Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Największa liczba turystów

Bieżące wydarzenia, aktualności.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Największa liczba turystów

Post autor: Comen » 31 sie 2013, o 22:53

Paradoksalnie Kraków wcale nie reklamuje się jakoś idealnie. Z Krakowem nie wiąże się np. żadna szeroko rozpoznawana książka literacka. Gród Kraka nie ma oczywiście swojego Ulissesa jak Dublin, nie ma też barcelońskiej prozy z dreszczykiem pióra Carlosa Luisa Zafona, brakuje też krakowskich kryminałów takich jak powieści Stiega Larssona opisujące ciemne oblicze Sztokholmu. Także rodzimy Wrocław ma swoje literackie zwierciadło w książkach Marka Krajewskiego, podobnie Gdańsk w prozie Stefana Chwina. A niestety Mariusz Wollny i saga o Kacprze Ryksie to jednak nie ten kaliber literatury. I choć w Krakowie mieszka lub mieszkało wielu sławnych pisarzy to tak naprawdę żaden z nich jakoś jednoznacznie się z tym miastem nie kojarzy. Choćby ostatnia nasza noblistka w swojej poezji rzadko sięga do tematyki krakowskiej, jest aż do bólu uniwersalna, zupełnie inaczej jak Cz. Miłosz, który jednak pisze głównie z myślą o swojej rodzinnej ziemi, wileńskiej małej ojczyźnie. Wracając jednak do sukcesu Krakowa to on jest odniesiony raczej pomimo takiej czy innej współczesnej reklamy. Bo to jest raczej kwestia ustalonej przez lata rangi, marketingu szeptanego a z drugiej strony dostępności komunikacyjnej miasta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Największa liczba turystów

Post autor: creamcheese » 1 wrz 2013, o 08:53

Marcin Świetlicki...nb. spod Lublina...bardziej kojarzy się właśnie z Krakowem niż z Lublinem. A jego 11,12 i 13...też takie krakowskie jakby. Pozdrawiam
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Największa liczba turystów

Post autor: Gollum » 1 wrz 2013, o 10:33

Może już niech się nie kojarzy. Krajewski zaczął, a potem inni zaczęli pisać kryminały o przedwojennym Lublinie, Lwowie i bodajże Pcimiu Dolnym. Jakie ochy i achy gawiedzi były! Znawcy określili to dwoma słowami: kryminały pokrajewskie.
Ale napisać coś co się kojarzy to jedno, a rozpropagować to drugie. Aby się kojarzyło, muszą to być albo naprawdę wybitne dzieła, albo muszą pójść grube miliony na reklamę. A kto je wyda, bo przecież nie minister?
Zostają nobliści. Owszem, Miłosz bardziej się kojarzy z Wilnem, ale że Wilno (przepraszam, Vilnius) się do niego nie przyznaje, to zawłaszczył go Kraków i może z niego korzystać.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Największa liczba turystów

Post autor: Comen » 1 wrz 2013, o 11:10

creamcheese pisze:Marcin Świetlicki...nb. spod Lublina...bardziej kojarzy się właśnie z Krakowem niż z Lublinem. A jego 11,12 i 13...też takie krakowskie jakby. Pozdrawiam
No tak, ale ta książka to trochę jednak przewodnik p.t. jak tu się upić w Krakowie (najlepiej na krechę ;) ), czyli opcja dla nisko uposażonych Anglików
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Największa liczba turystów

Post autor: Gollum » 1 wrz 2013, o 11:50

A a`propos sugestii cereamcheese; musisz to zrobić Ty. Pani wiceprezydent odpowiedzialna za promocję serdecznie mnie nienawidzi (bo wszędzie rozgłaszam, że ona nie ma zielonego pojęcia o mieście, którym ma zarządzać), z wzajemnością zresztą (bo zarzuciła mi, że nie znam uczelni, na której chciałem pracować, i to mnie bardzo mocno zabolało, bo uważam, że jak na człowieka z zewnątrz, to uczelnię znam bardzo dobrze). Podobnie z mediami; wywodzę się z tego środowiska, co oznacza, że jestem dla nich spalony.
A nisko uposażeni Anglicy? Ibiza wypłynęła właśnie na nich (i podobnie uposażonych Szwedach i Niemcach), to dlaczego ma nie zarabiać Kraków? Wysoko uposażeni Anglicy będą dostojnie szli w stronę Wawelu, słysząc po drodze wrzaski nisko uposażonych rodaków siedzących w knajpach...

tonique
User
Posty: 37
Rejestracja: 21 mar 2014, o 16:59
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Re: Największa liczba turystów

Post autor: tonique » 28 mar 2014, o 18:06

Kilka dni temu natknąłem się w "Pulsie Biznesu" na tekst, z którego wynikało, że najwięcej turystów z Polski przyjeżdża do takich miast jak: Kraków, Warszawa oraz Kołobrzeg.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Największa liczba turystów

Post autor: Comen » 28 mar 2014, o 22:05

Ciekawy na tej liście jest Kołobrzeg, niby miejscowość nadmorska, ale raczej podejrzewałbym Gdańsk o większą frekwencję turystyczną
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Największa liczba turystów

Post autor: yaretzky » 28 mar 2014, o 22:27

Comen pisze:Ciekawy na tej liście jest Kołobrzeg, niby miejscowość nadmorska, ale raczej podejrzewałbym Gdańsk o większą frekwencję turystyczną
Zauważyłem, że w tym rankingu kryterium była liczba udzielonych noclegów - może po prostu są lepsi (czyt. niżsi) cenowo.
A poza tym Gdańsk (na 7 miejscu) występuje jako miasto a pozycja 3 to w zasadzie powiat kołobrzeski a nie samo miasto Kołobrzeg, nic nie ujmując Kołobrzegowi - bardzo mi się podoba to miasto... <tak>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Największa liczba turystów

Post autor: creamcheese » 29 mar 2014, o 07:10

Nie mogę znaleźć tego artykułu w necie :(
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Największa liczba turystów

Post autor: Comen » 29 mar 2014, o 08:38

Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Największa liczba turystów

Post autor: Adler » 29 mar 2014, o 08:50

Wysoka pozycja p. cieszyńskiego.
Chyba zapomniało im się o p. bieszczadzkim.

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Największa liczba turystów

Post autor: creamcheese » 29 mar 2014, o 10:09

Przemek pisze:Chyba zapomniało im się o p. bieszczadzkim.
Powodem może być uboga baza noclegowa...w tabeli mowa jest o noclegach w obiektach turystycznych, a agroturystyka, nawet jeśli jest takim obiektem, to raczej w szarej strefie nierejestrowanej
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Największa liczba turystów

Post autor: Adler » 29 mar 2014, o 10:36

Dlatego też powyższe zestawienie trochę traci sens... <nie>
Agroturystyka również powinna być tutaj brana pod uwagę (oszukiwanie państwa poprzez działalność w szarej strefie to już temat na inną dyskusję), gdyż wielu turystów właśnie tam decyduje się na "noclegi".

Cytat z badań Głównego Urzędu Statystycznego (2013r.)...
Kwatery agroturystyczne były mniej liczne, ale przyrost ich liczby był większy – wzrost z 683 w 2012 r. do 800 obiektów w 2013 r. (o 17,1%).
Hmhm...ciekawe, z czego wynika ten znaczny przyrost liczby obiektów agroturystycznych. :]

Gdyby w zestawieniu znalazły się bardzo popularne ostatnio wśród turystów obiekty agroturystyczne, pewnie Warszawa i Kraków straciłyby dwie pierwsze lokaty, a lista zmieniłaby się w znacznym stopniu.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Największa liczba turystów

Post autor: Comen » 29 mar 2014, o 17:30

W każdym razie powiat leski znalazł się w zestawieniu, więc swoją drogą dziwi brak powiatu bieszczadzkiego. Twierdzi się też, że miasto Łódź takie nieatrakcyjne a tymczasem jest na 22 miejscu, znacznie wyżej niż zdecydowanie efektowniejszy Toruń.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Największa liczba turystów

Post autor: yaretzky » 31 mar 2014, o 06:20

Przemek pisze:Gdyby w zestawieniu znalazły się bardzo popularne ostatnio wśród turystów obiekty agroturystyczne, pewnie Warszawa i Kraków straciłyby dwie pierwsze lokaty, a lista zmieniłaby się w znacznym stopniu.
Comen pisze:Łódź takie nieatrakcyjne a tymczasem jest na 22 miejscu, znacznie wyżej niż zdecydowanie efektowniejszy Toruń.
Do Krakowa "nic nie mam" ale pozycję Warszawy windują chyba w dużym stopniu noclegi "biznesowe" a nie stricte turystyczne.
To samo co W-wy dotyczy prawdopodobnie również wspomnianej przez Comena Łodzi.
Gdyby możliwe było "wyfiltrowanie" wszystkich noclegów (łącznie z agroturystyką itp.) tylko i wyłącznie zdecydowanie turystycznych ten ranking wyglądałby zupełnie inaczej, pewnie z wyjątkiem wysokiej pozycji Krakowa.
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Ricardo5
User
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2014, o 10:09
Lokalizacja: Głogów

Największa liczba turystów

Post autor: Ricardo5 » 16 cze 2014, o 12:21

Narodowość turystów silnie zależy od regionu Polski. Na przykład, na północy większość turystów stanowią Niemcy i (ostatnio) Norwegowie. Mnóstwo jest też Hiszpanów ale to raczej studenci z wymiany zagranicznej :D. A na wschodzie Polski królują Rosjanie bo jest im blisko do granicy.

vrest

Największa liczba turystów

Post autor: vrest » 16 paź 2014, o 09:29

W Gdańsku jest najwięcej Niemców... Na Długiej ciągle spotykam grupki turystów. Tam czasami ciężko jest znaleźć Polaka.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Największa liczba turystów

Post autor: Adler » 13 gru 2015, o 14:14

Według danych Polskiej Organizacji Turystycznej nasz kraj znalazł się na osiemnastym miejscu pośród najchętniej odwiedzanych na świecie i na jedenastym miejscu w Europie. W ciągu ostatnich 15 lat przyjechało do nas aż 220 milionów ludzi. Branża turystyczna jest odpowiedzialna za generowanie 5 proc. naszego PKB.

Najchętniej odwiedzają nas nasi sąsiedzi: Niemcy, Czesi, Ukraińcy, Słowacy i Białorusini, a także Brytyjczycy i Holendrzy. Specjaliści zauważają, że tendencja jest wyraźnie wzrostowa, w 2014 roku przyjechało do nas 16 mln osób, czyli o milion więcej niż jeszcze 2 lata wcześniej. Siłą Polski ma być jej coraz lepszy wizerunek zagranicą, na który wydatnie wpływa organizowanie wielu imprez o randze międzynarodowej.
źródło: natemat.pl

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Największa liczba turystów

Post autor: Adler » 15 wrz 2016, o 20:58

Dziś w radiu słyszałem, że Norwegowie upodobali sobie ostatnio Polskę.
Jest ich aktualnie zdecydowanie więcej niż jeszcze kilka lat temu.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Największa liczba turystów

Post autor: Comen » 15 wrz 2016, o 21:27

We Wrocławiu widziałem grupę Norwegów walczących w tramwaju z automatem do sprzedaży biletów. Ale chyba to był jakiś międzynarodowy zjazd albo zawody sportowe w Hali Stulecia. W tym samym tramwaju była też silna grupa ukraińska.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Największa liczba turystów

Post autor: gar » 22 gru 2016, o 20:44

W trakcie jarmarku tłumy są rzeczywiście wielojęzyczne (w Panoramie Racławickiej podobnie). Są również różnokolorowe - szczególnie Azjaci rzucają się w oczy.

ODPOWIEDZ