Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Czechy

Ciekawe miejsca w Europie.
magdalenamary

Czechy

Post autor: magdalenamary » 10 mar 2015, o 13:51

Jeśli czechy to koniecznie Teplice i skalne miasto. łatwo dojechać, blisko granicy z polską a robi niesamowite wrażenie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czechy

Post autor: gar » 11 mar 2015, o 10:19

Czechy to nie tylko Praga a ja ująłbym to inaczej: Czechy to przede wszystkim nie Praga. Urok zabytkowych, zadbanych, pustych rynków w czeskich miasteczkach to ten element, który wciąż mnie fascynuje. I nie trzeba jechać daleko w głąb kraju naszych południowych sąsiadów. Dla przykładu warto zerknąć do: Pribora, Novego Jicina, Stramberku, Zlatych Hor, Krnova, Opawy, Bruntala, Jesenika, Brannej czy Vidnavy. A to wszystko w odległości góra 50 km od naszych granic. Wszędzie znajdą się zabytki, klimat i knajpy z dobrym, tanim piwem i świetną kuchnią.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czechy

Post autor: gar » 12 cze 2016, o 15:12

W ostatnich latach często pojawiam się na Śląsku Opawskim. Dojazd z Polski lekki, łatwy i przyjemny. Wspaniałe pałace, przyjemne miasteczka, ładne widoki i człowiek ma wszystko czego mu potrzeba w trakcie podróży. Ostatnio udaje mi się kupować coraz lepsze czeskie wina za niewielkie pieniądze (poniżej 100 koron czeskich za butelkę). Z ostanio próbowanych polecam białe i różowe z winiarni Prochazka z Valtic.

kabanosik
User
Posty: 16
Rejestracja: 16 wrz 2015, o 11:36
Lokalizacja: Kraków

Czechy

Post autor: kabanosik » 21 lip 2016, o 16:28

właśnie w tym roku na wakacje postawiłem na Czechy i Pragę. Wszędzie się słyszy a to że zamach a to że coś innego a Czechy moim zdaniem to idealne miejsce na relaks w spokoju i z dala od tego wszystkiego :) Bilety już zarezerwowane (całkiem tanio udało się kupić) i pozostaje tylko wyczekiwanie do września aż nadejdzie urlopik :)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czechy

Post autor: gar » 25 wrz 2016, o 12:57

W Pradze tłumy i w tygodniu i w weekend. Korki tworzą się nawet na ... Wełtawie. Ceny różne - od bardzo przyzwoitych po horrendalne. Mimo wszystko jest to miasto które powinien każdy odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
Karlove Vary - jedno z najpiękniejszych uzdrowisk jakie w życiu widziałem. Nie dość że położone wśród wzgórz to kamienice, pałacyki i cała zabudowa odrestaurowana. Wygląda to jak z bajki. A cerkiew po remoncie ze złotymi kopułami - cudo (w środku już bez rewelacji).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Czechy

Post autor: Comen » 25 wrz 2016, o 17:12

Byłem w Karlovych Varach wprawdzie jakieś 10 lat temu. Pewnie zaszły spore zmiany, ale potwierdzam, że uzdrowisko ciekawie zaaranżowane wzdłuż krętej doliny z sanatoriami, pałacykami i różnymi budowlami reprezentacyjnymi po bokach promenady. Obowiązkowo kolonada czyli miejscowe wafle.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czechy

Post autor: gar » 14 lis 2016, o 16:54

Jestem po kolejnej wizycie w Ostrawie. Kto był ten wie jak wygląda, ale widać, że władze starają się coś robić. Na brak atrakcji w Ostrawie niby narzekać nie można (zamek, rynek, ratusz, ZOO, muzea, katedra, park miniatur), ale nie jest to i pewnie nigdy nie będzie potentat turystyczny. Niemniej deptaki zrobione, ładniejsze kamienice wyremontowane, oferta turystyczna jest, parking blisko centrum także - zaczyna to całkiem przyjemnie wyglądać (jak na możliwości tego miasta) Dodatkowo chyba szykują się na jakiś jarmark (mniemam, że przedświąteczny) - jeśli to dobrze zrobią i podświetlą - może być całkiem przyjemnie. Przy okazji odwiedziłem nową restaurację - "Lion" na rynku. Niewielka, ale bardzo przyjemna z miłą obsługą oraz dobrym i niedrogim jedzeniem.
Warto przy okazji wyskoczyć do Hlucina - przyjemnego, niewielkiego miasta z kilkoma zabytkami i browarem Avar (knajpa przybrowarniana specyficzna, ale z klimatem i niskimi cenami - niestety piwo bez szału, ale cena 22 CZK za pół litra sprawia, że przynajmniej 1 kufel warto spożyć).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czechy

Post autor: gar » 28 mar 2017, o 12:01

Polska i Czechy to dwa państwa, które z jednej strony mnóstwo łączy a jednocześnie równie wiele dzieli.
To kraj, który wciąż mnie potrafi rozbawić i zaskoczyć. Ostatnio znalazłem w Opawie restaurację (nie bar mleczny, ale porządna, ładnie urządzona restauracja ze znakomitym jedzeniem i świetnym piwem), która jest zamknięta w ... niedzielę.

wioletta123
User
Posty: 7
Rejestracja: 4 lut 2017, o 17:07
Lokalizacja: Warszawa

Czechy

Post autor: wioletta123 » 8 kwie 2017, o 06:57

Moja koleżanka z chłopakiem pojechali do Pragi na KILKANAŚCIE złotych. Kupili bilety w tym PolskimBusie. Nie wiem jak im się to opłaca ale widziałam, że mają strasznie tanie bilety. Także byli, zwiedzili i polecają. Mówili, że chętnei by tam wrócili... Może by się tak wybrać tam na majówkę? :)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czechy

Post autor: gar » 31 lip 2017, o 12:47

Na Pustevnym rozpoczęła się już odbudowa schroniska (projektu słynnego Dusana Jurkovicia) Libusin (spłonęło w marcu 2014 - nieoficjalnie mówi się o podpaleniu). Oby kopia była udana, bo był to jeden z najładniejszych obiektów w czeskich górach.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Czechy

Post autor: Comen » 12 sie 2017, o 08:01

gar pisze:
28 mar 2017, o 12:01
Polska i Czechy to dwa państwa, które z jednej strony mnóstwo łączy a jednocześnie równie wiele dzieli.
To kraj, który wciąż mnie potrafi rozbawić i zaskoczyć. Ostatnio znalazłem w Opawie restaurację (nie bar mleczny, ale porządna, ładnie urządzona restauracja ze znakomitym jedzeniem i świetnym piwem), która jest zamknięta w ... niedzielę.
W litomyslu z kolei najsensowniejsze bistro zamknęli o 15 czyli w środku pory obiadowej. Inne reklamuje potrawy już na rynku ale jak się okazuje jedla nie podaje.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Palac-Romantyczny
User
Posty: 83
Rejestracja: 31 lip 2017, o 23:02

Czechy

Post autor: Palac-Romantyczny » 14 sie 2017, o 15:23

Dla mnie Czechy to przede wszystkim Praga i Ostrava, może ze względu na położenie, a być może po prostu mnie urzekły. Fakt, że bardzo wiele nas łączy i nie chodzi tylko o granice, ale np możemy się dogadać w mniejszym lub większym stopniu. Polecam też wizytę w "skalnym mieście".

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Czechy

Post autor: Comen » 14 sie 2017, o 19:34

Czechy pełne są urokliwych zakątków. I trochę inaczej niż w Polsce tu nie szalały na taką skalę rozmaite wojny stąd większość miast i miasteczek zachowała przepiękne zabytkowe starówki. W najbliższym czasie fotorelacja z kilku takich miejscowości.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czechy

Post autor: gar » 15 sie 2017, o 13:02

Wczoraj wróciłem z 3 dni w Czechach (Morawy). Ludzi poza pałacem w Lednicach w weekendowy czas niezbyt wielu, a miejsca piękne i interesujące. Było jak to zwykle w Czechach przyjemnie i bez tłoku, ale różnice mentalne widoczne prawie na każdym kroku.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Czechy

Post autor: Adler » 15 sie 2017, o 14:22

gar pisze:
15 sie 2017, o 13:02
ale różnice mentalne widoczne prawie na każdym kroku.
Nie rozumiem... (T)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czechy

Post autor: gar » 15 sie 2017, o 14:57

Żyjemy w innym rytmie, inaczej podchodzimy do życia, pracy i wolnego czasu. Różnic, mimo bliskości zamieszkania, jest zdecydowanie więcej niż podobieństw. Dla mnie to akurat dobrze, że różnic jest tak dużo - jest co obserwować, komentować i jest się nad czym zastanawiać.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Czechy

Post autor: Comen » 16 sie 2017, o 21:48

Różnicę mentalną niech zobrazuje sytuacja z Litomyśla. Miałem ochotę na czeskie knedliki a w każdym razie jakieś lokalne danie. W centrum miasta jest przynajmniej z 7-8 lokali gastronomicznych. Jeden w hotelu czterogwiazdkowym oferował raczej dość drogie obiady, więc tam nawet nie wchodziliśmy - zresztą też raczej tzw. kuchnia "europejska". Kebaby i pizzerie też raczej odpadały a także jeden lokal chiński. Zostały może 4 lokale z kuchnią czeską. W jednym z menu wykreślono bodaj 6 potraw, które anonsowane były na tablicy przed wejściem - pozostały nie budzące mojego entuzjazmu kotlety, w drugim czas oczekiwania na danie do godziny - i faktycznie większość gości siedziała o piwie. Kolejne przyjemne bistro w bocznej uliczce właśnie zamykano (15.00 - jak dla mnie środek dnia i pora kiedy zasadniczo dopiero zaczyna się szukać jakiejś knajpy). Podobnie kolejne w którym pani była mocno zdziwiona, że w ogóle szukamy jedzenia, chociaż swoje potrawy reklamują już na drogowskazie przy rynku. Pozostaliśmy więc o lunchu zamówionym koło południa w jadalni firmowanej przez słynną czeską kucharkę Magdalenę Rettigovą i to tylko dlatego, że mały o tej porze powinien zjeść zupę. Skądinąd pieczarki otoczone w bułce w sosie czosnkowym z ziemniakami całkiem smaczne, tyle że jako przystawka. Podawanej tam lasagni opisanej w menu dnia też już (albo jeszcze) nie podawali. Obiad zjedliśmy więc po powrocie w Międzygórzu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czechy

Post autor: gar » 16 sie 2017, o 22:46

I to jest jedna z tych rzeczy o których pisałem.

Awatar użytkownika
eDom
User
Posty: 60
Rejestracja: 5 lut 2013, o 10:29

Czechy

Post autor: eDom » 31 sie 2017, o 21:42

Różnice między nami a Czechami są rzeczywiście widoczne, nawet na pierwszy rzut oka. Jeśli chodzi o regionalne jedzenie nie wszędzie jest taki dramat ale lepiej wybrać się na takowe w Pradze, tam zawsze polecą coś dobrego a obiad nawet w knajpie niedaleko mostu Karola kosztuje tyle co u nas w dobrej knajpie, ogólnie ceny są raczej porównywalne więc zaskoczenia raczej nigdzie nie ma.

Palac-Romantyczny
User
Posty: 83
Rejestracja: 31 lip 2017, o 23:02

Czechy

Post autor: Palac-Romantyczny » 16 wrz 2017, o 10:54

To prawda, zresztą pomijając różnice kulturowe, polecam zacząć od zwiedzania samej Pragi, która pod względem zabytków dla każdego turysty- wypada c najmniej znakomicie, spokojnie można spędzić tam cały weekend intensywnie zwiedzając.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czechy

Post autor: gar » 26 wrz 2017, o 20:51

Praga jest zatłoczona i droga (co wynika z jej niewątpliwej atrakcyjności), ale zdecydowana większość czeskich miast i miasteczek jest spokojna (żeby nie napisać pusta) i tania. A zabytków w tych miasteczkach nie brakuje. Więc dla tych którzy lubią ciszę, spokój i piękne miejsca oraz atrakcyjne dla nas ceny polecam Pragę omijać szerokim łukiem i pojechać na czeską prowincję.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Czechy

Post autor: Comen » 27 wrz 2017, o 13:29

A jest tego sporo choć chyba trochę do znudzenia. Zastanawia mnie czy Czechy są regionalnie zróżnicowane. Bo Polska jest i to wyraźnie, choć chybva nie tylko nasza w tym zasługa.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czechy

Post autor: gar » 27 wrz 2017, o 14:55

Fakt, że dla mnie wyjazd do Czech na dłużej niż tydzień mógłby być nużący (zazwyczaj jeżdżę na czas od 1 do 4 dni), ale sporo zależy od tego jak sobie człowiek program ułoży. Jeśli będzie zróżnicowany to pewnie i dłuższy czas byłby przyjemny. Natomiast w biurach podróży są wyjazdy po pałacach Czech - i potrafi ich być w programie 6, 8 a nawet 10. Wtedy jest to nużące. 2 - 3 na jednym, kilkudniowym wyjeździe wystarczą w zupełności.

Awatar użytkownika
maciej.dz
User
Posty: 6
Rejestracja: 6 lis 2017, o 13:10
Lokalizacja: Warszawa

Czechy

Post autor: maciej.dz » 6 lis 2017, o 13:13

Dlaczego nie warto jechać do Pragi:
-Miliony innych turystów

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czechy

Post autor: gar » 15 lis 2017, o 21:02

Kilka zdjęć z niezwykle ciekawej miejscowości, znanej jako Velke Losiny:

Renesansowy zamek
Obrazek

Papiernia
Obrazek

Uzdrowisko


Obrazek

ODPOWIEDZ