Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Słowacja

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Słowacja

Post autor: gar » 29 lis 2017, o 22:50

Póki na Słowacji funkcjonowały korony słowackie ilość organizowanych wycieczek ze Śląska była ogromna. Mało kto jeździł na baseny termalne na Węgrzech gdy tuż za granicą miał tanie baseny termalne na Słowacji. Piękne tereny, blisko, dobre drogi, niskie ceny, brak bariery językowej sprawiał że Polaków na Słowacji było zatrzęsienie. Potem weszło euro i Słowacja na tym bardzo ucierpiała (patrząc od strony turystyki, ale również innych). Teraz powoli wraca do łask. Ceny na Słowacji od kilku lat praktycznie się nie zmieniają i wycieczki do tego kraju są coraz częstsze. Sądzę, że ten trend się będzie utrzymywał. Niestety brak inwestycji (szczególnie w infrastrukturę drogową) jest widoczny i wielu wypadkach uciążliwy.
Co do kukuruźników - w Czechach też wciąż są, działają i w wielu mniejszych miejscowościach mają się dobrze.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Słowacja

Post autor: Comen » 30 lis 2017, o 20:48

To prawda. Na Słowację jeździłem kiedyś dość często. Potem się pojawiło euro a piwo zrównało do średniej europejskiej. Teraz dałbym sporo za gorzkie Topolciany a kiedyś nie mogłem tego strawić, tylko że wtedy wybór innych piw o wybornym smaku był niemały. Słowacja zawsze była troszkę skansenem lat minionych. Jakiś czas temu kukuruźniki były też w Rajeckiej Lesnej. Potem je zdjęli bo jak bylem drugi raz w Betlejem to ich już nie zauważyłem. Ale wiejskie bary miały klimat GS-u. Pamiętam ten w Mojmirovcach pod Nitrą z jakimś starym flipperem i linoleum. Jeszcze niedawno widziałem też w Żylinie czy Liptowskim Mikulaszu stare "ubytownie" w domkach z dykty. Ale wróciłbym chętnie gdzieś na południe Słowacji np. powałęsać się po Rudawach. W sumie mam niezrealizowany pomysł na Dolinę Górnego Hronu z noclegiem w Breźnie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowacja

Post autor: gar » 4 sty 2019, o 14:23

Na Słowacji mał ciekawie się dzieje:
https://pogoda.interia.pl/wiadomosci/ne ... Id,2764302

margaretmi
User
Posty: 1
Rejestracja: 1 lip 2019, o 14:00

Re: Słowacja

Post autor: margaretmi » 1 lip 2019, o 14:04

Właśnie wróciłam z wycieczki po Słowacji (reklama niedozwolona!). I zarówno ja jak i moi znajomi są bardzo zadowoleni z tej formy.
Super się nam jechało w wygodnym i czystym busie. Kierowcy mili i pomocni. Do tego nic nas nie obchodziło trasa dla nikogo nie była męcząca. Mogliśmy sami zaplanować co chcemy zobaczyć i zwiedzić. Pierwszorzędna sprawa.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowacja

Post autor: gar » 24 wrz 2019, o 21:16

Burczak na Słowacji w tym roku znakomity, a jest go sporo, bo to czas organizowania świąt wina. Kolejne miejscowości niedaleko Bratysławy je organizują (Pezinok, Modra, Sv. Jur) we wrześniu. Warto pojechać i zająć się degustacją różnych gatunków wina oraz lokszy z gęsiną lub kaczką. Pychota. Tylko na wagę potem trochę strach wchodzić.

lucy
User
Posty: 1
Rejestracja: 6 gru 2019, o 09:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Słowacja

Post autor: lucy » 6 gru 2019, o 09:48

Bardzo lubię Słowację. Lubie tamtejszych ludzi i lubię tam spędzać czas. Świetnie się tam bawimy. Często organizujemy sobie wypady na Słowację ze znajomymi. A to by pojeździć na narta a to by pochodzić po górach. Ostatni zdecydowaliśmy się wynająć busa z firmy "turystycznie-forum.pl". I to był szczał w dziesiątkę. Przedtem jak jeździliśmy sowimi samochodnymi to zawsze coś było nie tak. Bo kierowca nie lubił jeździć w nocy, bo nie mógł się napić wina czy piwa. A teraz wszyscy byli zadowoleni przywieźli nas na miejsce i każdy był wyluzowany.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Słowacja

Post autor: Comen » 6 gru 2019, o 10:46

Rozumiem, że kierowcy w tej firmie są doskonale "wyluzowani" i szczają w dziesiątkę :-D
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowacja

Post autor: gar » 6 gru 2019, o 11:11

Jak to możliwe, że ktoś jeżdżąc sowim samochodem nie lubi jeździć w nocy :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Słowacja

Post autor: Adler » 6 gru 2019, o 13:22

Dziwię się, że reagujecie na ten spam...

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowacja

Post autor: gar » 6 gru 2019, o 17:37

Raczej śmiejemy się z tego ile błędów można popełnić w tak krótkim tekście.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowacja

Post autor: gar » 30 wrz 2020, o 20:15

Słowacja od ... jutra wprowadza stan wyjątkowy. Szczegółów jak będzie wyglądał jest jeszcze niewiele.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowacja

Post autor: gar » 4 paź 2020, o 17:17

Wizyta na Słowacji w trakcie stanu wyjątkowego za mną. W Bardejovie na rynku poza nami może ze 3, 4 osoby. W knajpach i na parkingach pusto. W kościele św. Idziego też (zwiedzanie 1,5 euro). Idealne warunki do zwiedzania. Jutro czas na wypad do Sabinova (jednego z miast należących do tzw. Pentopolitany).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Słowacja

Post autor: Adler » 4 paź 2020, o 21:27

Czy to oznacza, że Polacy wjeżdżają bez problemu, bez 14-dniowej kwarantanny?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowacja

Post autor: gar » 4 paź 2020, o 22:07

Nic nie wiem o żadnej kwarantannie. Gdyby tak było to zapewne granice byłyby obstawione, a tak w sobotę nie było. Jutro przekonam się czy coś się w tej sprawie zmieniło.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Słowacja

Post autor: Adler » 4 paź 2020, o 22:11

Dziwny ten "stan wyjątkowy" u nich...

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1016
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Słowacja

Post autor: petruss1990 » 5 paź 2020, o 19:40

Może chodzi o podkreślenie wagi problemu.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowacja

Post autor: gar » 8 paź 2020, o 16:31

Nic się nie zmieniło. Granice otwarte. Maseczki na wioskach nie istnieją. Na mieście na otwartym powietrzu (Bardejov, Sabinov) prawie nikt ich nie nosi (łącznie z zaobserwowaną policją). Romowie są poza systemem, więc ich nie liczę, bo Ci na koronawirusa mają kompletnie wywalone.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Słowacja

Post autor: Adler » 3 lis 2020, o 21:48

Aktualnie:
Wybierający się na Słowację muszą okazać przy przekroczeniu granicy negatywny wynik testu na COVID-19 - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Bez przeprowadzonego testu nie można też przejechać przez Słowację tranzytem.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowacja

Post autor: gar » 10 lis 2021, o 00:42

Na Słowację chyba za szybko na pojedziemy. W dużej części kraju zmaknięte hotele i knajpy i do tego idotyczny nakaz noszenia maseczek nawet na świeżym powietrzu. Nie zorientowali się, że ostatnio niczego dobrego to nie przyniosło.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Słowacja

Post autor: Comen » 10 lis 2021, o 08:33

Tamtejsi Romowie z pewnością się podporządkują.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1191
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Słowacja

Post autor: tadeks » 10 lis 2021, o 09:58

Miałem w planach na najbliższy weekend z małą grupą przejechać na kilka godzin na Słowację za Przeł. Dukielską (cerkwie, cmentarze...). Jednak odwołujemy to i ograniczamy się do polskiej strony, ponieważ:
Aktualizacja – 02.11.2021: Od dnia 9 lipca 2021 roku wszystkie polsko-słowackie przejścia graniczne są czynne.
Jednak (skrócie ze strony Straży Granicznej)
:
W celu skrócenia czasu oczekiwania na wjazd do Słowacji zaleca się wcześniejsze przygotowanie niezbędnych dokumentów np. potwierdzenia o zaszczepieniu, potwierdzenia o rejestracji formularza e-hranica, itp.

Z dniem 15 października 2021 roku każda osoba (za wyjątkiem m. in. osób przejeżdżających tranzytem, osób poniżej 12 roku i 2 miesięcy życia oraz nielicznych innych wyjatków - szczegóły umieszczono w artykule "Zasady zwolnienia z kwarantanny") wjeżdżająca do Republiki Słowackiej jest zobowiązana do dokonania uprzedniej rejestracji formularza e-hranica: https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/ oraz posiadania podczas wjazdu i w trakcie pobytu na jej terytorium potwierdzenia dokonania tej rejestracji. Rejestracji tego formularza należy dokonać każdorazowo przed wjazdem na terytorium RS....


Nieoficjalnie wiem, że nie ma utrudnień, zakazów przy poruszaniu się szlakami granicznymi, ale sytuacja jest dynamiczna i wskazane mamy śledzić sytuację na bieżąco.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowacja

Post autor: gar » 10 lis 2021, o 14:28

Wyjeżdżając na Słowację nawet na jeden dzień trzeba wypisać formularz lokalizacyjny w którym wskazuje się miejsce noclegowe na terenie Słowacji. Straż Graniczna mówi, żeby wpisać w tej rubryce miejsce do którego jedziemy, ale kara za podanie nieprawdziwych danych w formularzu to jedyne 5000 euro.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowacja

Post autor: gar » 24 lis 2021, o 20:49

Słowacy znowu odpłynęli:
Rząd Słowacji ogłosił w środę, że od północy wprowadzony zostaje na 90 dni stan wyjątkowy, w ramach którego obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domu. Na 14 dni w kraju wprowadza się lockdown, dotyczący także osób zaszczepionych - poinformował premier Eduard Heger.
Zakaz wychodzenia z domu nie dotyczy zrobienia niezbędnych zakupów w najbliższym sklepie. Dotyczy to produktów spożywczych, drogeryjnych i kosmetycznych, lekarstw, paliw, prasy, obuwia i artykułów dla zwierząt.
Będzie można załatwiać sprawy w bankach, ubezpieczalniach i warsztatach samochodowych. Zamknięte będą centra handlowe. Restauracje będą mogły wydawać posiłki przez okienka.
Będzie można udać się do pracy, ale przy ewentualnych kontrolach należy okazać zaświadczenie od pracodawcy. Minister zdrowia Vladimir Lengvarski powiedział, że rząd zaleca przejście na pracę zdalną.
Wyjątek od zakazu wychodzenia z domu dotyczy odprowadzenia lub odwiezienia dzieci do szkół i przedszkoli. Możliwe będą spacery w parkach lub lasach w najbliższej okolicy. Psy będzie można wyprowadzać w promieniu 500 metrów od miejsca zamieszkania.
Szef gabinetu Hegera powiedział, że ograniczenia dotyczą także nabożeństw w kościołach. Możliwa jest indywidualna spowiedź i przyjęcie komunii, ale wierni nie będą mogli uczestniczyć w mszach świętych. Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji Stanislav Zvolenski poinformował, że możliwy jest udział w mszach odprawianych on-line.
Poprzednio stan wyjątkowy związany z pandemią został wprowadzony 1 października 2020 roku i trwał do 4 maja.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Słowacja

Post autor: Adler » 14 gru 2021, o 10:14

Od piątku, 10 grudnia, Słowacja złagodziła obostrzenia dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Otwarte są wszystkie sklepy, ośrodki narciarskie, kluby fitness, kościoły. W drugim etapie luzowania ograniczeń na Słowacji, zaplanowanym na 25 grudnia, mają zostać otwarte hotele i pensjonaty.

źródło: turystyka.rp.pl

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowacja

Post autor: gar » 14 gru 2021, o 13:10

Ciekawe jak długo będą trwały te poluzowania. Do kolejnej fali na przełomie lutego i marca ?

ODPOWIEDZ