Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Estonia

Ciekawe miejsca w Europie.
grafi

Estonia

Post autor: grafi » 6 sty 2011, o 16:53

Wita sie ze wszystkimi a poniewaz juz dawno obiecal sobie ze bedzie pisal na tym forum to teraz to czyni. Zapytuje czy szanowne grono forumowiczow zna Estonie? Moze jakies informacje na temat podrozy do tego kraju jak rowniez Lotwy? Znacie jakis fajny hostel w Tallinnie?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 6 sty 2011, o 17:20

Ciekawy portal o Estonii:
http://www.eesti.pl/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 6 sty 2011, o 17:42

Osobiście nie miałem przyjemności jeszcze, ale portal proponowany przez Tourist'a wydaje się być konkretny. Polecam forum w tym portalu (praktyczne informacje/kontakt z pomysłodawcą).

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 6 sty 2011, o 21:24

-> Grafi

Nie, nie znam Estonii ani Łotwy. Ale skoro obiecał sobie, że będzie pisał, to może napisze coś ciekawego o przedmiotowych krajach.

Łączę pozdrowienia.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 6 sty 2011, o 21:31

grafi pisze:Wita sie ze wszystkimi a poniewaz juz dawno obiecal sobie ze bedzie pisal na tym forum to teraz to czyni.
I niech tak nadal czyni:)

grafi

Post autor: grafi » 6 sty 2011, o 22:36

Bedzie pisal, narazie nie moze uzywac polskich liter ale zaniedlugo postara sie to zmienic, nie ma to jak linux :) Pod koniec stycznia wybywa na maly trip via baltica. Wszystko to dzieki liniom SimpleExpress i ich promocji twarzoksiazkowej. Okazalo sie ze bilet ktory dostal jest travel passem na nielimitowana ilosc przejazdow od 10 stycznia do 30 kwietnia. Niedlugo opisze co i jak..

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Comen » 15 cze 2011, o 12:59

Byłem w Tallinie 2 lata temu. Generalnie nie jest tam specjalnie tanio. Jak nie przeszkadza Ci nocna impreza to polecam hostel 16 EUR http://www.16eur.ee/. Blisko starówki i dworca autobusów miejskich w dawnej dzielnicy portowej, która teraz też jest warta obejrzenia ze względu na ciekawą architekturę (np. "zardzewiały" dom).

piksel

Łotwa

Post autor: piksel » 22 sty 2015, o 03:10

Dla mnie zachwycająca jest Estonia. Raz byłem i to na krótko, planuję odwiedzić w tym roku. Ktoś chętny?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Estonia

Post autor: Comen » 22 sty 2015, o 08:10

Jeśli bym wracał do Tallinna to z zamysłem zwiedzenia Helsinek. Jest taka opcja nocny prom, dzięki temu mamy cały dzień na zwiedzanie stolicy Finlandii i powrót do Estonii kolejnej nocy.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ammorekss

Estonia

Post autor: ammorekss » 17 lut 2015, o 10:36

A jak kształtują się ceny za wyżywienie i transport?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Estonia

Post autor: gar » 17 lut 2015, o 21:12

Estonia to jeden z najciekawszych krajów (i chyba bardzo niedocenianych) w których byłem. Pomijam Tallinn, który jest rewelacyjny (i wg mnie jest w "3" najpiękniejszych stolic Europy). Ale poza nim jest sporo pięknych miejsc: wyspy, Tartu, zamki w Narwie i Rakvere, dworzec w Haapsalu (miasteczko też), bezludne tereny (szczególnie nad Jeziorem Pejpus). Nie zdążyłem pojechać do Parku Narodowego Lahemaa (albo jakoś tak). I plan jest taki, aby te braki nadrobić.

jaglana

Estonia

Post autor: jaglana » 8 kwie 2015, o 23:26

jeśli chodzi o ceny to nie jest źle. podobnie lub delikatnie taniej niż w polsce

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Estonia

Post autor: gar » 9 kwie 2015, o 23:36

jaglana pisze:jeśli chodzi o ceny to nie jest źle. podobnie lub delikatnie taniej niż w polsce
Chyba musiało się sporo zmienić, bo z mojego pobytu pamiętam, że było znacząco drożej niż w Polsce.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Estonia

Post autor: Comen » 10 kwie 2015, o 20:56

Ja byłem tam jeszcze za czasów korony estońskiej no i było dość drogo, przynajmniej w Tallinnie. Oczywiście do wytrzymania, ale w porównaniu z Polską ceny tak z półtora raza wyższe. Podobnie na Łotwie, gdzie kurs miejscowej waluty bił rekordy - wyższy był nawet od funta. W środku kryzysu efekt był tak że nawet na ryskiej starówce mało kto siedział w pubach przy piwie. Natomiast Litwa miała ceny porównywalne z polskimi.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Estonia

Post autor: gar » 10 kwie 2015, o 21:31

Comen pisze:Ja byłem tam jeszcze za czasów korony estońskiej no i było dość drogo, przynajmniej w Tallinnie. Oczywiście do wytrzymania, ale w porównaniu z Polską ceny tak z półtora raza wyższe. Podobnie na Łotwie, gdzie kurs miejscowej waluty bił rekordy - wyższy był nawet od funta. W środku kryzysu efekt był tak że nawet na ryskiej starówce mało kto siedział w pubach przy piwie. Natomiast Litwa miała ceny porównywalne z polskimi.
Pamiętam, że nie tylko Tallinn był drogi - w pozostałych miejscowościach, które odwiedziłem było taniej niż w stolicy ale i tak drożej niż w Polsce. I mniemam że do dziś raczej się to nie zmieniło.
Łotewskie łaty - miały jeden plus - 10 łatów na targowisku to była kupa kasy.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Estonia

Post autor: gar » 9 gru 2015, o 11:35

Estonia stała się zdecydowanie bardziej dostępna dla turystów z Polski. Od niedawna PolskiBus uruchomił trasę Warszawa - Ryga - Tallinn. Jak się domyślacie można kupić bilet za niewielkie pieniądze. Czas jazdy na trasie Warszawa - Tallinn - ok. 17,5 godziny. Jednocześnie (podejrzewam że ma to związek z Polskim Busem) spadły ceny lotów do Tallinna. Bilet LOT-owski na trasie Warszawa - Tallinn można kupić (podróż w 2 strony) za niespełna 500 zł.
P.S Lotnisko w stolicy Estonii jest ok. 4 km od Starego Miasta i ok. 1 - 1,5 km od głównego dworca autobusowego.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Estonia

Post autor: Comen » 9 gru 2015, o 16:26

Jeśli chodzi o Tallinn to w mieście były przynajmniej dwa terminale autobusowe. Autobus z Rygi do Petersburga zatrzymywał się w porcie przy przystani promowej, natomiast autobusy powrotne startowały z dworca (Bussi Jaam) przy Lastekodu, bardziej na południe w stronę portu lotniczego.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Estonia

Post autor: gar » 9 gru 2015, o 19:26

Dalej są dwa dworce, ale większość autokarów odjeżdża lub przejeżdża przez Bussi Jam przy Lastekodu (a na ten z dworca jest blisko). Polski Bus jeździ z dworca przy promie przez Bussi Jam.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Estonia

Post autor: Adler » 9 gru 2015, o 20:41

Simple Express vel. Lux Express (konkurencja dla Polskiego Busa) też oferuje korzystne przejazdy z Warszawy do Tallinna. Aktualna cena to ok. 40-50 Euro w jedną stronę (cena zależy od czasu rezerwacji).
Czas przejazdu: ok. 21h (na trasie dwie przesiadki w Wilnie i Rydze).
Dodatkowo łatwiej i taniej dostać się tą linią do Warszawy z kilku miast (południe).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Estonia

Post autor: gar » 9 gru 2015, o 21:39

Ciekawy namiar i można kupić bilety z dużo większym wyprzedzeniem niż w Polskim Busie. A koncepcja przesiadek ma swoje dobre i złe strony.

eDomPolska

Estonia

Post autor: eDomPolska » 4 sty 2016, o 22:20

Będąc w Estonii, warto od razu przejechać się Rygi i Tallina, albo nawet przepłynąć do Helsinek. Jest to tak blisko, że szkoda byłoby zmarnować okazję.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Estonia

Post autor: gar » 3 kwie 2016, o 01:52

Za kilka godzin wracam na kilka dni do Estonii (i na Łotwę). Po powrocie dam znać jak wyglądają tam obecnie ceny (teraz już w euro, bo ostatnim razem były jeszcze korony estońskie).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Estonia

Post autor: Adler » 10 kwie 2016, o 18:59

Jak wygląda sprawa z wi-fi w miejscach noclegowych?
Darmowe, czy odpłatne?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Estonia

Post autor: gar » 13 kwie 2016, o 20:24

Darmowe i praktycznie jest wszędzie. Estonia to jeden z najbardziej "zinformatyzowanych" czy też "zinternetowanych"(jeśli tak to można nazwać) krajów świata.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Estonia

Post autor: gar » 18 kwie 2016, o 17:14

Park Narodowy Lahemaa odwiedzony. Poza przejazdem poznałem 4 ciekawe miejsca i przeszedłem dwie ścieżki turystyczne (obie po ok. 4 - 5 km). Wspaniałe miejsca. Myślę, że to nie był mój ostatni pobyt w wymienionym parku narodowym. Wstępy bezpłatne (podobnie w punkcie informacyjnym parku, gdzie i wystawa i dość interesujący film są darmowe - byłem jedynym widzem, można wybrać jeden z chyba 5 języków). Jedyny wstęp za jaki płaciłem to zwiedzanie wnętrz pałacu w Palmse.

ODPOWIEDZ