Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Zamki w Rynie i Kętrzynie

Pas północny. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Zamki w Rynie i Kętrzynie

Post autor: regon » 12 paź 2017, o 18:51

Ryn

Podobnie jak wiele innych tego typu budowli na Warmii i Mazurach zamek w Rynie należał do zakonu krzyżackiego. Pod koniec czternastego stulecia wielki mistrz Winrich von Kniprode kazał go wznieść w miejscu innej nie istniejącej już dziś warowni. W założeniu miał być siedzibą konwentu, a także bazą dla rycerzy przygotowujących się do planowanych ataków na Litwę.
Później wielokrotnie zmieniano plany zarówno co do architektury zamku jak też przeznaczenia. Był siedzibą komturów i wójtów krzyżackich, starostów księcia pruskiego, a w XIX wieku więzieniem. W ciągu wieków na skutek wojen zmieniał właścicieli. Kilkakrotnie ulegał pożarom. Po II wojnie światowej przez pewien czas było tu muzeum, dom kultury i urząd miasta. Od 1990 roku znajduje się w prywatnych rękach, a we wnętrzach urządzono luksusowy hotel.
Z czasów średniowiecznych zachowało się tylko jedno skrzydło budowli.



foto: własne

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Zamki w Rynie i Kętrzynie

Post autor: regon » 12 paź 2017, o 18:53

Kętrzyn
Jest zamkiem gotyckim, krzyżackim, wzniesiony w drugiej połowie czternastego wieku na planie kwadratu. Podobnie jak wiele innych tego typu budowli posiada dziedziniec, a ściany zamku w pierwotnej konstrukcji tworzyły trzy skrzydła. W ciągu wieków był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany.
Zamek pełnił funkcje obronne więc musiały być gruby mur, baszty, zamykane bramy wjazdowe. Miał tu też swoją siedzibę krzyżacki prokurator. Wcześniej w tym miejscu stała inna strażnica, podobno drewniana. W 1410 roku zamek na krótko dostał się we władanie polskiego króla Władysława Jagiełły. W czasie kolejnych wojen kilkakrotnie zmieniał właścicieli, a także przeznaczenie. Był swego czasu siedzibą starosty, "blokiem mieszkalnym", a nawet urzędem.
W 1945 roku przechodząca przez miasto Armia Radziecka spaliła znaczną część zabytku, z tego powodu w latach 1964 - 1966 nastąpiła jego rekonstrukcja i odbudowa. Obecnie mieści się tu biblioteka i muzeum.

foto: własne

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Zamki w Rynie i Kętrzynie

Post autor: Comen » 12 paź 2017, o 22:15

Zamki jak widzę mocno "unowocześnione", chyba dalekie od tego co oglądać można w Reszlu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Zamki w Rynie i Kętrzynie

Post autor: regon » 13 paź 2017, o 07:07

Ten w Ketrzynie jeszcze dość mocno przypomina budowlę średniowieczną, natomiast ten w Rynie to rzeczywiście tak jak piszę ze średniowiecza została tylko jedna ściana.
Najbardziej nie lubię jak zamki i pałace zamieniane są w hotele bo już nie da się zwiedzać od środka.

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Zamki w Rynie i Kętrzynie

Post autor: regon » 13 paź 2017, o 10:17

Będąc w okolicy koniecznie też warto zobaczyć mroczną pamiątkę po II wojnie światowej - Wilczy Szaniec w Gierłoży, główną kwaterę Hitlera. Więcej informacji i zdjęć tutaj:
http://atrakcjeturystycznewpolce.blogsp ... tlera.html

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Zamki w Rynie i Kętrzynie

Post autor: gar » 16 paź 2017, o 09:30

regon pisze:
13 paź 2017, o 07:07
Najbardziej nie lubię jak zamki i pałace zamieniane są w hotele bo już nie da się zwiedzać od środka.
Jak to się nie da? Da się tylko gotówki trzeba sporo. Wystarczy wykupić nocleg (za odpowiednią cenę 8-) ).
Gdyby nie zamienianie pałaców i zamków na hotele to pewnie zamiast nich mielibyśmy rozpadające się ruiny - tego w Polsce nie brakuje, więc w tej sytuacji wolę, aby wyremontowano budynek i dano mu nowe - hotelowe życie.

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Zamki w Rynie i Kętrzynie

Post autor: regon » 16 paź 2017, o 10:01

Jest sporo przykładów, gdzie dało się to pogodzić. Część budynku komercyjnie wynajmowana na hotel, a inna część dla zwiedzających turystów. I takie rozwiązania ja lubię najbardziej.
Prócz tego zamienianie pałaców i zamków na hotele zawsze wiąże się ze zniszczeniem oryginalnej architektury, we wnętrzach, które trzeba przystosować na potrzeby hotelowych gości.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Zamki w Rynie i Kętrzynie

Post autor: Comen » 16 paź 2017, o 14:48

Ale i w Polsce są takie przykłady gdzie funkcja hotelowa łączy się z funkcją turystyczną, np. Tykocin, Moszna czy Antonin. Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem oryginalna architektura, ale przynajmniej teoretycznie obiekt zabytkowy podlega kontroli konserwatorskiej i wszelkie zmiany powinny być uzgodnione. Już nie wydaje mi się że można niszczyć wewnętrzne polichromie, dobudowywać piętra, itp, itd. System organizowania hoteli w zamkach to zresztą wcale nie jest polski pomysł. We Francji większość chateau wynajmuje pokoje gościom. Podobnie w Szwecji rozmaite magnackie rezydencje, herrgardy czy sateri to najczęściej obiekty noclegowe ewentualnie wielofunkcyjne gospodarstwa (rolnictwo ekologiczne+agroturystyka). W Hiszpanii i Portugalii to była nawet inicjatywa państwowa aby w starych zamkach i pałacach urządzać turystyczne paradory.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Zamki w Rynie i Kętrzynie

Post autor: regon » 16 paź 2017, o 17:58

Właśnie ja też mam na myśli Polskę. W Niepołomicach, Nidzicy, a nawet w Malborku jest część hotelowa i część muzealna, ale w Rynie już nie, tak samo w Rzucewie, Sieniawie czy Antoninie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zamki w Rynie i Kętrzynie

Post autor: gar » 20 maja 2022, o 15:06

Kawa na zamku w Rynie wypita. Jak na hotel czterogwiazdkowy cena jak najbardziej do przyjęcia: 10 zł. Cappuccino: 12 zł. Spodziewałem się wyższych kwot.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zamki w Rynie i Kętrzynie

Post autor: gar » 23 maja 2023, o 21:39

regon pisze:
16 paź 2017, o 17:58
Właśnie ja też mam na myśli Polskę. W Niepołomicach, Nidzicy, a nawet w Malborku jest część hotelowa i część muzealna, ale w Rynie już nie, tak samo w Rzucewie, Sieniawie czy Antoninie.
W Rynie zwiedzanie zamku - hotelu z przewodnikiem kosztuje obecnie 15 zł i trwa w okolicach 1 godziny.

ODPOWIEDZ