Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Finlandia "wiosną"

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu za granicą.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Kraj: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Austria: Salzburg (15.07.2020)
Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Finlandia "wiosną"

Post autor: amber » 23 mar 2012, o 20:36

Tak jak nam powiedzieli Finowie "szkoda, że nie przyjechaliście zimą, bo tu jest naprawdę pięknie". My lekko zaskoczeni spojrzeliśmy na zaspy śniegu, które sięgały niekiedy pasa i myśleliśmy - hmm czyli tak tu wygląda wiosna :)

Spędziłam parę dni w tej Finlandii. Wylatywałam z Gdańska do Turku. Turku - dawna stolica Finlandii. W Potem wyruszyliśmy pociągiem (8 godzin) jazdy do Joensuu. Tam zwiedzaliśmy miasto,uniwersytet Wschodu czy okoliczne bary. Nie było to jednak dla nas zbyt korzystne, ponieważ piwo kosztowało ok 7-8euro. Więc nie ukrywam, że ceny nas lekko przerażały :) Oczywiste było spędzenie prawie każdego wieczoru w saunie. Imprezy, na które chodzi się bez makijażu itd, bo idzie się tam do sauny. I kolejno na imprezie wszyscy chodzą sobie w recznikach. Wracając do alkoholu - wódki się tu nie pije bo droga, win nie ma w sklepach (alkohol powyżej 9% jest w specjalnych sklepach). Piwo zaś w większości jest owocowe albo mające 2,8% (co na polakach nie robiło żadnego warzenia :P).
Zwiedzaliśmy także Park Narodowy Koli. Wyjeżdżając kolejką górską na szczyt - się ona zacięła i utknęliśmy. Finowie do nas wtedy" spokojnie, nie ma co się martwić. Pomoc kiedyś przyjdzie". :)
I tak czekaliśmy ponad pół godziny aż ktoś się zjawił.
Gdy udało się nam wyjść poszliśmy na punk widokowy. Lasy, lasy lasy i zamarznięte jeziora :) I baaardzo dużo śniegu:) haha
Z górki zjeżdzaliśmy na sankach bawiąc się niczym małe dzieci.
Kolejny dzień to również zwiedzanie i turniej piłki nożnej na lodzie :) Studenci z Finlandii (każdy kierunek) ma swoje stroje, coś "ala" kombinezowy w różnych kolorach z naszywkami. Oznacza to przynależność do danego kierunku studiów.
Z Joensuu dotarliśmy do Helsinek i tam spędziliśmy kolejne dwa dni. Byliśmy po drugiej stronie Bałtyku, a także odwiedzaliśmy okoliczne zabytki.
Z Helsinek pojechaliśmy na stopa (Finowie mówili, że to niemożliwe) do Turku. Tam byliśmy jeszcze jedną noc po czym po 18 mieliśmy samolot do Gdańska... ehhh szok temperaturowy gwarantowany :P

Ogólnie miło wspominam całą wyprawę. Chciałabym tam jednak wrócić prawdziwą zimą (cokolwiek to znaczy) by zobaczyć Zorzę Polarną. Latem, tu też musi być pięknie - więc jest po co tu wracać :)
Tylko następnym razem - Autostop + Namiot + jedzenie z Polski =)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Finlandia "wiosną"

Post autor: gar » 12 cze 2016, o 15:42

Jeden dzień w Helsinkach wystarczył by docenić polskie ceny (i połowy Europy). Piwo w promocji po 5 euro i na ceny obiadowe bałem się spojrzeć. Jedyne na co wydałem pieniądze to bilet jednodniowy na komunikację miejską (w tym miejskie promy) - i były to dobrze zainwestowane pieniądze.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Finlandia "wiosną"

Post autor: gar » 31 lip 2017, o 13:07

W Helsinkach ostatnio sporo inwestycji.
Miasto prezentuje się jak zwykle przyjemnie, a że wejść można do wielu miejsc bezpłatnie (bibliotek, filharmonia, dawne więzienie) to nudzić się tam nie sposób.
Na Suomenlinnie przy pięknej pogodzie ogromne tłumy ludzi, sporo ścieżek pozamykanych, ale i tak warto na nią poświęcić kilka godzin.

Palac-Romantyczny
User
Posty: 83
Rejestracja: 31 lip 2017, o 23:02

Finlandia "wiosną"

Post autor: Palac-Romantyczny » 16 wrz 2017, o 10:43

Generalnie warto odwiedzić ten kraj zarówno zimą jak i wiosną czy latem, bo o każdej porze roku każdy znajdzie coś dla siebie, najlepiej napisać to w ten sposób :) Specyficzna kultura, język ale z drugiej strony fantastyczny klimat oraz widoki.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Finlandia "wiosną"

Post autor: Comen » 16 wrz 2017, o 16:45

Zimą jest tam jednak dość ciemnawo.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ