Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Węgry

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
Hawajka
User
Posty: 76
Rejestracja: 19 kwie 2013, o 11:59

Re: Węgry

Post autor: Hawajka » 13 maja 2013, o 22:02

świetne informacje. na pewno z nich skorzystam!
jeszcze raz bardzo dziękuję :)
też właśnie słyszałam o Keszthely i tam wstępnie planowaliśmy. teraz już raczej postanowione :)

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Węgry

Post autor: Gollum » 1 sie 2013, o 22:29

No to też czekamy na relację!

eplus
User
Posty: 17
Rejestracja: 3 lut 2014, o 15:07
Lokalizacja: S-E Poland

Re: Węgry

Post autor: eplus » 4 lut 2014, o 20:02

Kąpieliska na Węgrzech to nie tylko Miskolc, Eger, Heviz i Sarospatak - jak ktoś zechce poszukać, to na pewno znajdzie swoje własne, jeszcze nie opisane w sieci. Te małe, prowincjonalne, są często znacznie tańsze i mniej obsypane przez przybyszów (m. in.z naszego kraju). Taki Sarospatak (Vegardo Furdo) w środku wakacji wygląda jak rekonstrukcja Bitwy pod Grunwaldem wg Matejki. Po sezonie za to jest bardzo sympatyczny.

janmar64

Re: Węgry

Post autor: janmar64 » 6 kwie 2014, o 18:46

Jak z tankowaniem LPG, duze problemy?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Węgry

Post autor: Adler » 6 kwie 2014, o 19:01

janmar64 pisze:Jak z tankowaniem LPG, duze problemy?
Autogaz nie jest aż tak popularny jak u nas.
Dla miejscowych i turystów drogi, nieopłacalny.
Cena w przeliczeniu: ok. 3,60-3,70zł/l.

Wyszukiwarka stacji LPG na Węgrzech:
https://www.primagaz.hu/szolgaltatasok/ ... ut_kereso/" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Goralka-z-gor
User
Posty: 24
Rejestracja: 9 maja 2014, o 10:21
Lokalizacja: Zakopane

Węgry

Post autor: Goralka-z-gor » 21 maja 2014, o 09:01

Byłam na Węgrzech dwa razy w tym raz w Budapeszcie.W100% pozytywne, piekne i malowniczo połozone miasto, jedyny minus to brak skupionych w jednym miejscu pubów, restauracji, dyskotek, łaźnie termalne są genialne. Będąc tam czułam się jak w domu, dodatkowo ludzie przemili i sympatyczni. Jeśli chodzi o zwiedzanie to polecam Wzgórze Zamkowe, plac św. Trójcy, polecam wizytę w Galerii Narodowej,Muzeum Etnograficzne oraz Muzem Historii Budapesztu. W Budapeszcie jest naprawdę wiele zabytków i atrkacji turystycznych

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Węgry

Post autor: Adler » 7 maja 2017, o 14:55

Mój brat ostatnio był w Egerze.
Co ciekawe płatność kartą po przeliczeniu kursu (na przykładzie obiadu w restauracji) opłaca się tam bardziej niż płatność gotówką. Wspomniał też o bardzo ciekawym Muzeum Marcepanu i tajemniczej Dolinie Pięknej Pani. Wino typu Rose z tamtejszych winiarni, które przypadło mi w udziale, oceniam za bardzo smaczne.

Awatar użytkownika
inanord
User
Posty: 254
Rejestracja: 26 sty 2014, o 20:26
Lokalizacja: Zakopane

Węgry

Post autor: inanord » 8 maja 2017, o 23:39

Jesienią byliśmy w Hajduszoboszlo. Typowa miejscowość uzdrowiskowa z rewelacyjnymi wodami. Po dwóch dniach moczenia się w basenach z wodą leczniczą, mąż zdecydowanie lepiej się poczuł, ja zresztą też.
Oprócz wód typowo leczniczych, jest ogromny aqua park, ale jesienią był już zamknięty.
Jeśli chodzi o noclegi to kwatery prywatne w cenie około 40 zł/ osobę za co w rodzaju apartamentu. Z większością gospodarzy można dogadać się po polsku. Zresztą latem przebywa tam sporo naszych rodaków.
W pobliżu znajduje się Park Narodowy Hortobagy gdzie jeszcze można zobaczyć słynną pusztę węgierską.
Nas niestety przegoniła paskudna pogoda, więc nie zdążyliśmy pojechać do centrum puszty, za to miałam okazję zobaczyć ogromne stado żurawi, zbierające się o odlotu. Widok i dźwięk niesamowity: ogromne ptaki najpierw krążą jakby chaotycznie a później formują klucze i obierają kierunek na południe.
DSCN1004abmini.jpg
DSCN1011abmini.jpg
Niestety, zdjęcia nie są w stanie pokazać w pełni tego niesamowitego widowiska
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Węgry

Post autor: gar » 24 wrz 2017, o 13:33

Tabliczki ze starowęgierskim mają się dobrze.
Budapeszt po raz kolejny nie zachwycił (poza wieczornym podświetleniem - może Kraków by się od nich tego nauczył) - jest ładny, ale dla mnie nie ma tego czegoś, co by chwyciło za serce.
Dobre wrażenie zrobiło na mnie za to w Szentendre (szczególnie, że było pustawo).
Ceny wciąż zabawne w sensie przeliczania.
Na Vaci ceny tylko o 200 - 300 % wyższe niż w innych częściach miasta - najważniejszy deptak w kraju ma jednak swoje prawa (niemniej langos za 1 500 HUF mimo wszystko jest lekkim przegięciem).

pułkownik
User
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2017, o 12:22

Węgry

Post autor: pułkownik » 24 lis 2017, o 22:44

Węgry odwiedzałem wielokrotnie jako kraj tranzytowy i docelowy. Uważam, że jest to jeden z najprzyjemnienjszych celów wakacyjnych dla Polaków. Bliskośc oraz pozytywne nastawienie Węgrów do Polaków jest najważniejsze.
Węgry geograficznie są dość prostym krajem, bo na północy znajdują się południowe skrawki Karpat, a reszta kraju to w mniejszym lub większym stopniu równina. Osobiście polecam północną część która pomimo że lekko pagórkowata jest jednak znacznie cieplejsza od Polski. Na pierwszy rzut pojawiają się miejscowości Satoraljaujhely, Sarospatak, Tokaj, Eger. W każdej z tych miejscowości można poczuć klimat dawnych Austro-Węgier. Sporo wina, podziemne piwniczki, rybne zupy, gulasze z rodzimej rasy świn mangalicy - to norma. Wspaniała kuchnia dodaje kolorytu tej krainie. Czym dalej na południe tym bardziej płasko i goręcej. Miasteczka Wielkiej Niziny Węgierskiej nie są już tak bogate w zabytki. Wschodnia stolica Węgier cyli Debreczyn jest dość przyjemnym miastem. Hordy Polaków jadą w kierunku Hajduszoboszlo, Puspokladany czy Sastofurdo. Termalne baseny są czymś co u nas nie występuje. Na kilka wakacyjnych dni z dzieciakami nie ma lepiej.
Doceniam też miejscowości zachodnich węgier. Sopron, Esztergom, Szentendre. To są miasta godne odwiedzenia. Zawsze mówiłem, że Balaton to największa kałuża w Europie. Rozmiar robią wrażenie. Ale do kąpania średnio.U brzegów głównie nudne kąpieliska. Wyjąttki toTihany czy Badacsony. Daleki Zachód to podnóża Alp jak Koszeg czy szenttgothard, ale to głównie leśne tereny. Na południu region Peczy z winiarskim okręgiem Villany oraz Szeged, który jest moim zdaniem najbardziej węgierskim miastem.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Węgry

Post autor: gar » 24 lis 2017, o 23:16

pułkownik pisze:
24 lis 2017, o 22:44
Termalne baseny są czymś co u nas nie występuje.
Ja bym polemizował: Mszczonów, Uniejów, Szaflary, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Zakopane, Chochołów - jednak kilka sztuk mamy.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Węgry

Post autor: Comen » 25 lis 2017, o 00:06

Węgry są płaskie, ale w części południowo-wschodniej, czyli na wschód Dunaju i na południe od Tokaju. Po zachodniej stronie wielkie rzeki są jednak niewysokie masywy górskie: Las Bakoński, wzgórza nad Balatonem i Mecsek.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

pułkownik
User
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2017, o 12:22

Węgry

Post autor: pułkownik » 25 lis 2017, o 00:11

To się zgadza, niewielkie wzniesienia na zachód od Dunaju to norma. Mescek jest bardzo malownicze. Łuk Dunaju obok Esztergom, visehrad gwarantuje wspaniałe widoki na rzekę i stronę słowacką. Podobno są wędrujące wydmy przy granicy z Ukrainą, na wyżynie berehoowskiej, ale nie miałem okazji sprawdzić. Podobno piasek zasypuje całe wioski.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Węgry

Post autor: Comen » 25 lis 2017, o 01:01

Na międzyrzeczu Dunaju i Cisy oraz w Nyirseg, ale to raczej przy granicy z Rumunią. Region ciekawy geologicznie, bo kiedyś był to stożek napływowy rzek spływających z Karpat a potem Cisa zmieniła koryto i okrąża go od północy, z kolei Keresz od południa. A na tym obszarze rzek praktycznie teraz nie ma, bo giną w piaskach. Jest tam sporo wydm mniej lub bardziej rozwianych dlatego pojawiają się laski brzozowe i bory sosnowe. Teren ten chyba najbardziej przypomina przez to polskie Mazowsze, chociaż oczywiście zabudowa i spuścizna kulturowa jest inna, ale krajobraz przyrodniczy całkiem podobny.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Węgry

Post autor: gar » 6 paź 2018, o 21:22

We wrześniu miałem okazję na dwóch wyjazdach spędzić ponad tydzień czasu na Węgrzech (w różnych regionach) i muszę stwierdzić, że to kraj, który stanął w miejscu wiele lat temu. Poza miejscami do których zmierzają turyści i które zapewne dzięki temu wyglądają całkiem przyzwoicie, widać że państwo się praktycznie nie rozwija. Zarówno pod względem zamożności mieszkańców jak i infrastruktury.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Węgry

Post autor: Comen » 7 paź 2018, o 00:22

Kiedyś opuszczając Rumunię Węgry wydały mi się krajem zachodnim. Zwłaszcza Szeged. Kilka lat później Veszprem, Keszthely czy nawet Gyor sprawiały jednak znacznie gorsze wrażenie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Węgry

Post autor: gar » 8 wrz 2020, o 18:09

Ogarnia ktoś jak jest z wyjazdami na Węgry dla Polaków. Dozwolone czy zakazane, bo informacje są różne. Jeśli dozwolone to na jakich zasadach ?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Węgry

Post autor: Adler » 12 lut 2023, o 11:17

Opłaca się jechać z dziećmi na kilka do Hajdúszoboszló? Jest tam w okolicach coś ciekawego poza uzdrowiskiem/basenami? Siedzieć w basenach kilka dni to trochę słabo...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Węgry

Post autor: Comen » 12 lut 2023, o 13:32

Zależy jak daleko chcesz odjechać od samego Hajduszoboszlo. Puszta Hortobagy i Debreczyn są w miarę blisko. Ciekawym miejscem mogą być też rozlewiska Cisy pod Tiszafured. Można wypaść też trochę dalej do rumuńskiej Oradei, pobliskich uzdrowisk Baile Felix czy Baile 1 Mai a nawet jaskiń w dolinie Szybkiego Kereszu (między Vadu Crisului a Suncuius).
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Węgry

Post autor: Adler » 12 lut 2023, o 19:04

Dzięki. Rozważam.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Węgry

Post autor: gar » 19 gru 2023, o 23:11

W Budapeszcie sporo zmian - nie zawsze na lepsze. Nowe zasady wjazdu autokarów na wzgórze zamkowe (czyli wjazd mało realny). Trwa "odbudowa" zamku w Budzie (postępy widać ) oraz cytadeli na wzgórzu Gelerta (wlecze się już kolejny rok). Imre Nagy a właściwie jego pomnik przeniesiony w mniej eksponowane miejsce.

ODPOWIEDZ