Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Słowacja: Jaskinia Harmanecka i okolice – 21.07.18 r.

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu za granicą.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Kraj: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Austria: Salzburg (15.07.2020)
evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Słowacja: Jaskinia Harmanecka i okolice – 21.07.18 r.

Post autor: evil » 25 lip 2018, o 12:11

Właściwie mam kłopot z określeniem regionu, w którym byłam w sobotę, bo to ani Wielka Fatra, ani Góry Kremnickie, może bardziej Starohorskie Wierchy, tak ogólnie po prostu Słowacja Środkowa.
Tym razem nie była to wycieczka górska, raczej zwiedzanie - odwiedziliśmy 5 miejsc.

1. Harmanecká jaskyňa


Auto zostawiliśmy na parkingu obok hotelu w Horným Harmancu, który jest położony na wys.570 m npm.
Stamtąd stromą, leśną dróżką, wzdłuż której wyznaczony jest zielony szlak i ścieżka dydaktyczna poszliśmy do jaskini. Ścieżka ma długość prawie 1,5 km, 250 m przewyższenia.
Obok budynku administracyjnego jest punkt widokowy na okoliczne szczyty.
Wejście do jaskini – o pełnych godzinach, począwszy od godz.10, wstęp 6 euro plus 7 euro za możliwość fotografowania (bez statywu). Strasznie zdzierstwo...
Jaskinia jest piękna i bardzo duża, trasa zwiedzania ma 1020 m długości, jest tam ponad 1000 schodów, deniwelacja znaczna.
Żyje w niej 10 gatunków nietoperzy, nie widzieliśmy ani jednego, podobno uaktywnią się dopiero w sierpniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

sadziec konopiasty - wabik na motyle

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

2. Špania Dolina


wieś pełna zabytków, dawniej była to osada górnicza, w której wydobywano rudy miedzi.

kościół Przemienienia Pańskiego, do którego prowadzą XVII-wieczne zadaszone schody, jest ich 160 (doliczyłam do 145, potem się pogubiłam :) )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

kapliczka Bożego Grobu z 1594 r.

Obrazek

Obrazek

Klopačka – budynek nadzoru kopalń, XVI w.

Obrazek

jedna ze sztolni odwadniających i wydobywczych, które były budowane od XV-XIX w. - Denna štôlňa (Sztolnia Dzienna), w 1764 r. byli tutaj przyszli cesarze Józef II i Leopold II.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jeden z 78 znajdujących się we wsi i okolicy domów górników, XVI-XVIII w., z prawej strony zdjęcia słabo widoczne pozostałości akweduktu

Obrazek

górująca nad wsią hałda skały płonej kopalni Maksymilian, która funkcjonowała w latach 1563-1810

Obrazek

3. Tajov

we wsi jest pomnik przyrody, tzw. Tajovská kopa, to rozległa skarpa, na której spływająca woda o dużej zawartości wodorowęglanu wapnia tworzy ciekawe formacje

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

wracaliśmy do auta o godz. 15 i w tym momencie zaczęły bić kościelne dzwony , a z tzw. kołchoźników wydobywał się dźwięk; do tej pory myślałam, że to tylko relikty minionej epoki, taka atrapa...

https://photos.google.com/share/AF1QipN ... JCdHA3QlRR

Obrazek

Obrazek

Obrazek

4. Králická tiesňava i vodopád

na skraju wsi Králiky znajduje się imponujący kanion utworzony przez płynący tam potok Farebný, ściany kanionu tworzą wysokie skały, a w najładniejszej części znajduje się wodospad o wys. 7 m.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://photos.google.com/share/AF1QipN ... JCdHA3QlRR

Obrazek

Obrazek

5. Staré Hory


wracając do domu zatrzymaliśmy się w wiosce Staré Hory, w której jest kościół Narodzenia Marii Panny, mający status bazyliki mniejszej, jest to miejsce pielgrzymkowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://photos.app.goo.gl/zmabTvgmgKbbbgby8

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Jaskinia Harmanecka i okolice – 21.07.18 r.

Post autor: tango » 25 lip 2018, o 12:39

Ładny wypad!!
Taki _bardzo_ krajoznawczy!! :)

Tj. wyszukałaś wiele ciekawych, nieoczywistych miejsc.

Osobiście nie żałuję Słowakom tych opłat za fotografowanie odkąd takiej opłaty nie wniosłem,zdjęć w jaskini nie porobiłem i potem tego bardzo żałowałem.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Jaskinia Harmanecka i okolice – 21.07.18 r.

Post autor: evil » 25 lip 2018, o 13:00

tango pisze:
25 lip 2018, o 12:39
Ładny wypad!!
Dzięki :)
tango pisze:
25 lip 2018, o 12:39
Osobiście nie żałuję Słowakom tych opłat za fotografowanie
Nie mam obiekcji do opłat, są dla mnie oczywiste, ale nie w takiej proporcji.
W Czechach np. obojętnie, czy bilet wstępu do jaskini kosztuje 80, czy 150 koron, jest jedna opłata za foto - 40 koron.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Jaskinia Harmanecka i okolice – 21.07.18 r.

Post autor: gar » 25 lip 2018, o 14:57

Super wypad i piękne zdjęcia - szczególnie te z jaskini.
Ceny zgody na fotografowanie w słowackich jaskiniach (praktycznie wszystkich) są chore. Opłata bez statywu (czyli jak dla mnie zdjęcia praktycznie amatorskie) jest wyższa od ceny wstępu. Z tego wniosek, że aparat fotograficzny czy telefon komórkowy są cenniejsze od człowieka :(

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Jaskinia Harmanecka i okolice – 21.07.18 r.

Post autor: Comen » 25 lip 2018, o 18:53

Bardzo interesująca trasa bo i region ciekawy i z górniczą przeszłością. Jak to oni mawiają: miedziana Bystrzyca, srebrna Szczawnica, złota Kremnica. Odwiedzaliście przy okazji Bańską Bystrzycę?
W jaskini Harmanieckiej byłem pewnie z jakieś 8 lat temu. Pamiętam dość męczące podejście od stacji kolejowej i skałkę z fragmentarycznym widokiem na grzbiet Wielkiej Fatry (było rano i góry były zamglone). Ale sama jaskinia mi się podobała, jakieś nietoperze wtedy nam o ile pamiętam polatały a przewodniczka pokazywała inne śpiące. Sama linia kolejowa z Turczańskich Cieplic do Bańskiej Bystrzycy to też ciekawy obiekt z licznymi tunelami, serpentynami i wiaduktami.
Nie byłem natomiast nigdy w Spaniej Dolinie a widać iż warta jest odwiedzin, zwłaszcza że są tam chyba jeszcze dłuższe trasy do przejścia, czyli Partizanska Cesta. O kilku innych osobliwościach czytam po raz pierwszy. Z pewnością inspiracja by może się kiedyś jeszcze wybrać w tamte okolice.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Słowacja: Jaskinia Harmanecka i okolice – 21.07.18 r.

Post autor: evil » 26 lip 2018, o 07:40

gar pisze:
25 lip 2018, o 14:57
Super wypad i piękne zdjęcia - szczególnie te z jaskini.
Dziękuję!
gar pisze:
25 lip 2018, o 14:57
Ceny zgody na fotografowanie w słowackich jaskiniach (praktycznie wszystkich) są chore
Cieszę się, że ktoś podziela moje zdanie :)
Comen pisze:
25 lip 2018, o 18:53
Odwiedzaliście przy okazji Bańską Bystrzycę
Nie mieliśmy w planie, bo musielibyśmy poświęcić na nią dużo czasu. Może innym razem, zwłaszcza, że nie byłam jeszcze w Kremnicy, a to tylko ok. 50 km dalej.
Comen pisze:
25 lip 2018, o 18:53
jakieś nietoperze wtedy nam o ile pamiętam polatały a przewodniczka pokazywała inne śpiące
To mieliście szczęście.
Comen pisze:
25 lip 2018, o 18:53
ciekawy obiekt z licznymi tunelami
W Hornych Hermancach była tabliczka "Veľký tunel 0:30", ale nie było, że się tak wyrażę, woli w narodzie, żeby tam podjechać :)

ODPOWIEDZ