Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Najgłupsze pytania turystów

Dla pilotów i przewodników turystycznych.
Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Najgłupsze pytania turystów

Post autor: amber » 4 sty 2013, o 10:36

Jeździcie jako piloci i przewodnicy. Na pewno zdarzyło Wam sie nie raz usłyszeć pytanie, które zwaliło z nóg :)
co to takiego było ? Może macie jakieś śmieszne historyjki?

Przykładowo idąc kiedyś z niewielką grupa turystów w okolice wsi Radziejowa, jedna z pań podchodzi do mnie i pyta: "czy to tak bezpiecznie iść z plecakiem kiedy ma się w nim jedzenie, bo ona słyszała, że niedźwiedzie napadają turystów, którzy maja ze sobą "przysłowiowe " kanapki"?

nie wiem skąd ale w Bieszczadach często turyści mają dziwne wyobrażenia na temat zwierząt a zwłaszcza niedźwiedzi :P

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Najgłupsze pytania turystów

Post autor: amber » 17 sty 2013, o 07:50

To może jeszcze inna sytuacja- kiedyś jakaś turystka podczas wycieczki w góry zapytała się mnie, czy nie było by prościej zmienić nazwy z Połoniny na łąki? :)
Bo jej się Połoniny z niczym nie kojarzą, a tak każdy by rozumiał jakby mówiono np. "Łąka Wetlińska" :P

lucyna
User
Posty: 123
Rejestracja: 23 cze 2011, o 08:02
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Najgłupsze pytania turystów

Post autor: lucyna » 10 mar 2013, o 09:09

Mnie wyszkolono w manierze: nie ma głupich pytań, są tylko idiotyczne odpowiedzi.
Pytanie turystki nie jest idiotyczne. Zsynatropizowane niedźwiedzie atakują turystów, gdy wyczują zapach jedzenia. Jest 3 stopnie synatropizacji; atakują miśki określane jako zsynatropizowane w 3 stopniu. Takie przypadki w Polsce już zdarzyły się w Tatrach, o żarcie prosił i atakował Kuba Kondradzki zabity przez leśniczego TPN (umierał 3 dni), Magda, która na dodatek robiła włam do schronisk. Magda z dziećmi została zabrana do ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. Tam zmarła, wydostała się z ogrodzenia i została uśpiona. Środek nasenny spowodował jej śmierć, miała wadę serca. Na Słowacji takie niedźwiedzie są zabijane. W północnej Europie są zabezpieczenia zapobiegające synatropizacji. Przeważnie zaczyna się to od znajdowania żarcia pozostawionego na szlaku przez turystów. W USA wchodząc do parku narodowego gdzie są niedźwiedzie musisz mieć jedzenie umieszczone w szczelnym pudełku, tak aby miśki nie wyczuły zapachu. Za złamanie zakazu kolega zapłacił 5 tys. dolarów.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Najgłupsze pytania turystów

Post autor: gar » 18 paź 2017, o 10:58

Jedno z pytań które mnie rozbawiły. Lata temu jedna z pań (pomińmy grupę zawodową) zapytała: dlaczego z miejscowości x do y jest 50 km ?

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Najgłupsze pytania turystów

Post autor: tadeks » 18 paź 2017, o 12:28

gar pisze:
18 paź 2017, o 10:58
.. dlaczego z miejscowości x do y jest 50 km ?
I co odpowiedziałeś?
Toć to pole do popisu, improwizacji, zasypania wiedzą, fantazjowania! Wywód z uzasadnieniem, powoływaniem się na źródła, na takie pytanie można poprowadzić obszerny i wielowątkowo.
Często mam odmienne zdanie od tego co na różnych forach pisze Lucyna, jednak zgadzam się z tym, co tu napisała:
nie ma głupich pytań, są tylko idiotyczne odpowiedzi.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Najgłupsze pytania turystów

Post autor: gar » 18 paź 2017, o 14:32

Nie pamiętam dokładnie, ale coś w stylu, że to historyczne 2 dni drogi dla kupca z towarem, a że w odległości 25- 30 km zakładano dawniej miasta, więc po drodze będzie przynajmniej jeszcze jedno.
Może i nie ma głupich pytań, ale są takie których zadanie (szczególnie osobom z wyższym wykształceniem) po prostu nie przystoi (tu można podać wiele przykładów).

ODPOWIEDZ