Cerkiew i klasztor w Supraślu

Pas północny. Ciekawe miejsca oraz relacje z naszych wycieczek.

Moderator: Comen

Regulamin forum
Jeśli dodajesz fotorelację, w tytule nowego wątku koniecznie dodaj prefiks: "Relacja:" i datę wycieczki.
Awatar użytkownika
regon
Posty: 489
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Cerkiew i klasztor w Supraślu

Post autor: regon » 2 lip 2017, o 22:09

IMG_5646.jpg
IMG_5652.jpg
IMG_5649.jpg
Dokładna nazwa brzmi: Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, Ławra Supraska.


W Polsce istnieje tylko pięć męskich klasztorów prawosławnych. Ten w Supraślu jest jednym z nich. Na początku szesnastego wieku mnisi przybyli tu z Gródka.Konflikty religijne nie ominęły Supraśla i jego mieszkańców. W 1596 roku na mocy podpisanej Unii Brzeskiej część wyznawców prawosławia na ziemiach polskich uznało władzę papieża, przy zachowaniu prawosławnych obrzędów liturgicznych. Jednakże tutejsi mnisi nie zgodzili się na przyjęcie warunków unii. Po trwającym około 30 lat konflikcie, w który włączył się nawet król Zygmunt III Waza supraski klasztor przeszedł w ręce bazylianów. Prowadzili oni w tym miejscu między innymi intensywną działalność wydawniczą. W czasie zaborów monaster dostał się we władanie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, natomiast w okresie międzywojennym sprowadzili się tu salezjanie, co ponownie stało się przyczyną niezgody między katolikami i wyznawcami prawosławia.
W 1944 roku hitlerowcy wysadzili cerkiew w powietrze, a po wojnie aż do lat 80 - tych ubiegłego wieku w pomieszczeniach klasztornych znajdowała się szkoła rolnicza.

Dopiero pod koniec dwudziestego wieku nastąpił zwrot majątku klasztornego mnichom, choć znów jeszcze do lat 90 - tych ubiegłego wieku trwał ponownie spór o to czy właścicielami klasztoru mają być bazylianie czy prawosławni. Obecnie wszystkie zabudowania należą do parafii prawosławnej.

Odbudowana obronna cerkiew Zwiastowania Pańskiego łączy w sobie elementy stylu bizantyjskiego i gotyckiego. Charakterystycznym elementem są cztery okrągłe wieże w narożnikach.

Na terenie klasztoru warto zwiedzić Muzeum Ikon.


Gdyby ktoś chciał poczytać o pałacu Buchholtza w Supraślu zapraszam tutaj:

http://atrakcjeturystycznewpolce.blogsp ... raslu.html
pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
deks7
Posty: 2
Rejestracja: 5 lip 2017, o 15:14

Cerkiew i klasztor w Supraślu

Post autor: deks7 » 22 lip 2017, o 18:32

Bardzo ładne zdjęcia i ciekawe miejsce. Chyba jak będę w okolicach to odwiedzę Cerkiew i Klasztor w Supraślu