Brazylia

Ciekawe miejsca na świecie oraz relacje z naszych wycieczek.

Moderator: Comen

Regulamin forum
Jeśli dodajesz fotorelację, w tytule nowego wątku koniecznie dodaj prefiks: "Relacja:" i datę wycieczki.
Awatar użytkownika
Comen
Moderator
Posty: 5351
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Brazylia

Post autor: Comen » 8 cze 2014, o 08:10

A może by tak Brazylia? Okazja doskonała - w tym miesiącu rusza mundial, więc oprócz kawy i samby będzie można zakosztować brazylijskiej pasji futbolowej. Z pewnością w telewizji pojawią się przebitki reklamujące tamtejsze atrakcje turystyczne. A może ktoś z was był i podzieli się wrażeniami?
Ze wstępnego rozpoznania najbardziej podobają mi się 3 destynacje.
Oczywiście Rio de Janeiro, chociaż samo miasto sprawia wrażenie dość nieciekawego molocha to jednak samo położenie sprawia że warto to miejsce odwiedzić. Przemieszane z miejską tkanką skaliste wzgórza o oryginalnych kształtach, punkty widokowe jak Corcovado czy Głowa Cukru, kultowe plaże z widokiem na skały i ocean, sambodrom i malownicze choć niebezpieczne dzielnice nędzy - favele z tą najsłynniejszą i największą wspinającą się na stoki wzgórz Rocinhą.
Salvador de Bahia - kolonialna stolica Brazylii podobna trochę do portugalskiej Lizbony. Kolorowa starówka Pelourinho, dawny targ niewolników przywożonych tutaj z Afryki, potem podupadająca favela a obecnie miejsce odrestaurowane z imponującymi pałacami oraz barokowymi kościołami i klasztorami. Poniżej Dolne Miasto z portem, giełdą i muzeami. Obie części miasta łączy winda Lacerda, przypominająca trochę tą znajdującą się w stolicy Portugalii, czyli Elevador Santa Justa. Na przedmieściach piękne piaszczyste plaże
Kurytyba - największy ośrodek polonii brazylijskiej z pięknym parkiem im. Jana Pawła II. Chyba najbardziej europejskie miasto Brazylii, nowoczesne i na pierwszy rzut oka pozbawione tak wyraźnych kontrastów ekonomicznych. Piękne tereny zielone, oryginalne budowle - ukraińska cerkiew, kościół w stylu weneckim, jedyna w świecie opera wzniesiona z drutu, nowoczesne muzeum sztuki, czyli słynne "oko" zaprojektowane przez Oscara Niemeyera budowniczego Brasilii. Ciekawy jest też system szybkiego transportu autobusowego ze zmechanizowanymi platformami przystankowymi nieco imitującymi możliwości metra. Ciekawie i ze swadą opowiada o nim burmistrz Jaime Lerner, patrz: https://www.ted.com/talks/jaime_lerner_ ... f_the_city
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Moderator
Posty: 5351
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Brazylia

Post autor: Comen » 26 cze 2014, o 12:37

Mundialowy klip to okazja by przyjrzeć się kilku ciekawym miejscom w Brazylii.
https://www.youtube.com/watch?v=JP67IM1LX-M
Na pierwszym ujęciu chłopczyk z piłką na dachach rioskiej faweli z widokiem na charakterystyczną skałę: Głowę Cukru. Swoją drogą jest jedyna zaleta mieszkania w takiej dzielnicy nędzy - piękny widok.
Drugi kadr - wieżowce w okolicy plaży Copacabana i widok na kolejny rozpoznawalny punkt Rio - statuę Chrystusa Wyzwoliciela na wzgórzu Corcovado.
Potem wyruszamy w podróż po kraju. Na początek stolica państwa Brasilia z charakterystyczną "koroną cierniową" katedry oraz budynkiem Zgromadzenia Narodowego (Congreso Nacional), sztandarową realizacja architekta Oscara Niemeyera. W tle oczywiście miejscowy stadion piłkarski. Jak się tak dobrze przyjrzeć przy najeździe kamerą to obok katedry rozpoznać można jeszcze charakterystyczną białą kopułę Muzeum Brazylii a po drugiej stronie wysoki maszt miejscowej wieży TV.
Wędrujemy na południe kraju i w kolejnym kadrze sportretowano aż 2 miasta. Na dole Porto Alegre. Oprócz stadionu jest kształtna piramida Centrum Administracyjnego stanu Rio Grande do Sul oraz dawna gazownia (Usina do Gasometro) obecnie salon wystaw i kino. Powyżej mamy Kurytybę i jej 3 landmarki: od prawej, czyli od stadionu Palacio Iguacu, pawilon w ogrodzie botanicznym oraz Muzeum Sztuki Współczesnej - słynne "oko" Oscara Niemeyera.
Kolejne ujęcie to największe miasto Brazylii Sao Paulo. W tle głównie wieżowce. Rozpoznawalna jest biała wieża Banespa przypominająca trochę nowojorski Empire State Building oraz stojący obok najstarszy drapacz chmur w Ameryce Pd Edificio Martinelli, najpierw siedziba włoskiego armatora a potem przeraźliwy slums z szybami wind wypełnionymi przez tony śmieci. Obecnie odrestaurowany jest udostępniony do zwiedzania. W tle także przęsło mostu na rzece Pinheiros oraz charakterystyczne dla metropolii stalowe wieże radiotelewizyjne. Co ciekawe nie ma stadionu. To chyba lekki dowcip z organizatorów, którzy mieli problem z zakończeniem jego budowy.
Wraz z piłką dajemy nura w "krzaki", czyli porastającą ponad pół kraju puszczę równikową. Pierwsze miasto które się wyłania z lasu to zapewne Cuiaba, stolica stanu Mato Grosso a jedyny rozpoznawalny budynek to miejscowa katedra trochę przypominająca wielką halę fabryczną. Dla regionu charakterystyczne są zarówno lasy równikowe jak i stepy oraz bagna co dojrzeć można na obrazku.
Potem przemieszczamy się do Manaus. Oprócz ujścia Rio Negro do Amazonki oraz pięknego stadionu nie sposób dojrzeć jakiejś charakterystycznej budowli, nawet znanego teatru operowego powstałego w czasie kauczukowego boomu. Wracamy nad Atlantyk aby najpierw obejrzeć sekwencję z kolorowej starówki Salvadoru z kościołami i kamienicami w portugalskim stylu kolonialnym. Potem lądujemy na plaży no i w zasadzie tylko 3 stadiony zdradzają że chodzi o miasta nadbrzeżne Recife, Natal i Fortalezę. Wieżowce przy plaży są raczej charakterystyczne dla tego ostatniego ośrodka (chociaż nie ma tam aż takich gór - to raczej domena pd-wsch wybrzeża), jednak przeszklony zielonymi szybami budynek przypomina trochę smukły drapacz chmur Edificio Joao Olimpio Filho w Natalu.
Helikopter nadciąga najprawdopodobniej nad stadion Mineirao w Belo Horizonte, chociaż równie dobrze mogłaby to być Maracana. Generalnie krajobraz z ostatniego obrazka najbardziej pasuje mi właśnie do Belo Horizonte. Obiektów charakterystycznych nie widać albo zginęły w morzu zabudowań. Stadion przypomina z kolei raczej ten z Salvadoru.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/