Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Lidzbark Warmiński

Pas północny. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Lidzbark Warmiński

Post autor: regon » 24 wrz 2018, o 07:07

Od 1350 roku przez blisko 500 lat Lidzbark był największym miastem Warmii i jednocześnie jej stolicą. Należał do biskupów warmińskich. Tutaj skupiało się życie gospodarcze i kulturalne regionu. Obecnie stałych mieszkańców jest tu około 16 tysięcy na powierzchni ponad 1400 hektarów.
Miasto leży w północno - wschodniej części województwa, pomiędzy rzekami Łyną i Symsarną, około 40 kilometrów od granicy z Rosją.
Początkowo Lidzbark był osadą staropruską, znaną już w pierwszej połowie trzynastego wieku pod nazwą Lecbarg. Później na skutek wojen prusko - krzyżackich zmieniał przynależność państwową. Należał do Prusów, krzyżaków, Polaków. Przez pewien czas próbowali tu rządzić nawet Szwedzi.
Jak pisałam wyżej od połowy piętnastego wieku mieli tu siedzibę siedzibą warmińscy biskupi, a jednym z nich był słynny bajkopisarz Ignacy Krasicki.
Po rozbiorach Polski miasto i cały region dostały się we władanie Prus. Włączone do Polski w 1945 roku zniszczone było w 80 procentach na skutek działań wojennych.

Obecnie do najcenniejszych zabytków Lidzbarka Warmińskiego należą: zamek, kolegiata św. Piotra i Pawła, mury obronne, Wysoka Brama, oranżeria Krasickiego.
Tutaj też odbywają się słynne na całą Polskę imprezy kabaretowe.

foto: własne

O zamku więcej tutaj:
http://atrakcjeturystycznewpolce.blogsp ... nskim.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Lidzbark Warmiński

Post autor: Comen » 24 wrz 2018, o 08:26

Ładne miasto warmińskie, podejrzewam że do osiągnięcia z Olsztyna w ramach jednodniowej wycieczki.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Lidzbark Warmiński

Post autor: Adler » 24 wrz 2018, o 22:50

Widzę, że kontynuujesz pracę nad blogiem. Zmieniło się menu główne? Kolorystyka?
Dotarłaś do miejsca, w którym nigdy nie byłem. Można sporo ciekawego dowiedzieć się z tego wpisu.

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Lidzbark Warmiński

Post autor: regon » 25 wrz 2018, o 21:55

Zapraszam, mam sporo wpisów o Wilnie i o czeskich Morawach. Podzielę się za jakiś czas

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lidzbark Warmiński

Post autor: gar » 27 maja 2021, o 18:50

Lidzbark Warmiński wciąż się zmienia i są to zmiany jak najbardziej na plus. Remonty i inwestycje trwają. Oby tak dalej.

ODPOWIEDZ