Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Giżycko

Pas północny. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Giżycko

Post autor: regon » 17 wrz 2017, o 19:15

0012.jpg
0005.jpg
0002.jpg
Leży na terenie województwa warmińsko - mazurskiego, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Bardzo znany ośrodek turystyczny i wypoczynkowy, zwłaszcza lubiane przez żeglarzy. Czasami miasto to bywa nazywane wręcz "stolicą polskiego żeglarstwa". Jest też siedzibą władz powiatu giżyckiego.
Stałych mieszkańców Giżycka jest około 30 tysięcy.
Miasto pięknie jest położone pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Łączy je Kanał Giżycki, zwany też Kanałem Łuczańskim. Jedną z ciekawostek turystycznych w tym miejscu jest obrotowy most, który umożliwia pływanie jachtów tą drogą wodną.
Początki osadnictwa w tym rejonie sięgają bardzo dalekiej przeszłości (podobno są wzmiankowane w pismach Tacyta w drugim wieku naszej ery). W trzynastym i czternastym stuleciu ziemie Warmii i Mazur były zajęte przez zakon krzyżacki. Między Niegocinem i Kisajnem rycerze zakonni wznieśli gród obronny, nazwany Lotzen, w sąsiedztwie którego powstała osada nazywana pierwotnie Nowa Wieś.
Do rangi miasta Giżycko, wówczas wspomniane wcześniej Lotzen zostało podniesione w szesnastym wieku przez księcia pruskiego Albrechta Fryderyka Hohenzollerna - Ansbacha. W granicach Polski znalazło się dopiero po II wojnie światowej, a nazwa Giżycko została nadana w roku 1946.

Wśród atrakcji turystycznych miejscowości które warto zobaczyć koniecznie trzeba wymienić wspomniany wyżej most obrotowy nad kanałem, Twierdzę Boyen, zamek krzyżacki, kościół ewangelicki, cerkiew prawosławną, wieżę ciśnień z tarasem widokowym, a także Wzgórze Świętego Brunona.

Jednak najwięcej przyjeżdżających do Giżycka ludzi korzysta z plaż i atrakcji wodnych na jeziorach.

Na zdjęciach obrotowy most na kanale, Twierdza Boyen i krzyż na Wzgórzu św. Brunona

Więcej informacji na temat Twierdzy Boyen zapraszam tutaj, pozdrawiam

http://atrakcjeturystycznewpolce.blogsp ... zycku.html

foto: własne

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Giżycko

Post autor: regon » 26 wrz 2017, o 20:57

Jeszcze też o Wzgórzu świętego Brunona patronie Giżycka. Ten Święty musiał być kimś naprawdę ważnym w historii miasta, skoro na jego cześć krzyż postawili mu ewangelicy, którzy nie uznają kultu świętych.
Więcej tutaj:
https://propozycjenadzis.blogspot.com/2 ... zycku.html

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Giżycko

Post autor: Comen » 27 wrz 2017, o 13:35

Ale to był zdaje się misjonarz. Więc gdyby nie on nie byłoby i ewangelików tylko poganie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Ksanwo931
User
Posty: 1
Rejestracja: 11 paź 2017, o 13:33
Lokalizacja: warszawa

Giżycko

Post autor: Ksanwo931 » 12 paź 2017, o 12:16

piękne zdjęcia, odwiedzę na pewno

Palac-Romantyczny
User
Posty: 83
Rejestracja: 31 lip 2017, o 23:02

Giżycko

Post autor: Palac-Romantyczny » 22 lis 2017, o 08:59

Giżycko to jak widać nie tylko piękna plaża oraz jeziora- to również kilka zabytków w samym mieście oraz okolicy do zwiedzenia :) Jeżeli ktoś do tej pory nie miał okazji tam gościć to obowiązkowo polecam nadrobić te zaległości, nawet poza sezonem letnim.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Giżycko

Post autor: gar » 12 sty 2022, o 21:47

Po około 10 a może i więcej latach nieobecności wróciłem do Giżycka i widzę zmiany na plus. Mimo zimowej (czyli na Mazurach pozasezonowej) pory miasto sprawia dość korzystne wrażenie. Kto był wie jak jest rozplanowane i na to wiele nie da się poradzić, ale jest zadbane, nieźle podświetlone z kilkoma ciekawymi pomysłami, które powoli się rozwijają. Oby tak dalej.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Giżycko

Post autor: Comen » 12 sty 2022, o 22:18

Jeziora zamarznięte czy raczej słaba zima?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Giżycko

Post autor: gar » 12 sty 2022, o 23:01

Comen pisze:
12 sty 2022, o 22:18
Jeziora zamarznięte czy raczej słaba zima?
Jeziora zamarznięte, ale na taki lód bym nie wchodził. Wczoraj wieczorem było 10 stopni na minusie, więc nieźle. Dziś już zdecydowanie cieplej, ale wciąż na drobnym minusie. Wszystko lekko przyprószone śniegiem, więc wygląda to malowniczo.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Giżycko

Post autor: gar » 16 maja 2023, o 18:44

Słynny bar Omega trzyma się dobrze i cieszy się sporym uznaniem. Z ciekawych dań: załapałem się na zupę wiśniową z makaronem (nie jadłem jej dobrych kilka lat).
Wstęp na wieżę wodną: 15 zł.

ODPOWIEDZ