Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Comen » 17 cze 2014, o 22:00

Swoją drogą ten nakaz obowiązuje wszędzie czy np. przejście przez Dolinę Kościeliską do schroniska Na Ornaku albo "supertrudną" trasą z Palenicy do Morskiego Oka jest zwolnione z tego przywileju?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: yaretzky » 18 cze 2014, o 12:26

Comen pisze:czy np. przejście przez Dolinę Kościeliską do schroniska Na Ornaku albo "supertrudną" trasą z Palenicy do Morskiego Oka jest zwolnione z tego przywileju?
Wydaje mi się, że nie - przecież "supertrudna" trasa z Palenicy B. do Morskiego Oka jest już na terenie TPN'u... <mysli>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Adler » 18 cze 2014, o 19:16

Relacja, która rozwieje Wasze wątpliwości:

http://www.youtube.com/watch?v=_TWTzDTFMu4

Awatar użytkownika
Lubel
User
Posty: 154
Rejestracja: 10 kwie 2011, o 14:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Lubel » 18 cze 2014, o 19:55

Chyba lepiej z przewodnikiem, który ma licencję i będzie wiedział co zrobić gdy się zgubimy albo jakaś sytuacja się wydarzy.

Wejherowo

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Wejherowo » 9 kwie 2015, o 09:14

W Wejherowie w okresie wakacyjnym można skorzystać z wycieczek po mieście i Kalwarii Wejherowskiej z przewodnikiem za darmo :) http://turystyka.wejherowo.pl/s/22-zwiedzanie-wejherowa

talka

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: talka » 10 kwie 2015, o 15:38

Jestem przewodnikiem beskidzkim. Mam na koncie oprowadzanie grup dzieciaków ze szkoły podstawowej. Nauczycielki, które ze mną i dziećmi szły w góry były bardzo pomocne i przemiłe, ale ich wiedza o górach była żadna. I nie musiały jej posiadać, bo od tego byłam zatrudniona ja. Gdyby poszły z dziećmi w góry same, w najlepszym przypadku zgubiłyby się na szlaku. Rozumiem też, że dzieci mogą być z biedniejszych rodzin, ale po rozdzieleniu kosztów na całą grupę koszt przewodnika wcale nie jest taki duży.

W odpowiedzi na zadane pytanie: z przewodnikiem. A przewodników (przynajmniej beskidzkich) jest na rynku sporo i można przecież zatrudnić takiego, który odpowiada nam pod jakimś względem ;)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Adler » 25 lut 2016, o 10:02

Pytanie do przewodników.
Grupa szkolna (jak wiadomo) jest ubezpieczona w szkole.
Czy zatem na wycieczkę górską, 2-dniową w Beskidy powinno się im wykupić dodatkowe ubezpieczenie?
Jaki typ ubezpieczenia?
Dodam, że w planie jest wyjście na Radziejową (z przewodnikiem beskidzkim).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: gar » 25 lut 2016, o 12:27

Z tego co mi wiadomo dodatkowe ubezpieczenie w takim wypadku nie jest potrzebne. Dodatkowe ubezpieczenie jest oczywiście możliwe, ale tutaj całkowicie dobrowolne.

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: amber » 26 lut 2016, o 07:20

Wydaje mi się, że nie ma potrzeby wykupowania dodatkowego ubezpieczenia, choć jeśli ja organizuję wycieczkę, to zawsze grupę dodatkowo ubezpieczam. Nie jest to duży koszt, a ja jestem spokojna.

kabanosik
User
Posty: 16
Rejestracja: 16 wrz 2015, o 11:36
Lokalizacja: Kraków

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: kabanosik » 21 lip 2016, o 16:17

oczywiście że z przewodnikiem! Jadąc na wycieczkę założenie przecież jest takie, że trzeba poznać miejsce które się zwiedza odpodstaw, wczuć się w klimat wtedy wycieczka jest w 100% doskonała :) Najlepsze wycieczki z przewoźnikami jakie dotychczas doświadczyłem były z biurem ... bo np. będą w KRK mieście gdzie się urodziłem dowiedziałem się rzeczy o których nigdy nie słyszałem :P

Pawel

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Pawel » 5 sie 2016, o 11:03

Dzień dobry. Na stronie PTTK Jelenia Góra jest oto taki wpis , który wyjaśnia dlaczego jednak warto.
Tak więc zastanawiając się, czy góry będziemy zwiedzać samodzielnie, czy w towarzystwie przewodnika weźcie Państwo pod uwagę, że:
- z przewodnikiem w górach jest bezpieczniej,
- z przewodnikiem w górach jest weselej,
- z przewodnikiem w górach zobaczycie to, co sami najprawdopodobniej przeoczycie,
- z przewodnikiem w górach łatwiej jest „zrozumieć" przyrodę, historię i mentalność ludzi tu żyjących,
- z przewodnikiem szybciej pokochacie góry.

Co do kosztów, nie wiem jak w Tatrach ale w Sudetach jest to w przybliżeniu,zależy to od terenu i formy, 17-20 zł za dzień od uczestnika wycieczki szkolnej, biorąc pod uwagę nasze,przewodnickie obowiązki to chyba nie jest wygórowana cena.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: gar » 5 sie 2016, o 13:54

Pawel pisze: 17-20 zł za dzień od uczestnika wycieczki szkolnej, biorąc pod uwagę nasze,przewodnickie obowiązki to chyba nie jest wygórowana cena.
17 - 20 zł za dzień x 40 osób wychodzi dniówka rzędu 680 - 800 zł. Uważam, że ta cena jest wygórowana. Stawki przewodnickie nawet w Tatrach są (znacząco) niższe.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Comen » 5 sie 2016, o 14:04

Pytanie jest czego ja oczekuję od wycieczki górskiej i czy zawsze do realizacji oczekiwań potrzebny mi jest przewodnik. Czy ma zadbać o moje bezpieczeństwo, czy ma mnie zabawiać, czy ma mi zrobić wykład dotyczący historii, geografii, przyrody, kultury danego obszaru, czy ma sprawić że pokocham góry? To się czasem może wykluczać. Czy bardziej bawi czy uczy? Idąc z przewodnikiem można się bardziej koncentrować na słowach przewodnika a nie na malowniczym otoczeniu?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Pawel

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Pawel » 16 sie 2016, o 14:59

Do Comen. Dam Ci przykład. Idziesz przez góry, las, las, hektary lasu i w środku niczego kawałek starego muru i betonowy kawałek drogi.Pomyślisz, ,O ! Coś tu było,, i podreptasz dalej. A idąc z przewodnikiem dowiadujesz się, że była tam mała stacja kolejowa dla filii obozu Gros Rosen. I juz na ten kawałek lasu spojrzysz inaczej. Właśnie o tym mówię. Zabawiać to można Panie na weselu a rolą przewodnika ,prócz dbania o Twoje bezpieczeństwo jest zapoznanie Cię z miejscami przez które wędrujesz, no a to na pewno nie utrudnia podziwiania krajobrazu.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Comen » 16 sie 2016, o 15:44

Pawel pisze:Do Comen. Dam Ci przykład. Idziesz przez góry, las, las, hektary lasu i w środku niczego kawałek starego muru i betonowy kawałek drogi.Pomyślisz, ,O ! Coś tu było,, i podreptasz dalej. A idąc z przewodnikiem dowiadujesz się, że była tam mała stacja kolejowa dla filii obozu Gros Rosen. I juz na ten kawałek lasu spojrzysz inaczej.
Zazwyczaj jak gdzieś idę to staram się przedtem dowiedzieć coś o trasie, którą będę szedł. Oczywiście zdarzają się też pewne "niespodzianki". Ale po to jest aparat, mapa, przewodnik w postaci książki, żeby sobie potem a nawet na miejscu to sprawdzić. Zawsze można to zrobić już po powrocie np. w Internecie. Ale oczywiście jak kto woli - jeśli chcesz mieć informację na bieżąco wybierz przewodnika, chociaż zdarzali się też tacy, którzy w takich sytuacjach konfabulowali.
Pawel pisze: Właśnie o tym mówię. Zabawiać to można Panie na weselu
To w odniesieniu do wcześniejszego wpisu, gdzie sformułowano hasło "z przewodnikiem w górach jest weselej".
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Adler » 16 sie 2016, o 16:55

Pawel pisze:Dam Ci przykład. Idziesz przez góry, las, las, hektary lasu i w środku niczego kawałek starego muru i betonowy kawałek drogi.Pomyślisz, ,O ! Coś tu było,, i podreptasz dalej. A idąc z przewodnikiem dowiadujesz się, że była tam mała stacja kolejowa dla filii obozu Gros Rosen. I juz na ten kawałek lasu spojrzysz inaczej.
Powyższy przykład wyklucza jakiekolwiek możliwości poznawcze, czyt. erudycję potencjalnego wędrowcy. Nie każdy bowiem turysta jest przysłowiowym baranem i nie każdy ma problem z czytaniem mapy czy poszukiwaniem rzetelnej informacji. Przykład raczej nietrafiony.

Wejherowo1
User
Posty: 11
Rejestracja: 13 lut 2016, o 20:57

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Wejherowo1 » 17 sie 2016, o 10:43

Jak na wycieczkę to tylko z przewodnikiem! Nikt tak nie opowiada o historii miejsca jak przewodnicy! Wiecie, że w Wejherowie można skorzystać z usług przewodnika i poznać z nim miasto? A jest co zwiedzać! Nic więc dziwnego, że nazywane jest "duchową stolicą Kaszub". Wejherowo ma na prawdę świetną historie a piękne zabytki (pałac i zabytkowe kościoły) tylko to potwierdzają. Polecam odwiedzić stronę turystyka.wejherowo.pl znajdziecie tam aktualne informacje o wejherowskich atrakcjach! :)

Karra

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Karra » 16 sty 2017, o 15:12

Przewodnik i dobra organizacja wycieczki to podstawa! Jak jest „napięty grafik”, ale w taki sposób dostosowany do wieku dzieci to jednocześnie jest mniej problemów, bo znudzone dzieci to brojące dzieci :P My najczęściej wybieramy sprawdzone już biuro usług turystycznych.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Gollum » 16 sty 2017, o 18:14

Pawel pisze:Zabawiać to można Panie na weselu a rolą przewodnika ,prócz dbania o Twoje bezpieczeństwo jest zapoznanie Cię z miejscami przez które wędrujesz.
Tyle, że audytorium zainteresujesz wyłącznie wtedy, gdy je zabawisz. Nie ma najmniejszych szans, by szkolna wycieczka była zainteresowana tym, co mówisz, jeśli nie będzie to język barwny i przetykany anegdotami albo mniej lub bardziej (im bardziej tym lepiej) mrożącymi krew w żyłach historyjkami.
Samym przekazywaniem wiedzy zainteresujesz co najwyżej panią od geografii czy historyka, od biedy jednego lub kilku prymusów.

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Norden » 3 mar 2017, o 19:04

Comen pisze:
5 sie 2016, o 14:04
Pytanie jest czego ja oczekuję od wycieczki górskiej i czy zawsze do realizacji oczekiwań potrzebny mi jest przewodnik.
np. pokaże Ci Czarcią Basztę i Skamieniałą Córkę koło Hali Łabowskiej? ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Comen » 3 mar 2017, o 20:16

Aż ci żal tej Czarciej Baszty. A może ja specjalnie tam nie chciałem pójść bo mnie nóżki bolały ;)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: Adler » 4 kwie 2017, o 09:19

Krempna (MPN).
Grupa ok. 10 osobowa musi być prowadzona przez przewodnika z licencją Magurskiego Parku Narodowego? Czy mógłby ktoś to potwierdzić? Czy wystarczy przewodnik beskidzki? (T)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: gar » 5 kwie 2017, o 13:16

Wg mnie wystarczy przewodnik beskidzki. Park narodowy o charakterze górskim (z tego co wiem) nie może narzucać swoich przewodników - może ich jedynie polecać i czynić im pewne udogodnienia np. zwolnić z opłaty wejściowej na teren parku. Niemniej głowy za takie rozumienie przepisów bym nie dał.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: dinksiarz » 5 kwie 2017, o 23:04

Z tego co ja się kiedyś orientowałem Bieszczadzki Park Narodowy i Magurski Park Narodowy organizują szkolenia dla przewodników (odpłatne szkolenia!!!!) zakończone egzaminem uprawniające przewodników beskidzkich na oprowadzanie po wspomnianych Parkach Narodowych. Jednakże w Magurskim Parku i tak nikt tego nie weryfikuje jak ktoś prowadzi grupę.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Na wycieczkę z przewodnikiem czy bez?

Post autor: gar » 5 kwie 2017, o 23:17

W Bieszczadzkim PN może oprowadzać przewodnik beskidzki bez uprawnień parkowych. Musi jedynie opłacić za siebie bilet wstępu.

ODPOWIEDZ