Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Święta Lipka

Pas północny. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Święta Lipka

Post autor: regon » 11 lut 2017, o 20:05

Jest to jedno z najbardziej znanych i lubianych przez pielgrzymów sanktuariów Polski północno – wschodniej, a kościół i klasztor jezuitów należą do największych pereł barokowych naszego kraju. Różne źródła podają różne daty początków kultu Maryjnego w tym miejscu (między XII i XIV wiekiem). Według legend jakiś skazaniec umieścił tu na przydrożnej lipie własnoręcznie zrobioną figurkę Matki Boskiej jako wotum za ocalenie życia. Wkrótce miejsce to zaczęło słynąć z cudów, a pielgrzymi przybywali coraz liczniej.
Na początku wieku XVI władze protestanckich Prus Książęcych (wtedy miejsce to należało do tego kraju) zakazały pielgrzymek katolickich do tego miejsca. Mimo to ludzie na modlitwę przybywali tu potajemnie. Sto lat później król polski wykupił te tereny i postawił kaplicę w miejscu której pod koniec XVII wieku wybudowano barokowy kościół i klasztor.
W trójnawowym wnętrzu świątyni uwagę przyciągają złocone filary, balustrady i piękna polichromia. Od XVIII wieku w ołtarzu głównym znajduje się otaczany kultem obraz, będący kopią wizerunku Matki Boskiej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie
Bardzo cennym elementem wyposażenia kościoła są też piękne osiemnastowieczne organy.
foto: własne

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Święta Lipka

Post autor: gar » 19 maja 2022, o 22:55

Po remoncie zespół sanktuaryjny prezentuje się znakomicie. Koncert organowy niczego sobie choć jak dla mnie trochę za krótki (około 10-12 minut). Koncert odbywa się o ile pojawi się grupa chętna go wysłuchać. Nie ma biletów tylko ofiara zbierana do koszyka.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Święta Lipka

Post autor: Comen » 20 maja 2022, o 06:36

Ciekawy pomysł na promocję miejsca. Nie wiem czy podobnych koncertów nie prowadzono kiedyś w Oliwie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Święta Lipka

Post autor: gar » 20 maja 2022, o 14:55

Comen pisze:
20 maja 2022, o 06:36
Ciekawy pomysł na promocję miejsca. Nie wiem czy podobnych koncertów nie prowadzono kiedyś w Oliwie.
W Oliwie są na pewno. Podobnie jest chociażby w Pelplinie czy Krzeszowie. Gdyby się na spokojnie zastanowić to koncerty organowe w Polsce (nie liczę festiwali organowych) dla turystów odbywają się w (obstawiam) co najmniej kilkunastu miejscach.

ODPOWIEDZ