Neogotycki kościół katedralny w Białymstoku

Pas północny. Ciekawe miejsca oraz relacje z naszych wycieczek.

Moderator: Comen

Regulamin forum
Jeśli dodajesz fotorelację, w tytule nowego wątku koniecznie dodaj prefiks: "Relacja:" i datę wycieczki.
Awatar użytkownika
regon
Posty: 504
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Neogotycki kościół katedralny w Białymstoku

Post autor: regon » 9 lip 2017, o 21:08

IMG_5639.jpg
Katedra białostocka składa się de facto z dwóch połączonych kościołów. Starego renesansowo - barokowego i nowszego neogotyckiego.
Ten drugi powstał na początku XX wieku, a katedrą stał się dopiero w 1985 roku. Świątynia ma długość 90 metrów, a dwie jednakowe wieże są wysokie na 72,5 metra. Jest to kościół trzynawowy z transeptem. Wewnątrz można zauważyć aż 3 ołtarze poświęcone Matce Bożej - ołtarz główny ze sceną Wniebowzięcia oraz boczne - Matki Boskiej Częstochowskiej i Ostrobramskiej. Prócz tego warto zobaczyć ołtarze Jezusa Ukrzyżowanego, Jezusa Miłosiernego i świętego Antoniego.

Z budową świątyni wiązały się problemy. Pod zaborem rosyjskim nie było zgody na postawienie nowego kościoła. Udało się jednak uzyskać osobistą przychylność cara dla rozbudowy tego pierwszego już istniejącego, ufundowanego przez Wiesiołowskich. "Przybudówka" okazała się tak duża, że powstała nowa świątynia "przylepiona" prostopadle do poprzedniej
Zwiedzający białostocką katedrę nieprzypadkowo zwracają uwagę na jej podobieństwo do katedry na Pradze w Warszawie. Zostały one bowiem zaprojektowane przez tego samego człowieka - Józefa Dziekońskiego. Prace budowlane trwały od 1900 do 1905 roku.
W okresie międzywojennym stopniowo kościół upiększano. Konsekracja odbyła się w 1931 roku. Niewiele brakowało, a nowo powstała świątynia byłaby zniszczona przez wycofujące się z miasta wojska hitlerowskie w roku 1944.

foto: własne

A tu też trochę o białostockim pałacu Branickich zwanym Wersalem Północy.
http://atrakcjeturystycznewpolce.blogsp ... stoku.html

Chętnych zapraszam

Palac-Romantyczny
Posty: 83
Rejestracja: 31 lip 2017, o 23:02

Neogotycki kościół katedralny w Białymstoku

Post autor: Palac-Romantyczny » 31 lip 2017, o 23:10

Białystok to perła wschodu i z całą pewnością wato odwiedzić to miasto, już same zdjęcia robią niesamowite wrażenie. Poza tym czy ktoś jeszcze mógłby się wypowiedzieć, np: jak wygląda sprawa noclegu i co polecacie?

Awatar użytkownika
Comen
Moderator
Posty: 5242
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Neogotycki kościół katedralny w Białymstoku

Post autor: Comen » 1 sie 2017, o 07:41

Będąc tam ostatnio nocowałem w akademikach Politechniki Białostockiej. Jak ktoś nie ma specjalnych wymagań to znajdzie nocleg tani i dogodnie położony w stosunku do atrakcji miasta. W pokojach m.in. duża szafa i lodówka. Łazienka w układzie studio.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/