Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Zwiedzić Rosję przy okazji mundialu 2018

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu za granicą.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Kraj: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Austria: Salzburg (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Krzysztof85
User
Posty: 32
Rejestracja: 25 lis 2016, o 17:39
Lokalizacja: Petersburg

Zwiedzić Rosję przy okazji mundialu 2018

Post autor: Krzysztof85 » 26 lis 2017, o 17:34

Nadarza się dobra okazja, żeby zwiedzić Rosję w 2018 roku. Na mistrzostwa świata w piłce nożnej Rosja znosi wizy dla posiadaczy biletów na mecze. Jeśli ktoś nie interesuje się piłką, posiadanie biletu to zawsze oszczędność na wizie i potrzebnym do niej ubezpieczeniu no i mecz można jednak zobaczyć w ramach zwiedzania ;) Oprócz tego dla posiadaczy biletów na mecze, rosyjskie koleje przygotowały darmowe pociągi pomiędzy miastami, w których imprezy będą organizowane. Z dodatkowych ułatwień, na czas mundialu zniesiono dla przyjezdnych obowiązek meldunkowy, więc nie trzeba wystawać w kolejkach.

Oczywiście nie jest powiedziane, że bilet uda się dostać na pewno, bo ilość chętnych znacznie przewyższa możliwości stadionów (możliwość kupna biletu wśród zalogowanych na stronie chętnych FIFA rozstrzyga na drodze losowania), ale tak czy inaczej - finansowo wygląda to nieźle!

Do Rosji można spokojnie dojechać autobusem (Ecolines i Lux Express mają regularne kursy np. do Petersburga), najlepiej przez kraje nadbałtyckie, bo przez Białoruś potrzeba wizy tranzytowej, a chyba chcemy oszczędzić? ;)

Mecze rozgrywane będą na stadionach w Petersburgu, Moskwie, Jekaterynburgu, Kaliningradzie, Kazaniu, Wołgogradzie, Niżnym Nowogrodzie, Samarze, Rostowie nad Donem, Soczi i Sarańsku. Mundial rozpocznie się 14 czerwca i potrwa do 15 lipca 2018 - przez miesiąc można pojeździć i pozwiedzać co kogo interesuje. Ja oczywiście polecam w pierwszej kolejności „mój” Petersburg, jakżeby inaczej ;) Z resztą jakby ktoś przyjeżdżał nad Newę z zamiarem obejrzenia czegoś więcej niż nowego stadionu, zapraszam do kontaktu, załatwiam takie rzeczy na miejscu: krzysztof@popetersburgu.pl

Jak załatwić bilet:
- Założyć konto na www.fifa.com i zgłosić chęć kupna biletu (rozstrzygane w drodze losowania). Jak na razie bilet można kupić na konkretny obiekt i datę - bo (nie licząc reprezentacji Rosji) nie wiadomo jeszcze kto z kim będzie grał. Kolejna tura sprzedaży biletów rozpocznie się po 1 grudnia, kiedy znane będą wyniki grupowych losowań. Wtedy będzie już możliwość kupna biletu na "swoją" drużynę.
- Bilety mają kategorie od A (najdroższe) do D (najtańsze - koszt to 390 zł za miejsce w sektorach za bramką). Im bliżej finału, tym bilety oczywiście droższe. Bilety są imienne, więc odpada odkupowanie ich od innych. Jedna osoba może kupić do 7 biletów (potrzebne będą dane paszportowe osób, których bilet dotyczy).
- Szczęśliwcom, którzy wylosują możliwość zakupu biletu na mecz i dokonają zakupu - bilety zostaną przesłane kurierem, najpóźniej do maja 2018. Oprócz biletów kupujący otrzyma też Fan ID w wersji elektronicznej - trzeba je wydrukować (na podstawie tego wydruku przekracza się granicę w systemie bezwizowym), oryginalny dokument będzie do odebrania na miejscu w specjalnych strefach kibica.

Przydatne linki:

http://www.fifa.com/worldcup/organisati ... index.html - kupno biletów
https://www.fan-id.ru/ - informacje o paszporcie kibica, czyli Fan ID
http://welcome2018.com/en/ - informacje dla kibiców
https://tickets.transport2018.com/free-train/schedule - darmowe bilety kolejowe
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Zwiedzić Rosję przy okazji mundialu 2018

Post autor: Adler » 26 lis 2017, o 20:06

Świetny poradnik !!
Ostatnio szukałem danych dotyczących poszczególnych stadionów.
Gorzej, gdy nasi grupowe będą rozgrywać w Jekaterynburgu, Soczi czy Samarze. :-0

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Zwiedzić Rosję przy okazji mundialu 2018

Post autor: Comen » 26 lis 2017, o 21:30

To wtedy wchodzi w grę raczej samolot. Sprawdziłem z punktu widzenia logistyki przemieszczania się najlepiej byłoby trafić do grupy D. pierwsza drużyna rozgrywa wtedy mecze w Moskwie, Niżnym Nowogrodzie (relatywnie blisko od Moskwy) i Sankt-Petersburgu. Ostatecznie nienajgorsza jest też grupa G. Wprawdzie jeden dalszy wyjazd (Rostów nad Donem), ale potem Moskwa i Kaliningrad, czyli rzut beretem.
A na jak długo można pozostać w Rosji bez wizy?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Zwiedzić Rosję przy okazji mundialu 2018

Post autor: Adler » 26 lis 2017, o 21:40

Comen pisze:
26 lis 2017, o 21:30
To wtedy wchodzi w grę raczej samolot.
Ja tu nie martwię się kwestią wyboru transportu.
Koszt całego wyjazdu (np. jeden mecz) jest bardzo wysoki.
Czy to prawda, że najtańszy bilet na mecz grupowy kosztować będzie 390zł, a te lepsze 600-700zł?
Transport, noclegi, wyżywienie, opłata za wizę (jeśli pojedziemy bez biletu)...
Trzeba oszczędzać.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Zwiedzić Rosję przy okazji mundialu 2018

Post autor: gar » 27 lis 2017, o 10:18

Tanio na pewno nie wyjdzie - noclegi w tym czasie też będą w cenach zdecydowanie wyższych niż normalnie. Ale jest to dobry pomysł aby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Poza tym brak wiz i obowiązku meldunkowego to spory plus.

Awatar użytkownika
Krzysztof85
User
Posty: 32
Rejestracja: 25 lis 2016, o 17:39
Lokalizacja: Petersburg

Zwiedzić Rosję przy okazji mundialu 2018

Post autor: Krzysztof85 » 27 lis 2017, o 16:49

Germ@n pisze:
26 lis 2017, o 21:40
Comen pisze:
26 lis 2017, o 21:30
To wtedy wchodzi w grę raczej samolot.
Ja tu nie martwię się kwestią wyboru transportu.
Koszt całego wyjazdu (np. jeden mecz) jest bardzo wysoki.
Czy to prawda, że najtańszy bilet na mecz grupowy kosztować będzie 390zł, a te lepsze 600-700zł?
Transport, noclegi, wyżywienie, opłata za wizę (jeśli pojedziemy bez biletu)...
Trzeba oszczędzać.
Te bilety po 390 to sektory za bramką. Najtańsze, bo ponoć najgorsze, chociaż mój kolega, który piłką się interesuje nie od dziś, twierdzi, że stamtąd właśnie widok jest najlepszy. Nie wiem, nie wiem :)
Z tymi kosztami (wysokie czy nie) można patrzeć z dwóch perspektyw.
Chcę jechać na mecz - wtedy jest drogo, porównywalnie z innymi krajami.
Chcę w końcu pojechać do tej Rosji - w takim przypadku wychodzi taniej niż zwykle o kilkaset zł. No i jednak oglądasz jeszcze mecz w ramach rozrywki, jeśli ktoś lubi. Samolotem latać nie trzeba, bo są tanie (no, przynajmniej nie tak drogie jak samoloty) autobusy z Polski do Petersburga, a stamtąd już można się dostać do innych miast organizujących mecze koleją za darmo! (ostatni link w moim małym poradniku).
Kurs rubla wciąż jeszcze jest dla nas korzystny...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Zwiedzić Rosję przy okazji mundialu 2018

Post autor: Comen » 27 lis 2017, o 18:17

A ile kosztuje w Rosji bilet na pociąg dajmy na to między Moskwą a Sankt Petersburgiem?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Zwiedzić Rosję przy okazji mundialu 2018

Post autor: Wiolcia » 27 lis 2017, o 20:51

gar pisze:
27 lis 2017, o 10:18
Poza tym brak wiz i obowiązku meldunkowego to spory plus.
Obowiązek meldunkowy nie jest już w Rosji problemem. Jeśli nie zostajesz nigdzie dłużej niż, zdaje się, 7 dni (choć gdzieś też krąży, że 3), nie musisz tego robić. My nic nie mieliśmy i na granicy nie kazali nam niczego pokazywać (choć z innych powodów mieliśmy problemy z opuszczeniem Rosji). Meldują Cię w hotelu, a wiadomo, że w czasie pobytu w jakimś się człowiek zatrzymuje. Warto zbierać te kwitki i bilety przejazdów (dowód, że się przemieszczałeś, a nie byłeś długo w jednym miejscu) i to wystarczy (a przynajmniej wystarczyło w tamtym roku). Nie wiem, jak będzie teraz w związku z mundialem.

Awatar użytkownika
Krzysztof85
User
Posty: 32
Rejestracja: 25 lis 2016, o 17:39
Lokalizacja: Petersburg

Zwiedzić Rosję przy okazji mundialu 2018

Post autor: Krzysztof85 » 28 lis 2017, o 20:04

Comen pisze:
27 lis 2017, o 18:17
A ile kosztuje w Rosji bilet na pociąg dajmy na to między Moskwą a Sankt Petersburgiem?
Zwykły pociąg na tej trasie kosztuje niecały tysiąc rubli (jedzie nocą, podróż trwa 11 godzin)
Jest też super-szybki Sapsan, który tę samą trasę pokonuje w ok. 4 godziny, ale kosztuje już od 3 do 4 tysięcy rubli.
Na mistrzostwa pomiędzy miastami-gospodarzami będą kursowały darmowe pociągi dla posiadaczy biletów na mecze. Oczywiście tutaj obowiązują rezerwacje i zasada kto pierwszy ten lepszy.

Awatar użytkownika
Krzysztof85
User
Posty: 32
Rejestracja: 25 lis 2016, o 17:39
Lokalizacja: Petersburg

Zwiedzić Rosję przy okazji mundialu 2018

Post autor: Krzysztof85 » 28 lis 2017, o 20:08

Wiolcia pisze:
27 lis 2017, o 20:51
gar pisze:
27 lis 2017, o 10:18
Poza tym brak wiz i obowiązku meldunkowego to spory plus.
Obowiązek meldunkowy nie jest już w Rosji problemem. Jeśli nie zostajesz nigdzie dłużej niż, zdaje się, 7 dni (choć gdzieś też krąży, że 3), nie musisz tego robić. My nic nie mieliśmy i na granicy nie kazali nam niczego pokazywać (choć z innych powodów mieliśmy problemy z opuszczeniem Rosji). Meldują Cię w hotelu, a wiadomo, że w czasie pobytu w jakimś się człowiek zatrzymuje. Warto zbierać te kwitki i bilety przejazdów (dowód, że się przemieszczałeś, a nie byłeś długo w jednym miejscu) i to wystarczy (a przynajmniej wystarczyło w tamtym roku). Nie wiem, jak będzie teraz w związku z mundialem.
Tak, masz rację, najczęściej nie było problemu. Ale z tymi meldunkami sprawa była zawsze bardzo zamglona - krążyły różne wersje i często liczył się "czełowieczeskij faktor" - czyli co akurat dany pogranicznik czy policjant sądził w tym temacie. Teraz będzie zniesiony oficjalnie i tego możemy być pewni - zawsze coś ;)

ODPOWIEDZ