Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Słowacja

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Słowacja

Post autor: Adler » 5 sty 2013, o 14:30

Koszyce - Europejską Stolicą Kultury 2013

Koszyce, drugie pod względem liczby ludności miasto, położone na południowym wschodzie kraju, na dawnym trakcie handlowym "krakowsko-koszyckim" (Gdańsk-Kraków-Węgry). Miasto wielokulturowe i wieloetniczne, w którym mieszkały i nadal mieszkają (obok ludności słowackiej) także mniejszości narodowe: węgierska, żydowska i romska.

Jakie są Wasze wspomnienia/opinie z pobytu w tej Europejskiej Stolicy Kultury?
Może macie jakieś zdjęcia z Koszyc (starówka, zabytki, region)? <mysli>

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Słowacja

Post autor: Gollum » 5 sty 2013, o 18:45

Ja w zasadzie mam jedynie wspomnienia drogowe, i to nieprzyjemne. Zdarzyło mi się raz zapłacić mandat coś koło 150 zł za niemianie winiety na autostradę, bo nie uwierzyłem, że ta dość dziurawa dwupasmówka jest autostradą. Słowacy ostrzegają, że na końcu każdej autostrady stoi policja i wlepia mandaty (z tego wszak żyje), a mi się nie opłaci kupować tygodniowej winiety na autostradę, i to na nieco ponad 20 kilometrów, bo tyle jest z Preszowa do Koszyc. Z informacji internetowych wiem, że w Preszowie trzeba bardzo uważać, bo dawna droga do Koszyc, numer bodajże 68, teraz jest oznaczona wręcz wstydliwie malutkimi znakami. Aby wszyscy jechali na autostradę, kupowali winiety, albo płacili mandaty. Znalazłem znak, zjechałem i dojechałem do Koszyc. Z miasta pamiętam duże osiedla potężnych bloków, wiodące między nimi dwupasmówki, którymi jadę, koszmarne rozjazdy pod torami kolejowymi, gdzie się raz omal nie wpakowałem pod prąd, bo pomylić się łatwo. Ale jakoś wyjechałem z miasta.
Za to z powrotem, cały czas trzymałem się drogowskazów, które ładnie wyprowadzały mnie z miasta znów przez te same osiedla, aż w końcu wylądowałem na... autostradzie. Zatrzymałem się w porę, widząc w oddali policję na przeciwległym pasie, która łapie tych, co winiet nie mają. Zawróciłem i znów próbuje wyjechać z miasta. Bez efektu. Za każdym razem ląduję w tym samym miejscu. W końcu zatrzymałem się na stacji i pytam obsługi, jak ja mam trafić na drogę 68 do Preszowa. Tłumaczą mi, że tak, jak jechałem dotąd. Mówię, że właśnie tak jechałem, ale i tak wyjeżdżam na autostradę. Bo tak ma być – usłyszałem odpowiedź od niekumatego kasjera. Na szczęście poratował mnie gość w kolejce. Mówi, żeby jechać prosto, na autostradę. Wjechać na nią śmiało i po około kilometrze będzie zjazd, ale nie na Preszów, lecz odległy na Budimir. I dopiero po zjeździe pojawi się informacja, że to droga nr 68 na Preszów.
Pytam, czy nie można tego było prościej zrobić. - Można było, ale wtedy policja nie zarabiałaby na zjeździe w Preszowie takiej kasy. I w tym momencie straciłem do państwa słowackiego resztki sympatii. Do państwa, to nie znaczy, że do Słowaków.
Ale jak dwa lata temu wracałem z Węgier, znałem tajemnicę drogi 68, to już nawet w oddali dostrzegłem wieżę katedry św. Elżbiety...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Słowacja

Post autor: Comen » 6 sty 2013, o 12:40

Katedra św Elżbiety to faktycznie cacko architektoniczne. Obok katedry jest jeszcze grająca fontanna. Kiedyś to była super atrakcja, dzisiaj takie fontanny ma co drugie miasto w Europie.
Ładnie położony jest koszycki ogród zoologiczny, na wzgórzach w północnej części miasta. Większość zwierząt tam się znajdujących to rodzima fauna. Słowacy hołubią zwłaszcza niedźwiedzie brunatne i trzeba przyznać, że w Koszycach mają one piękny duży wybieg. Nie można tego natomiast powiedzieć o małpach, które ściśnięto w wąskich klatkach tuż przy wejściu. Ja tam byłem jakieś 6-7 lat temu, może się więc coś od tego czasu zmieniło. Przy ZOO był też tor skibobów, pojeździliśmy sobie tam wtedy do woli bo dostaliśmy jakiś promocyjny karnet.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Seba
User
Posty: 32
Rejestracja: 8 sie 2013, o 12:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Słowacja

Post autor: Seba » 21 paź 2013, o 14:26

Byłem w Koszycach, naprawdę ładne miasto. Widoki są wspaniałe.

monica98

Re: Słowacja

Post autor: monica98 » 14 sty 2014, o 18:08

Yoana pisze:Na letni wypoczynek polecam ośrodek wypoczynkowy Zemplínska šírava ("wschodniosłowackie morze").

może i ''odkopuję'' ten post ,ale podpisuję się pod tym w 100%. Miałam tę przyjemność,że w gimnazjum spędzałam część wakacji właśnie w Zemplinskiej Siravie i chyba do tej pory należą do jednych z moich ulubionych .

Awatar użytkownika
inanord
User
Posty: 254
Rejestracja: 26 sty 2014, o 20:26
Lokalizacja: Zakopane

Re: Słowacja

Post autor: inanord » 29 sty 2014, o 13:46

Będąc w okolicach Tatr warto odwiedzić jeszcze kilka miejsc, które nie zostały wymienione w tym wątku.
1.Orawski Hrad wprawdzie był, ale warto odwiedzić go pod koniec sierpnia lub w okolicach 1 czerwca - organizują tam "nocne zwiedzanie" zamku z duchami. Szczegółowe daty można sprawdzić na stronie zamku.
2. Lewocza - urokliwe stare miasteczko z zabytkowymi murami, wjechać samochodem można do samego zabytkowego centrum. Warto zobaczyć tam zabytkowa klatkę hańby, w której podobno zamykano niewierne żony. W pobliżu znajduje się kościół Św. Jakuba, w którym zobaczyć można piękny drewniany gotycki ołtarz wykonany przez Mistrza Pawła, ucznia Wita Stwosza. Jest to największy taki ołtarz na świecie. Nad miastem góruje Mariańska Hora - Sanktuarium Maryjne dokąd wędrują pielgrzymki również z Polski. Był tam też bł. Jan Paweł II
3. Jadąc dalej na południe koniecznie trzeba zobaczyć Spiski Hrad- kompleks zamkowy zaliczany do największych w Europie Środkowej.Jest on wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W okolicy zamku warto zobaczyć jeszcze Spiską Kapitułę nazywaną czasem słowackim Watykanem. W pobliżu znajduje się też źródełko Siwa Brada - tworzące "żywe trawertynowe wzgórze.
Jeśli ktoś chciałby więcej informacji na temat tych rejonów, to bardzo chętnie pomogę. Mieszkając prawie za miedzą miałam okazję dość często bywać w tych okolicach.

eplus
User
Posty: 17
Rejestracja: 3 lut 2014, o 15:07
Lokalizacja: S-E Poland

Re: Słowacja

Post autor: eplus » 4 lut 2014, o 19:15

Bywałem wiele razy na Słowacji, choć od wprowadzenia u nich euro raczej tylko tranzytem. Droga nr 68 przez Budimir rzeczywiście jakby się rozpłynęła - trzeba jechać z GPS-em, żeby nie wpakować się w kłopoty. Ja jeżdżę na Węgry najczęściej trasą Barwinek-Satoraljaujhely, bez odcinków płatnych dla samochodów osobowych. Odcinek drogi nr 15 wzdłuż zalewu Domasa jest aktualnie w remoncie, jednak z powodu zimowej przerwy w pracach przejazd jest całkiem znośny.

ellavina

Re: Słowacja

Post autor: ellavina » 10 mar 2014, o 08:02

Wiele razy byłam na Słowacji, w tym roku na majówkę wybieram się do Bojnic i bardzo to miejsce polecam. W pobliżu znajdują się Wilkolinec wpisany na UNESCO, górskie doliny Donovale, Poruba, Jonska, Zwoleński Zamek. To fantastyczne miejsce na odpoczynek fizyczny i psychiczny (wody termalne i spa).

Nie reklamujemy biur ani komercyjnych portali organizujących wyjazdy - a już na pewno nie w pierwszym poście. Zapraszam do TEGO działu i napisania choć kilku słów o sobie... <tak>

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Słowacja

Post autor: Comen » 15 mar 2014, o 08:22

Ze słowackich miast warto też wstąpić do Nitry położonej na południowych podnóżach Karpat. Jest to kolebka państwowości naszych południowych sąsiadów, którzy księcia Pribynę władającego państwem wielkomorawskim uważają za swojego protoplastę. Najstarszą częścią miasta jest zamek czyli Hrad położony na wzgórzu ponad meandrem rzeki Nitry. Znajduje się tam stara katedra pod dość egzotycznym wezwaniem mnicha Emmerama, której wnętrza są właśnie restaurowane. Znajdziemy też wystawę poświęconą działalności misyjnej św Cyryla i Metodego. Z tarasów przy katedrze są piękne widoki na miasto i charakterystyczny zalesiony szczyt Zobor na którym widać wysoką wieżę przekaźnikową. A poniżej zamku jest stare miasto z długaśnym rynkiem którego środek zajmuje trawiasty klomb. Na jednej z kamienic widać rzeźbę atlety, która nazywa się Corgoń. Według legendy był to miejscowy kowal o ponadludzkiej sile. Ilekroć uderzał młotem trzęsły się w posadach okoliczne kamienice. Kiedy Turcy oblegli miasto Corgoń przepędził ich zrzucając wielkie głazy z góry na ich wojsko. Ponoć najbardziej przeraziła ich jednak sama postać rzemieślnika w kłębach czarnego dymu przypominająca jakąś siłę nieczystą. Dziś Corgoń firmuje inną "siłę nieczystą", czyli znane piwo z miejscowego browaru. Po zakupieniu przez koncern Heinekena to już jednak nie ten sam smak co dawniej. Dzisiejsze centrum miasta przeniosło się niżej. U podnóża dawnej starówki jest duży plac z nowoczesnym teatrem miejskim oraz muzeum regionalnym w którym mieści się także miejscowe pomocne biuro informacji turystycznej. Z placu prowadzi główna handlowa ulica miasta Stefanikova. W bocznych uliczkach warto obejrzeć synagogę oraz dwuwieżowy kościół Pijarów z którym sąsiaduje niewielki uroczy ogródek z rzeźbami świętych. Polecam też wędrówkę jakieś 2 km na południe na wzgórze Kalwaria z kaplicami Golgoty i z doskonałym widokiem na miasto i wspomnianą już górę Zobor należącą do pasma górskiego Tribec. Kiedyś na szczyt Zoboru prowadził wyciąg krzesełkowy, ale w 2009 roku został zlikwidowany. Góra jest stosunkowo niewysoka, mierzy niecałe 600 m npm, jednak wygląda całkiem potężnie bo sama Nitra jest położona niesamowicie nisko jak na Słowację, to już Nizina Węgierska. Wejście "od czoła" jest całkiem "hardcorowe", polecam jednak trasę dłuższą z podnitrzańskiej wsi Strażowce gdzie zachował się archaiczny romański kościółek. Szlak prowadzi przez widokowe łąki chronione w rezerwacie jako zoborski lasostep. To taka specyficzna formacja roślinna powstała w wyniku suchego klimatu Niziny Węgierskiej i wapiennego przepuszczalnego podłoża. Mało tu drzew a dużo różnych ciepłolubnych roślin stepowych. Na stokach góry Zobor są też pozostałości dawnych osad pustelniczych z X-XI w. Najsłynniejsze miejsce to Svoradova Jaskinia z rysunkami naskalnymi. W pobliżu bije też kilka cudownych źródełek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

mipel

Re: Słowacja

Post autor: mipel » 5 kwie 2014, o 20:08

koszyce to chyba najldaniejsze miasto na slowacji. troche informacji mozna znalezc np. na stronie slowacja-dokumentacja.pl/2012/08/wschodnia-slowacja/, warto tez obejrzec maklowicza z koszyc. warto pamietac, ze cala wschodnia slowacja jest piekna.

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Słowacja

Post autor: Norden » 6 kwie 2014, o 18:56

Słowacy potrafią się zareklamować :)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=sGrHwBlf-7M[/youtube]

Awatar użytkownika
Goralka-z-gor
User
Posty: 24
Rejestracja: 9 maja 2014, o 10:21
Lokalizacja: Zakopane

Słowacja

Post autor: Goralka-z-gor » 21 maja 2014, o 09:09

Również uważam Koszyce, za jedno z piekniejszych miast Słowacji. Według mnie wybierając się na Słowację można odwiedzić Vlkolinec, jest to piękna wieś, w której całkowicie zachowała się typowa dla górskich obszarów Słowacji tradycyjna drewniana zabudowa. jedynym murowanym obiektem jest mały kośćiółek. To miejsce oddaje urok tego kraju. Zwyczajna , swojska wieś.
Dla wielbicieli wina mogę polecić, aby udać się na Małokarpacki szlak winny. Ma on prawie 40 km, na jego trasie znajdziemy wiele miasteczek, w których poza winiarniami są dodatkowe atrakcje na przykład fabryka ceramiki w Modrej, gdzie wszystkie produkty wyrabia się ręcznie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowacja

Post autor: gar » 22 maja 2014, o 00:26

Małokarpacki szlak winny rzeczywiście jest godny polecenia. Niestety Pezinok (czyli główna miejscowość regionu winiarskiego) rozrósł się i zrobił się dość drogi, ale wioski dookoła wciąż mają swój klimat, a zabytków wkoło moc (szczególnie cenny jest Czerwony Zamek). Dodatkowo wino z tego rejonu jest znakomite i śmiesznie tanie. Polecam Klasztorne Białe (w Polsce prawie niedostępne, ale na Słowacji jest w co drugim sklepie, a i w Czechach czasami da się je trafić).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Słowacja

Post autor: Comen » 24 kwie 2016, o 15:57

Bliska zagranica przy dobrze rozwiniętych środkach transportu staje się popularnym celem nawet jednodniowych wypadów. Przynajmniej część dzisiejszych granic Polski funkcjonuje czysto teoretycznie a ich przekroczenie nie wiąże się z jakąkolwiek biurokracją, kontrolami, barierami prawnymi (miejmy nadzieję, że tak nadal zostanie, mimo rozmaitych zagrożeń). Przy okazji Słowacja to kraj o podobnym języku i porównywalnej kulturze, zatem minięcie granicy nie oznacza radykalnej zmiany środowiska czy własnych nawyków. Poniżej lista atrakcji turystycznych położonych w pobliżu granicy państwowej (w promieniu kilkunastu kilometrów), łatwo zatem dostępnych nawet dla turysty pieszego. Od zachodu ku wschodowi na terytorium Słowacji mamy więc do obejrzenia:
1. Jaworzynka/Cierne pri Cadcy - trójstyk granic Czech, Polski i Słowacji, wiata, obelisk pamiątkowy
2. Oszczadnica - centrum narciarskie na pd-zach stokach Wielkiej Raczy
3. Milosova-Megonky - unikalny rezerwat przyrody na Kysucach blisko granicy czesko-słowackiej. Znajdują się tutaj kamienne kule (tzw. brekcje) osiągające średnicę od 30 cm do 3 m
4. Kornia - jedyne w tej części Europy naturalne źródło oleju skalnego czyli ropy naftowej
5. Stara Bystrica - rekonstrukcja dawnego rynku św Michała Archanioła z drewnianymi budynkami stylizowanymi na wiejską secesję, w tym także największy na Słowacji automatyczny zegar z carillonem i ruchomymi figurkami, tzw. orloj
6. Vychylovka - skansen wsi kysuckiej
7. Vychylovka-Tanecznik - turystyczna wąskotorowa kolejka leśna z ekspozycją dotyczącą dawnego funkcjonowania tej gospodarczej linii
8. Orawska Polhora - na południowych stokach Babiej Góry leśniczówka Hvezdoslava czyli muzeum najsłynniejszego słowackiego poety Pawła Orszagha wraz z zabytkową aleją parkową, w pobliżu inna gajówka z wystawą dotyczącą pisarza i dziennikarza Milo Urbana
9. Namestovo - rejsy po sztucznym zbiorniku orawskim, w tym na wyspę Slanicky Ostrov z XVIII-wiecznym barokowym kościołem i galerią sztuki ludowej
10. Podbiel - tradycyjna chata wiejska tzw. Bobrova Ral'a, w przysiółku Nizna ruiny dawnej huty żelaza zwanej Frantiskova Huta
11. Twardoszyn - miasto i stolica powiatu górnoorawskiego, gotycki kościół drewniany Wszystkich Świętych wpisany na listę UNESCO
12. Sedliacka Dubova/Dlha nad Oravou - ruiny kościoła z XIV w. na wzgórzu nad miejscowością
13. Zamek Orawski - malownicza twierdza na skale w obrębie pienińskiego pasa skałkowego, siedziba lokalnej kasztelanii w rękach możnych rodów węgierskich m.in. Zapolya, Zichy czy Thurzo. Przelotnie władali zamkiem także polscy magnaci: Ścibor ze Ściborzyc, Piotr Komorowski czy Jan z Dębowca. Trasa zwiedzania biegnie stale w górę przez niezliczoną liczbę schodów. Na dole jest też muzeum powozów a na pobliskiej rzece Orawie urządza się spływy flisackimi łodziami
14. Zuberec - ośrodek sportów zimowych i letnisko u podnóża Tatr, w przysiółku Brestowa skansen orawski, dolina Zuberska prowadzi pod Rohacze, w tamtą stronę schronisko Zverovka oraz partyzancki szpitalik pod grzbietem Przedniego Salatyna
15. Dolina Kwaczańska - malowniczy skalny wąwóz na granicy Tatr i Gór Choczańskich otwarty ku południowi w kierunku Liptowa
16. Orawice - kąpielisko termalne i ośrodek narciarski, w pobliżu urocza skalna dolina Juraniowa w tatrzańskim reglu oraz duże torfowisko u podnóża Osobitej
17. Dolina Bachledowa - stacja narciarska w Magurze Spiskiej z widokiem na Tatry Bielskie
18. Osturnia - rezerwat architektury drewnianej na Spiszu, dwa małe jeziorka osuwiskowe
19. Jaskinia Bielska - jedna z kilkunastu udostępnionych turystycznie grot Słowacji, jedyna w Tatrach
20. Tatrzańska Łomnica - ośrodek sportów zimowych z koleją linowa na Łomnicę oraz obserwatoria astronomiczne na samym szczycie oraz przy Skalnatym Plesie
21. Stary Smokowiec - uzdrowisko i ośrodek sportów zimowych, punkt wypadowy do wycieczek w Tatry, kolej linowo-naziemna na Hrebienok, w jednej z will letniskowych muzeum tatrzańskiej kinematografii i fotografii
22. Strbske Pleso - ośrodek sportów zimowych, letnisko i punkt wypadowy do wycieczek w Tatry, dawne skocznie narciarskie w Dolinie Młynickiej, symboliczny cmentarz ofiar gór pod Osterwą
23. Spiska Bela (Biała Spiska) - gotycki kościół św. Antoniego z renesansową dzwonnicą, muzeum Józefa Petzvala, słowackiego pioniera fotografii, profesora uniwersytetu w Wiedniu
24. Renesansowy zameczek Strażky z muzeum wnętrz, w otoczeniu niewielki kamienny kościółek św. Anny
25. Stare miasto w Kieżmarku z budynkami ratusza, fary i biblioteki szkolnej, zamek - siedziba żupanii spiskiej administrowanej przez rody Zapolya i Thokoly - tu także mieszkała wdowa po księciu Ostrogskim Beata z Kościeleckich Łaska, pierwsza tatrzańska turystka, drewniany ewangelicki kościół artykularny p.w. Św. Trójcy wpisany na listę UNESCO
26. Spisska Stara Ves - romańskie relikty rzeźbiarskie na murze gotyckiego kościołó a Wniebowzięcia NMP
27. Czerwony Klasztor - muzeum w dawnym eremie kamedułów, słynny zielnik mnicha Cypriana, punkt wypadowy do wycieczki w przełom Dunajca (Droga Pienińska w kierunku Szczawnicy bądź spływ tratwami)
28. Słowacka część Pienin (masyw Holicy i Haligowskich Skał), oferująca piękne widoki droga jezdna z Wielkiego Lipnika (Velky Lipnik) do Leśnicy (Lesnica), dalej na południe bliżej Lubowli wąwóz skalny Jarabinska Dolina
29. Stara Lubowla - średniowieczny zamek, siedziba zarządcy dóbr spiskich oddanych pod dzierżawę Polsce, w czasie potopu szwedzkiego tutaj ukryto polskie insygnia koronacyjne a potem więziono szlachcica Maurycego Beniowskiego, badacza Madagaskaru, pod zamkiem skansen oraz tradycyjna osada rycerska
30. Lukov-Venezia - drewniana XVIII-wieczna cerkiew grekokatolicka z oryginalnym podpiwniczeniem
31. Ruiny zamku Plavec nad Popradem
32. Bardejov - zespół staromiejski z wielkim rynkiem (plac Ratuszowy), gotycką zabudową mieszkalną, ratuszem i kościołem św Idziego, zachowane stare przedmieście żydowskie oraz fragmenty murów miejskich, centrum miasta wpisane na listę UNESCO
33. Uzdrowisko Bardejovske Kupele ze skansenem budownictwa Górnego Szarysza
34. Ruiny zamku Zborov
35. Wieża widokowa i wielki cmentarz wojenny pod przełęczą Dukielską w rejonie wsi Vysny Komarnik. W czasie II wojny światowej miejsce wielkiej bitwy pancernej zwanej operacją preszowsko-koszycką mającą na celu oswobodzenie Słowacji
36. Cerkwie drewniane wschodnich Karpat, w tym wpisane na listę UNESCO obiekty w Ladomirowej i Bodrużalu
37. Muzeum kultury rusińskiej i skansen w Svidniku
38. Muzeum Andy'ego Warhola w Medzilaborcach
39. Puszcza bukowa zwana Stużickim Pralesem rozciągająca się na południowych stokach pasma granicznego Bieszczadów (między Rabią Skałą a Kremenarosem). Obiekt wpisany na listę UNESCO wraz z kilkoma innymi kompleksami leśnymi w Karpatach Słowackich, Ukraińskich i Polskich oraz dawnymi lasami na terenie Niemiec.
40. Kremenaros - trójstyk granic Polski, Słowacji i Ukrainy
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Słowacja

Post autor: Adler » 21 lip 2017, o 00:33

Wiadomość z 19 lipca 2017:
Jak donosi ahojslowacja.pl w pobliżu Żyliny zamknięto odcinek drogi z powodu kontrolowanego zrzucenia 100-tonowego bloku skalnego, wchodzącego w skład masywu, na którym położony jest zamek Strečno. Polscy kierowcy poruszający się tą drogą w kierunku autostrady prowadzącej do Austrii i Czech muszą poszukać objazdów. Utrudnienia potrwają prawdopodobnie dwa tygodnie. Operacja powodująca zamknięcie tej ruchliwej trasy nastąpiła na skutek niebezpieczeństwa odpadnięcia bloku od całego masywu, bowiem wcześniej doszło do stoczenia się w tamtym miejscu na drogę dużych skał.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Słowacja

Post autor: gar » 8 wrz 2017, o 12:11

Po długiej przerwie wróciłem do Lewoczy. Rozbawił mnie system zwiedzania najciekawszego zabytku miasta, czyli kościoła św. Jakuba. Wchodzi się do niego tylko o określonych godzinach. Przez pół godziny kościół można zwiedzać - przez kolejne pół jest zamknięty, gdyż po wyjściu turystów kasjerka musi udać się do kasy (przecież się nie rozdwoi jednocześnie sprzedając bilety i foldery, a równocześnie pilnując wnętrza świątyni). Trafiłem na sytuację gdy do kościoła weszły jednocześnie 4 grupy - żeby było ciekawiej każda w innym języku (polska, słowacka, niemiecka i rosyjska). Przewodnik każdej z grup opowiada, 200 osób chodzi po wnętrzu, a że kościół nie jest zbyt duży to domyślacie się jaki potrafi być hałas.

Palac-Romantyczny
User
Posty: 83
Rejestracja: 31 lip 2017, o 23:02

Słowacja

Post autor: Palac-Romantyczny » 16 wrz 2017, o 10:52

NA Słowacji jest co robić, w szczególności jeżeli ktoś nastawia się na zwiedzane i górskie wycieczki w Tatry- do strony słowackiej są one naprawdę wysokie, w Polsce mamy tylko niewielki wycinek. Z samych miast polecam na pierwszy plan dać Koszyce :)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Słowacja

Post autor: gar » 17 paź 2017, o 15:02

Będąc ostatnio w pięknym Preszowie udało mi się wejść do wnętrz 3 ciekawych świątyń:
- katedry greckokatolickiej wraz z odremontowaną kruchtą. Świątynia prezentuje się świetnie, ale to nie koniec prac, są jeszcze pewne plany dotyczące remontu, które mają być zrealizowane do 2018 roku (niewiele czasu zostało), bo to dwusetna rocznica utworzenia biskupstwa greckokatolickiego w Preszowie
- kościoła franciszkańskiego
- gotyckiego kościoła farnego św. Mikołaja (ciekawy ołtarz główny)
Do kolejnego (protestanckiego udało się zajrzeć prze szybę. Synagogę (właściwie 2) widziałem jedynie z zewnątrz więc będzie po co wrócić. Przy następnym pobycie mam plan dotrzeć również do katedry prawosławnej.

W kwestii prawosławia - w Bardejowskich Kupelach trwa budowa nowej cerkwi. Budowla z cegły już stoi, kopuły się świecą, ale jeszcze trochę pracy przez nimi (tynkowanie, wyposażanie itd.)

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Słowacja

Post autor: regon » 17 paź 2017, o 16:36

Miałam kiedyś okazje pisać o atrakcjach słowackich do "Gościa Niedzielnego". Bardzo dawne czasy, ale jeszcze sporo pamiętam. W liście Comena brakuje mi muzeum w Czadcy z niezwykle ciekawą wystawą "druciarską". No chyba, że już tego nie ma. Prócz tego warto pojechać też trochę dalej do przepięknego bajecznego zamku Bojnice. Słowacja jest tak mała, że w zasadzie da się obrócić w jeden dzień nawet wycieczkę pod węgierską granicę. Piękne są lodowe jaskinie, zwiedzałam Demanowską i Dobszyńską.
No i kiedyś też warto było też słowackimi flisakami płynąć przełomem Dunajca, było o wiele taniej niż z naszymi, jak jest teraz nie wiem

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Słowacja

Post autor: gar » 17 paź 2017, o 17:46

Wydaje mi się, że piszesz o Muzeum Drutarstwa w zamku w Budatinie (dzielnicy Żyliny). Sporo się tam ostatnio zmieniło na lepsze, ale jeszcze wiele mają do wyremontowania. Jest oddana do zwiedzania kaplica, nowa wystawa o drutarstwie, nowe toalety oraz kafejka a także odrestaurowana część (około 1/3) zamku.

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Słowacja

Post autor: regon » 17 paź 2017, o 19:48

Rzeczywiście to była Żylina. Sorki, tak dawno to było, że zdążyło mi się trochę pomieszać

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Słowacja

Post autor: Comen » 17 paź 2017, o 20:05

Ciekawe malownicze miejsce na krótki przystanek jest przy kościółku św. Stefana Króla nad zalewem Velka Domasza we wschodniej Słowacji. Kościół to jedyna pamiątka dawnej wsi Kelcza, która została zatopiona po wybudowaniu zapory. 16 sierpnia w dzień św. Stefana organizuje się tam odpust i wtedy można wejść do środka świątyni.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

pułkownik
User
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2017, o 12:22

Słowacja

Post autor: pułkownik » 29 lis 2017, o 21:37

Słowacja to dla Polaków głównie kraj tranzytowy w drodze do słonecznej Chorwacji czy na termalne baseny Węgier. Pamiętam Słowację z początku lat XXI, kiedy ten kraj znacznie nas wyprzedzał gospodaczo. Po raz pierwsze w Tesco byłem w Michalovcach we wschodniej Słowacji, u nas było to jeszcze marzenie. Poza tym każdy wzmieniał o tym, jakie to drogi słowackie nie są dobre. Niestety dziś wszystko się odwróciło. Ostatnie moje wizyty we wschodniej Słowacji to niestety obraz nędzy i rozpaczy. Przemysł upada, lokalne samorządy biedne, turystyka niedopracowana.mZrobiłem trochę kilometrów i nigdzie nie widziałem tablicy o dotacjach unijnych. Widocznie nie umią wykorzystać potencjału pieniędzy unijnych jak cwani Polacy robią to na potęgę. Drogi głowne mają spoko, ale boczne już wołają o pomstę do nieba. Poza tym niewystępujący u nas problem braku asymilacji mniejszości (większości) romskiej, która pobierając liczny socjal obciąża lokalne budżety władz.
Jednak w Słowacji widoczna jest wielka dysproporcja między wschodnia a zachodnią częścią kraju. Okolice Sinina, Michalovców czy Humennego (wschód Słowacji) nie ma co porównywać z okolicami Żiliny, Martina czy Bratysławy, gdzie lokowane są intratne zakłady przemysłowe. Poza tym na wschodzie Słowacji poza pięknymi widokami i zabytkami, infrastruktura publiczna mocno jeszcze zieje komuną. Kukuruźniki na słupach (kiedyś słyszałej z nej disco polo), zardzewiałe braierki czy balustrady przy drogach, sklepy typu GS to wszystko ma swój klimat, ale trzyma tą wschodnią Słowajcę w miejscu od lat.
Pomijając kwestie gospodarcze pod kątem turystycznym jest to w wielu przypadkach perełka. Mam sentyment do Zemplinskiej Siravy, któa jest dla mnie uososbieniem Środkowej Europy. Północny brzeg to stromo opadające stoki pasma Vihorlat - końcówka Karpat. Południowy brzeg to już Nizina Wschodniosłowacka czyli niemarawe początki Wielkiej Niziny Węgierskiej, czegoś odległego i tajemniczego. Ale jest we wschodniej Słowacji kilka perełek architektury drewnianej, muzeum Warhola w Medzilaborcach, skansen w Svidniku, o Koszycach już wiele napisano. f]Fajne są wioski w okolicach Slovenske Nove Mesto, któruch głownym dochodem jest produkcja słowackiego Tokaju. Warto zatrzymać się w Herlanach na gejzer.
Ale Słowacja ma jednak lepiej zachowane tkanki miejskie. Takich przykładów jak Bardejów, Lewocza, Spiskie Podegrodzie, Bańska Szczawnica, Podolinec. Tego im zazdroszczę. U nas tego bardzo mało, wszystko wojna zniszczyła. Poza tym mają dużo więcej ciekawych zjawisk geologicznych jak choćby wspomniany gejzer w Herlanach, zalany krater w Vyżnych Rożbachach, w wielu miejscach zastoiska trawertynowe (Siwa Broda w Spiskiej Kapitule).Szczególnie polecam ewangelickie kościoły artykularne, zespół miejski Bańska Szczawnica, rynek w Bardejovie, wioska Vlkolinec, wioska Cicmany oraz winnice Małych Karpat.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Słowacja

Post autor: Adler » 29 lis 2017, o 22:08

pułkownik pisze:
29 lis 2017, o 21:37
Słowacja to dla Polaków głównie kraj tranzytowy w drodze do słonecznej Chorwacji czy na termalne baseny Węgier.
Mam wrażenie, że dla naszych forumowiczów (przynajmniej tych najbardziej aktywnych) już niekoniecznie. ;)

pułkownik
User
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2017, o 12:22

Słowacja

Post autor: pułkownik » 29 lis 2017, o 22:27

Germ@n. Twoja odpowiedź jest pocieszająca. Fajnie, że coraz więcej Polaków wybiera świadomą turystykę. Słowacja jest naprawdę atrakcyjnym turystycznie kierunkiem, często traktowanym niesłusznie po macoszemu.

ODPOWIEDZ