Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Z kraju i ze świata...

Bieżące wydarzenia, aktualności.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 30 sie 2017, o 16:44

To poniekąd chyba też turyści (z definicji)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 30 sie 2017, o 22:07

PalacBrzezno_pl pisze:
30 sie 2017, o 15:23
coraz większa liczba migrantów z Afryki.
Comen pisze:
30 sie 2017, o 16:44
To poniekąd chyba też turyści (z definicji)
Nie do końca. Nie korzystają bowiem z bazy hotelowej kraju docelowego (w większości).
Cel zarobkowy tudzież socjal też ich wykluczają z tej kategorii/definicji.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 30 sie 2017, o 22:50

Teoretycznie jest takie pojęcie: turystyka zarobkowa. Pewnie przynajmniej niektórzy emigranci wynajmują jakieś tanie lokale, nie wszyscy korzystają z "kempingów" pod Calais, tudzież skandynawskiego prawa do wolnego noclegu na łonie przyrody.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 30 sie 2017, o 23:06

Nie będę się spierać.
Dodam tylko, że Światowa Organizacja Turystyki oraz polskie podręczniki do podstaw turystyki nie definiują czegoś takiego jak "turystyka zarobkowa". Pojęcie raczej z mediów, prasy. Czasowe "dorabianie" w trakcie wyjazdów turystycznych nie znajduje miejsca w fachowej literaturze. Przynajmniej tak było za moich czasów, gdy studiowałem "Turystykę i Rekreację".

Kilka przykładów:
"Turystyka jest to zespół stosunków i zjawisk, które wynikają z podróży i pobytu osób przyjezdnych, o ile nie występuje w związku z tym osiedlenie i podjęcie działalności zarobkowej"(W. Hunziker)
Światowa Organizacja Turystyki (United Nation World Tourism Organization, UNWTO) definiuje ją jako: ogół czynności osób, które podróżują i przebywają w celach wypoczynkowych, zawodowych lub innych nie dłużej niż rok bez przerwy poza swoim codziennym otoczeniem, z wyłączeniem wyjazdów, w których głównym celem jest aktywność zarobkowa, forma czynnego wypoczynku poza miejscem stałego zamieszkania, dziennym otoczeniem, z wyłączeniem wyjazdów, w których głównym celem jest aktywność zarobkowa, forma czynnego wypoczynku poza miejscem stałego zamieszkania.
całość zjawisk społecznych, ekonomicznych i przestrzennych związanych z przemieszczaniem się poza miejsce stałego zamieszkania, przemieszczanie to powinno spełniać pewne warunki: trwać ponad 24 godziny, być dobrowolne oraz mieć charakter niezarobkowy.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 13 wrz 2017, o 20:19

Parlament Europejski przegłosował we wtorek propozycję wprowadzenia mechanizmu finansowania miejsc, gdzie udostępniany będzie bezpłatny bezprzewodowy dostęp do internetu. Koszt inwestycji, które umożliwią powstanie 6 tys. miejsc dostępowych, to 120 mln euro.

Parlament Europejski zwrócił uwagę, że fundusze europejskie na ten cel będą rozdzielane w sposób zachowujący równowagę pomiędzy krajami. Bezprzewodowa sieć ma być dostępna w ponad 6 tys. miejsc w UE. Decydować ma kolejność zgłoszeń; w założeniu korzystanie ma być możliwe w bibliotekach, szpitalach, obiektach administracji publicznej, jak również w ogólnie dostępnych miejscach na zewnątrz.

Bezpłatne punkty dostępu do Wi-Fi, czyli inicjatywa WiFi4EU to jeden z głównych elementów zaproponowanej przez KE rok temu reformy przepisów dotyczących telekomunikacji. Ma ona ułatwić inwestycje w tym sektorze oraz zapewnić uniwersalny dostęp do internetu.
źródło: gazetaprawna.pl

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 3 sty 2018, o 10:24

Na mapie Polski od 1 stycznia 2018 przybyło nowych osiem miast: Otyń, Sanniki, Tułowice, Radoszyce, Łagów, Wiślica, Chełmiec i Józefów nad Wisłą.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 3 sty 2018, o 21:07

Zwłaszcza Wiślica to gród godny praw miejskich nic nie ujmując innym nowym miastom
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 4 sty 2018, o 17:39

Problemy z opuszczeniem Zakopanego po sylwestrowej imprezie. Kolej nie dała rady.
https://wiadomosci.wp.pl/awantura-na-dw ... 503606401a
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 11 sty 2018, o 20:18

Szykują się zmiany w transporcie zbiorowym. Nowela ustawy ma przyczynić się do zniknięcia z mapy Polski tzw. białych plam komunikacyjnych i przeciwdziałać powstawaniu monopoli na rynku. Krytycy przekonują, że może być niekorzystna dla wszystkich graczy na rynku, ale to małe firmy mogą czuć się najbardziej zagrożone.

Nowela przewiduje też nowe obowiązki dla samorządów, które będą musiały w swoich planach transportowych uwzględnić pomyślane na nowo pakiety linii komunikacyjnych. Maja się one składać z co najmniej jednej linii o dużej liczbie pasażerów i co najmniej jednej linii z małą liczbą podróżnych.

Wszystko dlatego, że ustawodawcy chcą, by firmy przewozowe nie mogły wybierać tylko rentownych tras. Według nowych zasad, jeżeli będą nimi zainteresowane, będą musiały również obsłużyć połączenia z małym obłożeniem.
money.pl

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 12 sty 2018, o 12:43

Pomysł o którym zawsze mówiłem ma wejść w życie - co z tego wyjdzie się okaże, bo diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli to wypali będzie większa szansa dojechać w różne górskie (i nie tylko) zakątki. Może Beskid Niski stanie się zdecydowanie bardziej dostępny.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 12 sty 2018, o 16:53

gar pisze:
12 sty 2018, o 12:43
Może Beskid Niski stanie się zdecydowanie bardziej dostępny.
Nie wiem, czy wszystkim wyjdzie to na dobre. ;)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 13 sty 2018, o 16:38

germ@n pisze:
12 sty 2018, o 16:53
gar pisze:
12 sty 2018, o 12:43
Może Beskid Niski stanie się zdecydowanie bardziej dostępny.
Nie wiem, czy wszystkim wyjdzie to na dobre. ;)
Wszystkim na pewno nie, ale ja będę zadowolony :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 15 lut 2018, o 12:32

Polska Niezwykła - weekend za pół ceny. Kolejny taki weekend 9-11 marca. Za 5 dni poznamy tegorocznych uczestników promocji.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 15 lut 2018, o 16:38

9 marca mam zabieg w szpitalu - trochę mi to komplikuje plany z weekendem za pół ceny. Ale to polski szpital - wszystko się może zdarzyć ...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 4 maja 2018, o 12:59

Znana jest wstępna przyczyna wielkiego pożaru w Tatrach Słowackich. To podobno ludzie wykonujący prace leśne. Zadziwiający jest jednak fakt, że niektórzy polscy turyści odmówili wykonania zaleceń służb ratowniczych (zejścia z zagrożonych szlaków). (W)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 29 maja 2018, o 22:20

Ranking mówiący o tym, które kraje są najbardziej przyjazne dla turystów. Wyniki dość zaskakujące. Polska niestety daleko.
https://noizz.pl/spoleczenstwo/czy-pols ... om/5exblj2
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 29 maja 2018, o 22:29

Mocno naciągany ranking (czytaj: pisany na zamówienie). Nie znam (poza 1 osobą) nikogo kto byłby w Ugandzie czy Bahrajnie. Raczej nie są to kraje specjalnie turystyczne. Meksyk ze swoimi kartelami narkotykowymi oraz systemem politycznym też do krajów nadzwyczaj przyjaznych i spokojnych chyba nie należy.

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Z kraju i ze świata...

Post autor: Wiolcia » 30 maja 2018, o 16:19

Zastanawiam się, kto tworzy takie rankingi i w jaki sposób są wybierane osoby, które udzielają odpowiedzi? Zważywszy na ostatnie przykre doniesienia w sprawie naszego rodaka-rowerzysty (i drugiego, Niemca), Meksyk wydaje mi się tu nie na miejscu. A przynajmniej nie na drugim.
http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-pr ... Id,2580609

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 30 maja 2018, o 16:33

Trochę wiem na temat gościnności Niemców i nie do końca zgodzę się z zawartością mapki...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 22 cze 2018, o 10:35

Ciekawe drzewa w różnych regionach Polski. Przy okazji można zagłosować na tegoroczny plebiscyt. http://drzeworoku.pl
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 24 cze 2018, o 19:31

Lekko zszokowała mnie cena za toaletę na dworcach kolejowym i autobusowym w Koszalinie: 4 zł lub 1 euro. Chyba władze miejskie lub ktoś kto za to odpowiada upadł na głowę i jest całkiem oderwany od rzeczywistości. W Wiedniu taka przyjemność na dworcu kosztuje 50 centów. Wynika z tego, że Koszalin ceni się dwa razy wyżej od stolicy Austrii. Nic tylko pogratulować Koszalinowi :(

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 1 lip 2018, o 14:10

Kraków został jako pierwszy wyróżniony tytułem Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej w 2019 roku. Tytuł nadawany będzie co roku przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną z siedzibą w Paryżu zrzeszającą obecnie organizacje z 29 krajów i działającą we współpracy z agendami ONZ m.in. UNESCO, FAO i WHO. W mieście mamy obecnie ponad 20 restauracji wyróżnionych prestiżową gwiazdką Michelina. Corocznie organizuje się rozmaite festiwale kulinarne jak np. Krakowskie Zapusty, Festiwal Pierogów czy też nowe Święto Obwarzanka. Oprócz obwarzanka promuje się ostatnio maczankę czyli przysmak krakowskich fiakrów. Popularne stają się także projekty związane z kuchnią uliczną obecną w historii Krakowa już od kilkuset lat. Za rok z okazji nominacji planowane są nowe projekty nawiązujące m.in. do kuchni dworu królewskiego, żakowskiej oraz mieszczańskiej. W planach są również "wirtualne zawody kulinarne" relacjonowane przez Internet z kilku krakowskich restauracji a także ścieżki gastronomiczne towarzyszące rozmaitym festiwalom i targom.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 1 lip 2018, o 15:01

Comen pisze:
1 lip 2018, o 14:10
Kraków został jako pierwszy wyróżniony tytułem Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej w 2019 roku.
Tak na zaś? Na przyszły rok? (T)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 1 lip 2018, o 15:25

No tak mniej więcej jak Europejska Stolica Kultury. Jest wyznaczana przynajmniej rok wcześniej, żeby gospodarz mógł się przygotować.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 3 lip 2018, o 17:21

Żarłoki powinny być zadowolone.
Nie miałem pojęcia, że w Krakowie jest tyle restauracji z gwiadkami Michelina.

ODPOWIEDZ