Strona 1 z 1

Znakowanie szlaków

: 7 wrz 2013, o 23:43
autor: Comen
Z tym bywa różnie. Szlaki rzadko uczęszczane bywają oznakowane źle. Taki żółty szlak na Pogórzu Wielickim zgubiłem chyba cztery razy i stwierdzam że bez w miarę dokładnej mapy przejść się go nie da, bo wyznakowany jest tylko na pewnych odcinkach, na innych odstępy między poszczególnymi znakami miały chyba z pół kilometra.
Ostatnio szedłem czarnym szlakiem Rabka-Mszana Dolna (fotorelacja niebawem, chwilowo nie mogę zgrać zdjęć z aparatu). Szlak jest relatywnie nowy (istnieje od 3 lat), więc przy okazji spoglądałem sobie na sposób jego wyznakowania. Dałbym tak 3 z plusem. Tabliczki z czasami przejść znajdują się na Potaczkowej, zapewne też w punktach wyjściowych trasy, ale tam już nie dochodziłem. Można założyć, że w tym okresie znaki raczej nie zostały aż tak poniszczone, chociaż widziałem jeden zamalowany całkowicie na biało. Niektóre rozstaje dróg nie są w ogóle oznakowane, nawet jeśli jest to jak najbardziej możliwe (drzewa, słupy, np. w przysiółku Podobina). Oczywiście ze względu na przebieg otwartym terenem często znakowanie skrzyżowań jest trudne, np. na grzbiecie Chabówki gdzie szlak skręca w lewo w kierunku widocznego krzyża na Potaczkowej. Kilkukrotnie umieszczono w takim przypadku betonowe repery ze znakiem namalowanym w osi kierunku marszu. Jest to trochę dziwne rozwiązanie, chyba bardziej sugestywna byłaby w tym miejscu strzałka. Jeden z takich kamieni chyba został przekręcony i poszedłem na azymut, niestety najprawdopodobniej bez szlaku, znaki znalazłem jakieś 300 m niżej w dnie doliny Olszówki. Zdarzają się niestety inne punkty mylne i one powinny być sygnalizowane wykrzyknikiem. Dla kontrastu na niektórych odcinkach, np. w lesie pod Grzebieniem znakowano zbyt gęsto, prawie co drugie drzewo i tam mimo wszystko niepotrzebnie. Znakarz dwukrotnie pomylił sygnalizację skrętu ze strzałką. Sygnalizacja (czyli pasek zakrzywiony) oznacza, że należy zmienić kierunek na następnym rozstaju, ale nie od razu jak to ma miejsce np. w Rabce-Słonym. Na pierwszą strzałkę kierunkową natknąłem się w ogóle dopiero w Podobinie. Jest jeszcze kwestia wspólnego przebiegu dwóch szlaków. W kilku miejscach pozostały znaki sprzed 2011, czyli sprzed wytyczenia szlaku czarnego, to też jest trochę mylące bo sugeruje że szlak czarny którego nie ma na drzewie gdzieś po drodze skręcił. Dziwi dość ekscentryczne wytyczenie trasy na stoku Chabówki skrajem lasu resztkami zarośniętej drogi wozowej a potem po prostu wzdłuż miedzy, zamiast szeroką drogą środkiem łąki. Spotkany miejscowy nawet radził mi słusznie aby iść tą drogą a nie "zapokrzywionym" lasem tak jak prowadzą znaki. Chyba lepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie kilku tyczek ze znakami przy wspomnianej drodze wozowej - notabene ta pochyła stroma łąka do złudzenia przypomina nartostradę, aż dziw, że nie została jeszcze tak wykorzystana

Re: Znakowanie szlaków

: 8 wrz 2013, o 00:02
autor: Gollum
Też na podobny trafiłem. Według opisu zaczynał się przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach i początkowo biegł do ostatnich zabudowań, po czym po 300 metrach skręcał w lewo. Ale w którą stronę iść, tego już nie było. Poszliśmy w lewo. A tam zaraz skręcił w prawo. Czyli musieliśmy pójść w złym kierunku i tu był koniec. Niestety, zaraz znaki na drzewach, i tak dosyć rzadkie (to szlak gminny nie klasyczny turystyczny), zniknęły. Nie żałowaliśmy wszakże, bo zobaczyliśmy coś ciekawszego niż zwykły las gospodarczy, odrestaurowaną barć ze wszystkimi atrakcjami dla niedźwiedzi w rodzaju bujającej się na wysokości wlotu do gniazda pszczół, nabitej ostrymi kołkami belki, czy ostrokołu pod drzewem. A dalej - potężne dęby, a za nimi malownicza łąka. Okazało się wszakże, że poszliśmy dobrze, zakręt w lewo był, tyle że po prawie kilometrze.

Znakowanie szlaków

: 4 lis 2016, o 16:40
autor: Comen
Zwykłe szlaki to każdy "artysta" na drzewie wymaluje jako tako. Po prostu pociągnie 3 paski pędzlem. Ale zastanawiam się jak maluje się sygnaturki szlaków specjalnych typu Camino Santiago, tras rowerowych itp. Czy znakarze używają jakiegoś szablonu?

Znakowanie szlaków

: 5 lis 2016, o 12:48
autor: Czarny
W sumie to mógłbym się zapytać jak to jest z tym szablonem. Znam osobiście osobę która malowała znaki na Drodze św. Jakuba, na odcinku Tarnów-Kraków. Dodam tylko, że pociągnięcie trzech pasków pędzlem, to chyba taka przenośnia do ogółu czynności znakarza. O ile na jakimś kamieniu, czy murku to rzeczywiście tak wygląda. To korę drzew pod znak, trzeba często obrabiać i to na tyle umiejętnie by jej nie uszkodzić. W rezultacie znakarze mają ciut więcej roboty, niż tylko pociągnięcie trzy razy pędzlem przy każdym punkcie szlaku.

Znakowanie szlaków

: 5 lis 2016, o 13:57
autor: Comen
Czarny pisze:To korę drzew pod znak, trzeba często obrabiać i to na tyle umiejętnie by jej nie uszkodzić.
Najprościej chyba na korze buka bo jest dość gładka, ewentualnie na świerku. Z dębem, wierzbą, sosną to już zdecydowanie gorzej. Z kolei na brzozach brakuje kontrastu dla białych pasków.

Znakowanie szlaków

: 5 lis 2016, o 14:02
autor: PermanentTravel
"1. Znaki szlaków muszą być malowane farbami wodoodpornymi – przyjaznymi
dla środowiska przyrodniczego lub umieszczane w postaci gotowych elementów
wykonanych z trwałych materiałów oraz zamocowane trwale niezależnie od pod-
łoża. W żadnym wypadku znaki nie mogą uszkadzać drzew – niedopuszczalne jest
wbijanie gwoździ. Kolory, wielkość i kształty znaków muszą odpowiadać wymaganiom
zawartym w niniejszej Instrukcji i posiadać estetyczny wygląd.
2. Znaki powinny być malowane na dobrze oczyszczonym i przygotowanym
podłożu. W przypadku miejsc na różnych obiektach budowlanych, głazach, ska-
łach, drzewach o gładkiej korze (np. buk, grab) do czyszczenia stosuje się szczotkę
drucianą. Natomiast w przypadku drzew o korze porowatej np. sosna, wierzba stosuje
się narzędzia ostre (np. ośnik), niezbędne do usunięcia tylko martwej warstwy
kory, tak przygotowane miejsce należy oczyścić szczotką drucianą, a następnie namalować
znak.
3. Znaki szlaku rowerowego w formie tabliczek powinny być mocowane obejmami,
taśmami stalowymi lub śrubami, do słupków; mogą też być malowanie (lub
naklejane) m.in. na drzewach, słupach i elewacjach budynków.
4. Likwidowane znaki szlaków powinny być trwale usunięte, jeżeli nie jest to
możliwe to znaki lub ich części należy zamalować szarą farbą, a gotowe elementy
zdemontować.
5. Nie wolno malować znaków na słupach wysokiego napięcia.
E 21
6. Znaki i urządzenia informacyjne na szlaku muszą być widoczne w każdych
warunkach.
7. Znaki nie mogą być zasłonięte przez: chwasty, krzaki, samosiejki, gałęzie
drzew itp. Przeszkody te muszą zostać usunięte w czasie znakowania szlaku oraz
jego bieżącej kontroli. Należy przewidzieć i uwzględnić roczne przyrosty krzaków
i gałęzi przy ich usuwaniu.
8. Dostosowanie szlaku pieszego dla narciarzy polega na wytyczeniu tzw. wariantów
narciarskich szlaku pieszego, omijając zbyt wąskie i strome odcinki szlaku
pieszego. Wykonanie wariantu narciarskiego wymaga często wylesień i robót
ziemnych, które należy uzgodnić z odpowiednimi instytucjami i właścicielami terenów.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa turystów narciarzy stosuje się następują-
ce szerokości tras zależnie od spadku stoku:
a. przy spadku do 10° – około 6 m;
b. przy spadku do 15° – około 10 m;
c. przy spadku do 25° – około 12 m."

" Niedopuszczalne jest pozostawienie przerwań linii powstałych w wyniku użycia szablonu."

Po więcej informacji polecam zerknąć do instrukcji znakowania szlaków turystycznych. Wszystko jasno opisane. Podane są nawet dokładne kształty i wymiary oznakowań.

Nie ma tam jednak szczegółowych informacji na temat szlaków św. Jakuba. Szlak ten oznakowany jest zawsze podobnie, czyli wizerunkiem muszli na niebieskim tle. Czasem jest ona namalowana niemal artystycznie, czasem jest to tylko zarys, symbol jest jednak czytelny. Tak więc w tym przypadku nie ma chyba jakichś restrykcyjnych wymogów i rozmiarów oznakowań a ich ostateczny wygląd zależy od rysującego ;) Najczęściej jednak korzysta się chyba z szablonów, przedstawiających poniższy symbol:
Obrazek
Czasami są jednak odstępstwa, zarówno w szacie graficznej, jak i w metodzie mocowania, nie zawsze słuszne, jak np. w Górach Świętokszyskich, o czym można przeczytać tutaj.

Znakowanie szlaków

: 6 lis 2016, o 08:19
autor: tango
Comen pisze:Czy znakarze używają jakiegoś szablonu?
Ja kiedyś znalazłem w B. Wyspowym porzucony szablon do znakowania szlaku papieskiego. Zapewne od szablonów są też malowane znaki np. szlaków rowerowych czy nordic walking.

Znakowanie szlaków

: 8 sie 2017, o 23:09
autor: Adler
W Międzygórzu spotkałem się z dwoma ciekawymi sposobami wyznaczania/zaznaczania szlaków PTTK:
- w formie kolorowych blaszek przybitych do drzewa
- w formie naklejek przyklejonych do słupów tudzież latarni.

Znakowanie szlaków

: 20 sie 2017, o 12:06
autor: Comen
@dmin pisze:
8 sie 2017, o 23:09
- w formie naklejek przyklejonych do słupów tudzież latarni.
Na podobne rozwiązanie natknąłem się w Czechach w Letohradzie.
Znaki.jpg

Re: Znakowanie szlaków

: 4 kwie 2022, o 14:57
autor: Comen
Jest sporo szlaków długodystansowych na niżu, ale poziom ich wyznakowania bywa bliski zeru. Zdarzają się odcinki na których pojedynczy znak trafia się raz na kilka kilometrów. Ciekawe z czego to wynika. Braków funduszy na odnawianie ścieżek? Założenia że i tak mało kto tamtędy chodzi?

Re: Znakowanie szlaków

: 4 kwie 2022, o 17:36
autor: Adler
Przyczyn jest co najmniej kilka. Brak środków z zewnątrz, młodzi nie garną się do znakowania (brak następców), często muszą dokładać ze swojej kieszeni (np. na paliwo, dojazd), prawo własności gruntu - nie wszyscy życzą sobie, by przez ich działkę przechodził szlak.

Re: Znakowanie szlaków

: 4 kwie 2022, o 21:03
autor: Comen
Powinny być chyba jakieś środki unijne na rozwój turystyki. Pewnie takie działania są w gestii jednostek administracyjnych. Zdarza się że szlak dobrze wyznakowany w jednej gminie, powiecie czy województwie w sąsiednim całkowicie zanika.

Re: Znakowanie szlaków

: 4 kwie 2022, o 21:08
autor: Adler
Za znakowanie jest odpowiedzialny regionalny oddział PTTK. Jedni działają, inni istnieją.

Re: Znakowanie szlaków

: 5 kwie 2022, o 14:09
autor: petruss1990
Bo to się takie błędne koło robi. Oznaczeń nie odnawiają, bo nie ma dla kogo; turystów jest mało, bo wiedzą że szlaki niemal nie istnieją (w oznaczeniu i/lub terenie...
W moich okolicach jest sieć... nieznakowanych szlaków turystycznych. Masz w przewodniku i folderze, ale na trasie już nie.

Re: Znakowanie szlaków

: 22 paź 2022, o 13:48
autor: Comen
Zastanawiam się czy takie wstążki zawieszone na gałęziach mają coś wspólnego z oznaczeniem szlaków? Wczoraj szedłem szlakiem czerwonym w Górach Świętokrzyskich i dość co konsekwentnie co jakiś czas się takie oznaczenia pojawiały.
Wstążki.jpg

Re: Znakowanie szlaków

: 22 paź 2022, o 14:11
autor: Adler
Widziałem jak takie zakładali Goprowcy przy schronisku na Jaworzynie Krynickiej.

Re: Znakowanie szlaków

: 22 paź 2022, o 14:32
autor: petruss1990
W rejonie Skrzycznego rozwieszali takie na bieg leśnika (albo inny terenowy, kilka lat minęło). Różne trasy miały swoje kolory. Na Działach Grabowieckich jak był MTB Maraton też takie byly. Może jakiś trail się szykuje?

Re: Znakowanie szlaków

: 22 paź 2022, o 14:46
autor: Comen
Możliwe faktycznie, że jakiś bieg. Albo pozostało po biegu. A Goprowcy to w jakim celu?

Re: Znakowanie szlaków

: 22 paź 2022, o 15:56
autor: Adler
Nie wiem, nie pytałem.

Re: Znakowanie szlaków

: 7 lut 2024, o 11:28
autor: Edward
Dlatego ja zawsze w nieznaną trasę idę z GPSem. I mam kłopot z głowy jeśli chodzi o niedostateczne oznakowanie szlaków