Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Wieże Bismarcka na świecie

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
Krzysztof85
User
Posty: 32
Rejestracja: 25 lis 2016, o 17:39
Lokalizacja: Petersburg

Wieże Bismarcka na świecie

Post autor: Krzysztof85 » 3 gru 2016, o 11:29

Od dziecka fascynowała mnie wieża, która stoi na zalesionych wzgórzach północnej dzielnicy Szczecina - Gocławia. Kiedy miasto dostało się polskiej administracji wieża otrzymała nazwę Gocławskiej albo Widokowej i pod taka nazwą funkcjonowała w mojej świadomości. Kiedy trochę podrosłem i zacząłem interesować się historią swojego miasta okazało się, że oczywiście to przedwojenna, niemiecka Wieża Bismarcka. Jedna z ponad 200, które Niemcy wybudowali na całym świecie. Wieże Bismarcka najczęściej były miejscem obchodów świąt i uroczystości o charakterze narodowym, w uroczystości rocznicowe związane z Żelaznym Kanclerzem zapalano na nich ogień (tam, gdzie było to możliwe).

Osobiście oprócz wieży w Szczecinie widziałem jeszcze wieżę w niemieckiej miejscowości Bad Ems - podrzucam zdjęcia obu. Czy ktoś z grona Forumowiczów widział jakieś inne takie wieże i podzieli się zdjęciami?
Tutaj bardzo ciekawa strona dotycząca Wież Bismarcka na świecie:
bismarcktuerme.de/ebene1/indexpolnisch.html - wpiszcie sobie www, nie mogę dodawać linków :[
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8819
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Wieże Bismarcka na świecie

Post autor: Comen » 3 gru 2016, o 22:54

Ta szczecińska niestety jest w marnej kondycji. Szkoda, że zamknięta bo byłby z niej niezły widok. Ale przejechałem się pod nią będąc dwa lata temu w Szczecinie. Okolica dość nieciekawa, cała ta północna dzielnica miasta wygląda na trochę zdegradowaną, co widać po likwidowanych zakładach i dość "ekscentrycznej" klienteli w tramwaju.
Wieża Bismarcka na Gocławiu.jpg
To chyba jedyna pod którą byłem. Po tej bydgoskiej nie ma już śladu. Pozostało co najwyżej widokowe miejsce i schody.
D wieża bismarcka.jpg
Podobnie nie ma tej znaczącej tzw. trójkąt trzech cesarzy na granicy Mysłowic i Jaworzna. Podobno gdzieś w lesie są fundamenty, ale nie chaszczowałem. Samo miejsce dawnego styku granic wygląda mniej więcej tak
Trójkąt.jpg
Na miejscu tej katowickiej stoi natomiast drewniany kościół przeniesiony z Syryni
Kościół z Syryni.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Krzysztof85
User
Posty: 32
Rejestracja: 25 lis 2016, o 17:39
Lokalizacja: Petersburg

Wieże Bismarcka na świecie

Post autor: Krzysztof85 » 4 gru 2016, o 10:48

Dzięki
Tak, masz rację - północ Szczecina jest bardzo specyficzna. Właściwie jedna ulica, kamienice z dwóch stron, klimat mało przyjemny dla człowieka z zewnątrz - a tam oczywiście wszyscy wiedzą kto jest miejscowy.
Szczecińska wieża kilka lat temu została sprzedana prywatnemu właścicielowi, ten wystawił ją później na niemieckim ebayu.

Awatar użytkownika
Krzysztof85
User
Posty: 32
Rejestracja: 25 lis 2016, o 17:39
Lokalizacja: Petersburg

Wieże Bismarcka na świecie

Post autor: Krzysztof85 » 4 gru 2016, o 10:49

No i oczywiście wspinacze zrobili tam sobie swój plac zabaw :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13424
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Wieże Bismarcka na świecie

Post autor: Adler » 4 gru 2016, o 20:04

W Niemczech jest tego cała masa.
Niektóre przerobione, czego przykładem jest m.in. wieża na terenie KL Buchenwald w Ettersberg koło Weimaru.
Będę tam we wrześniu 2017, zrobię zdjęcia.
Krzysztof85 pisze:Tutaj bardzo ciekawa strona dotycząca Wież Bismarcka na świecie:
bismarcktuerme.de/ebene1/indexpolnisch.html - wpiszcie sobie www, nie mogę dodawać linków :[
Zgłaszaj takie kwestie w dziale technicznym.
Przypadkiem zobaczyłem tę opinię.
Działa już? ;)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Wieże Bismarcka na świecie

Post autor: gar » 4 gru 2016, o 21:17

Zdjęć nie posiadam, ale na necie jest ich sporo. Byłem na Wielkiej Sowie (wchodziłem też na wieżę) i na Wieżycy (tu nigdy nie załapałem się na wejście).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13424
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Wieże Bismarcka na świecie

Post autor: Adler » 4 gru 2016, o 21:46

gar pisze:Byłem na Wielkiej Sowie (wchodziłem też na wieżę)
Wielka Sowa (ówczesna, Bismarckowa "Hohe Eule"):
DSC05925.JPG
DSC05905.JPG
DSC05904.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Wieże Bismarcka na świecie

Post autor: PermanentTravel » 4 gru 2016, o 22:38

Ciekawy temat! Też byłem jedynie na tej na Wielkiej Sowie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysztof85
User
Posty: 32
Rejestracja: 25 lis 2016, o 17:39
Lokalizacja: Petersburg

Wieże Bismarcka na świecie

Post autor: Krzysztof85 » 5 gru 2016, o 14:51

Dzięki wszystkim za zainteresowanie i za zdjęcia. Tę "Sowę" to bym chętnie zobaczył - robi wrażenie, przypomina latarnie morską, a te uwielbiam :)
admin pisze:Zgłaszaj takie kwestie w dziale technicznym. Przypadkiem zobaczyłem tę opinię.
Myślałem, że po prostu nie dosięgnąłem jeszcze ilości postów, która uprawnia do umieszczania linków.
Niestety, wciąż nie mogę ich dodawać.

ODPOWIEDZ