Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Austria

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Austria

Post autor: Adler » 21 mar 2011, o 00:05

Poza Wiedniem, który chyba już wszyscy tutaj znamy, Austria ma sporo innych atrakcyjnych miejsc, które przyciągają miliony turystów z całego świata.

W tym temacie przykłady.

Salzburg - miejsce urodzenia Mozarta, ze starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Miasto określane mianem miasta świątyń i muzyki. Piękną panoramę Salzburga można podziwiać ze wzgórza, na którym wznosi się twierdza Hohensalzburg.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 21 mar 2011, o 09:58

Myślę, że Austria to także kraj z dużym potencjałem jeśli chodzi o miejscowości uzdrowiskowe. Salzkammergut-Therme- to region, który wykorzystuje swoje zasoby naturalne- solanki. Bad Ischl- należy do kompleksu miejscowości, tzw. Eurothermen. jest to o tyle ciekawe miejsce, że spotkali się w nim Cesarz Franciszek Józef i Elżbieta Bawarska (ekranowa księżniczka Sisi).


Legenda głosi, że rodzice Franciszka Józefa przez długi czas nie mogli mieć potomstwa. Lekarze cesarscy zalecili im częste kąpiele w basenach termalnych/solankowych w Bad Ischl. Urodził się Franciszek Józef oraz bracia. Mieszkańcy przypisali im określenie „Salzprinzen”. W 1906 r. Ischl nadano nazwę Bad Ischl.

Znane osoby odwiedzały Bad Ischl:

Johann Strauss- austriacki kompozytor
Franciszek Lehar- kompozytor operetkowy
Johannes Brams- niemiecki kompozytor


Zauner- Cukiernia została założona w 1832 roku.
To tradycyjne przedsiębiorstwo, do którego obowiązkowo zagląda każdy turysta odwiedzający Bad Ischl.


Hallstatt- obiekt UNESCO.

Niestety nie zdołałam umieścić ciekawej prezentacji w pdf.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 21 mar 2011, o 10:11

Selene pisze:Niestety nie zdołałam umieścić ciekawej prezentacji w pdf.
Spróbuj teraz.
Power Point i .pdf są już aktywne.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 21 mar 2011, o 10:23

Freak pisze:
Selene pisze:Niestety nie zdołałam umieścić ciekawej prezentacji w pdf.
Spróbuj teraz.
Power Point i .pdf są już aktywne.

To może już w innym wątku wypróbuję wstawianie prezentacji :-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Fromena
User
Posty: 384
Rejestracja: 7 mar 2011, o 18:48
Lokalizacja: Roztocze;)

Post autor: Fromena » 13 kwie 2011, o 18:23

Wiedeń- stolica Austrii i zarazem jej największe miasto liczące 1 698 957 mieszkańców.


Dlaczego warto odwiedzić Wiedeń?

 Jest europejską siedzibą ONZ i innych organizacji międzynarodowych, a także jednym z najbardziej znanych miast tak wiele znaczących dla kultury i historii Europy.

 Jest miastem wielokulturowym.

 Wielkim uznaniem cieszy się kuchnia wiedeńska. Przykładem tego jest Tort Sachera (ciasto czekoladowe z konfiturą morelową polany grubą warstwą czekolady), Wiener Melange (czarna kawa z lekko ubitym mleczkiem) a także Wiener Schnitzel (tradycyjny panierowany kotlet cielęcy)

 Komunikacja publiczna jest bardzo dobrze zorganizowana.

 Wiedeń ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Można wybierać spośród następujących rodzajów noclegów: kempingi, akademiki, schroniska młodzieżowe, hotele.

 Zabytki Wiednia:
 Stephansplatz
 Katedra św. Szczepana
 Hofburg
 Pałac Schönbrunn
 Ratusz
 Parlament
 Teatr Dworski
 Plac Graben i Kolumna Morowa
 Krypta Cesarska
 Kościół św. Karola Boromeusza
 KircheamSteinhof
 Kościół Wotywny
 Kościół Minorytów

 Muzea Wiednia:
 Belvedere
 Muzeum Zygmunta Freuda
 Josephinum
 Muzeum Historii Naturalnej i Historii Sztuk Pięknych
 Muzeum Liechtenstein
 NeueBurgMuseum
 Albertina
 Pawilon Secesji
 Muzeum Schönbrunn

 Inne atrakcje Wiednia:
 Ringstrasse
 Dom Hundertwassera
 Gloriette
 Prater i Czeski Prater
 Wiedeński Park Miejski
 Ogród zoologiczny Schönbrunn
 Grinzing
 Wieża Dunaju

 Wiedeń jest miastem wielu sławnych kompozytorów i muzyków. Muzyki klasycznej można posłuchać tutaj w takich ośrodkach jak:
 C.K. kapela wojskowa
 Wiedeńska Opera Państwowa
 Wiedeńska Opera Ludowa

 W okolicach Wiednia znajduje się sporo atrakcji, które również warto zobaczyć:
 Bisamberg
 Zamek Kreuzenstein
 Park Narodowy DonauAuen
 Carnuntum

 Co roku grany jest Noworoczny Koncert z filharmonii wiedeńskiej
 W okresie adwentu odbywa się Adwentowy Jarmark Bożonarodzeniowy

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Austria

Post autor: Adler » 1 sty 2012, o 13:40

Koncert Noworoczny z Wiednia w TVP (transmisja "live").
Prawdziwa uczta, tym razem dla ucha. ;-)

Awatar użytkownika
ziuba
User
Posty: 154
Rejestracja: 22 wrz 2010, o 18:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Austria

Post autor: ziuba » 2 sty 2012, o 21:40

coś pięknego...zastanawia mnie cena biletu na takie wydarzenie:D
"Świat jest jak księga, kto nie podróżuje...czyta jakby tylko jedną stronę"

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Austria

Post autor: Yoana » 2 sty 2012, o 21:53

Ja myślę, że cena to jedno a zdobycie takiegoż biletu, to drugie :-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Austria

Post autor: Adler » 6 gru 2014, o 22:36

Praktyczne informacje o Wiedniu.

- Koncerty muzyki klasycznej.
Koncerty Wiedeńskich Filharmoników są bardzo drogie.
Najtańszy bilet na koncert w tygodniu - osobiście pytałem w kasie opery - 140 Euro/os.
Wskazówka:
Obok opery znajduje się budka, w której można kupić bilety typu First Minute, Last Minute lub z odzysku.
Można trafić na dobrą cenę. W kolejce przy budce trzeba jednak swoje odczekać.
Alternatywą są koncerty wiedeńskich, mniej znanych muzyków, które odbywają się na terenie całego miasta (w wybranych pałacach). My z Yoaną kupiliśmy bilety u pana przebranego za Mozarta, stał obok opery. Bilety na koncert muzyki klasycznej (muzyka Mozarta i Straussa) w wykonaniu orkiestry: skrzypce, wiolonczela, kontrabas+vocal+elementy operetki, w cenie 42 Euro/os. Koncert odbył się w Pałacu Auersperg.
Namiary na "naszą" orkiestrę -> http://www.wro.at/index.htm" onclick="window.open(this.href);return false;.
Polecam, niezapomniane wrażenia !!

- Jak to jest z dojazdem na Kahlenberg?
Na początek polecam zakup biletu tygodniowego (Wochenkarte), jeśli planujemy kilkudniowy pobyt w stolicy.
Wariant bardziej opłacalny niż pojedyncze bilety, lub dniówki.
Na Kahlenberg można udać się autobusem "MPK" nr 38A. ;)
Aby z kolei dostać się do pierwszego przystanku tej linii, należy dojechać do ostatniej stacji metra: Heiligenstadt ( zielona linia metra). Linia autobusowa nr 38A o tyle jest dobra, że po drodze przejeżdżamy przez Grinzing (znana na całym świecie dzielnica słynąca z wina/lokalnych winiarni).
O "polskim" i dlaczego "polskim" Kahlenbergu już kiedyś pisałem na forum.
Wskazówka:
Będąc u góry, nie zapomnijcie pojechać także na Leopoldsberg !!
Podczas październikowego pobytu odkryłem sobie to mniej znane dla turystów miejsce.
Na górze znajduje się zamknięty aktualnie kościółek św. Leopolda. Nieco poniżej znajdują się mury.
Stąd dopiero można podziwiać panoramę Wiednia !! Niesamowite widoki, zdecydowanie ciekawsze miejsce niż sam Kahlenberg (oczywiście wyłączając polski motyw góry. Ten jest tu bowiem najistotniejszy).
W programach wycieczek autokarowych znajdziemy: Kahlenberg. Ja z kolei polecam również mało znany Leopoldsberg. ;)

- Autokarem turystycznym po Wiedniu?
Można, choć nie wszyscy są zwolennikami takiej formy zwiedzania miasta.
Wskazówka:
Podam namiary na autokar z polską wersją językową (nie tak często spotykaną podczas tego typu wycieczek):
"Redbus CityTours" -> http://www.redbuscitytours.at/?menue=startseite#anker" onclick="window.open(this.href);return false;
Cena 1,5h wycieczki z słuchawkami (j.pol) oraz z 20 min. postojem przy Hundertwasser Haus: 14 Euro/os.
Dobry pomysł na tzw. rozpoznanie miasta w pierwszym dniu wycieczki. ;)


Wiedeń jest miastem, które zrobiło na mnie wielkie wrażenie.
Byłem 3 razy w tym roku (w tym 2 razy służbowo).
Już nie mogę się doczekać kolejnej wizyty. :)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Austria

Post autor: gar » 7 gru 2014, o 22:24

Wiedeń jest rzeczywiście niezwykły, ciekawy i piękny.
Polski bus jeździ tam za niewielkie pieniądze, nocleg też można znaleźć za rozsądną cenę. Na pozostałe wydatki trzeba się niestety poważnie przygotować.
Moim zdaniem jest to najpiękniej podświetlone miasto w czasie jarmarków przedświątecznych w Europie. Jeśli ktoś ma inne zdanie niech da znać - chętnie porównam (będę miał kolejny pomysł na wyjazd).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Austria

Post autor: gar » 2 kwie 2015, o 11:57

Kilka nowych miejsc w Austrii udało mi się zobaczyć. Polecam Friesach, Maria Saal i okolice Worther See.
Z innych wiadomości: jeżdżenie po Austrii pociągami to czysta przyjemność: czyste, szybkie, wygodne, jeżdżące w tzw. takcie. Jedyny problem to ceny - niestety do najtańszych (z polskiego punktu widzenia) nie należą. Można jednak i w tym temacie sobie pomóc, a mianowicie kupić bilet w przedsprzedaży internetowej (np. Wiedeń - Klagenfurt za 19,90 EUR).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Austria

Post autor: gar » 29 paź 2015, o 09:30

W październiku udało mi się na kilka chwil pojawić w najmniejszym mieście Austrii liczącym około 420 mieszkańców. Zwie się ono RATTENBERG. Prezentuje się wspaniale z piękną ulicą handlową stanowiącą odpowiednik rynku, bardzo ciekawym kościołem parafialnym oraz ruinami zamku na niewysokim wzgórzu z pięknym widokiem na miasteczko i dolinę rzeki Inn nad którym Rattenberg leży. Znany jest w Austrii jako miasto szkła ze wwzględu na działające tam zakłady rzemieślnicze zajmujące się szklarstwem artystycznym. Na miłośników kuchni czeka co najmniej kilka lokali gastronomicznych z cenami, które na austriackie warunki mogę nazwać przystępnymi.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Austria

Post autor: Adler » 26 gru 2015, o 21:28

Jak donoszą media...
Wiedeńska policja poinformowała o podwyższonym stanie gotowości w związku z ostrzeżeniami zagranicznego wywiadu o możliwych atakach terrorystycznych między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem.

• Podwyższony stan gotowości antyterrorystycznej w Wiedniu
• Służby wywiadu donoszą o planowanych atakach
• Do zamachów ma dojść między świętami a Nowym Rokiem
• Możliwe ataki z użyciem broni palnej lub ładunków wybuchowych
• Policja zwiększyła nadzór nad środkami transportu publicznego
• Kontrolowane są miejsca, gdzie zbierają się tłumy
:(

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Austria

Post autor: gar » 27 gru 2015, o 15:21

Tego niestety prędzej czy później można było się spodziewać, a że Wiedeń to tygiel narodowościowy więc tym łatwiejszym jest celem. Oby te ostrzeżenia nie przerodziły się w rzeczywistość.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Austria

Post autor: Adler » 1 sty 2017, o 12:11

Za chwilę Koncert Noworoczny z Wiednia (live, TVP2). Prawdziwa uczta!

tikus
User
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2017, o 11:22
Lokalizacja: Katowice

Austria

Post autor: tikus » 30 sty 2017, o 11:31

Niedaleko od Wiednia ok. 100 km są góry bardzo podobne do naszych Tatr Zachodnich nazywane przez lokalnych Wiener Hausberge. Warto się tam wybrać ze względu na piękne trasy i spokój na szlakach :). No ale to już jako ciekawostka w ramach takich bardziej niszowych atrakcji :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Austria

Post autor: Comen » 30 sty 2017, o 11:52

Chociaż jakieś kolejki podjeżdżające pod szczyt chyba i tam są.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

tikus
User
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2017, o 11:22
Lokalizacja: Katowice

Austria

Post autor: tikus » 14 lut 2017, o 13:38

Comen pisze:
30 sty 2017, o 11:52
Chociaż jakieś kolejki podjeżdżające pod szczyt chyba i tam są.
Jest kolejka na Schneeberg i Rax. Ja byłem na tym drugim i mimo wszystko niewielu turystów i święty spokój, którego trudno uświadczyć w naszych polskich Tatrach

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Austria

Post autor: gar » 14 lut 2017, o 14:25

Wygląda całkiem przyjemnie. Czytałem, że najwyższe szczyty trochę przekraczają 2 000 m n.p.m. A jakie są przewyższenia ?

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Austria

Post autor: evil » 16 lut 2017, o 19:24

gar pisze:
14 lut 2017, o 14:25
Wygląda całkiem przyjemnie. Czytałem, że najwyższe szczyty trochę przekraczają 2 000 m n.p.m. A jakie są przewyższenia ?
całkiem spore, bywa, że ok. 1000-1500 m, pisałam o tym w mojej relacji we wrześniu.
tikus pisze:
14 lut 2017, o 13:38
niewielu turystów i święty spokój, którego trudno uświadczyć w naszych polskich Tatrach
to miałeś wyjątkowe szczęście, chyba, że byłeś w tygodniu lub poza sezonem. Byłam tam końcem sierpnia, od piątku do poniedziałku, w weekend turystow była cała masa...

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Austria

Post autor: gar » 9 lis 2017, o 14:53

Odwiedziłem Murtal czyli dolinę rzeki Mur. Murau - piękne, Leoben i Bruck nad Murem - niczego sobie. Sama dolina otoczona górami wyglądała fantastycznie - na dole kolory jesieni mimo początku listopada, wyżej (około 1000 m n.p.m.) - biało i to wszystko w przewalających się chmurach. Gdy już przestało padać było rewelacyjnie. Turystów praktycznie w takim terminie brak.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Austria

Post autor: gar » 15 lis 2017, o 21:11

Kilka zdjęć z wyjazdu z 2015 roku z Karyntii, a dokładniej z jednej, niewielkiej miejscowości, która mi się bardzo spodobała - Friesach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Austria

Post autor: Comen » 15 lis 2017, o 22:50

Rzeczywiście przyjemnie tam. Miejscowość z dwoma zamkami i trzema kościołami jak liczę ze zdjęć. Ładny widoczek z tej skałki ponad rynkiem.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Austria

Post autor: gar » 16 lis 2017, o 16:44

Comen pisze:
15 lis 2017, o 22:50
Rzeczywiście przyjemnie tam. Miejscowość z dwoma zamkami i trzema kościołami jak liczę ze zdjęć. Ładny widoczek z tej skałki ponad rynkiem.
W tym roku też odwiedziłem taką miejscowość. Też w Austrii, region graniczący z Karyntią, czyli Styria. Miasteczko zwie się Murau. W porównaniu z Friesach ciut (tylko ciut) trudniej dojechać (generalnie nie jest to problem) komunikacją publiczną, ale za to jest jeszcze ładniej położone.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Austria

Post autor: gar » 13 sie 2018, o 11:14

Kolejny raz byłem w drugim największym mieście Austrii, czyli Grazu (po raz pierwszy w sezonie) i jestem zdziwiony ilością odwiedzających to miasto wycieczek zagranicznych - praktycznie ich nie ma. Grup - razem z naszą widziałem przez cały dzień (od 10 do 19.30) aż 3 (z tego 2 polskie i 1 niemieckojęzyczną). Dużo turystów indywidualnych. Ludzi sporo, ale dzikich tłumów nie ma, więc zwiedza się dość przyjemnie.

ODPOWIEDZ