Schroniska górskie

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Re: Schroniska górskie

Post autor: Abelard » 12 maja 2019, o 18:37

Kilka spostrzeżeń ze Schroniska PTTK na Jaworzynie Krynickiej.
Nocowaliśmy tam z grupą 6 maja. Spadło jakieś 10 cm śniegu wtedy. Maj, a tu warunki typowo zimowe. :-0
Gospodarze (młody zespół) bardzo pragmatyczni. Zniżki dla członków PTTK, rozliczenie na bieżąco, zgodne z aktualną liczbą uczestników, a nie zarezerwowaną wcześniej (3 osoby mniej niż planowano). W pokojach czysto, woda zarówno wieczorem, jak i rano ciepła - tak to rzadkość w schroniskach! Grzejniki w pokojach cieplutkie, w jadalni kominek rozpalony. Aż miło tam jest spędzać czas. Jedzenie w barze przyzwoite, choć niektórzy mieli zastrzeżenia do sposobu przyrządzenia udek z kurczaka w obiadokolacji. Zamówiłem wieczorem jeszcze pierogi z jagodami. Bardzo smaczne.

Bar otwarty jest do godz. 20, ale jeśli są chętni to słyszałem od pracowników, że "mogą posiedzieć dłużej". Jak już wspomniałem, obsługa elastyczna. Śniadanie w postaci szwedzkiego stołu na najwyższym poziomie, jak w restauracji. W toaletach na dole mydło w płynie i ręcznik, ale tylko w łazience dla pań. Gospodarze zaoferowali pomoc przetransportowania osoby z bólami stopy na górną stację gondoli lub nawet na dół, do Czarnego Potoka. W rankingach prowadzonych przez pewne tematyczne czasopismo schronisko na Jaworzynie awansowało do pierwszej dziesiątki. Rozważam ponowny przyjazd z rodziną w podobnym, 1-noclegowym wariancie. Miejsce warte polecenia. (Y)

Awatar użytkownika
Comen
V-ce Administrator

Post autor: Comen » 12 maja 2019, o 20:25

Pytanie czy w "normalne" dni nie ma tam jednak zbyt dużego tłoku.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar

Post autor: gar » 13 maja 2019, o 13:17

Jak wyglądają obecnie ceny w tym schornisku ?

Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 13 maja 2019, o 13:40

Dla grupy udało mi się załatwić 40zł/os. Cena zawiera już opłatę za pościel.

Awatar użytkownika
gar

Post autor: gar » 13 maja 2019, o 16:37

Takie ceny przy grupie. Indywidualnie pewnie co najmniej 10 zł drożej.

Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 13 maja 2019, o 17:41

To odpowiednia cena za warunki pobytowe, o których pisałem wcześniej.

Awatar użytkownika
gar

Post autor: gar » 14 maja 2019, o 18:02

50 zł za nocleg w pokoju bez łazienki to według mnie cena zbyt wysoka.

Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 14 maja 2019, o 18:32

Tyle, że w każdym pokoju jest u nich łazienka z prysznicem. Najlepsze pokoje są dwa pokoje rodzinne (dwupoziomowe), ze schodami do góry.

Awatar użytkownika
gar

Post autor: gar » 15 maja 2019, o 09:16

To zmienia postać rzeczy. Dla ilu osób przeznaczone są pokoje rodzinne ?

Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 15 maja 2019, o 10:24

gar pisze:
15 maja 2019, o 09:16
Dla ilu osób przeznaczone są pokoje rodzinne ?
2+3. Są dwa takie piętrowe pokoje ze schodami do góry. Jest też studio 2+3 (jeden poziom). Gdy córki podrosną, wybierzemy się tam na 1 lub 2 noclegi. (D)

Awatar użytkownika
gar

Post autor: gar » 15 maja 2019, o 19:58

Jak 2 + 3 to musicie dorobić jeszcze jedno dziecko i będzie idealnie :) W studio płaci się za osoby czy za całe studio niezależnie od stanu osobowego ?

Jan M.

Post autor: Jan M. » 15 maja 2019, o 20:39

Dzierżawcą tego schroniska są gospodarze z Wierchomli, i osobiście tamto schronisko bardziej mi leży.
Bywam tam w grudniu na Muzycznej Wigilii, dla wytrwałych śpiewanie pastorałek do północy, a potem piosenek turystycznych do bladego świtu.
Na imprezie zawsze pełne schronisko dorosłych i ich małych pociech.

Awatar użytkownika
gar

Post autor: gar » 16 lip 2019, o 14:03

Pojawił się nowy ranking schronisk wg magazynu npm.
Trzecie kolejne zwycięstwo tatrzańskiej Roztoki. Jest kilka spektakularnych awansów i podobnych spadków. Ostatnie 2 miejsca to Stóg Izerski i Luboń Wielki.

Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 16 lip 2019, o 16:01

gar pisze:
16 lip 2019, o 14:03
Pojawił się nowy ranking schronisk wg magazynu npm.
Trzecie kolejne zwycięstwo tatrzańskiej Roztoki. Jest kilka spektakularnych awansów i podobnych spadków. Ostatnie 2 miejsca to Stóg Izerski i Luboń Wielki.
Na którym miejscu Bartne? (T) Bo na czwarte miejsce awansował "hotel z jogą" pod Baranią Górą. A gdzie podziała się tak bardzo zachwalana w ostatnich latach w tamtejszym rankingu Andrzejówka? Czytam też inne opinie na forach i ludzie piszą że Orlica (Szczawnica), a w niej "pokoje z pachnącą pościelą, telewizorem" zdobyła miejsce nr 2. To rzeczywiście wyznacznik dobrego schroniska górskiego. Brawa dla testerów npm. :-0

Awatar użytkownika
gar

Post autor: gar » 16 lip 2019, o 18:29

Odpowiedzi po kolei:
Bartne - 56 (na 63 schroniska)
Andrzejówka - 12
Orlica - rzeczywiście 2 miejsce. Dostała prawie maxa (czyli 26 punktów na 28 możliwych) za noclegi, ale taką samą punktację za noclegi dostały Roztoka, Maciejowa, Przysłop i Ornak, a tam TV i łazienek w pokojach jak na lekarstwo. Czy sugerujesz, że za łazienkę i TV w pokoju w schronisku mają odbierać punkty ?

Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 16 lip 2019, o 20:19

Chodzi o to, że od schroniska oczekuję warunków turystycznych za niską cenę. Jeśli chcę mieć pachnącą pościel i tv w pokoju, wybieram pensjonat lub hotel. Płacę wtedy więcej za wyższy komfort w obiekcie noclegowym. Klimat typowo górski schronisk widzę powoli zatraca się, idzie w zapomnienie. Pamiętam, jak narzekałeś ostatnio na wysokie ceny w PTTK Jaworzyna Krynicka, a obiekt tam u nich wysoko w rankingu...(T)

Awatar użytkownika
gar

Post autor: gar » 16 lip 2019, o 21:24

Niestety klimat górskiego schroniska w kilku miejscach powoli zanika, ale jest jeszcze sporo normalnych schronisk gdzie można spać w przyzwoitych warunkach turystycznych za niewielkie pieniądze (do 30 - 35 zł). Możesz być spokojny, że z bacówek moskałowskich nie zrobią drogich pensjonatów (a taka Maciejowa jest na 3 miejscu w rankingu), a i wiele innych schronisk nie będzie chciało iść tą drogą, co widać na przykładzie choćby Roztoki.

Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 17 lip 2019, o 18:47

Oni niech sobie robią swój ranking. Mają do tego prawo.
A może my zrobimy jakąś ankietę/głosowanie na ten temat? (T)

Awatar użytkownika
gar

Post autor: gar » 17 lip 2019, o 23:52

Każdy ma prawo zrobić własny ranking. My też możemy. Inna sprawa jak głosować. Ja mogę wypowiadać się jedynie o schroniskach górskich w których byłem, a we wszystkich w Polsce jeszcze nie spałem.

Awatar użytkownika
Comen
V-ce Administrator

Post autor: Comen » 18 lip 2019, o 07:18

Moje doświadczenie w tym względzie nie jest zbyt duże a i tak rozłożone w czasie na kilka kilkanaście lat. Generalnie żadne ze schronisk w którym byłem jakoś mnie nie powaliło czy to standardem czy klimatem a na pewno nie jednym i drugim jednocześnie.

Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 18 lip 2019, o 16:50

Kolejny cytat z Facebooka wspomnianego rankingu:
Zdajemy sobie sprawę, że wielu postrzega schronisko Ornak przez pryzmat krótkich odwiedzin w trakcie weekendu, kiedy tłum idący Doliną Kościeliską chce w jednej chwili kupić w okienku ciepły obiad albo wypić zimny napój. Ale wystarczy zostać tam na wieczór, by znaleźć się w zupełnie innym świecie.
Hmhm...też nie jestem znawcą wszystkich ocenianych obiektów, ale uważam (jestem nawet pewny), że w obiektach, które w tym rankingu oceniono bardzo nisko, wieczorem też "możemy znaleźć się w zupełnie innym świecie" (Luboń Wielki, Magura Małastowska, Bartne). (W)

Awatar użytkownika
Comen
V-ce Administrator

Post autor: Comen » 18 lip 2019, o 18:12

Andy pisze:
18 lip 2019, o 16:50
Kolejny cytat z Facebooka wspomnianego rankingu:
Zdajemy sobie sprawę, że wielu postrzega schronisko Ornak przez pryzmat krótkich odwiedzin w trakcie weekendu, kiedy tłum idący Doliną Kościeliską chce w jednej chwili kupić w okienku ciepły obiad albo wypić zimny napój. Ale wystarczy zostać tam na wieczór, by znaleźć się w zupełnie innym świecie.
Hmhm...też nie jestem znawcą wszystkich ocenianych obiektów, ale uważam (jestem nawet pewny), że w obiektach, które w tym rankingu oceniono bardzo nisko, wieczorem też "możemy znaleźć się w zupełnie innym świecie" (Luboń Wielki, Magura Małastowska, Bartne). (W)
W przypadku Ornaku chodzi o to że wieczorem nie ma już tłumów w bufecie a w ciągu dnia trafiają tam setki jak nie tysiące spacerowiczów. Na Luboń, Bartne czy Magurę tylu turystów nie dociera, więc "innym światem" możesz się rozkoszować praktycznie o każdej porze.

Analizując liderów tabeli dochodzę do wniosku, że wygrywają schroniska w gruncie rzeczy niepotrzebne. Może więc decyduje lobbing a może widać konieczność podwyższenia jakości usług, aby sprostać konkurencji.
Roztoka - to chyba jedyne schronisko tatrzańskie w którym nie byłem. Bo jest na uboczu i jako baza logistyczna będzie zawsze drugim wyborem w odniesieniu do Morskiego Oka czy Pięciu Stawów. Może byłaby lepszą bazą dla zwiedzania słowackiej części doliny Białej Wody, aczkolwiek nie wiem czy można tam przechodzić przez rzekę czy też należy się wrócić do Łysej Polany.
Orlica to takie schronisko "półgórskie" - w sumie dalszy przysiółek Szczawnicy. Konkurencją będzie więc każdy pensjonat w uzdrowisku, bo logistycznie ta lokalizacja niewiele zmienia. Notabene ceny raczej pensjonatowe i takiż standard, co akurat nie musi być minusem.
Maciejowa leży w tej części Gorców, gdzie schroniska spotyka się prawie co krok - kawałek dalej są Stare Wierchy a potem jeszcze Turbacz, niżej jakieś pensjonaty w Rabce. Tyle, że to bacówka, więc ma taki swój odmienny klimat.

Awatar użytkownika
gar

Post autor: gar » 18 lip 2019, o 18:20

Comen pisze:
18 lip 2019, o 18:12
Roztoka - to chyba jedyne schronisko tatrzańskie w którym nie byłem. Bo jest na uboczu i jako baza logistyczna będzie zawsze drugim wyborem w odniesieniu do Morskiego Oka czy Pięciu Stawów. Może byłaby lepszą bazą dla zwiedzania słowackiej części doliny Białej Wody, aczkolwiek nie wiem czy można tam przechodzić przez rzekę czy też należy się wrócić do Łysej Polany.
Żałuj, albo odrób zaległości i kiedyś je odwiedź. Od jakiegoś czasu noszę się z pomysłem, że jeden z wyjazdów, które ogłaszam na forum odbędzie się właśnie tam.
Niestety nie można legalnie przejść przez rzekę, gdyż jest to teren TPN. A wielka szkoda ...
Comen pisze:
Analizując liderów tabeli dochodzę do wniosku, że wygrywają schroniska w gruncie rzeczy niepotrzebne. Może więc decyduje lobbing a może widać konieczność podwyższenia jakości usług, aby sprostać konkurencji.
Ja bym nie nazwał tego niepotrzebne, ale to kwestia semantyki.
Decyduje konieczność konkurowania, bo są inne opcje noclegowe. Tam gdzie schroniska oddechu konkurencji na sobie nie czują tam i niższy standard (noclegowy, kuchenny, obsługi).

Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 18 lip 2019, o 19:10

Comen pisze:
W przypadku Ornaku chodzi o to że wieczorem nie ma już tłumów w bufecie a w ciągu dnia trafiają tam setki jak nie tysiące spacerowiczów. Na Luboń, Bartne czy Magurę tylu turystów nie dociera, więc "innym światem" możesz się rozkoszować praktycznie o każdej porze.
Jeśli dobrze zrozumiałem, to chodzi o atmosferę tam panującą wieczorem (przed noclegiem), czyli śpiewanie, rozmowy, picie, itp. Inne obiekty niżej sklasyfikowane na pewno nie wypadają pod tym kątem gorzej.

Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 8 sie 2019, o 23:30

Bacówka PTTK na Rycerzowej, na terenie administracyjnym Soblówki, boryka się z uciążliwą suszą.

Jak informuje kierownictwo bacówki z powodu braku wody trzeba ograniczyć jej zużycie.

– Umywalnie czynne będą tylko od 17.00 do 10.00 rano. Wszystkie posiłki wydajemy w naczyniach jednorazowych. Z tego też powodu ceny noclegów obniżamy o 10 zł. Czekamy z utęsknieniem na porządne deszcze – podkreślają w bacówce na Rycerzowej.