Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Kujawsko-Pomorskie: Toruń pomiędzy 7 a 21 lipca 2013

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Kujawsko-Pomorskie: Toruń pomiędzy 7 a 21 lipca 2013

Post autor: Comen » 24 lip 2013, o 20:23

Toruń oglądałem trochę na raty, raz że tutaj akurat byłem już wcześniej kilka razy, dwa że z tego powodu traktowałem go raczej jako punkt przesiadkowy niż cel podróży. Choć oczywiście Toruń to z pewnością najatrakcyjniejsze z miast które warto zwiedzić będąc z wizytą na Kujawach. Najlepszy widok na starówkę jest z przeciwległego brzegu Wisły z Kępy Bazarowej. Tym razem tam nie dotarłem, raczej kręciłem się w obrębie starówki. Jak widać na planie stara część Torunia składa się z dwóch sąsiadujących ze sobą ośrodków Starego Miasta i Nowego Miasta
plan.jpg
W centrum staromiejskiego rynku stoi słynny gotycki ratusz a przed nim pomnik Mikołaja Kopernika, którego podobno z okazji rozmaitych świąt przebiera się w rozmaite stroje. Był nawet batman. Za mojej bytności Kopernik był jednak normalny, kamienny taki jakiego rzeźbiarz stworzył
ratusz.jpg
Na rynku jest jeszcze jeden rzucający się w oczy gotycki gmach tzw. Dwór Artusa. W nim m.in. sklep z toruńską specjalnością czyli piernikami
Dwór Artusa.jpg
Nieopodal rynku największy kościół miasta czyli katedra św Janów a na jej wieży konkurent krakowskiego Zygmunta - dzwon Tuba Dei
Katedra.jpg
Ciekawym miejscem w Toruniu jest nabrzeże Wisły z widokiem na jedyny jak do tej pory most drogowy przez rzekę. Drugi buduje się już we wschodniej części miasta. Dwa duże przęsła umieszczono już w nurcie rzeki, trwa budowa długiej estakady. Na zdjęciu stary most noszący imię J. Piłsudskiego
Most nad Wisłą.jpg
Od wody odgradzają Toruń mury miejskie zachowane na tym odcinku prawie w całości. To tutaj znajduje się słynna Krzywa Wieża, gdzie zawsze pełno jest zagranicznych wycieczek. Przewodnicy zawsze mówią że to jedyna taka baszta w Polsce co oczywiście prawdą nie jest bo nawet krakowska wieża ratuszowa też jest nieznacznie odchylona od pionu.
Krzywa Wieża.jpg
Wokół baszty podziwiać też można malownicze kolorowe spichrze
Spichrz.jpg
Głównym traktem handlowym Torunia jest jednak ulica Szeroka prowadząca w kierunku Nowego Miasta obok ulicznego zegara pełniącego funkcję punktu spotkań miejscowych imprezowiczów
zegar.jpg
Nowe Miasto nie jest już tak uczęszczane jak okolice rynku Starego Miasta, ale i tutaj jest wiele uroczych zakątków, wysoki gotycki kościół, dawny zbór ewangelicki na środku rynku czy ciekawy architektonicznie teatr dziecięcy przypominający otwartą księgę
Teatr dziecięcy.jpg
Gdzieniegdzie na ulicach Torunia można wypatrzyć średniowieczne lalki okupujące miejsca na murach, okna czy parapety
lalka.jpg
Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o Koperniku mającym swoje muzeum w obrębie Starego Miasta, pomnik no i związane pośrednio z jego działalnością planetarium. Koneserom miejskiej włóczęgi polecić można jeszcze Bydgoskie Przedmieście (po drodze niewielkie zoo), dzielnicę z niesamowitym potencjałem trochę podobną do krakowskiego Podgórza czy Kazimierza z doskonałymi przykładami architektury secesyjnej, tyle że dzisiaj zaniedbaną no i zamieszkaną przez społeczność nieco odbiegającą od standardów turystycznych. Tu fotka z dzielnicy
Bydgoskie Przedmieście.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Toruń pomiędzy 7 a 21 lipca 2013

Post autor: Adler » 29 lip 2017, o 22:04

Byłeś może wtedy w Domu Mikołaja Kopernika? (T)

Nius z wczoraj:
Muzeum Okręgowe w Toruniu poinformowało, że od 3 września zamknie dla zwiedzających Dom Mikołaja Kopernika. Zamknięcie oddziału Muzeum Okręgowego przy ul. Kopernika ma związek z realizacją drugiego etapu projektu „Toruńska Starówka”. W ramach niego zabytkowy Dom Mikołaja Kopernika zostanie poddany gruntowej odnowie.

Zakończenie prac i oddanie obiektu na potrzeby muzeum przewidziano na czerwiec 2018 roku. Ten termin – jak zaznaczają muzealnicy – może ulec zmianie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Toruń pomiędzy 7 a 21 lipca 2013

Post autor: Comen » 31 lip 2017, o 10:49

W Domu Kopernika byłem jeszcze wcześniej. Zwiedzanie połączone z warsztatami lepienia pierników.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Toruń pomiędzy 7 a 21 lipca 2013

Post autor: gar » 29 lip 2019, o 18:44

Toruń wciąż piękny, więc i turystów sporo. Piernik króluje. Niemniej wódka piernikowa mojego podniebienia nie zachwyciła delikatnie rzecz ujmując. Pojawiły się też nowe piwa piernikowe. Kwestia gustu. Wejście na wieżę ratuszową: 15 zł ! Kościół św. Jakuba po remoncie - rewelacja.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Relacja: Toruń pomiędzy 7 a 21 lipca 2013

Post autor: Adler » 29 lip 2019, o 21:23

gar pisze:
29 lip 2019, o 18:44
Wejście na wieżę ratuszową: 15 zł !
Też piernikowa? :)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Toruń pomiędzy 7 a 21 lipca 2013

Post autor: gar » 31 lip 2019, o 11:11

Jak wejdą na nią pierniki to coś w tym może być :)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kujawsko-Pomorskie: Toruń pomiędzy 7 a 21 lipca 2013

Post autor: gar » 29 wrz 2021, o 20:03

Wstęp na wieżę ratuszową kosztuje już 18 zł. Opcją jest wieża katedralna ze słynnym Tuba Dei za jedyne 10 zł.
Wódka pierenikowa lepsza niż ostatnio. Piwa piernikowe w coraz większej ilości też.
Na dodatkowy plus podświetlenie miasta. Kraków może sie uczyć.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kujawsko-Pomorskie: Toruń pomiędzy 7 a 21 lipca 2013

Post autor: gar » 31 lip 2023, o 21:42

Po dwóch latach wstęp na wieżę ratuszową podskoczył na 22,50 zł. Piwa piernikowe butelkowe w zależności od miejsca od 9 do 13 zł.

ODPOWIEDZ