Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Czechy

Ciekawe miejsca w Europie.
Donna
User
Posty: 200
Rejestracja: 8 lut 2011, o 14:00

Czechy

Post autor: Donna » 28 mar 2011, o 12:08

Dlaczego wybrać się do Pragi?

- dogodnie położona w centrum Europy
- bardzo dobra infrastruktura telekomunikacyjna
- rozbudowana sieć drogowa i kolejowa
- sąsiad Polski
- wiele zabytków godnych zobaczenia


może Wy macie jakieś inne propozycje dlaczego wybrać się do Pragi? :-)
- ..... ?

Naj w Pradze

najdłuższe rzeczy w Pradze

- barokowa pałacowa budowa - Černínský palác na Loretánskim namesti, długośc budynku 150 m
- ruchome schody - na stacji metra Náměstí Míru 87,2 m,
- nawa główna kościoła - katedra św. Wita 124 m,
- trasa metra pomiędzy stacjami Smíchovské nádraží i Radlická - trasa B - 2,24 km,
- most - Negrelliho viadukt, długość 1250 m,
- plac- Václavské nam., 750 m,
- potok - Botič, długość 32,8 km od źródła,
- ulica - Plzeňská, 10,5 km


najgłębsze rzeczy w Pradze

- najgłębiej położona stacja metra - Náměstí míru (53 m),
- studnia - na 3 dziedzińcu Pražského hradu (70 m).


najkrótsze w Pradze

- trasa pomiędzy stacjami metra Hlavní nádraží - Muzeum (trasa C) - 425 m,
- most - Svatopluka Čecha - 169 m,
- potok - Mariánský potoczek u Malé Chuchle - 1 km,
- ulica - Boršov - 40 m.

najstarsze w Pradze

- barokowy ogród - Valdštejnská zahrada,
- zachowana fontanna - Zpívající fontána (1564-68),
- cmentarz - vyšehradský (1887),
- Slavia (otwarta w 1881 roku w pałacu Lažanských),
- obserwatorium meteorologiczne - Klementinum (od roku 1752),
- model Pragi - autor Antonín Langweil, tworzony w latach 1826 - 34,
- most - Karola (Karluv) (1357),


największe w Pradze

- barokowy pałac - Valdštejnský palác (wybudowany w latach 1624 - 30),
- barokowy ogród - Valdštejnská zahrada,
- posąg z brązu - Jan Žižka (autor B.Kafka, wysoki 9 m, długi 9,6 m, szeroki 5 m),
- kościół - katedra św. Wita (wybudowana w latach 1873 - 1929, długa 124 m, szeroka 60 m, wysokość wnętrza 33 m),
- plac w Pradze i całych Czechach - Karlovo náměstí (powierzchnia 79 650 m2),
- okno z witrażem - katedra św. wita (průměr 10,4 m),
- wyspa - Císařský ostrov,
- basen - Podolský plavecký stadion,
- powódź - miała miejsce w 1784 roku,


Ciekawostka:
Złota Uliczka na Praskim Hradzie będzie ponownie otwarta dla zwiedzających w dniu 1 czerwca 2011 roku.

Po trwających przeszło rok pracach archeologiczno-remontowych. Złota Uliczka będzie miała 9 domków, w których będą prezentowane tematy związane z historią tego miejsca.
W kolejnych 5 domkach będą sklepiki, w których będzie można kupić pamiątki ze Złotej Uliczki.
Złota Uliczka podobnie jak wcześniej będzie płatna i będzie włączona zarówno do małej jaki dużej trasy zwiedzania (odpowiednio za 250 czk i za 350 czk).

źródło: praga.infoczechy.pl
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 28 mar 2011, o 15:28

Donna pisze:może Wy macie jakieś inne propozycje dlaczego wybrać się do Pragi? :-)
Mnie najbardziej ujęły historia Jana Palacha z roku 1969 przed Muzeum Narodowym :-( oraz spacer obok domu Franza Kafki w dzielnicy żydowskiej. Po przeczytaniu "Przemiany" (org. "Die Verwandlung") - polecam!, mam już mniej więcej jego obraz przed oczami.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 28 mar 2011, o 22:11

Jeśli uda mi się do niej wybrać w maju to na pewno zdam relację :-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Agnieszka

Re: Praga - stolica Czech

Post autor: Agnieszka » 13 wrz 2011, o 00:16

Jestem zachwycona Pragą! Byłam tam na początku lipca i juz dużo się na jej temat rozpisywałam. Do listy zdecydowanie dodałabym Aleję Paryską (te wszystkie sklepy :mrgreen: ) oraz przykład niesamowitej architektury czyli Tańczący Domek. A jeżeli chcecie poczuć klimat czeski, to polecam pub/bar U Fleki, gdzie sprzedają tam wyrabiane mocne 13% piwo już od kilku pokoleń.
Kolejnym plusem jest na pewno dojazd, teraz dzięki firmie 'polski bus' można znaleźć bardzo tanie bilety autobusowe (chociaż ja i tak jechałam pociągiem). Jedna rzecz, którą zalecam zrobić przed wyjazdem, to wymienić sobie złotówki na korony czeskie w Polsce. Złotówka w większości kantorów w Pradze nie stoi najlepiej.

Awatar użytkownika
dedos
User
Posty: 86
Rejestracja: 10 lip 2011, o 17:22
Lokalizacja: Krk

Re: Praga - stolica Czech

Post autor: dedos » 13 wrz 2011, o 09:17

Za 1,5 tygodnia wybieram się po raz pierwszy do Pragi. Jak najlepiej się tam dostać z Krakowa, żeby nie przepłacić?

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Praga - stolica Czech

Post autor: Abderyta » 13 wrz 2011, o 12:28

W mojego punktu widzenia najważniejszym powodem wybrania się do Pragi byłaby możliwość (co prawda nikła, ale większa niż np. w Warszawie czy Bratysławie) spotkania Vaclava Havla, np. w jego ulubionej knajpie "U Zlateho Tygra". Do dziś nie mogę odżałować, że los dał nam Wałęsę a Czechom Vaszka, a nie na odwrót.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Tonfa
User
Posty: 65
Rejestracja: 7 mar 2011, o 12:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Praga - stolica Czech

Post autor: Tonfa » 14 wrz 2011, o 10:43

dedos - jak rozumiem rozważasz transport publiczny, tak?

polecam pociąg. Z Krk bezpośrednio pojedziesz do Pragi. Pamiętaj, żeby nie kupować biletu na całą trasę od razu, tylko w Krk kup bilet do granicy, następnie przejściówkę u konduktora (na granicy) i dalej u konduktora czeskiego - wychodzi sporo taniej.

Można również (i jest to chyba tańsza opcja) pojechać do Cieszyna (PKS, PKP), przejść granicę i w Czeskim Cieszynie załadować się na pociąg do Pragi.

Powodzenia!

Awatar użytkownika
dedos
User
Posty: 86
Rejestracja: 10 lip 2011, o 17:22
Lokalizacja: Krk

Re: Praga - stolica Czech

Post autor: dedos » 14 wrz 2011, o 17:30

Tak, mam na myśli transport publiczny ;-) Dzięki za radę!

zarlok

Re: Praga - stolica Czech

Post autor: zarlok » 16 wrz 2011, o 11:29

to prawda, metoda z przesiadkami jest o wiele lepsza, oszczędza się naprawdę sporo kasy. w podobny sposób można także pojechać do berlina. dojedź do poznania, wsiądź w osobówkę do kostrzyna a potem w kostrzynie w niemiecki pociąg do berlina. pkp jest może kiepskie, ale za to jakie tanie!

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Czechy

Post autor: figamaga » 1 sty 2012, o 12:51

Całkiem przyjemne forum o Czechach
http://www.czechforum.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Czechy

Post autor: Adler » 3 kwie 2012, o 22:26

Adrszpaskie- i Teplickie Skalne Miasto

Byliście już tam?
Jakieś porady/wskazówki (dojazd, parking, czas przejścia całego szlaku)?
Wybieram się w lecie. :-)

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czechy

Post autor: figamaga » 4 maja 2012, o 21:43

Byłam w Adrspaskim Mieście (ok. 2-3 lat temu). Parking dosyć duży, toalety przed wejściem, wszystko jasno opisane. Warto wybrać się również na przejażdżkę łodzią po jeziorze, mimo, że kolejki spore. Na dokładne przejście skalnego miasta trzeba sobie zarezerwować parę ładnych godzin...
Ja korzystałam z czeskiego przewodnika, bo byłam z grupą. Super sprawa - płakałam ze śmiechu z jego opowieści. Ale nie gwarantuję że każdy ma takie poczucie humoru :-D

http://www.adrspach.com/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Reisebus
User
Posty: 10
Rejestracja: 3 maja 2012, o 16:57

Re: Czechy

Post autor: Reisebus » 6 maja 2012, o 16:00

Adrspach, na prawdę ciekawe miejsce. Dużo można zwiedzić, dużo zobaczyć. Serdecznie wszystkim polecam.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czechy

Post autor: figamaga » 9 maja 2012, o 17:58

Znalazłam info, ale nie sprawdzone - wejściówka do Ardspach 70 KC, łódka - 50 KC

Awatar użytkownika
Marcin1975
User
Posty: 147
Rejestracja: 31 maja 2012, o 21:46
Lokalizacja: Puławy

Re: Czechy

Post autor: Marcin1975 » 30 lip 2012, o 22:03

Byłem w Adrspach w tym roku w maju. Jeśli szuka się wygody można w Kudowie wynająć Taxi Busa, zawiezie na miejsce, przywiezie z powrotem i zapewnia przewodnictwo w języku polskim, ale minusem jest to że zwiedza się tylko Adrspaskie skalne miasto, a jest jeszcze nie tak daleko Teplickie skalne miasto a cały kompleks to Adrspassko-teplickie skały. My wybraliśmy się na własną rękę. Z Kudowy PKS-em do Nachodu, w Nachodzie dworzec autobusowy jest przy dworcu kolejowym, bo dalej podróżuje się czeską koleją. Pociągi z Nachodu do Adrspach są średnio co godzinę z przesiadka w Teplicach nad Metuji, pociągi są skomunikowane i na przesiadkę czeka się maximum 10 minut. Wstęp do skalnego miasta to 70 koron i bilet jest na cały kompleks czyli Adrsapasskie i Teplickie skały. Po przejściu zielonym szlakiem przez skalne miasto można od razu pieszo udać się żółtym szlakiem na Teplickie skały i dalej niebieskim szlakiem. Trasa kończy się przy wejściu na Teplickie skały na obrzeżach Teplic nad Metuji. Przejście całej tej trasy zajęło nam niecałe 7 godzin z obiadem przy wejściu na Teplickie skały.:) Dalej przeszliśmy jeszcze przez Teplice na dworzec kolejowy skąd wróciliśmy do Nachodu i czeskim autobusem do Kudowy. W czeskich autobusach które kursują do Kudowy i Kłodzka można płacić złotówkami lub koronami, do wyboru. Tak samo jest gdy chcemy coś zjeść przy wyjściu z Teplickich skał, można płacić złotówkami i koronami, z tym że płacąc koronami wychodzi taniej niż złotówkami.


I jeszcze jedna informacja, jeśli wybierzecie się własnym autem i zostawicie je na parkingu w Adrspach a będziecie chcieli przejść całą trasę aż do Teplickich skał, to od wejścia do Teplickich skał do parkingu w Adrspach prowadzi czerwony szlak wzdłuż drogi, przejście około 50 minut. Ewentualnie udać się na lewo od wejścia na Teplickie skały i po jakiś 200 metrach na skarpie po lewej stronie drogi jest stacja kolejowa Teplice nad Metuji Skały, skąd można podjechać pociągiem spowrotem do Adrspach na parking.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Czechy

Post autor: Adler » 23 gru 2012, o 14:20

Ze swojej strony polecam też ("po drodze") wycieczkę do miejscowości Zacler (Zaclerz, mała miejscowość położona po wschodniej, czeskiej stronie Karkonoszy).

Kiedyś miasteczko górnicze. W zimie znany kurort narciarski (liczne trasy, stoki). Byłem tam co prawda w lecie, ale pamiętam piękne widoki przejeżdżając autem w stronę polskiej granicy, w kierunku Lubawki.

Dodam, że tym regionie można przeżyć szok za kierownicą (straszne zakręty, zjazd w dół w stronę granicy). U nas mamy przereklamowany nieco "Zakręt Śmierci" na trasie Szklarska Poręba-Świeradów Zdrój, w regionie Zaclera i całej wschodniej części Karkonoszy jest kilka tego typu zakrętów. <tak>

Kamera online (aktualny stan):
http://kamery.humlnet.cz/pl/kamery/zacler" onclick="window.open(this.href);return false;

anna0078

Re: Czechy

Post autor: anna0078 » 30 gru 2012, o 22:21

Na przełomie czerwca i lipca miałam przyjemność spędzić 11 dni w podróży po Europie, początek miał miejsce właśnie w Pradze. Tutaj zamieszczam tylko jedno zdjęcie, reszta dostępna pod linkiem (jeżeli łamię regulamin umieszczając link do zewnętrznej galerii to proszę o informację :) ) https://plus.google.com/photos/10573779 ... 3704410737" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Czechy

Post autor: Adler » 30 gru 2012, o 22:51

anna0078 pisze:Tutaj zamieszczam tylko jedno zdjęcie, reszta dostępna pod linkiem (jeżeli łamię regulamin umieszczając link do zewnętrznej galerii to proszę o informację :) ) https://plus.google.com/photos/10573779" onclick="window.open(this.href);return false; ... 3704410737

Odsyłasz do własnych zdjęć z podróży.
Wszystko jest w porządku. <okok>

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 31 gru 2012, o 08:30

Kłódki na mostach stają się jak widzę ogólnoeuropejskim zwyczajem. Widziałem na Litwie w Polsce tutaj widzę także w Pradze :]
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

anna0078

Re: Czechy

Post autor: anna0078 » 31 gru 2012, o 11:45

Chyba coś w tym jest :)
Poniżej kłódki w Wenecji :)

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Czechy

Post autor: Gollum » 31 gru 2012, o 23:00

Czechy to nie tylko wspominana tu Praga i czeskie przedłużenie Gór Stołowych.
To także Jičín, miasto znane bardziej niż Praga, bo słyszało o nim każde dziecko (to dziecko ma dziś ponad dwadzieścia lat, bo te młodsze to już nie). Dużo by wymieniać tamtejszych atrakcji, bo oprócz licznych zabytków jest tam oczywiście muzeum Rumcajsa. Czechy nie były tak zniszczone podczas mnionych wojen i nie mieli potopu szwedzkiego, więc zabytków zachowało się sporo. Jičín jest jednym z wielu małych miasteczek mianowanych rezerwatami architektonicznymi. Oprócz Jičína są to: Český Krumlov, Domažlice, Františkovy Lázně, Horšovský Týn, Jičín, Josefov (dzielnica Jaroměřa), Kadaň, Lipník nad Bečvou, Litomyšl, Loket, Mikulov, Moravská Třebová, Nové Město nad Metují, Pelhřimov, Prachatice, Příbor, Slavonice, Štramberk, Telč, Terezín, Třeboň, Úštěk i Žatec, a z większych miast (takich ponad 20 tys. mieszkańców, gdzie już o specyficzną czeską małomiasteczkową atmosferę może być trudno) Cheb, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Litoměřice, Nový Jičín, Olomouc, Pardubice, Plzeň, Praha, Tábor, Zlín, Znojmo. Z powodzeniem do tej listy można dopisać drugie tyle nie mniej uroczych miasteczek nie będących rezerwatami.
Czechy to także zamki. Mam starą (z lat osiemdziesiątych) książeczkę o czeskich zamkach. Jest w niej ok. dwustu zamków i ruin z samych Czech, bez Moraw i Śląska Czeskiego, przypuszczam więc, że w całej republice będzie ich ze trzy stówy. Wśród tych zamków są takie perełki jak Zamek Praski, kwintesencja zamku, czyli Karlštejn, no i Konopiště, zamek arcyksięcia, wspominany przez Szwejka. Jak już jesteśmy przy Szwejku, to aż się chce zajrzeć do miejscowości wymienianych przez Szwejka jak Vodňany czy Pisek. I co – i widzimy miasteczka w niczym nie ustępujące tym rezerwatowym. Ale wspominane u Szwejka piwiarnie radzę omijać z daleka; to piekielnie drogie produkty dla śmierdzących kasą, a nie dla normalnych ludzi.
Czeskie uzdrowiska zostały opanowane znacznie wcześniej niż nasze przez nowych ruskich, ale może gdzieś ocalała tam dawna atmosfera, więc też warto tam zajrzeć.
Czechy to także przyroda. Oprócz przedłużenia Gór Stołowych, czyli skał broumowskich i adrszpaskich, to czeskie Karkonosze, Rudawy, gdzie wymyślono dziadka do orzechów z fragmentami Saskiej Szwajcarii, która zaczyna się już w Děčínie. To wszystkie inne góry, jak Szumawa, Las Czeski, Jesionniki i tłum innych. I każde są ciekawe lub bardzo ciekawe. Nawet bodaj najbardziej bezpłciowe polskie góry, czyli Góry Bystrzyckie, po stronie czeskiej są ogromną atrakcją (militarną, nie przyrodniczą, ale są).
To także gejzery w Soos, nie tak efektowne jak islandzkie, ale zawsze... To Morawski Kras z podziemnymi rzekami, jaskiniami, przepaściami, to Žofínský prales, najstarszy kontynentalny rezerwat w Europie, chroniący pierwotny las w Górach Nowohradzkich – w całych Czechach jest coś koło tysiąca hektarów naturalnych lasów, więc ci, którzy mówią, że ostatni naturalny las w cywilizowanej Europie to Puszcza Białowieska, łżą jak psy. To mniej lub bardziej zdziczałe stawy w okolicach Trzebonia (Třeboň) z tamtejszym karpiem, chronionym na listach w Brukseli razem z oscypkiem i paroma innymi karpiami polskimi (zatorski) i czeskimi. W ogóle Czechy słyną z licznych i malowniczych stawów. To także Step Moheleński z krajobrazami jak z „Ogniem i Mieczem”, nieco zepsutymi kominami budowanej przez Polaków elektrowni jądrowej Dukovany.
Są też niedźwiedzie w fosie zamku w Czeskim Krumlowie, Kaplica Czaszek w Kutnej Horze, ossuarium w Melniku.
Miłośnicy militariów dostaną orgazmu na widok umocnień, ciągnących się wzdłuż granic z Polską, Niemcami i Austrią, nie ustępujących francuskiej Linii Maginota. Zwłaszcza te sudeckie są imponujące. Do tego twierdze Josefov, Ołomuniec, Szpilberk i Terezin, muzeum pierwszych samolotów (większość z nich lata!) w Kuneticach. W Lešanach u Týnce nad Sázavou najlepiej być w dniu pokazu, kiedy to po placu ryczą silniki nie tylko muzealnych eksponatów, ale także najnowszych czołgów, z Merkavą i Leclercem na czele. Na co dzień stoją tam takie perełki, jak czeski przedwojenny LT 38 czy radziecki ISU-152. W Slavkowie u Brna co roku można oglądać rekonstrukcję bitwy pod Austerlitz (czyli pod Slavkovem u Brna...), pod Białą Górą można oglądać rekonstrukcję bitwy, w której Johann t'Serclaes van Tilly na trzy wieki pogrążył czeskie marzenia o samodzielności. To tylko mały fragment czeskich atrakcji, bo każde z wymienionych na początku miast to przynajmniej jeden dzień włóczenia się. A do tego trzeba posiedzieć w klasycznej czeskiej piwiarni (nie w Pradze, koniecznie na czeskiej prowincji), spróbować twarożków ołomunieckich (mój syn nazywa je serem o smaku i zapachu psa), knedlików, piw budziejowickich (nie tych dostępnych w naszych hipermarketach, tamtejszych, lokalnych), brneńskich, znojemskich, w Hořicach rurek z kremem, a Mariańskich Lazniach tamtejszych opłatków, sztramberskich uszu, a będąc w Budziejowicach na piwie, warto zajrzeć pod Prachatice, by spróbować tamtejszych owoców.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 12 gru 2013, o 10:09

Będąc w Czechach warto zwiedzić któryś z tamtejszych ogrodów zoologicznych. Jak na taki mały kraj to jest tego typu atrakcji bardzo dużo a każda z nich ma wiele do zaoferowania. I co ciekawe ogrody zoologiczne znaleźć można nie tylko w największych miastach, ale wiele z nich zlokalizowano w niewielkich ośrodkach takich jak Dvur Kralove nad Labem, Vyskov czy Decin. Praskie ZOO wcale nie jest przy tym najstarsze (znacznie wcześniej bo w 1919 roku założono zwierzyniec w Libercu). Pomysły otwarcia takiego parku w stolicy wysuwano już w XIX wieku, np. na Strahowie, ale dopiero w 1926 roku nauczyciel szkoły średniej Jiri Janda zdołał wysupłać odpowiednie fundusze i założył ogród w północnej części miasta na 24 hektarowym obszarze w pobliżu Wełtawy w dzielnicy zwanej Troja. Po dużych inwestycjach w ostatnich latach przy udziale funduszy europejskich zoo prezentuje się okazale i ma też sukcesy w hodowli rzadkich zwierząt, np. goryli nizinnych. Dramatyczne chwile ogród przeżywał jednak w czasie powodzi w 2002 i 2013 roku. Fala wezbraniowa na Wełtawie była na tyle szybka, że części zwierząt nie udało się niestety uratować i utonęły. Zoo zlokalizowano na 2 poziomach, nad samą rzeką mieści się m.in. fokarium, akwarium i terrarium a także pawilon drapieżnych kotów i tereny zamieszkane przez różne gatunki małp. Wyżej na wzgórzu obejrzeć można wybiegi różnych gatunków roślinożernych, słonie, hipopotamy a także wilki. Oba poziomy łączy kolejka linowa. Najdalej umieszczono nowe ekspozycje ukazujące faunę afrykańskiej sawanny ze stylizowaną na czarny ląd architekturą ogrodową.
Innym ciekawym ogrodem zoologicznym jest przepięknie położony na widokowym wzgórzu park w Lesnej koło Zlinu. To miasto na wschodnich Morawach najbardziej znane jest z przedwojennych zakładów obuwniczych Tomasa Baty wokół których wyrosło całe ceglane osiedle-sypialnia. Zlin odwiedzić można też przy okazji wyścigów rajdowych w ramach eliminacji samochodowych mistrzostw Europy. Zoo położone jest w sporym oddaleniu od centrum i skupia się wokół dawnego pałacu hrabiów Seilern. W części budynków zamkowych znajduje się ekspozycja tropikalnych gadów a także stadnina koni lipicanów, natomiast cały obszar podzielony został na strefy regionalne odpowiadające faunie poszczególnych kontynentów Azji, Afryki, Australii i Ameryki.
Największym obszarowo ogrodem zoologicznym Czech jest ten w Dvur Kralove nad Labem. Oprócz tradycyjnego zwierzyńca w ostatnich latach założono tutaj park safari który zwiedza się korzystając z widokowych autobusów i vanów. Atrakcja warta polecenia zwłaszcza że znajduje się stosunkowo niedaleko od polskich granic: dojazd przez Kudowę lub Przełęcz Lubawską i miasto Trutnov
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Czechy

Post autor: Adler » 2 cze 2014, o 15:20

Nachod,
Jansky Vrch,
Velke Losiny,
Trosky (ruiny)
Frydlant,
Hradek,
Kuks

To subiektywna lista 7 najpiękniejszych zamków czeskich tuż za polską granicą.

źródło: tutaj

ammorekss

Praga - stolica Czech

Post autor: ammorekss » 17 lut 2015, o 10:37

zarlok pisze:to prawda, metoda z przesiadkami jest o wiele lepsza, oszczędza się naprawdę sporo kasy. w podobny sposób można także pojechać do berlina. dojedź do poznania, wsiądź w osobówkę do kostrzyna a potem w kostrzynie w niemiecki pociąg do berlina. pkp jest może kiepskie, ale za to jakie tanie!

Przecież z Poznania można od razu do Berlina, ba nawet z Zakopanego pkp.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Czechy

Post autor: Comen » 17 lut 2015, o 23:14

Można tylko różnice w cenie za podróż są dość spore ze względu na taksę międzynarodową
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ