Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: Comen » 14 paź 2012, o 21:10

Co raz częściej zauważam konflikt na szlaku turystycznym między turystami pieszymi a użytkownikami np. quadów czy motocykli, w nieco mniejszym stopniu rowerów. Ostatnio byłem świadkiem jak grupa motorowców jadąc szybko po szlaku ochlapała błotem pieszych idących tą samą drogą. Pojazdy mechaniczne często tworzą też spore koleiny na ścieżkach a przy intensywnym użytkowaniu takie szlaki stają się potem trudne do przebycia po deszczu. No i poza tym hałas od którego raczej się ucieka na łono przyrody oraz niebezpieczeństwo potrącenia pieszego
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Marcin1975
User
Posty: 147
Rejestracja: 31 maja 2012, o 21:46
Lokalizacja: Puławy

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: Marcin1975 » 14 paź 2012, o 22:54

Dory temat! Doświadczyliśmy tego właśnie podczas wyprawy w Gorce i jestem zdania że szlaki piesze i motorowe powinny być zdecydowanie rozdzielone. Quady, motory strasznie rozjeżdżają szlaki, po deszczu jaki padał w sobotę szlaki miejscami stawały się nie do przejścia i trzeba było szukać alternatywnych przejść. A chyba nie o to chodzi żeby turysta pieszy skakał jak zając pomiędzy koleinami i szukał przejść między drzewami i przez krzaki, zamiast delektować się górską wędrówką.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: Adler » 14 paź 2012, o 23:07

Zdecydowanie oddzielnie.
Wyjątkiem na szlaku niech będą GOPR'owskie quady.

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: amber » 15 paź 2012, o 06:15

W ostatnim czasie stały się bardzo popularne quady i crossy przez co zaczęto wyznaczać dla nich trasy. Zgadzam się z wami, że te szlaki powinny być osobno, tyle, że jak kiedyś rozmawialiśmy na ten temat z leśnikami okazało się, że po prostu łatwiej ich wpuścić na wytyczony już szlak niż tworzyć go od nowa dla nich.

Awatar użytkownika
Marcin1975
User
Posty: 147
Rejestracja: 31 maja 2012, o 21:46
Lokalizacja: Puławy

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: Marcin1975 » 24 paź 2012, o 20:51

No tak, najlepiej jest pójść na łatwiznę i powielić szlak zamiast wytyczyć nowy. Coraz częściej spotykam się z sytuacją że jedną drogą jest wytyczony szlak pieszy, rowerowy, konny i motorowy. A najbardziej poszkodowany z takiej sytuacji jest turysta pieszy. Dla porównania mieliśmy przykład ostatnio w Gorcach - na terenie Parku Narodowego gdzie były wytyczone tylko szlaki piesze, rowerowe i konne drogi były w o niebo lepszym stanie niż poza Parkiem gdzie były wytyczone tez szlaki motorowe. Na terenie Parku po deszczu praktycznie brak błota, jeśli już to trafiało się sporadycznie w niewielkiej ilości. Poza Parkiem na trasach motorowych drogi były tak rozjeżdżone że po deszczu cała szerokość drogi to istna lawina błotna, a turysta pieszy zamiast delektować się wędrówką i podziwiać widoki, musi nieustannie patrzeć pod nogi i uważać z każdym krokiem gdzie postawić stopę, lub przedzierać się przez krzaki przy drodze - zero przyjemności z górskiej wędrówki.
A może łatwiej byłoby wytyczyć nowe szlaki piesze, niezależne od motorowych. W końcu turyście pieszemu nie potrzeba szerokiej drogi, wystarczy wąska ścieżka. No, chyba że komuś zależy na wyeliminowaniu turystyki pieszej z gór i lasów i zastąpieniu jej turystyką motorową. Bo puki co powielanie szlaków pieszych dla motorowych działa zniechęcająco na turystów pieszych. I nie jest to wyłącznie moja opinia, ale słyszałem to już od wielu osób kochających górskie wędrówki.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: Comen » 25 paź 2012, o 10:23

A np. szlak konny na Połoninę Wetlińską biegł zupełnie inną drogą niż trasy piesze. Przecinały się po drodze bodaj tylko w jednym miejscu. Czyli da się to zrobić, myślę że także w mniej dzikich górach, gdzie dróg leśnych jest znacznie więcej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: amber » 25 paź 2012, o 10:37

Tyle, że szlaki konne nie niszczą aż tak dróg jak quady czy motocykle terenowe...
Poza tym niewiele jest miejsc (poza Parkami Narodowymi) gdzie leśnicy pilnują dróg leśnych by nie wjeżdżać pojazdami nie przeznaczonymi dla nich. Szlaban jest zamykamy, tyle, że to żadna przeszkoda dla motorów czy quadów.

Wiking

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: Wiking » 26 paź 2012, o 12:44

Oczywiście, że nie, ale wiadomo to zawsze dodatkowe koszty...

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: creamcheese » 20 lut 2013, o 09:11

Zdecydowanie jestem za szlakami tylko dla turystów pieszych. Nie raz musiałem uciekać przed nadjeżdżającymi motocyklami...w Gorcach, na Pilsku, w Sądeckim...nawet rowerzyści zjeżdżający z góry stanowią zagrożenie dla pieszego. Dyskusje na ten temat toczyły się na innych forach i generalnie piesi są przeciw motorom, quadom...ale i są bezsilni, bo...co nie jest zabronione to jest dozwolone. Jedynie parki narodowe mogą w swoich regulaminach zakazać/nakazać poruszanie się po odpowiednich szlakach.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
mariusz77
User
Posty: 248
Rejestracja: 10 lut 2013, o 15:05

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: mariusz77 » 20 lut 2013, o 12:06

Po stokroć nie dla łączenia szlaków-powiem więcej-na szlakach pieszych powinien być zakaz jazdy rowerami-Kolega Creamcheese może potwierdzić jak wygląda "symbioza" rowerzystów i pieszych na ścieżkach prowadzących nad zalew.Na szlakach dopuszczam jedynie poruszanie się pojazdów GOPR;TOPR;Leśniczych i zaopatrzenia schronisk.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: petruss1990 » 20 lut 2013, o 18:13

Jedyny jeszcze wyjątek to jakieś bezpieczne odcinki asfaltowe.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: Adler » 30 paź 2019, o 23:03

Tylko w ciągu jednego dnia myśleniccy dzielnicowi wspólnie ze Strażą Leśną oraz z Leśniczym zatrzymali kilkanaście osób niszczących lasy.

W ostatnią niedzielę (27 października br.) w lasach gmin Pcim i Tokarnia zatrzymano aż kilkanaście osób. Na miłośników ekstremalnej jazdy po lesie czekała niemiła niespodzianka. Kilkunastu otrzymało mandaty karne w wysokości 500 zł. Myśleniccy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami straży leśnej oraz leśniczym z Nadleśnictwa Myślenice prowadzili w ramach akcji „Cross 2019” – działania ukierunkowane na osoby brawurowo jeżdżące quadami oraz motocyklami crossowymi po lasach, oraz szlakach pieszych i rowerowych.
źródło: suski.dlawas.info

Podstawa prawna:
Zgodnie z treścią art. 161 Kodeksu Wykroczeń, – „Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, podlega karze grzywny”.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: gar » 30 paź 2019, o 23:49

Bardzo dobrze. Przydałoby się więcej takich akcji w wielu miejscach w Polsce. Może co niektórym dałoby to do myślenia ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: Comen » 31 paź 2019, o 11:34

Dawniej o ile pamiętam przy wjeździe do lasu były ustawione szlabany i znaki zakazu. Dzisiaj niekiedy trafiają się przy leśnych drogach takie stare instalacje. Czasami utrudniają nawet wejście pieszemu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: Adler » 31 paź 2019, o 23:13

Pierwsze co przychodzi na myśl...Beskid Sądecki. To tam powinna być przeprowadzona kolejna edycja „Cross 2020”.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: Adler » 9 lut 2020, o 21:51

Rozszerzę temat o narciarzy...
Czy szlak pieszy powinien biec wspólnie z narciarskim?
Od schroniska na Magurze Małastowskiej idzie się do górnej stacji wyciągu naprzeciw zjeżdżającym z dużą prędkością narciarzom. Szlak pieszy jest w tym miejscu ratrakowany i wygląda jest typowy stok. Kto to wymyślił? (W)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: gar » 10 lut 2020, o 16:57

Jak to kto ? Fachowcy :(

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy szlaki piesze i motorowe powinny biec wspólnie?

Post autor: Comen » 11 lut 2020, o 03:19

Pod Skrzycznem jest chyba podobna sytuacja.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ