Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Rosja: Petersburg znać wypada :) Część I (może nie ostatnia)

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu za granicą.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Kraj: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Austria: Salzburg (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Krzysztof85
User
Posty: 32
Rejestracja: 25 lis 2016, o 17:39
Lokalizacja: Petersburg

Relacja: Petersburg znać wypada :) Część I (może nie ostatnia)

Post autor: Krzysztof85 » 12 mar 2017, o 20:24

Szczerze powiem, że zanim poznałem te historię, jakby podskórnie jakoś "czułem", że coś tam jest nie tak. A bywam tam niemal codziennie. No i przy samym ujściu rzeczki Wołkowki (w artykule jest na ostatnim zdjęciu) realnie czuję w głowie takie coś, jakby mi ktoś kamień położył na czole. W Petersburgu jest takich miejsc kilka. Drugim, gdzie odczuwam podobne "dolegliwości" jest Park Pobiedy, zbudowany na miejscu dawnej cegielni, gdzie w czasie blokady skremowano w ilościach hurtowych ciała ofiar z całego miasta. Dziury po wydobywanej glinie, do których zrzucano prochy zostały po wojnie zmienione w zbiorniki wodne, po których dziś można popływać łódką.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Petersburg znać wypada :) Część I (może nie ostatnia)

Post autor: Adler » 4 kwie 2017, o 09:15

Wyrazy współczucia dla rodzin ofiar zamachu. :(
Jakie komentarze w mieście po tych tragicznych wydarzeniach?

Awatar użytkownika
Krzysztof85
User
Posty: 32
Rejestracja: 25 lis 2016, o 17:39
Lokalizacja: Petersburg

Relacja: Petersburg znać wypada :) Część I (może nie ostatnia)

Post autor: Krzysztof85 » 4 kwie 2017, o 22:12

Oj, długo by o tym pisać. Sprawa jest jednak jeszcze świeża, za kilka dni postaram się napisać jakieś spostrzeżenia, gdy klimat w mieście trochę okrzepnie. Akurat byłem w centrum, gdy miał miejsce zamach. Totalny paraliż miasta, ale dzisiaj już wszystko działa normalnie. Służby działają bardzo sprawnie.

Awatar użytkownika
Krzysztof85
User
Posty: 32
Rejestracja: 25 lis 2016, o 17:39
Lokalizacja: Petersburg

Relacja: Petersburg znać wypada :) Część I (może nie ostatnia)

Post autor: Krzysztof85 » 9 kwie 2017, o 13:20

Parę słów odnośnie zamachu - pozwólcie, że skopiuję ze swojej strony na fb, nie chcę pisać dwa razy tego samego:

"03.04.2017
Ta data mocno i na pewno na długo wypaliła się w świadomości nie tylko petersburżan, ale całej Rosji. Trzeba jednak przyznać, że jak to zawsze bywało w obliczu innych ciężkich prób – mieszkańcy miasta zdali ten trudny test na człowieczeństwo w wielkim stylu. Do pomocy ofiarom, wolontariuszom i służbom włączyli się inni pasażerowie metra, którzy nie ucierpieli w wyniku wybuchu, przechodnie, kierowcy. Korporacje taksówkowe rozwoziły ludzi za darmo, bary i restauracje częstowały herbatą i kawą, sieć zapełniła się ogłoszeniami od kierowców, którzy oferowali miejsca w samochodzie dla ludzi nie mogących dostać się do oddalonych punktów miasta.

Służby miejskie również odpowiedziały na potrzeby mieszkańców. Szybko uruchomiono awaryjne, zastępcze linie autobusowe na trasach metra, zniesiono opłaty za przejazdy komunikacją miejską i podmiejskimi pociągami. Wyłączono pobierające opłaty bramki na obwodnicach.

Dziś po kilku dniach od tragedii metro - nie licząc feralnej stacji - pracuje całkowicie normalnie. Jednak nie można powiedzieć „jakby nic się nie wydarzyło”. Mój znajomy napisał na swoim profilu na FB mądre słowa: „atak terrorystyczny tak naprawdę nie jest atakiem na ludzi. To przede wszystkim atak na ludzką wyobraźnię”. I doskonale to widać w metrze. Ludzie są wyraźnie przybici. Nie wiem, ile wody w Newie upłynie, zanim po wejściu do metra petersburżanie będą w stanie pomyśleć o czymś innym, niż o tej tragedii. O możliwości zupełnie bezsensownej utraty życia w każdym dowolnym momencie. Przecież jeździmy metrem każdego dnia, w takiej wielkiej metropolii praktycznie nie da się inaczej.

Zwraca uwagę jeszcze jedna sprawa. Nikt nie nawołuje publicznie do rozprawy z Kirgizami. Internet nie zapełnił się nienawistnymi komentarzami do przyjezdnych „obcych”. „Sportowcy” nie zaczęli polowania na ulicach na imigrantów ze środkowej Azji, gopnicy nie czają się w bramach i nie sprawdzają niczyjej „słowiańskości”. A teraz wyobraźmy sobie, że coś podobnego wydarzyłoby się w Polsce.

Podjechałem do budynku metra na „Technolożce”. Wciąż gromadzą się ludzie, składają kwiaty, pochylają głowy, niektórzy płaczą. Ale jak mówi napis na kartce, którą zostawił ktoś pomiędzy dywanem z kwiatów „Wnuków blokadników (uczestników blokady Leningradu) nie nastraszycie” i „Petersburg jest silniejszy od przemocy”. Petersburżanie udowodnili, że nie są to puste słowa. Wielki szacunek i podziw dla wszystkich".

Jedyne, czego można się teraz obawiać, to jakaś szybka powtórka czegoś w tym rodzaju. Służby specjalne mają pod obserwacją siatki terrorystyczne i na pewno teraz rozpoczną szeroko zakrojoną akcję wyłapywania wszystkich, których mieli pod lupą, aby pokazać swoją sprawność i przydatność. Terroryści na pewno doskonale o tym wiedzą i mogą porwać się na jakieś desperackie akcje, jak zacznie im się, za przeproszeniem, palić pod dupą.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Petersburg znać wypada :) Część I (może nie ostatnia)

Post autor: Comen » 16 cze 2017, o 18:17

Petersburg to miasto rezydencjonalne - powstało w zasadzie jako siedziba cara i zaplecze jego pałacu. Chyba nigdy nie było to miasto w sensie zachodnim - czyli ośrodek handlu z własnym samorządem tworzącym lokalną społeczność. W Petersburgu nie ma de facto rynku - są oczywiście place, ale ich funkcja była reprezentacyjna a nie handlowa.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Petersburg znać wypada :) Część I (może nie ostatnia)

Post autor: gar » 31 lip 2017, o 12:38

Podobno istnieje opcja dostania się do Petersburga bez wizy pod warunkiem, że pobyt na miejscu nie będzie dłuższy niż 72 godziny oraz że przybędzie się do niego promem z Helsinek. Czy ktoś to może potwierdzić ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Petersburg znać wypada :) Część I (może nie ostatnia)

Post autor: Comen » 27 wrz 2017, o 17:48

Trzeba by chyba spytać znajomych z Finlandii
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Petersburg znać wypada :) Część I (może nie ostatnia)

Post autor: gar » 27 wrz 2017, o 18:48

Kto ma znajomych na terenie Finlandii ?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Petersburg znać wypada :) Część I (może nie ostatnia)

Post autor: Adler » 27 wrz 2017, o 19:28

gar pisze:
27 wrz 2017, o 18:48
Kto ma znajomych na terenie Finlandii ?
Pytaj amber.

Awatar użytkownika
Krzysztof85
User
Posty: 32
Rejestracja: 25 lis 2016, o 17:39
Lokalizacja: Petersburg

Relacja: Petersburg znać wypada :) Część I (może nie ostatnia)

Post autor: Krzysztof85 » 26 lis 2017, o 17:39

gar pisze:
31 lip 2017, o 12:38
Podobno istnieje opcja dostania się do Petersburga bez wizy pod warunkiem, że pobyt na miejscu nie będzie dłuższy niż 72 godziny oraz że przybędzie się do niego promem z Helsinek. Czy ktoś to może potwierdzić ?
Faktycznie, słyszałem o czymś takim, postaram się dowiedzieć o szczegóły na dniach w znajomym biurze podróży. Podobno to dotyczy pasażerów promów, którzy na nich nocują, ale szczegóły będę mógł podać jakoś za tydzień.
Tak czy inaczej w 2018 r. będzie możliwość wjechania do Rosji bez wizy dla widzów mundialu 2018, tutaj więcej info:
viewtopic.php?f=154&t=3887

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Petersburg znać wypada :) Część I (może nie ostatnia)

Post autor: gar » 27 lis 2017, o 10:20

Krzysztof85 pisze:
26 lis 2017, o 17:39
gar pisze:
31 lip 2017, o 12:38
Podobno istnieje opcja dostania się do Petersburga bez wizy pod warunkiem, że pobyt na miejscu nie będzie dłuższy niż 72 godziny oraz że przybędzie się do niego promem z Helsinek. Czy ktoś to może potwierdzić ?
Faktycznie, słyszałem o czymś takim, postaram się dowiedzieć o szczegóły na dniach w znajomym biurze podróży. Podobno to dotyczy pasażerów promów, którzy na nich nocują, ale szczegóły będę mógł podać jakoś za tydzień.
Też mam takie informacje. Są podobno 2 opcje z 2 lub 3 wyjściami na ląd. Jestem ciekawy ile taka przyjemność kosztuje ?

ODPOWIEDZ