Korona Gór Polski

Rozmowy o sprawach związanych z górami.

Moderator: Comen

Awatar użytkownika
@beskid
Inicjator Forum
Inicjator Forum

Korona Gór Polski

Post autor: @beskid » 16 mar 2018, o 23:16

Dołączyłem do wątku o KGP.

Awatar użytkownika
tango
Najlepsza relacja krajowa 2016

Korona Gór Polski

Post autor: tango » 16 mar 2018, o 23:47

Poza w/w uwagami ja też dodam swoje.

Otóż np. w Koronie Gór Polski mamy Łysicę, ktora tak naprawdę leży na wyżynie, bo G.Świętokrzyskie to nie są "prawdziwe góry" oraz mamy Ślężę, która, aczkolwiek wybitna, też w Sudetach nie leży. Natomiast w KGP nie mamy w ogóle Gór Sanocko-Turczańskich, choć są to góry w sposób oczywisty.

Awatar użytkownika
Wiolcia
Fan turystyki
Fan turystyki

Korona Gór Polski

Post autor: Wiolcia » 17 mar 2018, o 11:37

Tadeks, o tych karpackich szczytach też chętnie przeczytam.

Awatar użytkownika
Comen
Ekipa Forum
Ekipa Forum

Korona Gór Polski

Post autor: Comen » 18 mar 2018, o 00:06

tango pisze:
16 mar 2018, o 23:47
Otóż np. w Koronie Gór Polski mamy Łysicę, ktora tak naprawdę leży na wyżynie, bo G.Świętokrzyskie to nie są "prawdziwe góry" oraz mamy Ślężę, która, aczkolwiek wybitna, też w Sudetach nie leży. Natomiast w KGP nie mamy w ogóle Gór Sanocko-Turczańskich, choć są to góry w sposób oczywisty.
Genetycznie Góry Świętokrzyskie to jak najbardziej góry, kiedyś były wyższe od dzisiejszych Tatr, ale czas geologiczny zrobił swoje. Te 612 m uprawnia już do zaliczenia regionu do kategorii gór niskich, tym bardziej, że różnice wysokości względnych jednak jakieś tam są, a nachylenia stoków też miejscami niemałe. Nie jest to płaskowyż jak w przypadku Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W Europie jest sporo gór tej mniej więcej wysokości, np. Ardeny, Las Teutoburski czy sporo pasm na Węgrzech, nie ma więc powodu, aby i Gór Świętokrzyskich nie wliczyć na listę.
Ślęża jest wybitna i leży na Przedgórzu Sudeckim, tzn. została odcięta od masywu przez uskok brzeżny biegnący północną krawędzią obecnych Sudetów. Ale genetycznie też do nich należy jak i Ostrzyca i pomniejsze pagóry na terenie sudeckiego przedpola.
Jeśli chodzi o Góry Sanocko-Turczańskie to jest pewnie problem z jednoznacznym określeniem granic tego regionu. Niektórzy uważają nawet, że Bieszczady zaczynają się na południe od doliny Sanu, więc trzeba by tutaj włączyć i pasmo Otrytu z Trohańcem 929 m npm. Zgadzam się tu powinien być dodatkowy punkt na liście, tylko ten teren jest turystycznie prawie nierozpoznany. Od biedy można by wpisać na listę Kamienną Lawortę (769 m npm) i sprawa będzie wyglądała kontrowersyjnie jak w tych pasmach sudeckich o których wspomniał tadeks. Góry podnoszą się w kierunku wschodnim i najwyższe wzniesienia wypadają w terenie przygranicznym. Najwyższy szczyt całego pasma jest już na Ukrainie - zapewne będzie to Magura Łomniańska (1026 m npm), ale i po polskiej stronie trafi się szczyt o nazwie Jaworniki o wysokości 908 m npm.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Szycha/Forumowicz 2016
Szycha/Forumowicz 2016

Korona Gór Polski

Post autor: gar » 18 mar 2018, o 15:43

Comen pisze:
18 mar 2018, o 00:06
ale i po polskiej stronie trafi się szczyt o nazwie Jaworniki o wysokości 908 m npm.
I nie prowadzi na niego żaden szlak - jest kilka ścieżek. Blisko granica unijna, więc nie wiem jak ze spacerowaniem na ten szczyt - bez obostrzeń czy wypada się Strażyt Granicznej przed wycieczką przedstawić.

Awatar użytkownika
tango

Korona Gór Polski

Post autor: tango » 18 mar 2018, o 19:02

gar pisze:
18 mar 2018, o 15:43
Comen pisze:
18 mar 2018, o 00:06
ale i po polskiej stronie trafi się szczyt o nazwie Jaworniki o wysokości 908 m npm.
I nie prowadzi na niego żaden szlak - jest kilka ścieżek. Blisko granica unijna, więc nie wiem jak ze spacerowaniem na ten szczyt - bez obostrzeń czy wypada się Strażyt Granicznej przed wycieczką przedstawić.
Jak dobrze pójdzie i zdrowie dopisze to będę to zagadnienie rozpoznawał od strony praktycznej w 2. połowie bieżącego roku. Nie mam zamiaru komukolwiek się opowiadać czy gdziekolwiek zgłaszać, a jak ktoś się czepi to będę tylko spoglądał niewinnie i mówił, żem wędrowiec...

Awatar użytkownika
Comen
Ekipa Forum
Ekipa Forum

Korona Gór Polski

Post autor: Comen » 18 mar 2018, o 20:12

Byle tylko przy okazji nie zwiedzać Kijowa ;)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Jan M.
Turysta
Turysta

Korona Gór Polski

Post autor: Jan M. » 18 mar 2018, o 21:07

... Najwyższy szczyt całego pasma jest już na Ukrainie - zapewne będzie to Magura Łomniańska (1026 m npm), ...
Kilkanaście lat temu wychodziłem na Magurę Łomniańską z miejscowości Hrozewo, krótko, ale treściwie (czytaj stromo i trochę krzakoterapi) :-D . Zalesiona, na szczycie pomnik czerwonoarmisty z dzieckiem. W 1944 Niemcy, a zwłaszcza Węgrzy kilka miesięcy bronili się tam przed Armią Czerwoną. Po powrocie do samochodu, za wycieraczką była karteczka od ichniejszego (ukraińskiego) wopisty z grzeczną prośbą o telefon . Spotkaliśmy się w miejscowym sklepie i skończyło się na wspólnym piwie.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert: Góry
Ekspert: Góry

Korona Gór Polski

Post autor: tadeks » 19 mar 2018, o 22:35

tadeks pisze:
16 mar 2018, o 22:48
W Karpatach, w szczytach Korony, tych wątpliwości jest mniej, może trzy, ale to nie temat wątku.
Wiolcia pisze:
17 mar 2018, o 11:37
Tadeks, o tych karpackich szczytach też chętnie przeczytam.
Te trzy wątpliwości (według mnie), to
- Góry Sanocko-Turczańskie, o których tu już obszernie pisano,
- Beskid Makowski (Średni). Tu podważany jest Lubomir, który niekiedy jest uznawany za szczyt Beskidu Wyspowego. Niektórzy, w tym geografowie, rozszerzają Beskid Makowski na południowy zachód i uważają, że najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego jest Mędralowa przeważnie uznawana za szczyt Beskidu Żywieckiego,
- Góry Leluchowskie z najwyższym Kraczonikiem (936 m) w Koronie GP nie występują, ponieważ uznano, że są częścią Beskidu Sądeckiego. Jednak tu są duże zastrzeżenia i bardziej to pasmo powinno być traktowane jako część Gór Czerchowskich i w koronie samodzielnie powinno być uwzględniane.

Mniejsze są, ale są, zastrzeżenia w karpackiej części KGP , że nie uwzględniono w Koronie Pogórza Spisko-Gubałowskiego, z najwyższym szczytem Magury Witowskiej (1232 m n.p.m.)

Awatar użytkownika
tango

Korona Gór Polski

Post autor: tango » 20 mar 2018, o 05:53

W gruncie rzeczy jest jeszcze jedna wątpliwość, a mianowicie połączenie w jedno pasmo Tatr Zachodnich i Wysokich, no i oczywiste "odfajkowanie" tego Rysami. Jakby bardziej pomyśleli to mogli wymagać też najwyższego szczytu Tatr Zachodnich, tj. Starorobociańskiego Wierchu.

Jakby uwzględnili Starorobociański oraz "coś tam" w Górach Sanocko-Turczańskich (Jaworniki?) to byłoby do zdobywania okrągłe 30 szczytów, moim zdaniem byłoby wtedy i ciekawiej i bardziej zgodne ze stanem rzeczywistym.

Odpowiedz