Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Rumunia

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Rumunia

Post autor: Adler » 14 paź 2011, o 22:09

Najciekawsze miejsca w tym niedocenianym kraju:

Rumunia - co warto zobaczyć?

Źródło: turystyka.wp.pl


Czekamy na kolejne propozycje ciekawych miejsc.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Rumunia

Post autor: Comen » 15 paź 2011, o 18:37

Rumunia jest dość specyficzna. Nie ma w niej piękna bez brzydoty. Na przykład jakieś kilkanaście kilometrów od bez wątpienia ładnej Sighisoary przejeżdża się przez Copsa Mica, czyli chmurę smogu i krajobraz niemal piekielny: dymiące kominy, paleniska, hałdy, wypalone kikuty dawnych fabryk. Rumunia też zapewnia dość ekstremalne wrażenia. Póki co tylko tam udało mi się:
- nocować w dziwnym hotelu-bloku, który okazał się być lokalnym... burdelem
- przez trzy dni bezskutecznie usiłować wymienić banknot 200 EURO, który miał jedną wadę, niewielkie przecięcie na krawędzi (a po trzech dniach wymienić bez trudu i to jeszcze po lepszym kursie :-P )
- nie móc kupić biletu autobusowego i z tego powodu uciekać potem przed kanarami, zresztą skutecznie :mrgreen:
- załapać się na cygańską imprezę w nocnym pociągu, potem szukać właściwej stacji, bo pociąg zamiast na niej stanął sobie jakieś 300 metrów wcześniej.
A najładniejsze miejsce. Myślę, że pięknym i oryginalnym zabytkiem jest chłopski zamek w Rasnovie. Zdjęcie poniżej
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

zarlok

Re: Rumunia

Post autor: zarlok » 3 lis 2011, o 11:36

Comen pisze:
- nocleg w dziwnym hotelu-bloku, który okazał się być lokalnym... burdelem


hahaha, gdzie to było?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Rumunia

Post autor: Comen » 3 lis 2011, o 23:40

W Suczawie, w zasadzie w dzielnicy Burdujeni, ale nazwy przybytku już nie pamiętam. :mrgreen:
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Rumunia

Post autor: amber » 7 lis 2011, o 11:19

W Rumuni polecam wybrać się na " Wesoły cmentarz " :) Znajduję się w miejscowości Sapatna. Unikatowe, kolorowe nagrobki, które pokazują jak żył ktoś lub jak zmarł - a to wszystko w kolorach i pół żartem :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Fromena
User
Posty: 384
Rejestracja: 7 mar 2011, o 18:48
Lokalizacja: Roztocze;)

Re: Rumunia

Post autor: Fromena » 7 lis 2011, o 17:52

Ten cmentarz był jedną z naszych zagadek w konkursie ;-)
.....Lubię wracać tam, gdzie byłam już.......:))

fizdejko
User
Posty: 23
Rejestracja: 20 paź 2011, o 18:27

Re: Rumunia

Post autor: fizdejko » 7 lis 2011, o 21:30

oprócz cmentarza w Sapancie warto wybrać się do nowo powstałych zabudowań cerkiewnych, z tego co pamiętam cerkiew jest najwyższą budowlą drewnianą w Rumunii, jeżeli nie w Europie. Jeżeli jesteśmy już w tym rejonie, to warto również wybrać się skansenu w Syhocie Marmaroskim - naprawdę fajna ekspozycja plenerowa. No i oczywiście kompleks cerkiewny w Barsanie - niezwykle urokliwe miejsce. Maramuresz ogólnie jest bogaty w niezliczoną ilość drewnianych cerkiewek malutkich i większych, można spokojnie zaplanować sobie trasę, aby je odwiedzić.

Syhot Marmaroski - skansen
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 3385_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Barsana - jedna z cerkwi
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 6946_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Sapanta
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 6982_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

fizdejko
User
Posty: 23
Rejestracja: 20 paź 2011, o 18:27

Re: Rumunia

Post autor: fizdejko » 7 lis 2011, o 22:00

A tak sobie podumałam jeszcze i z pewnością warto wybrać się do wąwozu Bicaz oraz nad Lacu Rosu - w sezonie bardzo tłoczne miejsce i popularne, zaś po sezonie równie piękne a bezludne.
Warto również w swych wędrówkach po rumuńskiej ziemi, uwzględnić góry Aninei i rejon doliny rzeki Nery. Tereny jeszcze dzikie, ilość turystów nieduża a do tego moc atrakcji: Diabelskie Jezioro, skalne tarasy, wiszące mosty, turkusowe jeziorko Ochiu Beu i masę pięknych wodospadów i kaskad.

Ochiu Beu
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 4794_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

wodospady na potoku Beu

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 8055_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

wodospad Beusnita
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 5084_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

skalne półki nad Nerą
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 4050_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Rumunia

Post autor: Adler » 7 lis 2011, o 22:07

Ciekawe miejsca, ładne zdjęcia.
Czy to są zdjęcia Twojego autorstwa?

fizdejko
User
Posty: 23
Rejestracja: 20 paź 2011, o 18:27

Re: Rumunia

Post autor: fizdejko » 7 lis 2011, o 22:16

Tak, moje krzywe horyzonty ;), a Rumunia to wielki worek ciekawych miejsc i można powiedzieć, że się dopiero rozkręcam. Głównie odwiedzamy góry, lecz postaram się zamieścić również troszkę zabytków i innych ciekawostek.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Rumunia

Post autor: Adler » 7 lis 2011, o 22:18

fizdejko pisze:a Rumunia to wielki worek ciekawych miejsc
Comen, słyszałeś? :-)

fizdejko
User
Posty: 23
Rejestracja: 20 paź 2011, o 18:27

Re: Rumunia

Post autor: fizdejko » 7 lis 2011, o 22:26

a tak w temacie brzydoty i piękna - w Rumunii faktycznie jest coś na rzeczy, fantastycznie malowniczy wąwóz potrafią oszpecić olbrzymi, rdzewiejącymi słupami wysokiego napięcia. Tak nam się właśnie trafiło w dolinie Latoritei. Wąwóz jest tak wąski, a do tego wije się niezwykle malowniczo pomiędzy pasmem Latoritei i Capatani, a nie ma praktycznie możliwości zrobienia zdjęcia bez wielkiego metalowego paskudztwa 8-)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Rumunia

Post autor: Comen » 9 lis 2011, o 13:17

Nie no, ja generalnie te lekko ekstremalne przygody wspominam raczej miło. Taki po prostu lokalny koloryt :mrgreen:. To była w zasadzie podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, bo Rumunia przypominała mi Polskę jakieś 15 lat wcześniej, tak z lat 1990-1995, wszystko się wtedy dopiero zaczynało po komunie. A w tym kraju jest bardzo dużo miejsc nieodkrytych. Na przykład Fizdejko napisał tu o kilku o których nie miałem wcześniej pojęcia. Często jest tylko problem logistyczny jak tam dojechać. Moim niespełnionym, póki co, marzeniem są np. wulkany błotne - jedyne takie miejsce w Europie (chyba poza Kaukazem). Znajdują się pomiędzy Braszowem a Buzau w łuku Karpat, tylko że niestety strasznie "daleko od szosy" i trudno tam było dojechać.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

fizdejko
User
Posty: 23
Rejestracja: 20 paź 2011, o 18:27

Re: Rumunia

Post autor: fizdejko » 9 lis 2011, o 14:40

O nieprawda :) wulkany błotne są bardzo łatwo dostępne, oczywiście najłatwiej jeżeli ma się swój samochód. Pod pierwszym polem wulkanów Pâclele Mici jest pole namiotowe, nawet bym powiedziała z super warunkami szczególnie jak na środek niczego, a drugie pole wulkaniczne Pâclele Mari znajduje się kilka kilometrów dalej przy samej szosie. na pierwsze wstęp jest bezpłatny a na drugie wstęp podlega opłacie kilku lei. Obydwa warte odwiedzenia, a dojechać tam naprawdę łatwo oznakowaną drogą z miejscowości Berca.
W okolicy wulkanów, warto również odwiedzić Góry Solne oraz rezerwat wiecznego ognia, czyli płonącą ziemię (Focul Viu).

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 6772_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 3026_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 0693_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

fizdejko
User
Posty: 23
Rejestracja: 20 paź 2011, o 18:27

Re: Rumunia

Post autor: fizdejko » 9 lis 2011, o 14:55

Godna uwagi jest również moim zdaniem dolina rzeki Czerny (Cernei), która wije się pomiędzy pasmami Godeanu, Cernei, Mehedinti. Pasma te nie są zbyt łatwo dostępne i chcąc je odwiedzić, należy się liczyć z długimi lub nawet kilkudniowymi wycieczkami. W samej dolinie, aż roi się od jaskiń, gorących źródeł i dzikiej przyrody. Warto odwiedzić Baila Herculane, czyli miasteczko uzdrowiskowe, z gorącymi leczniczymi źródłami, które znane były już za czasów rzymskich. Aktualnie po wielu latach zaniedbania, remontuje sie wiele zabytkowych obiektów i sądzę, że w niedługim czasie będzie to niezwykle malownicza perełka ukryta pośród gór. Kilak kilometrów dalej jest osada Sapte Izovare, czyli Siedem Źródeł. Co prawda jest ich tylko trzy, ale kąpiel w nich jest naprawdę wyjątkowa i do tego darmowa ;)

Baila Herculane
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 8779_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 2909_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 5353_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Rumunia

Post autor: Comen » 9 lis 2011, o 20:47

O nieprawda :) wulkany błotne są bardzo łatwo dostępne
No tak, ale raczej własnym samochodem. Autobusy o ile pamiętam jeździły tylko główną drogą do Buzau i to też może 2 dziennie. Następnym razem trzeba po prostu jechać autem. Kiedyś tam wrócę bo zdjęcia mi się podobają. :-)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

fizdejko
User
Posty: 23
Rejestracja: 20 paź 2011, o 18:27

Re: Rumunia

Post autor: fizdejko » 9 lis 2011, o 20:58

Są tam przystanki, więc jakieś autobusy muszą kursować... sądząc z uprzejmości miejscowych, pewnie chętnie podwiozą i pokażą, tak jak mi te wieczne ognie. Własny środek transportu niewątpliwie ułatwia poznawanie ukrytych ciekawostek, jednak i bez niego da radę.

Wybierając się w góry Buzau warto również zaplanować odwiedzenie niedalekich gór Macin. Znajdują się poza łukiem karpackim, leż szczególnie wiosną powalają bogactwem kwiecia. A no i są tam wszechobecne żółwie :)

Awatar użytkownika
awteam
User
Posty: 42
Rejestracja: 11 sty 2011, o 20:02
Lokalizacja: Kraków

Re: Rumunia

Post autor: awteam » 13 lut 2012, o 21:45

Jedna z naszych wypraw. Przedstawiamy filmik.
http://www.youtube.com/watch?v=kCuMBh1v ... e=youtu.be

margo78
User
Posty: 11
Rejestracja: 23 sie 2012, o 20:21

Re: Rumunia

Post autor: margo78 » 23 sie 2012, o 20:50

Rumunia to niezwykły kraj, który może poszczycić się nie tylko wspaniałymi terenami, Karpatami i widokową trasą Transfogarską, a także cudownymi zamkami. Dziesięć dni spędzone w tym pięknym kraju dostarczyło mi wiele wrażeń. Swoje relacje z tego kraju publikuję dosyć powoli na moim blogu http://margo-mepasje.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Rumunia

Post autor: Comen » 1 wrz 2013, o 01:08

Mało znany w Polsce obszar Rumunii, ale w sumie dość łatwo dostępny i oferujący całkiem ciekawe atrakcje na przynajmniej kilka dni zwiedzania. Myślę o Neamt w północnej Mołdawii.
Do głównego miasta regionu Piatra Neamt można dojechać z Suczawy, gdzie dociera od nas autobus z Przemyśla. Dwa bezpośrednie połączenia są wczesnym ranem, w sumie nie jest to daleko stamtąd, bo tylko jakieś 100 km i ewentualnie można też po nocnej podróży z Polski kombinować warianty podróży z przesiadkami. Piatra Neamt ma całkiem sporą ofertę noclegową i jest też dobrą bazą wypadową w ciekawe okolice. Rozwija się tutaj zwłaszcza turystyka zimowa, bo na pobliskiej górze Cozla znajdują się stoki narciarskie. Z dworca kolejowego w środku miasta można bezpośrednio wyjechać na szczyt nową kolejką linową podziwiając przy tym panoramę miejscowości i doceniając jej malownicze położenie na początku górskiej doliny w otoczeniu niewysokich, ale spektakularnych szczytów, z których jeden Petricica jest szczególnie emblematyczny i znalazł się nawet w miejskim herbie no i nazwie (bo piatra znaczy po rumuńsku skała). Widać też jeszcze spore jezioro zaporowe na Bystrzycy odgrodzone od miasta długą groblą, jedno z kilku zbudowanych na tej rzece. Na górze Cozla jest niewielki monastyr oraz geologiczna osobliwość, duży dziurawy głaz (przy czym do końca nie wiadomo czy te trzy dziury w skale to wynik krasowienia, działalności wiatru, lodu, czy może wszystkiego po trochu). Samo Piatra Neamt to wprawdzie dość schludne, ale oczywiście jak na Rumunię przystało w 70% blokowisko. Z pozostałych 30% warto zwłaszcza polecić park i wzgórze w centrum z resztkami dawnego dworu hospodarskiego, cerkwią, wieżą obronną i kilkoma muzeami oraz takie kuriozum jak drewnianą synagogę. U podnóża góry Cozla jest też niewielki ogród zoologiczny.
Chyba największą atrakcją w okolicy jest słynny skalny wąwóz Bicaz przez który prowadzi droga w kierunku Siedmiogrodu. Dojechać można sobie na górę do Lacul Rosu i po obejrzeniu sporego osuwiskowego jeziora z kikutami drzew wystającymi z wody zejść w dół kilkukilometrową trasą do Bicaz Chei podziwiając niebotyczne skały i towarzyszące drodze w wąwozie kramy z pamiątkami. Kolejnym obowiązkowym celem wycieczki jest góra Ceahlau zwana "mołdawskim Olimpem". Masyw najeżony jest wapiennymi skałkami o fantastycznych kształtach, podziw wzbudza zwłaszcza olbrzymia turnia zwana Panaghia. Podobno kiedyś była to piękna dziewczyna. Zazdrosny bóg Gideon ukrył ją na wysokiej górze i nawet słońcu nie pozwolił na jej podziwianie zasnuwając niebo ciemnymi chmurami. Panaghia ze zgryzoty przemieniła się w skałę ale do dziś słońce ją kocha i oplata swoimi złocistymi promieniami. No i dziś cieszy wzrok licznych turystów wędrujących na mierzące ponad 1900 m szczyty Toaca i Ocolasul Mare. Najciekawsze trasy na górę wiodą z kurortu Durau przez schronisko Fantanele i koło wysokiego wodospadu, niestety trudno się znaleźć na początku tej trasy bez własnego środka transportu. W tym sensie znacznie szybciej można wspiąć się na szczyt z drogi do wąwozu Bicaz od schroniska Izvorul Muntelui. Z samej góry pięknie widać wielkie jezioro zaporowe Bicaz, trochę taką rumuńską "Solinę" którą można zwiedzać w trakcie rejsu statkiem. Bliżej Piatra Neamt znajdują się trzy malownicze prawosławne klasztory. Najsławniejszy z nich o nazwie Bistrita to schowana za imponującym murem nekropolia władców i biskupów Mołdawii. Pochowany jest tu m.in. hospodar Aleksander Dobry a także Grigore Ureche, pierwszy kronikarz księstwa mołdawskiego. Także i mniejsze klasztory Bisericani i Pangarati warte są odwiedzenia ze względu na piękne widoki i sielską atmosferę. Neamt jest zresztą krainą prawosławnych klasztorów a więcej znajdziemy na północy regionu poza doliną Bystrzycy. Z najważniejszych wymienić trzeba monastyry Agapia, Sihla, Sihastria, Secu i Neamt. Wszystkie one są możliwe do zwiedzenia w trakcie jednodniowej pieszej wycieczki przez niewysokie porośnięte lasem góry. Alternatywą takiej trasy jest odwiedzenie miasteczka Tirgu Neamt, gdzie przede wszystkim warto obejrzeć pieczołowicie zrekonstruowane zamczysko a w dawnej wsi, a obecnie dzielnicy Humulesti muzeum słynnego rumuńskiego pisarza Ioana Creangi. Wiejskiej chacie w której mieszkał i tworzył towarzyszy sugestywna wystawa, fantastyczny ogród zaludniony przez postacie z jego dziecięcych bajek. Nam niestety poszczególne figury i lalki niewiele mówią, ale w Rumunii bohaterowie tych opowieści cieszą się dużym powodzeniem zwłaszcza wśród dzieci.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Rumunia

Post autor: Gollum » 1 wrz 2013, o 10:39

A ja tak od paru dni, cichaczem, przygotowuję przyszłoroczne wakacje z Rumunią w roli głównej. I Wasze powyższe rady bardzo mi się przydadzą. Cichaczem, bo ważną rolę odgrywają w niej Węgry, a tego kraju moja żona nie lubi (ma to po Balatonie).
Jak sądzę, będzie to sztuka dla sztuki, bo jak za wcześnie coś zaczynam planować, to nic z tego nie wychodzi (vide Słowacki Raj czy tegoroczny Paryż), ale że ja planuję dokładnie, to może komuś się przyda.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Rumunia

Post autor: Comen » 2 wrz 2013, o 21:28

To jeszcze jedna taka impresja z Rumunii. Miasteczko Turda w Siedmiogrodzie. Położone dogodnie, bo jakieś 15 km od Klużu czyli stolicy regionu Transylwania. Podróżując po Rumunii prędzej czy później na pewno znajdziemy się w Klużu, skoro tamtędy biegnie jedna z głównych dróg od granicy węgierskiej a przy okazji możemy sobie zrobić jednodniową wycieczkę do Turdy. Chronologicznie najpierw była Potaissa, rzymska osada, której resztki można obejrzeć na łące na zachodnim przedmieściu. Nie ma tam może nic rzucającego na kolana, ot ciąg kamiennych fundamentów niekiedy dość lakonicznie opisanych na tabliczkach. Ale to wszystko jest za darmo, plus widok na kawałek stepu czy jak kto woli puszty. Widomym świadectwem tego, że Turda była kiedyś rzymska jest wilczyca kapitolińska stojąca na rondzie w pobliżu ruin. W centrum mamy natomiast typowe siedmiogrodzkie miasteczko. Dla Węgrów to kresy, dla Rumunów ziemie odzyskane. I jest w tym taka podwójna optyka. Każde miasto siedmiogrodzkie przypomina prowincjonalne węgierskie osady. Takie Szentendre czy Tapolcę tylko bardziej przyprószone zębem czasu i zaniedbane. Ale prawie każde miasto Transylwanii ma swoją starówkę, czyli długi rynek tzw. corso i kilka bocznych uliczek zabudowanych wiekowymi, kolorowymi parterowymi domkami. W Mołdawii czy Wołoszczyźnie z kilkoma szlachetnymi wyjątkami praktycznie tego nie ma, stare zabytki stoją zazwyczaj w obstawie dziwacznych bloków. Siedmiogród ma poza tym sporo swoich oryginalności: miejskie grody czy jak kto woli kościoły warowne, zamki chłopskie a także drewniane rzeźbione bramy do posesji zwane szeklerskimi. W Turdzie niestety nie znajdziemy żadnych takich atrakcji. Są tam oczywiście dwa prastare gotyckie kościoły w tym jeden z klasyczną siedmiogrodzką wieżą, ale raczej niezbyt warowny - w każdym razie nie taki piękny jak w pobliskim Aiud. Naprzeciw tego kościoła w oryginalnym kamiennym domu jest natomiast muzeum historyczne z bogatymi zbiorami od starożytności po dzisiaj. I tutaj po raz pierwszy możemy napotkać bryły solne. Bo Turda to przede wszystkim taka rumuńska Wieliczka. Kopalnia słonego minerału istnieje już tutaj od XI wieku, czyli jest nawet bardziej sędziwa od naszej rodzimej żupy. Eksploatację zakończono w latach 30-tych XX wieku, ale dopiero od niedawna starą kopalnię udostępniono turystom. W podziemnych korytarzach i salach podziwiać można dawne górnicze maszyny oraz urocze podziemne jezioro. W jednym miejscu można też sobie trochę pokrzyczeć wsłuchując się w solne echo. Kilka niewielkich słonawych stawków jest także na powierzchni, a przy jednym z nich urządzono lecznicze kąpielisko. To z jednej strony miasta. Na zachód od Turdy zaczyna się natomiast kraj skalistych wąwozów. Przy drodze do Klużu jest już pierwszy z nich prawie 2-kilometrowy Cheile Turenilor przypominający trochę krótką podkrakowską dolinkę krasową. Prawdziwą ucztę dla oczu przedstawia sobą jednak Cheile Turzii zamknięty potężną skalną bramą. Na miejsce dotrzeć można nawet piechotą z Turdy idąc prosto szlakiem znakowanym czerwonymi krzyżykami przez bezleśny płaskowyż ponad rzeką Aries. Można też dojechać szosą nr 75 w kierunku Campeni skręcając w prawo za drogowskazem do wsi Cheia. Droga dnem jaru zajmuje około 1,5 godziny a wewnątrz jest naprawdę ciasno i krajobrazy miejscami przypominają znacznie wyższe góry a nie taką niewinną falistą wyżynę jak na zewnątrz.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Seba
User
Posty: 32
Rejestracja: 8 sie 2013, o 12:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rumunia

Post autor: Seba » 4 paź 2013, o 13:02

Rumunia to piekny kraj, który warto odwiedzić choć raz w życiu :)

eplus
User
Posty: 17
Rejestracja: 3 lut 2014, o 15:07
Lokalizacja: S-E Poland

Re: Rumunia

Post autor: eplus » 4 lut 2014, o 19:30

Do ciekawostek Rumunii dorzucę jeszcze ogród botaniczny w Jibou na zachodzie kraju, leśną ciuchcię w Viseu de Sus, kurorty nad Morzem Czarnym (w tych miejscach byłem) i polską wioskę Cacica na północnym wschodzie - nawiązałem kiedyś kontakt, ale jeszcze tam nie dojechałem.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rumunia

Post autor: gar » 4 lut 2014, o 21:29

Gdyby ktoś dysponował trochę większą gotówką przeznaczoną na wstępy do obiektów to polecam zainwestowanie 70 RON na pełne zwiedzanie pałacu w miejscowości Sinaia. Wersja podstawowa za 20 RON zwala z nóg (z zachwytu), więc pełna wersja chyba nie rozczaruje.
Warto również w Brasovie wjechać na szczyt znajdujący się w centrum miasta. Telecabina to nie majątek w widoki z góry rewelacyjne.

ODPOWIEDZ