Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Rumunia

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Rumunia

Post autor: Wiolcia » 29 lis 2017, o 18:32

Jak to wybrzeże oceniasz pod względem atrakcyjności? Chodzi mi przede wszystkim o walory krajobrazowe. Delta chyba ciekawsza pod tym względem?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rumunia

Post autor: gar » 29 lis 2017, o 19:40

Wiolcia pisze:
29 lis 2017, o 18:32
Jak to wybrzeże oceniasz pod względem atrakcyjności? Chodzi mi przede wszystkim o walory krajobrazowe. Delta chyba ciekawsza pod tym względem?
Słabiutko. Delta Dunaju zdecydowanie ciekawsza szczególnie dla osób lubujących się w obserwacji szeroko pojętej przyrody. Byłem 2 razy (rejsy po 6 godzin), ale ciągle mi chodzi po głowie wypad na Deltę z noclegiem w jednej z miejscowości, do których można dotrzeć jedynie drogą wodną.

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Rumunia

Post autor: Wiolcia » 29 lis 2017, o 20:12

gar pisze:
29 lis 2017, o 19:40
Wiolcia pisze:
29 lis 2017, o 18:32
Jak to wybrzeże oceniasz pod względem atrakcyjności? Chodzi mi przede wszystkim o walory krajobrazowe. Delta chyba ciekawsza pod tym względem?
Słabiutko. Delta Dunaju zdecydowanie ciekawsza szczególnie dla osób lubujących się w obserwacji szeroko pojętej przyrody. Byłem 2 razy (rejsy po 6 godzin), ale ciągle mi chodzi po głowie wypad na Deltę z noclegiem w jednej z miejscowości, do których można dotrzeć jedynie drogą wodną.
Te rejsy organizuje się na miejscu? Możesz napisać krótko, jak to wygląda i ile kosztuje?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rumunia

Post autor: gar » 29 lis 2017, o 20:24

Ja pływałem z grupą, więc zamawiałem rejs telefonicznie (potwierdzając mailowo) w Tulczy. Rozliczałem się w hotelu Delta. Cena wynosiła chyba około 40 lub 50 euro (zależne czy statek tylko do naszej dyspozycji czy zgadzaliśmy się na łączenie z inną grupą lub osobami indywidualnymi) za osobę za 6-godzinny rejs z pysznym (oczywiście rybnym) obiadem na statku. Nie wiem jak z cenami indywidualnymi, ale na pewno taka możliwość istnieje, bo mieliśmy ze sobą kilka osób indywidualnych. W sezonie takich rejsów jest sporo więc raczej nie powinno być problemu z dostaniem się na taki rejs.
Bilety na prom ogólnodostępny z Tulczy do Suliny nie wiem ile kosztują (na pewno dużo tańsze) i nie sprawdzałem niestety gdzie się takowe kupuje.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rumunia

Post autor: gar » 6 gru 2017, o 11:03

Kilka archiwalnych zdjęć z Rumunii:
Timisoara
Obrazek
Hunedoara

Obrazek

Braszów - ratusz
Obrazek
Braszów - widok ze wzgórza Tampa
Obrazek
Braszów - obwarowania miejskie
Obrazek
Braszów widok na miasto
Obrazek
Synagoga w Braszowie
Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rumunia

Post autor: gar » 6 gru 2017, o 20:36

Następna zdjęcia z Transylwanii:
Bran
Obrazek
Bran
Obrazek
Rasnov - twierdza z zewnątrz
Obrazek
Rasnov - twierdza w środku
Obrazek
Sinaia - widok zewnętrzny (cena za robienie zdjęć w środku kosztowało bagatela 32 leje)
Obrazek

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Rumunia

Post autor: Comen » 6 gru 2017, o 21:32

Bran przypomina mi trochę we wnętrzu Tropsztyn. Zapewne jednak robienie zdjęć ograniczone jest do dziedzińca czy można też we wnętrzach na wystawie o Drakuli? Jeśli chodzi o Sinaię to wnętrza bez jakichś niesamowitych rewelacji, choć w kilku miejscach warte obiektywu. Za mojej bytności obsługa obiektu była na tyle skorumpowana, że sama oferowała usługi fotograficzne za mniejszą opłatą. Tak tylko że w jakiejś mało fotogenicznej sali z kilku "skorupami". No thanks.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rumunia

Post autor: gar » 6 gru 2017, o 21:58

W Branie wszędzie można robić zdjęcia.
Sinaia - wg mnie wnętrze rewelacja (piszę o sali reprezentacyjnej na półpiętrze).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Rumunia

Post autor: Comen » 6 gru 2017, o 23:19

gar pisze:
6 gru 2017, o 21:58
W Branie wszędzie można robić zdjęcia.
No to niespodzianka, bo jak pamiętam to mieli w zwyczaju taksę foto kasować wszędzie. W malowanych klasztorach także z zewnątrz (bo przecież najciekawsze malunki są tam na zewnątrz). Inna sprawa, że te taksy bywały trochę teoretyczne. W Humorze byliśmy praktycznie sami, więc odżałowałem 10 lei. Odkułem się w Voronet bo tam nawet weszliśmy za darmo. Przy tych tłumach nikt nie pilnował bramy a dopraszał się nie będę. Tym bardziej nikt nie tropił darmowych fotografów, bo i tak prawie każdy zdjęcia robił.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rumunia

Post autor: gar » 14 gru 2017, o 19:09

Kolejne zdjęcia z Transylwanii:
Monaster Cozia
Obrazek

Obrazek
Kościół warowny w Valea Vilor
Obrazek

Obrazek
Kościół warowny (3 pierścienie murów) w wiosce o nazwie Biertan
Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rumunia

Post autor: gar » 20 gru 2017, o 11:04

Jeszcze kilka zdjęć z rumuńskiego Siedmiogrodu:
Sighisoara
Obrazek

Obrazek
Wiele miejsc jest podświetlonych lepiej
Obrazek
lub jeszcze lepiej
Obrazek
Sybin - rynek
Obrazek
Widok z wieży ratuszowej na:
rynek
Obrazek
mały rynek
Obrazek
kościół ewangelicki
Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rumunia

Post autor: gar » 20 gru 2017, o 23:30

Zimowy widok na Czarny Kościół i rynek w Braszowie
Obrazek

Kościół warowny w miejscowości Harman z zewnątrz
Obrazek

Kościół
Obrazek

Widok na "dziedziniec"
Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rumunia

Post autor: gar » 21 gru 2017, o 22:19

Jeszcze jeden kościół warowny z okolic Braszowa - tym razem Prejmer:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rumunia

Post autor: gar » 28 gru 2017, o 17:42

Jeszcze dwa zdjęcia - tym razem z wybrzeża Morza Czarnego, a dokładniej Constancy

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rumunia

Post autor: gar » 14 lis 2018, o 19:20

Czy ktoś pamięta ile osób za jednym razem wchodzi do wagonika kolei linowej na Balea Lac w Fogaraszach. Byłem tak tyle lat temu, że wypadło mi z głowy. Na pewno mieści się co najmniej 10, ale po głowie chodzi mi, że wagonik był na tyle pojemny, że może wejść 20.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Rumunia

Post autor: Comen » 14 lis 2018, o 21:07

Na stronie oficjalnej - funkcjonuje jeżeli znajdzie się co najmniej 10 osób, wiec chyba zabiera wiecej
http://balealac.ro/telecabina/
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rumunia

Post autor: gar » 15 lis 2018, o 10:10

Pytanie o ile więcej niż 10. O 5, o 10 czy o 15 ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Rumunia

Post autor: Comen » 15 lis 2018, o 15:00

Jeśli dobrze rozumiem 16 osób:
In perioada 1 Noiembrie – 30 iunie Transfagarasanul este inchis, accesul la Cabana Balea Lac se face cu telecabina de la Balea Cascada. Programul de functionare este intre orele 09:00 – 17:00 cu minim 10 persoane (deoarece telecabina functioaneza cu maxim 15+1 persoane) adulte sau achitarea a 10 bilete. Telecabina are 4 curse fixe in intervalul programului de functionare, iar acestea sunt la orele 09:00, 12:00, 15:00 si 17:00. In caz de conditii meteo nefavorabile (vant puternic, temperaturi foarte scazute, chiciura, descarcari electrice) telecabina nu functioneaza.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rumunia

Post autor: gar » 15 lis 2018, o 17:07

Dzięki wielkie - o to właśnie mi chodziło. Przypuszczam, że ta 1 dodatkowa osoba dodawana do maksymalnej "15" to osoba z obsługi kolejki.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rumunia

Post autor: gar » 29 sty 2019, o 00:00

Lej ostatnio dołuje. W stosunkowo niedługim czasie stracił około 10% wartości. W niektórych kantorach można go już kupić poniżej 90 groszy. Dla planujących wyjazd do Rumunii to świetna wiadomość.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Rumunia

Post autor: Comen » 29 sty 2019, o 15:12

A z czego wynika to "zjawisko". Teoretycznie informacja doskonała, ale żeby nie rąbnęło jakimś poważniejszym kryzysem.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rumunia

Post autor: gar » 29 sty 2019, o 18:46

Chyba z wewnętrznych problemów politycznych (przeydent po jednej stronie barykady a premier po drugiej), ale pewności nie mam.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rumunia

Post autor: gar » 16 maja 2019, o 19:34

Ceny wstępów w Rumunii idą do góry. Kościoły warowne po 10 RON (Harman, Prejmer, Biertan). Twierdza chłopska w Rasnovie to 12 RON i wejście jest płatne już na dolną część twierdzy (do tej pory tylko na górną). Wstęp na zamek w Hunedoarze to już 30 RON, a w Branie aż 40.
Kultura rumuńskich kelnerów niestety bez zmian na plus.
Informacje na stronach internetowych w kilku wypadkach (a w Rumunii nie jest to rzadki przypadek) mocno nieaktualne.
Uroda kraju i jakość jedzenia oraz alkoholi na szczęście wciąż bez zmian. Nowe drogi powoli, ale powstają. I jest coraz więcej stacji benzynowych.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Rumunia

Post autor: Comen » 15 cze 2019, o 08:35

Rumunia się rozwija, co oznacza że ciągle pojawiają się nowe lub raczej nowo odkryte i odrestaurowane atrakcje. Z brzydkiego kaczątka coraz bardziej staje się łabędziem. Nadal brak jest jakiejś jednolitej, dobrze zorganizowanej promocji i informacji, ale krótki rekonesans po sieci pozwolił mi na znalezienie kilku nowych "perełek", a w każdym razie miejsc z potencjałem. Weźmy tylko Siedmiogród.
1. Zamek w Rupea - to zdaje się niedoszła stolica państwa krzyżackiego na węgierskich kresach, potem forteca chłopska używana przez siedmiogrodzkich Sasów. Twierdzę chyba nawet widziałem jadąc z Sighisoary do Braszowa, ale wtedy była to nędzna kupa kamieni. Teraz ją częściowo odbudowano i prezentuje się więcej niż wspaniale na wysokim wulkanicznym kopcu. Warto się tu na pewno zatrzymać a dojazd z Braszowa nawet komunikacją publiczną też nie powinien być problemem. Dodatkową atrakcją jest ładny kościół warowny w pobliskim Homorod.
2. Racos - mała stacyjka kolejowa na trasie Braszów - Sighisoara a miejsce z wielkim potencjałem. W samej wiosce oddalonej od stacji jakieś 2 km jest średniowieczny kasztel należący kiedyś do familii Bethlen. Na północ od wsi 3 atrakcje przyrodnicze: wygasły wulkan z wielkim kraterem i czerwonymi skałami, jezioro szmaragdowe, czyli dawny zatopiony kamieniołom, wreszcie kolumny bazaltowe - formacja skalna przypominająca organy.
3. Park dinozaurowy w Rasnov - tu akurat mam mieszane uczucia, bo twierdza chłopska to piękny oryginalny zabytek sam w sobie, bez "ulepszeń" a odnoszę wrażenie, że przekształca się powoli jak pobliski Bran w kolejne wesołe miasteczko.
4. Plateul Breite - W Sighisoarze można sobie urozmaicić pobyt wycieczką w okolice. Na południowy-zachód od miasta jest tam ciekawy rezerwat przyrodniczy obejmujący płaskowyż porośnięty przez wielkie świetliste dąbrowy. Stare kilkusetletnie drzewa oraz trawiaste pastwiska ze stadami owiec. Najpiękniej tam o wschodzie lub zachodzie słońca.
5. Muzeum Instalatorului Roman - Petroszani było raczej do tej pory nieciekawym górniczym miastem w południowokarpackim zagłębiu węglowym w okręgu Hunedoary. Znane co najwyżej z lokalnej rumuńskiej wersji familoków, no może jeszcze jako punkt wypadowy w góry Retezat. Nawet ta uliczka, gdzie muzeum się mieści to typowy rumuński szkaradek z zapadającą się nawierzchnią. A sam obiekt to ciekawy pomysł na rewitalizację miejsca - niewielki kolorowy domek u podnóża bloków obwieszony rozmaitymi dziwnymi sprzętami podpisanymi bodaj po francusku. Wewnątrz też rozmaite instalacje artystyczne w duchu surrealizmu, trochę jak z Magritte'a.
6. Katedra w Blaj - największy rumuński ikonostas pod malowaną kopułą. Pod miastem są także tzw. Pola Wolności, gdzie w 1911 roku kilkadziesiąt tysięcy siedmiogrodzkich Rumunów manifestowało chęć przyłączenia regionu do państwa rumuńskiego. Pomnik Chwały
7. Miercurea Ciuc - stolica okręgu Harghita znana do tej pory głównie z zamku, klubu hokejowego oraz browaru. A tymczasem jest tu jeszcze nowy kościół milenijny - oryginalny projekt nawiązujący do kultury Szeklerów. Trochę taka lokalna Sagrada Familia, zachowując oczywiście skalę. W ogóle o miejscowości było głośno w tym roku ze względu na planowaną na przełom maja i czerwca wizytę papieża Franciszka. Z tej okazji na wzgórzu nad miastem powstał wielki ołtarz i zrewitalizowano stary franciszkański klasztor.
8. Rosia Montana - kolejna miejscowość z wielkim potencjałem nominowana już na listę UNESCO. Stara osada górnicza w górach Apuseni, gdzie działalność wydobywcza jest prowadzona nieprzerwanie od czasów rzymskich. Są więc stare sztolnie we wnętrzu okolicznych gór oraz rozmaite odkrywki i kamieniołomy wraz z wielką amfiteatralną niszą kopalni miedzi Rosia Poieni. Podobnie jak np. w Bańskiej Szczawnicy w okolicznych górach znajdują się liczne sztuczne jeziora zbudowane w celu odwodnienia podziemnych korytarzy. Miejscowość chlubi się też świątyniami 6 różnych religii: rzymsko-katolickiej, greko-katolickiej, prawosławnej, ewangelickiej, unitariańskiej, luterańskiej. Każda z nich wyróżnia się wysoką wieżą. W ostatnich latach trwał spór dotyczący likwidacji ostatnich kopalni i przekształcenia miejsca w atrakcję turystyczną. Póki co wiele budynków jest w kiepskim stanie technicznym, część z nich zabezpieczono prowizorycznie, tylko niektóre zostały dokładnie odrestaurowane. Pomimo sporej odległości od cywilizacji jest to miejsce z ogromnym potencjałem a samochodem da się tam bez wątpienia dojechać.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rumunia

Post autor: gar » 15 cze 2019, o 12:00

Comen pisze:
15 cze 2019, o 08:35
Rumunia się rozwija, co oznacza że ciągle pojawiają się nowe lub raczej nowo odkryte i odrestaurowane atrakcje. Z brzydkiego kaczątka coraz bardziej staje się łabędziem. Nadal brak jest jakiejś jednolitej, dobrze zorganizowanej promocji i informacji, ale krótki rekonesans po sieci pozwolił mi na znalezienie kilku nowych "perełek", a w każdym razie miejsc z potencjałem. Weźmy tylko Siedmiogród.
awny zatopiony kamieniołom, wreszcie kolumny bazaltowe - formacja skalna przypominająca organy.
3. Park dinozaurowy w Rasnov - tu akurat mam mieszane uczucia, bo twierdza chłopska to piękny oryginalny zabytek sam w sobie, bez "ulepszeń" a odnoszę wrażenie, że przekształca się powoli jak pobliski Bran w kolejne wesołe miasteczko.
Szukasz czegoś na wakacje na ten lub kolejny rok ?

Park dinozaurów w Rasnovie jest - na całe szczęście schowany w lesie, więc nie rzuca się w oczy i kilkaset metrów od twierdzy, z której go nawet nie widać.

ODPOWIEDZ