Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Hel

Pas północny. Ciekawe miejsca.
Edzia28

Hel

Post autor: Edzia28 » 22 sie 2012, o 12:30

A jakie są atrakcje jeśli chodzi o Hel?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Atrakcje turystyczne woj. pomorskiego

Post autor: Adler » 22 sie 2012, o 12:37

Edzia28 pisze:A jakie są atrakcje jeśli chodzi o Hel?
Polecam:
- Zespół obiektów fortyfikacji rejonu umocnień „Hel” (bunkry)
- pieszą (nie Melexem :-P ) wycieczkę na Cypel (obowiązkowo!)
- Fokarium (włącznie z wizytą w budynku)
- Muzeum Rybołówstwa
- kafejki/bary przy ul. Wiejskiej (Deptak)

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Hel

Post autor: Abderyta » 3 wrz 2012, o 15:04

Jeśli ktoś lubi atrakcje architektoniczne, dorzuciłbym jeszcze syntetyczny wygląd głównego deptaka (w oderwaniu od wyglądu poszczególnych knajp), który - jak kilka innych ulic w naszym kraju - sprawia wrażenie żywcem wyjętego z ciut dawniejszych czasów.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Hel

Post autor: Adler » 3 wrz 2012, o 15:14

Od siebie dodam jeszcze możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia (w specjalnych "fotoautomatach") na tle Cypla Helskiego. Świetna pamiątka. :-)
Koszt zdjęcia, 12-15zł.

marekpiotr1984

Re: Hel

Post autor: marekpiotr1984 » 31 gru 2012, o 17:08

A jak z noclegami na Helu? Czy bliżej tych wszystkich atrakcji jest drożej?

kruszynka

Re: Hel

Post autor: kruszynka » 7 sty 2013, o 01:21

Hel to głównie atrakcje sportowe, Mekka windsurferów i kitesurferów

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Hel

Post autor: Comen » 8 sty 2013, o 10:18

marekpiotr1984 pisze:A jak z noclegami na Helu? Czy bliżej tych wszystkich atrakcji jest drożej?
Ceny noclegów zależą tam raczej od sezonu, ewentualnie komfortu samego ośrodka. Natomiast Hel to malutka mieścina, więc nie ma raczej znaczenia czy się będzie mieszkało tuż przy deptaku czy trzy ulice dalej. Najlepiej chyba w pokojach gościnnych. Po sezonie właściciele sami pytali turystów czy nie szukają kwatery a cena była porównywalna z najtańszym hostelem w Gdańsku.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
eDom
User
Posty: 60
Rejestracja: 5 lut 2013, o 10:29

Re: Hel

Post autor: eDom » 5 lut 2013, o 10:49

Cały półwysep to głównie atrakcje sportowe - rowery, piesze wycieczki, czy sporty wodne. Ale z Helu możesz wybierać się codziennie do innej miejscowości - są położone stosunkowo niedaleko od siebie :)

miraz

Re: Hel

Post autor: miraz » 16 lip 2013, o 10:59

Hel jest pięknym miejscem jeżeli chodzi o wypoczynek! :) Ze swojej strony polecam te wielkie i piaszczyste plaże. Co ważne, nie ma tam takiego tłoku jak np. w Jastarni.

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Hel

Post autor: Abderyta » 17 lip 2013, o 20:27

miraz pisze:Hel jest pięknym miejscem jeżeli chodzi o wypoczynek! :) Ze swojej strony polecam te wielkie i piaszczyste plaże. Co ważne, nie ma tam takiego tłoku jak np. w Jastarni.
Zależy, kiedy. W drugiej połowie sierpnia ubiegłego roku (dokładnej daty nie pomnę) trzeba było dosyć długo poczekać, by móc na minutę zająć cypel celem zrobienia sobie słitaśnej foci.

Awatar użytkownika
Adamski
User
Posty: 12
Rejestracja: 6 lis 2013, o 15:40

Re: Hel

Post autor: Adamski » 8 lis 2013, o 10:20

Do fokarium najlepiej wybrać się w porach karmienia - z tego co pamiętam o 10 i 14, ale warto wcześniej sprawdzić na stronie fokarium :)

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Hel

Post autor: Gollum » 8 lis 2013, o 11:18

Na Helu są pozostałości pierwszej i jednej z kilku największych na świecie baterii nadbrzeżnych "Schlezwik-Holstein". Zamontowano tam działa 406 mm, jakie miały być zamontowane na niemieckich pancernikach, z których budowy zrezygnowano. Armaty stanęły w 1940 roku, ale uznano, że umieszczenie tu dział o zasięgu strzału 60 km jest zbędne, bo radziecka flota jest słabiutka. Przeniesiono je do Francji.
Te inne baterie lądowe z działami 406 mm"
"Lindemann" na przylądku Blanc Nez, kontrolująca żeglugę w Cieśnienie Kaletańskiej, to tu zamontowano działa z Helu
"Dietl" na norweskiej wyspie Engeløya, broniąca południowego przejścia do Narviku
"Theo" w Torndenes, broniąca północnego przejścia do Narviku
Rżewka - radzieckie armaty testowane dla budowanego pancernika "Sowietskij Sojuz" na poligonie doświadczalnym koło Leningradu

Awatar użytkownika
Goralka-z-gor
User
Posty: 24
Rejestracja: 9 maja 2014, o 10:21
Lokalizacja: Zakopane

Hel

Post autor: Goralka-z-gor » 21 maja 2014, o 08:33

Na Helu można znaleźć wiele ciekawych atrakcji. Dużo już zostało wymienionych, a ja bym chciała napisać o Dniu Ryby, jaki się tam odbywa. Jest to bardzo fajne wydarzenie. Ma miejsce w ostatni weekend lipca. W ten dzień jakaś ryba ma święto przykładowo może to być łosoś i w tym czasie helscy restauratorzy stają do rywalizacji który z nich przygotuje najsmaczniejszą potrawę z tej ryby. Po wyłonieniu zwycięzcy widzowie mają okazję skosztować potraw. Towarzyszą temu wystepy różnych zespołów. Kto bedzie w tym czasie na Helu nie powinien przeoczyć takiej imprezy

Ricardo5
User
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2014, o 10:09
Lokalizacja: Głogów

Re: Hel

Post autor: Ricardo5 » 12 cze 2014, o 11:57

Od niedawna w fokarium na Helu zainstalowano kamerę internetową i można oglądać sobie tamtejsze foki nie wychodząc z domu! Trochę pooglądałem sobie tamten stream i tak właściwie to foki przez większość czasu nie robią nic ciekawego. Więc zawsze można zaoszczędzić te parę złotych na bilet :) Dostęp do kamery powinien być na oficjalnej stronie fokarium, wygoglajcie sobie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Hel

Post autor: Comen » 12 cze 2014, o 13:26

No tak zmyślnie. W ten sposób wirtualnie to zwiedziłem już z połowę świata, jednak chyba znacznie przyjemniej jest obejrzeć foki na żywo, nawet jak niewiele "robią" :)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Hel

Post autor: yaretzky » 12 cze 2014, o 13:28

Ricardo5 pisze:Dostęp do kamery powinien być na oficjalnej stronie fokarium, wygoglajcie sobie.
A jak oglądałem film z wyprawy w Himalaje to można mi ją zaliczyć tak jak bym na niej był ? <mysli> <lol> <lol>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Hel

Post autor: creamcheese » 12 cze 2014, o 14:03

yaretzky pisze: A jak oglądałem film z wyprawy w Himalaje to można mi ją zaliczyć tak jak bym na niej był ? <mysli> <lol> <lol>
Bez kubeczka się nie liczy !! :[
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Hel

Post autor: Adler » 13 cze 2014, o 17:20

Ricardo5 pisze:Trochę pooglądałem sobie tamten stream i tak właściwie to foki przez większość czasu nie robią nic ciekawego. Więc zawsze można zaoszczędzić te parę złotych na bilet :)
Miałem okazję pooglądać je trochę "na żywo". Zdecydowanie warta polecenia "atrakcja" dla przyjezdnych. <okok>
Aktualnie wstęp: 5zł/os. +dodatkowo opłata za wejście do muzeum na wystawę "Ssaki naszego morza": 1zł/os.
Do ubiegłego roku wejściówka kosztowała 2zł/os.

Myślę, że jeśli zdecydujemy się na wyjazd do tego kurortu, to mimo wszystko warto poświęcić 1 piwo w tamtejszym barze i jednak zobaczyć te przyjemne zwierzaki "live". <tak>

Tak na zachętę:
DSC03072.JPG
DSC03075.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Ricardo5
User
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2014, o 10:09
Lokalizacja: Głogów

Re: Hel

Post autor: Ricardo5 » 16 cze 2014, o 12:23

Hej, żartowałem z tym oglądaniem przez internet jako formą podróżowania :D Wiadomo, że zawsze lepiej jest zobaczyć na własne oczy.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Hel

Post autor: yaretzky » 16 cze 2014, o 13:17

Ricardo5 pisze:Hej, żartowałem z tym oglądaniem przez internet jako formą podróżowania :D Wiadomo, że zawsze lepiej jest zobaczyć na własne oczy.
No, to się zrehabilitowałeś... <tak> <lol> <lol>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 237
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Hel

Post autor: sleepwalker » 12 sty 2016, o 12:13

Odświeżę temat z nadzieją uzyskania rzetelnej odpowiedzi. Otóż tegoroczne wakacje planowałem spędzić na Helu. Z mojego ostatniego pobytu tam niewiele pamiętam (będzie z 18 lat), co i tak nie ma znaczenia, bo pewnie trochę się zmieniło. Chodzi mi o jedno: czy na tamtejszych posesjach plac zabaw dla dzieci stanowi rzadkość? Przeglądam oferty noclegowe od 2 dni, wykonałem kilka telefonów, co pozwoliło mi poczynić dwie obserwacje:
1. Często parking na terenie posesji jest dla urlopowiczów dodatkowo płatny.
2. Placu zabaw ze świecą szukać.
O ile pierwsze jeszcze jakoś przeżyję, tak drugie jest nie do przeskoczenia (jadę z uwielbiającym place zabaw, ruchliwym 3-latkiem :)).
Więc jak to jest? To tamtejsza norma? Podpowie ktoś, kto w ostatnich latach "stacjonował" na Helu?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Hel

Post autor: gar » 12 sty 2016, o 15:33

Na Helu nie stacjonowałem, ale często bywam tam na wycieczkach. Placów zabaw więc na posesjach nie szukam.
Dla mnie Hel jako miejsce wakacji jest nieporozumieniem, ale to dla mnie, bo ja w miejscu nie usiedzę, a to miasto pod względem wypadowym jest fatalne. Dla mnie optymalne jest Władysławowo (bo wszędzie w miarę blisko). Natomiast jeśli ktoś wybiera się na pobyt stacjonarny to Hel jest jak najbardziej godny polecenia (poza tłumami w sezonie, ale to jest w promocji). Zastanów się może nad terminem pozawakacyjnym - będzie spokojniej i taniej, a 3-latek do szkoły nie chodzi. Znam na polskim wybrzeżu ośrodki które place zabaw posiadają, ale nie jest to niestety Hel. Z drugiej strony patrząc dla 3-latka plaża jest jednym wielkim placem zabaw.
P.S. W nieodległej Jastarni jest super knajpka rybna z małym placem zabaw.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Hel

Post autor: Adler » 12 sty 2016, o 16:42

sleepwalker pisze:Podpowie ktoś, kto w ostatnich latach "stacjonował" na Helu?
gar pisze:W nieodległej Jastarni jest super knajpka rybna z małym placem zabaw.
Byłem, bodajże w 2012r.
Nie korzystałem jednak z noclegów. Pojechaliśmy tam na cały dzień.
Posłuchaj wskazówki gar'a. Może rzeczywiście Jastarnia, Jurata, czy Chałupy będą oferować większy wybór tego typu obiektów noclegowych?

Np. w Chałupach pamiętam ten parking nad samym morzem (położony przy głównej drodze do Helu):
DSC03065.JPG
Po prawej ścieżka spacerowa, dalej cała seria pól namiotowych.
Po lewej stronie była położona nad samym morzem willa. Miała niewielki plac zabaw i własną przystań z łodziami.
Spotkałem przy tej willi jakiegoś upartego turystę siedzącego na ławce. ;)
DSC03058.JPG
Niestety nie posiadam namiarów do tego obiektu, ale można do tego dojść (w razie potrzeby). ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 237
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Hel

Post autor: sleepwalker » 12 sty 2016, o 21:00

Panowie, nie zrozumcie mnie źle. Pisząc "plac zabaw" mam na myśli zestaw typu: mini-piaskownica, zjeżdżalnia, huśtawka, drabinki i jakiś plastikowy bujak - wszystko do zamknięcia na ok. 20-30 m2. Nie chodzi mi o nic więcej, żadną ekstrawagancję ;) Właśnie z czymś takim nie miałem najmniejszych problemów w ostatnich latach w Krynicy Morskiej, Rowach i Dębkach - zdecydowana większość ogłoszeń zawierała informacje o atrakcjach dla dzieci. Ale z Helem jest inaczej i to mnie zastanawia. Tak samo jak z tym płatnym parkingiem (na stronie jednej z kwater była informacja, że oni jako nieliczni na Helu oferują darmowy parking).
gar pisze:Z drugiej strony patrząc dla 3-latka plaża jest jednym wielkim placem zabaw.
Tak, ale krótkotrwałym. Na plaży z dzieckiem przebywamy 2, góra 3h (oczywiście nie w prażącym słońcu), a i tak po pierwszym tygodniu jego zmęczenie zaczyna dawać znać o sobie. M.in. dlatego jakaś rozrywka na terenie posesji jest niezbędna :)

Powoli jednak zaczynam odpuszczać ten Hel i zaczynam kierować się bardziej na zachód.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Hel

Post autor: gar » 13 sty 2016, o 09:24

Hel jest dość specyficzny pod względem zagospodarowania terenu (kłania się historia wojska na półwyspie) stąd problemy z miejscem do parkowania i na place zabaw. Powoli się to pewnie będzie zmieniać, ale do tego czasu półwysep jeszcze sporo urośnie.
sleepwalker pisze: Powoli jednak zaczynam odpuszczać ten Hel i zaczynam kierować się bardziej na zachód.
Wydaje się to być słuszna koncepcja. Powodzenia w poszukiwaniach. Miejscowości na półwyspie do tanich niestety nie należą stąd proponowałem Władysławowo gdzie przekrój cen i możliwości jest dużo większy.

ODPOWIEDZ