Whisky i whiskey

Nie tylko o turystyce. Inne tematy.
Awatar użytkownika
dinksiarz
Zaawansowany
Zaawansowany

Whisky i whiskey

Post autor: dinksiarz » 20 kwie 2018, o 12:02

Jak wiadomo łazikowanie górskie czy jakiekolwiek inne wymaga czasami rozgrzania procentami (ja osobiście zazwyczaj mam w piersiówce jakieś procenty czy to whisky, burbon lub rum). Poza tym często degustujemy w domach i ciekawi mnie wasz stosunek do tzw. rudych. Czy popijacie w domowych pieleszach whisky i burbony, jakie macie ulubione smaki i marki, jakie whisky polecacie lub jakie odradzacie.
W Polsce jest to stosunkowo nowy trunek i dopiero w ostatnich latach ceny "łiskaczy" typu blended zostały choć trochę przystosowane do naszych kieszeni. Ale dzięki temu powoli uczymy się pić whisky i wychwytywać ulotne aromaty tego trunku. Jednak ceny single maltów dalej potrafią zabić, choć raz do roku na święta można zaszaleć i sobie kupić, zwłaszcza że czasami w dużych marketach można kupić na promocji (rzadko bo rzadko ale się zdarza).

Ja jako stosunkowo niedoświadczony jeszcze konsument mogę polecić moje ulubione marki, które można pić bez rozcieńczania colą i cieszyć się ich smakiem i nie stanowią zbytniego obciążenia dla i tak skromnego portfela:
1. Tullamore Dew - trunek irlandzki więc piszemy whiskey. Bardzo delikatna, lekko słodka.
2. Famouse Grosuse - szkocki wyrób, klasyka, wyrazisty smak, nico spirytusowo-dymny. Whisky rewelka, nie dziwie się że jest w Wielkiej Brytanii reklamowana jako najlepszy szkocki blend.
3. Teacher's - szkocka whisky ale podkupiona przez amerykańskiego giganta produkującego słynny burbon Jim Beam. Jest to bardzo aromatyczna lekko słodka whisky, producent podaje, że jest to blend z whisky słodowych co sprawia, że smak jest tak charakterystyczny.
4. Chivas Regal - szkocka whisky typu blend ale leżakowana 12 lat. Cenowo nieco drożej bo w zależności od sklepu od 90-120 zł. Jednak warto wydać taką kwotę, bo jest to rewelacyjny trunek bardzo delikatny w smaku.

Awatar użytkownika
@dmin
Inicjator Forum
Inicjator Forum

Whisky i whiskey

Post autor: @dmin » 20 kwie 2018, o 13:17

Zdarza mi się zabierać na forumowe spotkania w terenie Szkocką. Niektórzy mogą potwierdzić. Ja jednak zdecydowanie wolę burbon, czyli amerykańską odmianę. Whiskey bo w tej wersji inaczej ją się zapisuje. Wolę w połączeniu z Pepsi. Ulubiona marka Jim Beam.

Awatar użytkownika
dinksiarz
Zaawansowany
Zaawansowany

Whisky i whiskey

Post autor: dinksiarz » 20 kwie 2018, o 14:07

Miałem okazje testować oryginalnego Jima Beam'a z Hameryki i to co jest w naszych sklepach nijak się ma do tego oryginalnego. Choć raz biedronka miała oryginalną rozlewkę w przystępnej cenie i to było to.
A co do burbonów, oglądałem serial Jesica Jones, tam główna bohaterka poprosiła w sklepie o najtańszy burbon, sprzedawca podał jej Wild Turkey, u nas w sklepie ten burbon kosztuje ponad 80 zł czyli drożej niż najbardziej popularny burbon Jack Daniel's

Awatar użytkownika
@dmin
Inicjator Forum
Inicjator Forum

Whisky i whiskey

Post autor: @dmin » 21 kwie 2018, o 16:29

Ja też już miałem sposobność degustacji kilku lidlowo-biedronkowych sztuk prosto z USA.
Rzeczywiście różnią się trochę smakiem. Porównałbym tę kwestię do różnicy w smaku kawy wyprodukowanej w Niemczech i w Polsce. Dodatkowo wspólnie z Yoaną zwiedziliśmy w 2010r. dublińską destylarnię/muzeum "Jameson" i irlandzka odmiana tego trunku smakuje jeszcze inaczej, subtelniej.
dinksiarz pisze:
20 kwie 2018, o 12:02
4. Chivas Regal - szkocka whisky typu blend ale leżakowana 12 lat. Cenowo nieco drożej bo w zależności od sklepu od 90-120 zł. Jednak warto wydać taką kwotę, bo jest to rewelacyjny trunek bardzo delikatny w smaku.
Próbowałeś 18-letnią (niebieską)? (T)
Są też inne odmiany Chivas'a, np. 25-letnia.
Tyle, że ceny już nie z tej ziemi.

Awatar użytkownika
dinksiarz
Zaawansowany
Zaawansowany

Whisky i whiskey

Post autor: dinksiarz » 21 kwie 2018, o 17:02

germ@n pisze:
21 kwie 2018, o 16:29
Tyle, że ceny już nie z tej ziemi.
hehe temu nie piłem (W)

Ale tej wizyty w destylarni Jameson zazdroszczę. Tak z ciekawości degustacja jest zawarta w cenie?

Awatar użytkownika
@dmin
Inicjator Forum
Inicjator Forum

Whisky i whiskey

Post autor: @dmin » 21 kwie 2018, o 17:20

Degustacja jest ostatnim punktem programu zwiedzania (w cenie biletu). Szklaneczka Jameson'a do wyboru w kilku wariantach (solo, z Colą, Sprite, itp.). Pamiętam też sklepik z firmowymi pamiątkami oraz szeroką gamą produktów w różnych rozmiarach. Minęło 8 lat, a ja nadal miło wspominam tę wizytę. :)

LightBrightness
Nowy
Nowy

Whisky i whiskey

Post autor: LightBrightness » 23 kwie 2018, o 20:01

Moim zdaniem whisky jest o wiele razy lepsza niż whiskey :P

Awatar użytkownika
dinksiarz
Zaawansowany
Zaawansowany

Whisky i whiskey

Post autor: dinksiarz » 24 kwie 2018, o 18:13

LightBrightness pisze:
23 kwie 2018, o 20:01
Moim zdaniem whisky jest o wiele razy lepsza niż whiskey :P
tzn zależy co masz na myśli whiskey czyli irlandzkie whisky czy whiskey w oznaczeniu amerykańskiego burbonu

Awatar użytkownika
@dmin
Inicjator Forum
Inicjator Forum

Whisky i whiskey

Post autor: @dmin » 29 cze 2018, o 22:45

Ciekawe, czy bourbon w związku z tzw. "wojną na cła" stanie się wkrótce cenowym rarytasem?
Póki co ceny jeszcze w normie.

Awatar użytkownika
dinksiarz
Zaawansowany
Zaawansowany

Whisky i whiskey

Post autor: dinksiarz » 1 lip 2018, o 17:49

Mam nadzieje, że ceny nie pójdą w górę bo to już by była lekko przesada!!!!!! Bida w narodzie, a tu jeszcze nie będzie się za co alkoholizować hehehehhehe dramat jak w telenoweli brazylijskiej :)

Odpowiedz