Strona 1 z 1

Relacja: Szczecin i Stargard 15.03.2018

: 17 mar 2018, o 13:10
autor: dinksiarz
Decydując się dosłownie z dnia na dzień postanowiłem wyruszyć na drugi koniec Polski, czyli po przekątnej kraju z Rzeszowa do Szczecina.
Rezerwując bilet na PKP myślałem, że trasa będzie przebiegać logicznie pi razy oko po przekątnej kraju i jakże było moje zdumienie, gdy przeczytałem trasę jaką pociąg Intercity pokonuje. Otóż od Przemyśla jedzie przez Rzeszów- Tarnów - Kraków (choć ta stacja została pominięta ze względów na remont trakcji) - Opole - Wrocław następnie ścianą zachodnią przez Leszno do Poznania i przez Stargard do Szczecina. W sumie ponad 11 godzin podróży przez Polskę :)

Tak więc wylądowałem w przepięknym miasteczku STARGARD.

Stargard jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243 roku.
Nazwa Stargard ma niewątpliwie pochodzenie słowiańskie i stanowi charakterystyczną dla języka pomorskiego postać nazwy „stary gród”, występującej w różnych formach na całej Słowiańszczyźnie. Część gard w dialektach Słowian pomorskich oznacza po prostu miasto albo gród i w tej formie do dziś przetrwała w języku kaszubskim. Nie doszło tu do metatezy (przestawki) i pozostała niezmieniona, w pozostałych językach słowiańskich zaszła metateza i dlatego po polsku jest gród, po czesku hrad, po rosyjsku город (translit. gorod). Nazwa jest zrostem przymiotnika stary i apelatywu grod (pol. gród).
Jednak z drugiej strony znawcy tematu uważają, że nazwa Stargard pochodzi od duńskiej zbitki stjerne (gwiazda) i gade (brama) tłumaczonej jako Gwiezdna Brama. Dowodami tej tezy są średniowieczne monety i pieczęcie Stargardu. Trzynastowieczne brakteaty na awersie zdobione były jednowieżową bramą z trzema sześcioramiennymi gwiazdami, na późniejszych monetach znajdowała się trzywieżowa brama z sześcioramienną gwiazdą w przepuście. Pierwsza zachowana do dziś pieczęć Stargardu, pochodząca z XIV wieku, także przedstawia motyw znany ze wcześniejszych brakteatów.

Ogólnie Stargard to bardzo fajne miasteczko, które w skrócie można nazwać miastem gotyckim, bo niemal w każdym zakątku starego miasta są gotyckie elementy zabudowy. Osobiście Stargard mnie zauroczył, gdyż na niewielkiej przestrzeni jest więcej zabytków niż niektórych większych miastach.
Zwiedzanie trwa krótko bo jak wspomniałem większość zabytków znajduje się stosunkowo blisko siebie.
Od dworca PKP kierujemy się do centrum za charakterystycznym widokiem wieży kościoła św. Jana. Ale po drodze najpierw jest niewielka cerkiewka Świętych Apostołów Piotra i Pawła
DSC_0043.JPG
Neogotycki kościół zbudowany w latach 1889–1890 z czerwonej cegły. Od erygowania 17 września 1890 do zajęcia miasta przez Armię Czerwoną należał do gminy ewangelicko-reformowanej i nosił wezwanie Chrystusa (Christuskirche). Po wojnie, do 1951 kościół był wykorzystywany przez katolików. W 1953 świątynię przekazano Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu.
Niestety cerkiew pozamykana na cztery spusty i nie dane mi było wejść do środka.
Obok znajduje się wieża ciśnień
DSC_0048.JPG
DSC_0047.JPG
Wieża zbudowana w latach 1896–1897 i ma wysokość 65 m.

Kościół św. Jana powstał w I połowie XV wieku w wyniku rozbudowy kaplicy wzniesionej wcześniej przez joannitów.
DSC_0048.JPG
DSC_0052.JPG
Wnętrze kościoła nowoczesne, i nie zachowały się polichromie więc uznałem że nie robię zdjęć w środku.
Wracam do parku i idę wzdłuż dawnych umocnień. od wieży ciśnień już widać Basztę Morze Czerwone
DSC_0056.JPG
Baszta Morze Czerwone powstała w II poł. XIV w. i ma 34 m wysokości. Nazwę baszty Morze Czerwone wyjaśniają podania, mówiące o tym, że w czasie wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648) w jej pobliżu rozegrały się walki, powodujące rozlew morza krwi. Inne legendy mówią o zrzucaniu skazańców ze szczytu wieży, po których zostawały czerwone ślady. Bardziej prawdopodobne jest pochodzenie nazwy od rdzawych mokradeł, istniejących w tej okolicy jeszcze przed wybudowaniem baszty.

Idąc dalej widać resztki murów obronnych i Bramę Pyrzycką.
DSC_0063.JPG
Brama Pyrzycka jest jedną z czterech bram wjazdowych do średniowiecznego miasta, które przetrwały do obecnych czasów.
DSC_0064.JPG
Początki jej budowy wiążą się z okresem powstawania murów miejskich pod koniec XIII wieku.

Nieopodal przy murach charakterystyczna okrągła Basteja.
DSC_0068.JPG
Została wzniesiona w XVI wieku z myślą o nowym sposobie obrony obwałowań miejskich, opartym o broń palną. Dlatego na jej ścianach zewnętrznych rozmieszczone zostały liczne otwory strzelnicze: kluczowe i szczelinowe. Na górze budowli znajdowała się platforma do ustawiania armat. Obecnie znajduje się tu Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Miałem szczęście bo zwiedzanie w tym dniu było za free.
Tuż za Basteją kolejny zabytek: Baszta Tkaczy.
DSC_0069.JPG
zbudowana w połowie XV wieku. Kształtem zbliżona jest do Baszty Morze Czerwone, ale jest nieco niższa, jej wysokość wynosi 31 m. Nazwa baszty przyjęła się stąd że w przypadku ewentualnego konfliktu odcinek murów pomiędzy bramą Pyrzycką a basztą Tkaczy, miał być broniony właśnie przez cech tkaczy. Od XVIII wieku, w pomieszczeniach dawnego lochu zaczęto magazynować lód, wtedy to też upowszechniła się druga nazwa baszta Lodowa.

Relacja: Szczecin i Stargard 15.03.2018

: 17 mar 2018, o 13:48
autor: dinksiarz
Idąc dalej od Baszty Tkaczy wzdłuż rzeki Ina trafiamy na ruiny murów i Basty Jeńców.
DSC_0076.JPG
Nazwa baszty sugeruje, że jej pomieszczenia wykorzystywano do przetrzymywania jeńców.
Dalej po drugiej stronie ulicy budynek dawnego Arsenału.
DSC_0083.JPG
Budynek początkowo jednokondygnacyjny w różnych okresach zmieniał swoją funkcję. W celu zwiększenia powierzchni z czasem wprowadzono drewniany strop, tworząc dwie kondygnacje. W przyziemiu znajdował się magazyn – zbrojownia, a pierwsze piętro służyło jako warsztat naprawy i produkcji sprzętu wojskowego.
DSC_0109.JPG
Stargardzki Arsenał stanowi unikat na Pomorzu, ponieważ w żadnym z miast nie zachowała się budowla o podobnym przeznaczeniu. Obecnie znajduje się tam Archiwum Państwowe.

Idąc dalej ul. Basztową dojdziemy do Bramy Wałowej.
DSC_0111.JPG
Brama Wałowa została zbudowana w 1439 roku, posiadała najbardziej rozbudowane przedbramie w Stargardzie. Nazwa pochodzi od wałów ziemnych usypanych przed zewnętrznymi murami miasta.
DSC_0114.JPG
Na zdjęciu powyższym na drugim planie widać Basztę Białogłówka. Jest ona zniszczona nieco i obecnie trwają prace konserwacyjne. Ciekawa jest za to historia a raczej legenda ów baszty. Otóż większość mężczyzn Stargardu wyruszyła na walkę z rozkazu ówczesnego władcy. W mieście zostali tylko nieliczni rzemieślnicy, starcy, kobiety i dzieci. Opustoszałe miasto zaatakowały nieznane wojska, które zebrały się pod basztą. Bezbronne kobiety, zauważywszy wroga, zabrały niewielką ilość broni i stanęły do obrony. Ich walka wobec przeważających sił wroga była z góry przegrana. Wówczas wpadły na pomysł, aby w wielkich kotłach zagotować smołę. Gdy była odpowiednio gorąca, za pomocą prymitywnych podnośników wylały ją na armię wroga. Udało im się odeprzeć atak i ocalić miasto. Gdy ówczesny władca się o tym dowiedział, rozkazał pomalować szczyt baszty na biało i na cześć dzielnych mieszkanek nazwać ją "Basztą Białogłową", ponieważ kiedyś kobiety za sprawą białych czepków noszonych na głowach nazywano "białogłowami". :)
Nieopodal ostatni zabytek związany z murami miasta. Jest to Brama Młyńska.
DSC_0123.JPG
Należy do unikatowych zabytków tego typu w Europie, zarówno przez funkcję jaką pełniła w średniowieczu, ale także ze względu na wyjątkową architekturę. Zbudowana została prawdopodobnie w pierwszej połowie XV w. Jej rysunek zamieszczony był na dawnych pieczęciach i w starym herbie miasta, który był w użytku jeszcze w XX w. Nazwa Brama Młyńska pochodzi od młyna, który został wybudowany obok na Kanale Młyńskim w latach 1240-1268. Brama spełniała funkcje kontrolne oraz była uprawniona do pobierania myta za przewóz towarów na rzece.

Wracamy więc do rynku. W sumie jest on niewielki. Minusem jest to, że połowa placu służy za parking. Oprócz kilku kamieniczek znajduje się tam ciekawy Ratusz.
DSC_0093.JPG
Wznoszony od połowy XIII wieku. Jest największym spośród średniowiecznych obiektów tego typu na Pomorzu. Szczyty zdobione są kunsztownymi maswerkami sieciowymi.
Do Ratusza przytulony jest niemal budynek zwany Odwach.
DSC_0092.JPG
Odwach pełnił funkcję głównej wartowni dla straży stargardzkiego garnizonu. Wzniesiony został na początku lat dwudziestych XVIII wieku, jest budowlą barokową z arkadowymi podcieniami na parterze i krytym gankiem na piętrze.

Relacja: Szczecin i Stargard 15.03.2018

: 17 mar 2018, o 14:06
autor: dinksiarz
Ostatni i najpiękniejszy zabytek Stargardu to Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata. Przepiękna budowla i chyba weszła do czołówki moich ulubionych świątyń.
DSC_0084.JPG
Elementem Kolegiaty są charakterystyczne domki, ogólnie zwane Plebanią Kolegiaty NMP. Pierwszy z prawej początkowo był siedzibą nowo założonej szkoły Schola Gloriosæ Mariæ Virginis. Po wprowadzeniu reformacji mieściły się tu kolejno: diakonat, mieszkanie organisty. Budynek środkowy, pochodzący z XVI wieku, użytkowany był przez proboszcza, a następnie przez diakonat.
Ale przejdźmy do Kolegiaty.
W 1292 roku postanowiono o budowie świątyni. Miała ona stanowić wotum za nadanie miastu lubeckich praw miejskich. Pierwszy kościół murowany z gotyckiej cegły powstał w latach 1292-1324 na miejscu drewnianej świątyni z 1242. W okresie od 1388 do około 1500 trwała rozbudowa świątyni według projektu mistrza, architekta Henryka Brunsberga. Zamożni mieszczanie pragnęli nadać kościołowi kształt bardziej reprezentacyjny, odpowiadający ich ambicjom i możliwościom. W wyniku rozbudowy postało nowe prezbiterium z obejściem i galeryjką tryforyjną, wieniec kaplic, zakrystia, chór, kaplica mariacka oraz wieże. Jednocześnie została podwyższona nawa środkowa, dzięki czemu kościół uzyskał kształt bazyliki. Stał się wzorem dla budowniczych innych świątyń gotyckich. Na zewnątrz i wewnątrz zastosowano bogaty zestaw dekoracji, które nadały świątyni model katedralny (choć nigdy katedrą nie była).
DSC_0086.JPG
DSC_0096.JPG
DSC_0097.JPG

Relacja: Szczecin i Stargard 15.03.2018

: 17 mar 2018, o 14:53
autor: dinksiarz
Z Stargardu busikiem za 7 zł pojechałem do Szczecina. Wielokrotnie słyszałem od znajomych ochy i achy na temat Szczecina, ale mnie to miasto jakoś na plecy nie położyło.
Pierwszym punktem zwiedzania był Kościół św. Jana Ewangelisty
DSC_0129.JPG
Kościół pofranciszkański. Kościół wznoszono etapami z cegły – murowane prezbiterium powstało ok. 1300, a korpus prawdopodobnie w II poł. XIV w. W XV w. dobudowano 10 kaplic między szkarpami. Podczas reformacji zakonnicy opuścili klasztor, a parafianie i duchowni w większości przyjęli reformy Lutra. Od tej chwili, aż do 1945 kościół był świątynią ewangelicką. We wnętrzu nie zachowało się zbyt wiele elementów gotyckich, a szkoda bo świątynia okazała.

Po drugiej stronie ulicy kapitalna Bazylika św. Jakuba.
DSC_0130.JPG
Wzniesiona w XIV i XV stuleciu świątynia należy do dzieł gotyku ceglanego, charakterystycznego dla krajów nadbałtyckich stylu w architekturze gotyckiej. Spośród budowniczych kościoła wyróżnia się Heinrich Brunsberg i jego warsztat, działający na terenie Pomorza i sąsiedniej Brandenburgii.
Jest to drugi po bazylice licheńskiej pod względem wysokości kościół w Polsce!
Bazylika mnie zachwyciła nie tylko wyglądem ale i niesamowitymi drewnianymi tryptykami.
Pierwszy znajduje się w kaplicy chrzcielnej
DSC_0135.JPG
Ołtarz (tryptyk) wykonany został w latach 20. XVI w. w warsztacie Clausa Berga w Lubece. W centrum kompozycji znajduje się Matka Boża z Dzieciątkiem. Nad nią dwa aniołki trzymające koronę. Maryja stoi na sierpie księżyca, co symbolizuje zwycięstwo nad siłami zła i szatana. Obok św. Magdalena i niezidentyfikowany święty. Na skrzydłach tryptyku znajdują się rzeźby 8 świętych, a poniżej (w predelli) współczesne przedstawienia czterech ewangelistów. Poniżej ołtarza zamontowano relikwiarz z relikwiami św. Ottona, podarowanymi w 1974 r przez biskupa Bambergu.
Drugi tryptyk znajduje się w kaplicy Najświętszego Sakramentu
DSC_0136.JPG
Tryptyk z końca XIV w. Ołtarz trafił do szczecińskiej Katedry z Ciećmierza, jednak pierwotnie znajdował się najprawdopodobniej w klasztorze cysterek na Górze Chełmskiej koło Koszalina. W środkowej części tryptyku przedstawiono scenę Koronacji Maryi (na górze) oraz Pokłonu Trzech Króli (u dołu). Po bokach znajdują się rzeźby czterech świętych niewiast: Agnieszki (z barankiem), Barbary (z wieżą), Katarzyny (z mieczem i kołem) oraz Doroty (z koszykiem z różami). Na skrzydłach tryptyku zamieszczono figury 12 apostołów.
kolejny trzeci w ołtarzu
DSC_0143.JPG
Stanowi on kompilację kilku zniszczonych ołtarzy. W zrekonstruowanej w 1981 szafie umieszczono 18 płaskorzeźb z ok. XV wieku. Najcenniejszą z nich jest postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem wykonana w typie "Pięknej Madonny" – pochodząca z Mieszkowic. Obok znajdują się, wywodzące się z kościoła w Chojnie, podobizny sześciu świętych niewiast oraz dwóch biskupów: św. Ottona i św. Wojciecha. Z Żukowa zaś pochodzą rzeźby dziewięciu apostołów w predelli. Trzy figury zostały wykonane współcześnie.
Nad ołtarzem umieszczony został późnogotycki krucyfiks z Uznamu wykonany w XV/XVI w. w formie Drzewa Życia, z widocznymi pąkami oraz czterema medalionami zawierającymi symbole poszczególnych Ewangelistów.
DSC_0147.JPG
DSC_0148.JPG
W Bazylice istnieje możliwość wjechania windą na wieżę, gdzie znajduje się punk widokowy. Naprawdę warto się skusić na tą atrakcję. Cena biletu 10 zł a panorama zachwyca.
DSC_0198.JPG
DSC_0201.JPG
DSC_0204.JPG

Relacja: Szczecin i Stargard 15.03.2018

: 17 mar 2018, o 15:29
autor: dinksiarz
Za Bazyliką parę metrów dalej przy ul. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego znajduje się Brama Portowa
DSC_0154.JPG
zbudowana w stylu barokowym w latach 1725–1727 według projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe
DSC_0157.JPG
W attyce tablica ze złoconym napisem w języku łacińskim, który informuje o prawach państwa brandenburskiego do Pomorza i Szczecina, ponieważ Fryderyk Wilhelm w 1719 kupił Szczecin od Szwedów za dwa miliony talarów:
ridericvs Wilhelmvs•Rex Borrvssiæ•Dvcatum Stetinensem
cessvm Brandenbvrgicis Electoribvs svb Clientelæ Fide Pomeraniæ
Dvcibvs redditvm•Post Fato ad Svecos delatvm•Ivstis pactis ivstoqve
pertio ad Panim vsqve emit•paravit•sibiqve restitvit•Anno•MDCCXIX
ac Portam Brandenb:fieri ivssit•

co oznacza:

Fryderyk Wilhelm, Król Prus, zakupił Księstwo Szczecińskie, które przekazano elektorom brandenburskim i oddano w lenno książętom pomorskim, a które późniejszymi kolejami losu dostało się pod władzę Szwecji. W wyniku uczciwego układu i za uczciwą cenę pozyskał on je aż po Pianę i ponownie włączył do swego państwa. W roku 1719 polecił wybudować tę Bramę Brandenburską. Obecnie siedziba Banku PKO BP

Nieco dalej przy Alei Niepodległości tuż za budynkiem poczty znajduje się Pałac Ziemstwa Pomorskiego
DSC_0160.JPG
Zbudowany w latach 1893-95 w stylu neobarokowym dla Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego - organizacji założonej w 1781 roku i skupiającej bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza. W budynku miał swoją siedzibę Bank Hipoteczny Towarzystwa.
Natomiast przy Placu Żołnierza Polskiego znajduje się druga szczecińska brama. Brama Królewska
DSC_0163.JPG
Powstała latach 1725–1728 z okazji zajęcia miasta przez Prusy, według projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe.
Stojąc na przejściu fotografując Bramę byłem praktycznie oparty o wystający z ziemi krzywy słup. Pomyślałem że to kolejny artystyczne coś a'la rzeźba, które ma coś symbolizować. Okazało się że opierałem się o zegar słoneczny:)
Od Bramy Królewskie już rzut beretem na Zamek Książąt Pomorskich
DSC_0172.JPG
renesansowy zamek usytuowany na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie, w sąsiedztwie Odry, historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego.
Przed 1124 rokiem na wzgórzu zamkowym znajdował się gród słowiański z drewnianym dworem księcia Warcisława I. Po przeniesieniu przez księcia Barnima I w 1235 roku stolicy księstwa z Uznamia do Szczecina dwór został rozbudowany. Początki dzisiejszego zamku sięgają 1346 roku, kiedy Barnim III, łamiąc przywileje szczecińskiego patrycjatu rozpoczął wznoszenie na wzgórzu zamkowym tzw. kamiennego domu.W 1428 roku w mieście wybuchł bunt wywołany przez biedotę i rzemieślników. W zamian za stłumienie buntu książę Kazimierz V otrzymał od Rady Miejskiej znaczną sumę na rozbudowę i umocnienie kamiennego dworu. Wybudowano wówczas utrzymane w stylu późnogotyckim skrzydło południowe.
Po wymarciu dynastii Gryfitów, od 1637 roku zamek był siedzibą namiestnika szwedzkiego, a od roku 1720 − garnizonu pruskiego.
Od tamtego czasu zamek wielokrotnie przebudowywano.
DSC_0174.JPG
DSC_0177.JPG
Co jest ciekawe, to twarz w środku zegara wodzi oczami za wskazówką godziny:)
DSC_0176.JPG
DSC_0183.JPG
DSC_0189.JPG

Relacja: Szczecin i Stargard 15.03.2018

: 17 mar 2018, o 15:48
autor: dinksiarz
W najbliższej okolicy zamku znajdują się jeszcze dwa obiekty
Budynek stajni zamkowej
DSC_0186.JPG
oraz przy ul. Panieńskiej Baszta Panieńska zwana także Basztą Siedmiu Płaszczy
DSC_0206.JPG
Nazwa jej pochodzi od Bramy Panieńskiej wybudowanej w 1307 r. prowadzącej do klasztoru cysterek z 1243 roku. Jest pozostałością gotyckich fortyfikacji zbudowanych w XIV wieku.
Przez długi czas zdjęcie z Basztą Panieńską (i sygnałem syreny okrętowej w tle) było symbolem m.in. Telewizji Szczecin.

Idąc ul. Panieńską dojdziemy do niewielkiego ryneczki z malowniczymi kamieniczkami i Ratuszem.
DSC_0191.JPG
DSC_0192.JPG
DSC_0193.JPG
Wały Chrobrego
DSC_0217.JPG
DSC_0218.JPG
taras widokowy o długości ok. 500 m w Szczecinie na skarpie wzdłuż Odry. W 1873 rozpoczęło się wyburzanie XVIII-wiecznych fortyfikacji Szczecina. Pierwsza koncepcja zabudowy terenów likwidowanego Fortu Leopold na wyniosłym brzegu Odry powstała w 1876. Od 1878 do 1907 urząd nadburmistrza Szczecina sprawował Hermann Haken. Dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu kolejną koncepcję opracowano w 1894, a w 1901 podjęto decyzję o realizacji. W latach 1902–1907 uformowano, na wysokości 19,3 m n.p.m. (19 m nad poziomem Odry Zachodniej), taras widokowy według projektu urbanistycznego Wilhelma Meyera-Schwartau. Na szczycie nasypów ziemnych wzdłuż Odry powstała wysadzana drzewami aleja spacerowa, zakończona na krańcach półokrągłymi placykami. Tuż pod nimi znajdują się dwie symetryczne drogi zjazdowe biegnące w dół wzdłuż ziemnych skarp, ku środkowi założenia. Na osi poprzecznej promenady zbudowano nieco niższy półokrągły taras centralny, wsparty rustykowanym murem oporowym, flankowany dwoma mniejszymi tarasami, nad którymi wznoszą się pawilony widokowe, w kształcie owalnych kopuł wspartych na jońskich kolumnach. Pośrodku tarasu centralnego postawiono kamienną rzeźbę przedstawiającą walkę człowieka z centaurem dłuta Ludwiga Manzla.
DSC_0210.JPG
W latach 1906–1912 w północnej części tarasu zbudowano według projektu Paula Kieschke kompleks architektoniczny dla ówczesnej rejencji szczecińskiej, w którym obecnie ma swoją siedzibę Urząd Wojewódzki.
Całe założenie jest jednym z najciekawszych i najbardziej monumentalnych kompleksów urbanistyczno-architektonicznych z początku XX w. w tej części Europy.
DSC_0221.JPG
DSC_0209.JPG

Relacja: Szczecin i Stargard 15.03.2018

: 17 mar 2018, o 16:15
autor: evil
Bardzo fajna relacja. Miasta warte odwiedzenia, dużo zabytków - to lubię.
Super zdjęcie Bramy Młyńskiej, panorama z Bazyliki też.

Relacja: Szczecin i Stargard 15.03.2018

: 17 mar 2018, o 22:48
autor: Comen
Milo przypomnieć sobie znane miejsca, które odwiedzałem już ponad 3 i pół roku temu w nieco innej letniej scenerii. Stargard bardzo ładny, choć oczywiście też jak większość innych miast pomorskich zniszczony w czasie wojny i odbudowany raczej wybiórczo, stąd blokowiska wśród zabytków. Ale to co zostało faktycznie cieszy oko. Ciekawe jak tam stary spichrz przy Bramie Młyńskiej? Jak byłem to ciągle jeszcze czekał na odnowienie. I jak oceniasz muzeum w bastei?
Szczecin generalnie też mi się podobał. Miasto jest bardzo rozległe, z pewnością w jeden dzień trudno trafić we wszystkie ciekawe miejsca. Okolice Wałów Chrobrego monumentalne, ale mam wrażenie, że trochę oddalone od centrum dzisiejszego miasta. To takie miejsce "od święta", dla mnie było tam zadziwiająco pusto. Przyznam się szczerze, że jakoś nie zapamiętałem tych drewnianych ołtarzy w katedrze. Przypominają mi te skandynawskie, wszystkie one korzystały zazwyczaj z jednego źródła: warsztatów rzeźbiarskich w północnych Niemczech np. w Lubece czy Bremie.

Relacja: Szczecin i Stargard 15.03.2018

: 17 mar 2018, o 23:17
autor: Adler
Szczecin ładne miasto, było się, podziwiało (również z grupą turystyczną).
Pewnie zwróciłeś uwagę na trzy dość osobliwe punkty bezpośrednio przy bazylice? Figurę Matki Bożej, kotwicę i dzwon? (T) Po wojnie władze komunistyczne chciały przejąć bazylikę i odbudować ją jako halę sportową. 8-)
Z rzeczy bardziej przyziemnych...w schody prowadzące do kościoła wbudowane są ciasne bo ciasne toalety.

Zdradzę tajemnicę, że pod wpływem ostatnich, licznych fotorelacji postanowiłem coś dla Was wykombinować.
Szczegóły niebawem. ;)

Relacja: Szczecin i Stargard 15.03.2018

: 18 mar 2018, o 15:36
autor: gar
Miło przypomnieć sobie miasta, które ostatni raz miałem okazję odwiedzić ładnych kilkanaście lat temu (wtedy był to jeszcze Stardard Szczeciński). Podobnie jak na dinksiarzu Stargard bardziej mi się podobał niż Szczecin, ale to kwestia gustu.