Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Z kraju i ze świata...

Bieżące wydarzenia, aktualności.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 21 cze 2015, o 16:44

Ostatnio modne staje się również opuszczanie zajęć w szkołach (przyzwolenie rodziców) i wyjazdy zagraniczne w drugiej połowie czerwca. Nie mam statystyk, ale słyszałem o tym w mediach.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Z kraju i ze świata...

Post autor: Gollum » 21 cze 2015, o 17:32

I ja taką modę popieram. Zresztą od połowy czerwca w szkołach praktycznie nie ma zajęć. A na dobrą sprawę wszyscy nie zagrożeni lufą, z powodzeniem mogą sobie czerwiec darować i pojechać. To samo w pierwszej połowie września.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 21 cze 2015, o 21:45

Ja właśnie tak robię - choć nie jest to wyjazd zagraniczny. Jutro rano wyjeżdżam nad Bałtyk z synem, córka już czeka na miejscu - tylko żonę ciężko zwolnić z pracy (nauczycielka), więc trzeba jechać bez niej.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Z kraju i ze świata...

Post autor: Gollum » 21 cze 2015, o 21:58

Moje najlepsze, najspokojniejsze wakacje były z dzieckiem i bez żony. I od lat namawiam ją bezskutecznie na oddzielny wyjazd :(

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 26 cze 2015, o 10:22

Gollum pisze:Moje najlepsze, najspokojniejsze wakacje były z dzieckiem i bez żony. I od lat namawiam ją bezskutecznie na oddzielny wyjazd :(
Najspokojniejsze są samotne co nie oznacza, że zawsze są najlepsze. Co roku staram się podzielić wyjazdy na: samotne, z żoną, z dziećmi, całą czwórką oraz ze znajomymi. I póki co się udaje oraz znakomicie się sprawdza.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1016
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Z kraju i ze świata...

Post autor: petruss1990 » 25 lip 2015, o 20:08


Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Z kraju i ze świata...

Post autor: Yoana » 19 wrz 2015, o 22:57

Małopolska ma nowe logo. Jak Wam się podoba? <lol>
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 20 wrz 2015, o 09:26

Górskie a nawet tatrzańskie sądząc po stokach
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 20 wrz 2015, o 11:31

Słyszałem opinię, że logo trochę przypomina to z Wrocławia. <mysli>

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 26 wrz 2015, o 20:26

Prawdę mówiąc pewnej części ciała nie urywa.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 1 lis 2015, o 20:10

Darmowy listopad w czterech rezydencjach królewskich. Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie po raz czwarty bezpłatnie udostępniają swoje zbiory zwiedzającym!
źródło: polskieradio.pl

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 21 lis 2015, o 14:15

W ostatnich dniach października Parlament Europejski uchwalił nową dyrektywę dotyczącą imprez turystycznych oraz powiązanych usług turystycznych. Jest to długo oczekiwana odpowiedź na niefunkcjonalność dotychczasowych przepisów z 1990 roku, które nie gwarantowały takiej samej ochrony turystom kupującym wycieczki w biurze podróży, jak poprzez ich stronę internetową.

Przepisy regulujące zakup imprez turystycznych przyjęte 25 lat temu nie uwzględniały możliwości tworzenia własnego pakietu na jednej stronie internetowej od różnych usługodawców za jedną, wspólną cenę. W przypadku wynajmu samochodu, wykupienia usługi noclegowej oraz przelotu na miejsce urlopu w ramach jednego pakietu, ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za wykonanie wszystkich usług ze stworzonego zestawu było bardzo utrudnione.

Nowe prawo będzie dotyczyć produktów pakietowanych, organizowanych przez biura podróży obejmujących minimum dwie usługi w ciągu jednej podróży. Uporządkuje również tzw. powiązane usługi, które powstają w momencie, kiedy operator na swojej stronie internetowej zachęca odnośnikami do dokupienia dodatkowych usług turystycznych. W momencie użycia sugerowanych linków operator strony wymienia się danymi kupującego niezbędnymi do zakupu z pozostałymi pośrednikami. Do spełnienia warunków nowej dyrektywy „umowy” na kolejne usługi muszą zostać zawarte w ciągu 24 godzin od zarezerwowania pierwszej usługi.

Pierwszym z przywilejów, jaki pojawi się z wdrożeniem nowej dyrektywy jest jasny komunikat od organizatora, że w momencie sprzedaży usługi stajemy się nabywcą „pakietu”. Następnie musi przedstawić nam specjalne prawa z tym związane oraz wskazać usługodawcę odpowiedzialnego za wykonanie pakietu jako całości zestawu usług z należytą jakością.

Jednym z wymienionych wyżej praw jest możliwość rezygnacji z usług objętych pakietem w ramach umowy i zwrot pieniędzy, w przypadku wzrostu ceny pakietu o 8 proc. To samo prawo obowiązuje również w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń w docelowym miejscu podróży, np. ataków terrorystycznych lub klęsk żywiołowych.

Działania Parlamentu Europejskiego nakładają na organizatora również wymóg informowania podróżnych o przybliżonym czasie wyjazdu oraz powrotu z wycieczki. Dotyczy to także wszelkich możliwych do zaistnienia kosztów dodatkowych świadczenia usługi.
źródło: dziennikturystyczny.pl

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 24 sty 2016, o 12:28

Jak donosi jeden portali turystycznych, już trzeci raz z rzędu Kraków został nagrodzony prestiżową nagrodą "Zoover - The Best European City Trip 2016".

Zaraz za Krakowem, który uzyskał 8,9 punktów, uplasowały się Wiedeń (8,8), Sewilla (8,78), Praga (8,75) oraz Rzym (8,73). Nagroda przyznawana jest na podstawie opinii podróżujących zamieszczonych na portalu zoover.nl (przeszło 200.000). Przeanalizowano średni wynik wszystkich miejsc w Europie w kategoriach: kultura, życie nocne, hotele i atmosfera.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 2 lut 2016, o 21:05

Złych wiadomości (po dewastacji cmentarza na Magurze Małastowskiej ciąg dalszy:
"Pożar XVI-wiecznego kościoła w Libuszy koło Gorlic. Zabytek spłonął"
http://www.radiokrakow.pl...owicie-splonal/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 2 lut 2016, o 21:09

Link nie działa
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 2 lut 2016, o 21:26


Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 14 lut 2016, o 15:05

Za darmo pociągiem po całej Słowacji - również Polacy mogą korzystać z tego przywileju.
Mimo to ciągle niewielu z nas korzysta z tej możliwości.

Darmowe przejazdy koleją dla uczniów, studentów i emerytów to jedna z najważniejszych ulg, jaką w czasie swoich rządów wprowadził gabinet Roberta Fico. Już ponad rok z przywileju tego korzystają nie tylko obywatele Słowacji, ale i obcokrajowcy. Przepisy zakładają bowiem, że prawo do darmowego przejazdu dotyczy wszystkich obywateli Unii Europejskiej. I choć przez lata Słowacja była jednym z krajów najchętniej odwiedzanych przez Polaków, to obecnie z darmowych przejazdów najczęściej korzystają Czesi, Niemcy i Węgrzy.

Tymczasem procedura jest bardzo prosta. W czasie wizyty na Słowacji wystarczy udać się do kasy biletowej - najlepiej w jednym z większych miast - tam sprawę można załatwić od ręki. W okienku wystarczy przedłożyć dowód osobisty. W przypadku studentów będzie to legitymacja studencka, a rencistów - potwierdzenie przyznania świadczenia. Po otrzymaniu zaświadczenia należy jedynie pamiętać o tym, aby przed każdą podróżą pobrać w kasie darmowy bilet na przejazd konkretnym pociągiem.

Bezpłatnie słowackimi pociągami mogą jeździć dzieci do 15. roku życia, studenci studiów dziennych, emeryci powyżej 62. roku życia, renciści oraz sieroty pobierające rentę rodzinną.
źródło: wp.pl

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1016
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Z kraju i ze świata...

Post autor: petruss1990 » 27 lut 2016, o 10:02

No i stało się... Kolejny zimowy 8-tysięcznik uciekł Lodowym Wojownikom....
Zdobywcom oczywiście gratulujemy:-)
http://www.portalgorski.pl/nowosci/wspi ... nga-parbat

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 7 mar 2016, o 12:08

Polacy, którzy planują dostać się promem z Gdyni do szwedzkiej Karlskrony, muszą podpisać oświadczenie dotyczące zachowania na pokładzie. Podczas wcześniejszych rejsów - informuje Stena Line - często dochodziło w gronie rodaków do zakłócania ciszy nocnej i pijatyk.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 24 cze 2016, o 21:04

W okresie od 4 lipca 2016 r. do 2 sierpnia 2016 r. przywrócona zostaje kontrola graniczna osób przekraczających granicę państwową. Dotyczy to także Tatr.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego granicę będzie można przekraczać wyłącznie w następujących punktach:
1. Łysa Polana – przejście drogowe.
2. Rysy – przejście piesze (czerwony szlak turystyczny).

Informacja na podstawie:
ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH i administracji z dnia 1 czerwca 2016 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Z kraju i ze świata...

Post autor: PermanentTravel » 24 cze 2016, o 21:11

Zgadza się. Tutaj info dot. Karkonoszy.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 24 cze 2016, o 21:16

A jak ta kwestia wygląda w innych pasmach górskich, np. w Pieninach, Beskidzie Sądeckim, Żywieckim? Rozumiem, że w razie kontroli wystarczy dowód osobisty.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 24 cze 2016, o 21:20

Comen pisze:A jak ta kwestia wygląda w innych pasmach górskich, np. w Pieninach, Beskidzie Sądeckim, Żywieckim?
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/840

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Z kraju i ze świata...

Post autor: PermanentTravel » 24 cze 2016, o 21:53

Najświeższe info jakie na ten temat znalazłem (z dzisiaj) jest w języku angielskim ale wynika z niego, że od 4.07 do 2.08 Polska tymczasowo zawiesza strefę Schengen i przywraca kontrole na granicach z Niemcami, Słowacją, Czechami oraz Litwą - artykuł.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 24 cze 2016, o 23:29

Opisy są trochę niejasne, bo np. przez most w Sromowcach Wyżnich chyba nie ma żadnego szlaku, ale innego przejścia na drugą stronę Dunajca w tej okolicy nie widzę. Swoją drogą ciekawe jak tam będą stały patrole w tym upale. Na Rysach też będzie przez cała dobę ktoś wartę trzymał? Zastanawia mnie czy bardziej uciążliwe nie będzie chodzenie szlakiem przygranicznym i spotykanie jakichś lotnych patroli.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ