Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Z kraju i ze świata...

Bieżące wydarzenia, aktualności.
Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Yoana » 16 wrz 2013, o 15:09

Od 26 do 29 września na Placu Defilad w Warszawie odbędzie się Dziewiąty Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur.

Program imprezy:

-25 września – SOUNDS LIKE POLAND (Dzień panelowy i showcasy polskich zepołów prezentujących polską scenę muzyki świata)

-26 września – STRAŻNICY TRADYCJI, godz. 19.30 (transmisja radiowa)

Tenores di Bitti “Mialinu Pira” /Sardynia/
Danyel Waro /Reunion/

-27 września – MISTRZOWIE I SZAMANI
godz. 19.00

Koncert Mistrzów /Dżerba, Irlandia, wyspy Kanady, Nowa Zelandia, Sycylia/
Lindigo /Reunion/

-28 września – KRÓLOWE RYTMU godz. 19.00

Calypso Rose /Trynidad i Tobago/
Moana & The Tribe /Nowa Zelandia/

-29 września – GŁOS CZARNYCH KARAIBÓW
godz. 19.00 (transmisja radiowa)

The Garifuna Collective & Aurelio Martinez.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 23 gru 2013, o 21:48

Pewien portal turystyczny daje możliwość skredytowania wczasów na „bardzo atrakcyjnych warunkach”.
Wkład własny wynosi 30 proc. wartości rezerwacji, pozostała suma zostanie rozłożona na raty, które są spłacane przez okres od 10 do 60 miesięcy. Oprocentowanie wynosi 1 proc. miesięcznie (liczba miesięcy = wysokość oprocentowania.).

Co o tym sądzicie? <mysli>

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 24 gru 2013, o 08:49

Jakie kierunki proponuje ten portal i jakie są przeciętne sumy wyjazdów wakacyjnych. Podejrzewam że 4 gwiazdki all exclusive, Karaiby, Malediwy
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 24 gru 2013, o 14:43

Comen pisze:Jakie kierunki proponuje ten portal i jakie są przeciętne sumy wyjazdów wakacyjnych.
Portal xyz we współpracy z pewnym bankiem przygotował dla swoich klientów atrakcyjną ofertę wakacji 2014 na raty. Klienci, którzy zdecydują się wziąć kredyt na wakacje, będą mogli cieszyć się nie tylko z udanych wczasów i spełnionych marzeń, ale również spokojem, jaki daje korzystny system kredytowania.

Portal xyz z pewnym bankiem wychodzi na przeciw oczekiwaniom swoich klientów i daje im możliwość skredytowania wczasów na bardzo atrakcyjnych warunkach. Dzięki wakacjom na raty klienci mają dużo większą swobodę przy wybieraniu kierunków i hoteli na swój urlop. Oferta pewnego banku i portalu turystycznego xyz pozwoli im na spełnienie marzeń i uszczęśliwienie bliskich. Teraz wcześniej niedostępne kierunki są na wyciągnięcie ręki! Kredyt umożliwia także wyjazd na dłużej lub do bardziej komfortowego hotelu.

Kredyt na wakacje 2014 to szybka decyzja - w ciągu kilku godzin, atrakcyjne warunki spłaty oraz nieskomplikowane formalności i proces uzyskania pożyczki. Konsultantowi należy dostarczyć: kserokopię dowodu osobistego oraz dokument potwierdzający dochody. Klienci deklarują również, na ile rat kredyt ma zostać rozłożony oraz termin płatności, np. 10 ego każdego miesiąca.

Wkład własny wynosi 30% wartości rezerwacji, pozostała suma zostanie rozłożona na atrakcyjne raty, które są spłacane przez okres 10-60 miesięcy. Oprocentowanie wynosi 1% miesięcznie (liczba miesięcy = wysokość oprocentowania.) I tak np. jeżeli klienci zechcą skorzystać z atrakcyjnych ofert first minute i zarezerwują wakacje w styczniu, jednocześnie deklarując okres spłacania na 10 miesięcy, już jesienią będą mogli ze spokojem wspominać wakacje, wiedząc, że zostały już spłacone i nie obciążyły budżetu. A być może będą już planować następną wyprawę poprzez wyszukiwarkę portalu xyz lub poprzez telefoniczne centrum rezerwacji pod numerem ...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 15 sty 2014, o 09:09

Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało o wstępnych wynikach badań dotyczących zagranicznej turystyki przyjazdowej do Polski. Miniony rok okazać miał się lepszy niż rekordowy rok 2012.

Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki szacuje na podstawie wyników badań z 2013 r., że wzrost liczby przyjazdów turystów do Polski wyniósł ok. 7 proc. i osiągnął poziom ok. 15,8 mln, a wzrost liczby przyjazdów cudzoziemców do Polski w 2013 r. wyniósł ok. 9 proc. i osiągnął poziom 72,3 mln.

Największą liczbę przyjazdów odnotowano z Niemiec (28,9 mln, w tym 5,3 mln turystów), z Czech (13,4 mln, w tym 245 tys. turystów), z Ukrainy (7,3 mln, w tym 2,1 mln turystów), ze Słowacji (6,7 mln, w tym 125 tys. turystów), z Białorusi (4 mln, w tym 1,5 mln turystów) i z Rosji (3,6 mln, w tym 765 tys. turystów).

Łączne wpływy z turystyki przyjazdowej w 2013 r. wyniosły ok. 39,8 mld zł (52 proc. wydatków cudzoziemców stanowiły przychody od turystów). Łączne wpływy z turystyki przyjazdowej wzrosły o 11,5 proc. w stosunku do osiągniętych w roku 2012.

źródło: dziennikturystyczny.pl

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 15 sty 2014, o 22:43

Którzy przyjezdni nie są turystami, bo to w tych definicjach turysty było dość pogmatwane?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 15 sty 2014, o 22:49

Comen pisze:Którzy przyjezdni nie są turystami, bo to w tych definicjach turysty było dość pogmatwane?
Ci, którzy są przejazdem (tranzyt), względnie nie korzystają z bazy noclegowej, przebywają tylko przez 1 dzień, tudzież przebywają na danym terenie tylko ze względu na pracę (zatrudnienie).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 15 sty 2014, o 22:52

No właśnie ta definicja jest dosyć pokrętna bo turystą jest np.Ukrainiec przyjeżdżający na weekend na bazar sprzedać swoje towary a jak ja idę np. na Wawel w celach bez wątpienia turystycznych to już się za turystę nie liczę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 15 sty 2014, o 22:55

Comen pisze:bo turystą jest np.Ukrainiec przyjeżdżający na weekend na bazar sprzedać swoje towary
Nie jest "turystą" (cele zarobkowe, czyt. praca).
Comen pisze:a jak ja idę np. na Wawel w celach bez wątpienia turystycznych to już się za turystę nie liczę.
Jesteś tzw. "wycieczkowiczem", gdyż nie korzystasz z noclegu, z bazy hotelowej, itp.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: yaretzky » 16 sty 2014, o 05:51

Fakt, że definicja kto jest "turystą" a kto nie jest dość, delikatnie mówiąc, dyskusyjna... Z drugiej strony myślę że nie da się tego w precyzyjny sposób (bo w jednoznaczny - choć pewnie nie zawsze trafny - już tak, np. co najmniej jeden nocleg w hotelu... :> )
Przemek pisze:Jesteś tzw. "wycieczkowiczem", gdyż nie korzystasz z noclegu, z bazy hotelowej, itp.
A tak przy okazji dowiedzieć się można, że podczas dwu-trzytygodniowego zwiedzania np. Austrii czy Niemiec jednak nie byłem turystą bo nie nocowałem w sposób "zorganizowany" (czyt. hotele, campingi itp.) a jedynie "wycieczkowiczem" (jeśli stosują u siebie podobne kryteria)... <lol>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 16 sty 2014, o 09:10

yaretzky pisze:A tak przy okazji dowiedzieć się można, że podczas dwu-trzytygodniowego zwiedzania np. Austrii czy Niemiec jednak nie byłem turystą bo nie nocowałem w sposób "zorganizowany" (czyt. hotele, campingi itp.) a jedynie "wycieczkowiczem" (jeśli stosują u siebie podobne kryteria)... <lol>
Ogólnie rzecz biorąc chodzi tu o kapitał, który zostawiamy w odwiedzanym miejscu (noclegi, wyżywienie, inne opłaty...) w dłuższym okresie czasu. Ale pewnie i tę kwestię określa definicja opracowana przez UNWTO (Światową Organizację Turystyki).

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1016
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: petruss1990 » 28 sty 2014, o 20:01

Postępy naszych chłopaków podczas wyprawy na Nanga Parbat:

http://www.portalgorski.pl/wyprawy/nang ... nga-parbat" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 20 lut 2014, o 21:25

Aktualnym hitem w biurach podróży jest kwietniowa kanonizacja Jana Pawła II.
Do Watykanu ma przyjechać wtedy ok. 600tyś. Polaków !!
Pojawią się tam w grupach zorganizowanych oraz "na własną rękę".

Ktoś się wybiera? <mysli>

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 2 mar 2014, o 00:04

Komunikat MSZ
"MSZ apeluje p powstrzymanie się od planów podróży na Ukrainę, a także stanowczo odradza podróżowanie do następujących obwodów Ukrainy: charkowskiego, chersońskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego, Autonomicznej Republiki Krym, ługańskiego, mikołajowskiego, odeskiego, zaporoskiego i m. Sewastopola".

"Obywatele polscy przebywający w tych obwodach powinni zachować szczególną ostrożność i ograniczyć poruszanie się do bezpośredniego sąsiedztwa swoich domów i miejsc pracy."
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 26 kwie 2014, o 19:26

W tym roku Noc Muzeów odbędzie się 17 maja.
Muzea, galerie i miejsca kultury otworzą wtedy swe bramy dla zwiedzających – wstęp będzie bezpłatny !!
Trzeba tę noc dobrze spożytkować. ;)

Noc Muzeów na Facebooku: tutaj

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1016
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Z kraju i ze świata...

Post autor: petruss1990 » 20 maja 2014, o 23:03

Aktualności z Gór Wysokich:
http://off.sport.pl/off/1,111379,159993 ... ongi_.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 30 lip 2014, o 21:53

Wiele wskazuje na to, że trwające wakacje okażą się dobrym sezonem dla przewoźników autobusowych. Przedsiębiorstwa komunikacyjne i portale pośredniczące w sprzedaży biletów spodziewają się, że będzie ona nawet dwa razy większa niż w ubiegłym sezonie wakacyjnym. Przychody ze sprzedaży biletów w lipcu są 5-6-krotnie wyższe niż w maju.

Rynek autobusowy jest dużo bardziej konkurencyjnych niż kolejowy. Stąd ceny w autobusach są na nieco niższym poziomie niż w pociągach (podróżni na zakup biletu wydają przeciętnie ok. 40 zł).

Podczas wakacji w komunikacji krajowej Polacy najczęściej podróżują do miejscowości uzdrowiskowych i wypoczynkowych, jak Kołobrzeg, Gdańsk oraz Zakopane. Poza sezonem wakacyjnym natomiast najczęściej wybierane są połączenia autobusowe do dużych ośrodków miejskich, a największą grupę klientów stanowią uczniowie i studenci.

źródło: tur-info.pl

ZSzlakŻeglarski
User
Posty: 14
Rejestracja: 8 sie 2014, o 14:53
Lokalizacja: Szczecin

Z kraju i ze świata...

Post autor: ZSzlakŻeglarski » 11 sie 2014, o 13:30

Już dzisiaj rozpoczyna się Baltic Polonez 2014 Cup! Żeglarze w pojedynkę bądź w dwuosobowych zespołach zmierzą się z żywiołem Morza Bałtyckiego za cel obierając sobie duńską wyspę Christiansø.

Będziecie śledzić? :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 22 sie 2014, o 19:21

W kilku miastach Polski w eksponowanych miejscach ustawiono panele umożliwiające za pomocą kodów QR pobranie na telefon komórkowy kilkudziesięciu filmów fabularnych, koncertów, nagrań archiwalnych itp. Materiały te udostępniono w ramach projektu Kultura na Widoku. W Krakowie odpowiednia wystawa stoi obecnie na Rynku Głównym w pobliżu kościółka św. Wojciecha (darmowe WiFi). Podobne ekspozycje stanęły także w Łodzi, Warszawie, Opolu i Wrocławiu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 24 lut 2015, o 16:14

Słowacka firma Tatry Mountain Resort po nieudanym zakupie kolei linowej na Kasprowy Wierch postanowiła zainwestować w słynny chorzowski lunapark w Parku Kultury i Wypoczynku. To miejsce pamiętam jeszcze z wycieczek klasowych kiedy byłem w szkole podstawowej. Będąc w Chorzowie jakiś czas temu stwierdzam że wesołe miasteczko trochę podupadło.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 12 maja 2015, o 20:33

W najbliższy weekend Noc Muzeów.
Wiecie, co to oznacza...
W tym roku w większości miast w nocy z soboty na niedzielę (16/17 maja).
W Krakowie już w piątek (15 maja).

Do zobaczenia tu i ówdzie. :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 20 cze 2015, o 14:39

Na czerwiec swój urlop zaplanowało przeszło 10 proc. więcej rodaków niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Popularnością cieszą się zarówno wyjazdy zorganizowane, jak i spontaniczne wycieczki na własną rękę.

- Czerwiec jest o tyle ciekawym okresem, że z jednej strony mamy już dobrą pogodę, z drugiej strony jest jeszcze niewielu turystów, jest więc spokojniej i taniej niż w kolejnych miesiącach wakacyjnych - mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

Polacy coraz częściej rezygnują jednak z usług biur podróży i wakacje planują na własną rękę.

Zgodnie z najnowszymi danymi CBOS, w ubiegłym roku aż 40 proc. Polaków zrezygnowało z wycieczek urlopowych z powodu braku pieniędzy.

źródło: polskieradio.pl

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Z kraju i ze świata...

Post autor: Gollum » 20 cze 2015, o 17:48

Dlaczego tak mało? Ja, gdybym nie musiał, to bym na wakacje zawsze wyjeżdżał w czerwcu lub wrześniu, a bardziej na południe także w maju, październiku i listopadzie

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 20 cze 2015, o 21:44

Gollum pisze:Dlaczego tak mało? Ja, gdybym nie musiał, to bym na wakacje zawsze wyjeżdżał w czerwcu lub wrześniu, a bardziej na południe także w maju, październiku i listopadzie
Bo rodzice z dziećmi szkolnymi mogą wyjeżdżać na dłuższe wyjazdy tylko w wakacje.
Z drugiej strony nie wiadomo czy mało osób wyjeżdża w czerwcu - podano tylko wzrost o 10 %, ale nie wiadomo od jakiej liczby. Z tego co wiem to ogromna rzesza emerytów wyjeżdża na wycieczki w maju, czerwcu i wrześniu.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Z kraju i ze świata...

Post autor: Gollum » 21 cze 2015, o 16:41

Gdyby w lipcu i sierpniu jeździli tylko ci, co mają dzieci w szkołach i co w nich pracują, byłoby dobrze. Niestety, wciąż znaczny procent stanowią ludzie bez dzieci

ODPOWIEDZ