar pisze:
7 sty 2019, o 18:54
338 osób i miasto to niezła ciekawostka. Sam Opatowiec ładnie położony nad Wisłą, historia ciekawa, kościół niczego sobie, klimat miejsce ma, ale nadanie mu praw miejskich to jednak pewne nadużycie.
Najmniejsze miasto w Czechach Przebuz ma tylko 69 mieszkańców. Prawdę mówiąc to dopiero jest nadużycie, aby ze średniej wielkości ulicówki z kościołem na skarpie stworzyć miasto.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 24 sty 2019, o 18:57

Comen pisze:
23 sty 2019, o 22:18
gar pisze:
7 sty 2019, o 18:54
338 osób i miasto to niezła ciekawostka. Sam Opatowiec ładnie położony nad Wisłą, historia ciekawa, kościół niczego sobie, klimat miejsce ma, ale nadanie mu praw miejskich to jednak pewne nadużycie.
Najmniejsze miasto w Czechach Przebuz ma tylko 69 mieszkańców. Prawdę mówiąc to dopiero jest nadużycie, aby ze średniej wielkości ulicówki z kościołem na skarpie stworzyć miasto.
To nawet Litwini mają większe miasta - najmniejsze ma niespełna 300 osób, ale przy 69 to prawdziwa metropolia. U nas średniej wielkości ulicówka ma co najmniej kilkuset mieszkańców.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 24 sty 2019, o 19:41

Nie jest to zresztą absolutny rekord. Mniejsze miasto to Hum w Chorwacji na półwyspie Istria, który ma tylko 28 mieszkańców. Tylko on przynajmniej wygląda jak średniowieczne miasteczko - dość wyludnione.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 4 lut 2019, o 21:56

Tegoroczna akcja "Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny" odbędzie się w dniach 15-17 marca. Warto śledzić oferty, które pojawią się na dniach na tej stronie: https://polskazobaczwiecej.pl/strefa-turysty

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 5 lut 2019, o 15:05

Czekamy więc na oferty ...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 1 mar 2019, o 09:52

gar pisze:
5 lut 2019, o 15:05
Czekamy więc na oferty ...
Już są. Można wybierać, przebierać.
https://polskazobaczwiecej.pl/lista-obiektow

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 1 mar 2019, o 14:24

Ofert niby wiele, ale większość to noclegi w hotelach wysokiej klasy których i tak nie brałbym serio pod uwagę przy wyjeździe w dane miejsce. W Zakopanem poza noclegami nie ma chyba żadnych zniżek. Taki kościół w Orawce np. i tak dostępny tylko dla większych grup po uprzedniej rezerwacji. Z tego co pamiętam kopalnia w Bochni oferowała w tej cenie skrócony program, więc prawdę mówiąc i tak opłacało się dopłacić za normalną wycieczkę skoro już jest taka okazja. Z tego co pokrótce przejrzałem dość rozsądnie wygląda propozycja weekendowa Opola. Krakowa zresztą też, ale z przyczyn oczywistych interesuje mnie mniej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 1 mar 2019, o 14:47

Kilka górskich schronisk jest na liście ...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 2 mar 2019, o 21:52

Na sezon letni zanotowałem sobie kilka adresów.
I nawet nie chodzi o noclegi. ;)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 2 mar 2019, o 22:43

Beskid pisze:
2 mar 2019, o 21:52
Na sezon letni zanotowałem sobie kilka adresów.
I nawet nie chodzi o noclegi. ;)
Co ciekawego znalazłeś ?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 2 mar 2019, o 23:15

Trasę na kajaki w lecie. :-D

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 16 mar 2019, o 19:54

salewiak pisze:
4 lut 2019, o 21:56
Tegoroczna akcja "Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny" odbędzie się w dniach 15-17 marca. Warto śledzić oferty, które pojawią się na dniach na tej stronie: https://polskazobaczwiecej.pl/strefa-turysty
Ktoś z Was korzystał/korzysta?

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Yoana » 23 mar 2019, o 21:44

Tatrzański Park Narodowy rekrutuje do tzw. patrolu krokusowego. Zadania: "Patrolowanie polan w okresie szczytu kwitnienia krokusów. Zjawisko to przyciąga tysiące turystów, głównie fotografów. W ostatnich latach wyraźnie zwiększa się ruch turystyczny w tym okresie. Obserwuje się negatywne zachowania turystów związane z poruszaniem się poza szlakami i wydeptywaniem krokusów. Celem patrolu jest kanalizacja ruchu turystycznego w rejonie szlaków turystycznych, zapobieganie negatywnym zachowaniom (wydeptywanie, śmiecenie, używanie dronów) oraz edukacja na temat ochrony przyrody we współpracy ze służbami terenowymi i Strażą Parku. Miejsca patroli: Kalatówki, Huciska, Polana Chochołowska. Praca w sobotę i niedzielę. Godziny pracy uzależnione od warunków pogodowych."
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 4 cze 2019, o 21:32

Koszalin wciąż praktykuje oderwane od rzeczywistości ceny za WC. Na obu dworcach aktualna cena to jedyne 4,50 zł.

ODPOWIEDZ