Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Bieżące wydarzenia, aktualności.
Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Yoana » 9 sie 2012, o 22:06

Ja myślę, że nastapił swego rodzaju "przesyt" na rynku turystycznym. Dlatego sądzę, że to całkiem naturalna sprawa, że słabsze firmy upadają. Jak twierdzą eksperci, upadają najczęściej biura nowo powstałe, co oznacza, że firmy z długoletnim stażem i doświadczeniem zostają na rynku i prosperują na rynku nadal bez większych problemów. Powstaje coraz więcej nowych biur podróży, często prowadzone są przez osoby niekompetentne. Niestety, każda firma oferująca usługi, niezależnie w jakiej branży, może znaleźć się w takiej trudnej sytuacji finansowej-grożącej upadłością. Dlatego potrzebna jest większa kontrola takich firm i myślę, że byłby to sposób, aby nie dopuścić do takich sytuacji, kiedy to budżet województwa jest uboższy o koszty (przynajmniej częściowe) sprowadzenia turystów do kraju.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Abderyta » 9 sie 2012, o 22:25

-> Yoana

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź na moje pytanko z 30 lipca. Jeśli ta teza jest prawdziwa, to pan minister Gowin powinien jak najszybciej "pouwalniać" jak największą liczbę zawodów i wtedy nikogo nie będą dziwować codzienne informacje o bankructwach przedsiębiorstw z danej branży.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Abderyta » 12 sie 2012, o 21:39

Co sądzicie o tezie naczelnej poniższego komentarza?

http://wyborcza.pl/1,75968,12292405,Dla ... stow_.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Jak powiedziała moja Lepsza Połowa, jeśli ktoś kupi po okazyjnej cenie samochód i tenże zepsuje mu się podczas pobytu za granicą, to państwo ani samorząd nie sfinansują temu komuś kosztów powrotu do domu.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Comen » 12 sie 2012, o 23:29

Uważam, że obowiązek sprawdzenia oferty powinien spoczywać także na ubezpieczycielu tego typu przedsięwzięcia. Gdyby w razie klapy firma ubezpieczeniowa miałaby obowiązek pokryć koszty powrotu turystów, mogłoby się zdarzyć, że taka podejrzanie tania oferta po prostu nie otrzymałaby gwarancji ubezpieczenia.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

MagiczneMiejsca
User
Posty: 10
Rejestracja: 13 sie 2012, o 13:28

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: MagiczneMiejsca » 13 sie 2012, o 13:40

Brak mi jakichkolwiek słów jak słyszę każdy dzień o upadłości kolejnego biura... Dlaczego to wszystko naszym kosztem.

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Abderyta » 13 sie 2012, o 21:09

Comen pisze:Uważam, że obowiązek sprawdzenia oferty powinien spoczywać także na ubezpieczycielu tego typu przedsięwzięcia. Gdyby w razie klapy firma ubezpieczeniowa miałaby obowiązek pokryć koszty powrotu turystów, mogłoby się zdarzyć, że taka podejrzanie tania oferta po prostu nie otrzymałaby gwarancji ubezpieczenia.
Zgadzam się. Niemniej mocno wątpię, by ministrowie właściwi ds. turystyki i transportu posiadali wystarczającą liczbę szarych komórek, by ten pomysł administracyjnie wdrożyć.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

itkal

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: itkal » 17 sie 2012, o 10:35

polskie prawo ma mnóstwo dziur nie tylko w tej dziedzinie..

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Adler » 17 sie 2012, o 17:15

Ponoć najwięksi, polscy touroperatorzy bardzo zyskali (sprzedaż ofert wzrosła nawet o 50%) na skutek ostatnich wydarzeń, czyt. upadku wspomnianych tutaj biur podróży. ;-)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Comen » 8 mar 2013, o 16:42

I kolejne biuro na zielonej trawce
http://www.tramp.gda.pl/
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Adler » 9 cze 2013, o 12:00

Nie wspomnieliśmy o ostatniej przygodzie biura GTI Travel Poland: http://www.gtitravel.pl/" onclick="window.open(this.href);return false; :(

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Comen » 18 wrz 2013, o 00:32

Przed wyjazdem warto spojrzeć na rating najbardziej znanych biur turystycznych zamieszczony np na stronie
http://wczasopedia.pl/ratingi-krajowych ... dro-y.html
Każdy z podmiotów został szczegółowo oceniony pod względem rozmaitych czynników wpływających na prowadzenie biznesu, np. nie tylko kwoty dochodu i kapitału, ale zasięg geograficzny biznesu, liczba oddziałów, zatrudnienie, kwota gwarancji ubezpieczeniowych, itp.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Gollum » 1 paź 2013, o 20:06

Jak się na to patrzy to upadają przeważnie trzy kategorie biur: właściciele pierwszych od początku zakładają, że rozkręcą interes, skuszą cenami, pójdą prawie po kosztach, by za parę lat zgromadzić tak dużo klientów, że obroty będą gigantyczne. Wtedy buchną kasę i szukaj wiatru na Karaibach.
Druga kategoria to biura, które zbytnio uwierzyły, że reklama, marketing, coaching i inne zrobią za nich wszystko. Zatrudniają ładne, acz głupie hostessy, kontraktują hurtowo modne hotele w modnych miejscach. Jakby nie powiodło się w turystyce, z powodzeniem przestawią się na sprzedaż gwoździ. Co ciekawe, te przeważnie przejeżdżają się na Egipcie.
Trzecia to pośrednicy nie mający nic, tylko sprzedający ofertę innych.
Nie upadają biura istniejące długo, koncentrujące się na kilku kierunkach, bynajmniej nie najmodniejszych, nie mające w ofercie hipermodnych hoteli, lecz wille, pensjonaty itp. Albo biura wyspecjalizowane w np. pielgrzymkach, wycieczkach szkolnych czy kwalifikowanych.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Adler » 1 paź 2013, o 20:24

Gollum pisze:Nie upadają biura istniejące długo
Nie zgodzę się. Popatrzmy na Orbis Travel, Selectours i Triadę.
Nie ma reguły. Kondycję finansową danego organizatora/touroperatora, w każdej chwili można sprawdzić na stronie Krajowego Rejestru Długów:
http://www2.krd.pl/Specjalne/Informacje ... czke!.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Gollum » 2 paź 2013, o 18:15

Te biura podeszły pod coaching, łomżing i kocing, natomiast Orbis wykończyła konkurencja; wycieczki orbisowskie były po prostu za drogie

Patyk

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Patyk » 29 paź 2013, o 14:20

Wycieczki Orbisowskie były za drogie, ale myślę, że cała struktura organizacyjna była najzwyczajniej w świecie dość rozbudowana i osadzona po części w starych realiach.

Nell

Re: Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Nell » 19 gru 2013, o 13:16

Warto korzystać z wyżej wymienionej Wczasopedii.

Jak widać, biura z czołówki raczej nie mają problemu ze stabilności.

Rok 2013 był bardzo dobry dla biur podróży pod względem finansowym więc bez obaw można szukać ofert na lato ;)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Adler » 31 lip 2015, o 22:52

Krakowskie biuro podroży Intertour ogłosiło w piątek niewypłacalność. Według informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego na wycieczkach zagranicznych przebywa 179 klientów tego biura. Będą oni w najbliższych dniach wracać do kraju.
źródło: interia.pl

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Yoana » 2 sie 2015, o 12:41

Wiele osób wypowiadało się w telewizji, że zbierało na wycieczkę cały rok i niestety nie pojadą. Szkoda mi ich... :(
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Gollum » 2 sie 2015, o 20:54

W Albanii poznałem małżeństwo, które z Intertouru przyjechało na dwa turnusy, a na trzeci mieli zostać jako rezydenci. Polecali nam na przyszły rok Bułgarię z tegoż biura. A teraz sami zostali na lodzie w Sarandzie, bo żadnej grupy nie przyjmą

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Adler » 3 sie 2015, o 14:08

Co z gwarancją ubezpieczeniową i niedawno wprowadzonymi przepisami (aktywniejsza rola Urzędu Marszałkowskiego danego województwa)? <mysli>

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Adler » 31 sie 2015, o 16:27

No i poszło...

Alfa Star, które co ciekawe było uznawane za stabilne finansowo (rejestr organizatorów podróży), poszło z torbami.

Digitur z Bielska-Białej (wiadomość z dzisiaj) również.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Gollum » 1 wrz 2015, o 15:21

i - jak twierdzą media, to nie koniec

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Adler » 26 sty 2016, o 14:10

Kolejny organizator niewypłacalny: biuro podróży "Ikaria" z Prudnika.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: Yoana » 28 sty 2016, o 22:37

Gollum pisze:i - jak twierdzą media, to nie koniec
Alan pisze:Kolejny organizator niewypłacalny: biuro podróży "Ikaria" z Prudnika.
Ciekawe, które jeszcze biura w tym roku zakończą swoją działalność. <mysli>
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Niewypłacalne biura podróży/organizatorzy.

Post autor: gar » 29 sty 2016, o 11:36

Pewnie kilka zakończy co mnie w ogóle nie dziwi - prawa rynku. Zawsze mnie zastanawia przeżywanie, że padło kolejne biuro podróży - rocznie upada ich kilka - kilkanaście, jak w każdej innej branży, ale głównie o upadku biur jest zawsze tak głośno w mediach. Podobno procentowo jeśli chodzi o upadłości jest to jedna z najbezpieczniejszych branż. Inna sprawa, że upadłość w styczniu a w czerwcu to jest pewna różnica. Skoro upadek mamy w styczniu to poszkodowanych nie powinno być zbyt wielu. W czerwcu sprawa zazwyczaj wygląda inaczej.

ODPOWIEDZ