Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Bośnia i Hercegowina

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Bośnia i Hercegowina

Post autor: amber » 28 sie 2012, o 07:12

Czy odwiedzał ktoś z Was te kraje?
Planuje przyjazd motocyklem własnie przez Bośnie i Hercegowinę, ale nie bardzo nawet mapa google jakoś nie chce przez te Państwa poprowadzić?
Jak wyglądają tam drogi? Czy bez problemu można poruszać się tymi bocznymi?
Interesują mnie też ceny noclegów i czy ewentualnie nie ma problemu z rozbijaniem namiotu?
I może ktoś ma jakieś rady i wskazówki dla podróżujących tam.

Awatar użytkownika
sprocket73
User
Posty: 19
Rejestracja: 15 maja 2012, o 09:53
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Bośnia i Hercegowina

Post autor: sprocket73 » 28 sie 2012, o 08:20

Przejeżdżałem 2 razy przez cały kraj tam i z powrotem. Drogi są normalne, jednopasmowe. Tyko w okolicach Sarajewa kawałek dwupasmówki nazywany autostradą. Benzyna tania i na stacjach przyjmują euro, choć oficjalną walutę mają inną. AutoMapa ma zaznaczone tylko te główniejsze drogi, ale boczne też gdzieś prowadzą i nie kończą się nagle (jechałem takimi przy okazji wizyty w Medjugorje. Jak z namiotem to nie wiem, ja spałem w samochodzie 1 noc.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Bośnia i Hercegowina

Post autor: gar » 4 maja 2015, o 21:01

Spieszcie się odwiedzać tanie kraje - tak szybko odchodzą.
Ceny wstępów w Bośni i Hercegowinie niestety rosną. Przykładowo:
- wodospady Krawicy 2 EUR lub 4 BAM - wzrost od zeszłego roku o 100 %, a pamiętam takie czasy, że nikt nawet na to nie wpadł, że można tam pobierać opłatę za wstęp (za to jest nowy PŁATNY parking od 2014 i nowe, porządne jeszcze BEZPŁATNE toalety od wiosny tego roku),
- cmentarz bogomiłów w Radimlji (do niedawna bezpłatny) 1 EUR lub 2 BAM - podobno w 2016 ma zostać wpisany na listę UNESCO
- meczet Koszki Paszy i Karadjoz-bega w Mostarze - 2,5 EUR, z wejściem na minaret 5 EUR
- cerkiew prawosławna w Sarajewie 1 EUR
- jaskinia Vetrjenica 8 EUR
Słyszałem też o kilku kolejnych miejscach gdzie ceny podskoczyły nawet o 100%.
Dodatkowo pojawiło się kilka miejsc z autostradami (po kilka - kilkanaście kilometrów), które również są płatne, a nie zawsze oznaczają oszczędność czasu.
Póki co ceny w knajpach i sklepach są dla Polaków bardzo przystępne, ale kto wie jak długo to potrwa, więc jedźcie tam póki żarcie jest rewelacyjne, rakija mocna, piwo zimne, turystów jeszcze niezbyt wielu, a fantastyczne widoki nie zniszczone przez cywilizację.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Bośnia i Hercegowina

Post autor: Comen » 5 maja 2015, o 18:59

Czy Bośnia/Hercegowina jest dostępna jako całość czy istnieją jakieś enklawy, miejsca niebezpieczne ze względu na problemy etniczne albo ślady minionej wojny (niewybuchy, pola minowe etc.)?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Bośnia i Hercegowina

Post autor: gar » 5 maja 2015, o 23:42

Są miejsca niebezpieczne ze względu na pola minowe i niewybuchy. Mimo, że większość kraju została rozminowana to zeszłoroczna powódź narobiła problemów tzn. miejsca nieoczyszczone z min mogą być z powrotem niebezpieczne (na skutek powodzi ziemia w wielu miejscach osunęła się razem z ... wątpliwym dobrodziejstwem inwentarza). Co do miejsc niebezpiecznych ze względu na problemy etniczne - jeśli nie paple się głupot i zachowuje się przyzwoicie to żadna krzywda nam nie grozi, aczkolwiek sytuacja jest dynamiczna (wśród młodych muzułmanów jest coraz więcej tzw. mudżahedinów, co może skończyć się poważnymi problemami). Tym bardziej trzeba tam szybko jechać.

3lPatr0n

Bośnia i Hercegowina

Post autor: 3lPatr0n » 5 lip 2015, o 18:11

Czy w trakcie swoich eskapad widziałeś tam ludzi z bronią lub jakieś miejsca, które wydawały się na tyle nieprzyjazne, że nie chciałeś ich zwiedzać? Podczas mojej ostatniej wycieczki po Bałkanach nie odważyłem się na przekroczenie granicy z Bośnią i Hercegowiną, a teraz szczerze żałuję i gwoli możliwości chciałbym to nadrobić dlatego wszelkie rady względem bezpieczeństwa będą dla mnie bardzo przydatne.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Bośnia i Hercegowina

Post autor: gar » 6 lip 2015, o 09:05

Jedyne miejsca nieprzyjazne które sobie odpuszczam to takie, które są opisane jako zagrożone występowaniem min. Poza tym problemów brak. Żeby jechać do Bośni i Hercegowiny nie jest potrzebna żadna odwaga tylko trochę zdrowego rozsądku (potrzebnego w trakcie każdego wyjazdu).

miałek

Bośnia i Hercegowina

Post autor: miałek » 6 mar 2016, o 23:08

Dzięki za Wasze wszystkie informacje. Właśnie w tym roku wybieram się z ... (samemu jednak się boję) do Bośni i Hercegowiny na dwutygodniową wycieczkę. Co prawda nie sama Bośnia, ale to też. Chętnie podepnę się pod ten temat i wrzucę potem relacje. Z tymi cenami to też już czytałem gdzieś, że Bośnia zaczyna doceniać moc zarabiania na turystach. No nic, pojadę, zobaczę, dam znac.

Awatar użytkownika
eDom
User
Posty: 60
Rejestracja: 5 lut 2013, o 10:29

Bośnia i Hercegowina

Post autor: eDom » 9 wrz 2016, o 13:28

Ludzie tam do obcych są raczej przyjaźnie nastawieni, zaszłości miedzy kulturowe zachowują zwykle dla siebie, to co może się tam podobać to z pewnością świetna bałkańska kuchnia, piękne krajobrazy i jeszcze sporo niezniszczonych wojną zabytków.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Bośnia i Hercegowina

Post autor: gar » 12 cze 2020, o 18:22

Z nowych wiadomości: wjazd na teren Bośni i Hercegowiny (nie licząc tranzytu) tylko na podstawie paszportu (dotąd było na dowód osobisty) oraz zaproszenia od mieszkańca tego kraju.

ODPOWIEDZ