Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Symboliczne cmentarze górskie

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8819
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Symboliczne cmentarze górskie

Post autor: Comen » 2 lis 2015, o 22:06

Dziś dzień Zaduszny, więc warto powspominać także tych którzy z gór nie wrócili. Przybyło takich miejsc kontemplacji nie tylko zresztą w samych górach. Do przepięknego cmentarzyka tatrzańskiego pod Osterwą dołączył cmentarz ofiar Tatr Zachodnich w Dolinie Żarskiej. Także i po polskiej stronie mamy tablice upamiętniające ludzi gór przy kaplicy na Wiktorówkach. Jest także cmentarz ofiar Karkonoszy w Kotle Łomniczki. Nie wiem jak wyglądają i czy istnieją podobne miejsca w górach za granicą: Alpach, Himalajach, Kaukazie itp?
Co ciekawe ostatnio natknąłem się na stosowny monument upamiętniający sławnych członków katowickiego Klubu Wysokogórskiego. Stoi on w katowickim parku Kościuszki nieopodal drewnianego kościółka.
Tym co zginęli w górach.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Symboliczne cmentarze górskie

Post autor: tadeks » 5 lis 2015, o 10:25

Comen pisze:czy istnieją podobne miejsca w górach za granicą: Alpach, Himalajach, Kaukazie itp?
Inne symboliczne cmentarze w Górach. O kilku wiedziałem, o innych wyszukałem.

-W Tatrach Zachodnich także na Zwierówce.
-W Tatrach Niżnich- w Dolinie Demianowskiej
-W Słowackim Raju na Klasztorzysku.
-Wielka Fatra przy Kralovej Studni.
-Mała Fatra: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_ ... 2ej_Fatrze
-Dwa symboliczne cmentarze znajdują się pod ziemią - w jaskiniach i upamiętniają słowackich speleologów oraz alpinistów jaskiniowych. Pierwszy, założony w 1991 roku przez speleoklub z miasta Tisovec znajduje się w jaskini Michňová w Parku Narodowym Murańska Płanina, drugi upamiętnia speleologów z Niżnych Tatr i Horehronia i znajduje się w Jaskini Martwych Nietoperzy.
W Alpach:
-Obok kościoła w centrum Zermatt znajduje się niewielki cmentarz. Cmentarz ofiar gór. A właściwie – ofiar jednej góry: Matterhornu. Na cmentarzu jest kilkadziesiąt grobów.
-Cmentarz w Chamonix, a tam m.in tablica poświęcona wybitnemu polskiemu alpiniście Stanisławowi Grońskiemu, który zginął pod Mount Blanc. http://m.ocdn.eu/_m/ab9f692dddb9a3043d8 ... 0,19,0.jpg

Inne:
-w Zakopanem na starym cm.(Pęksowym Bzysku), poza grobami z ciałami tam pochowanymi, umieszczone są też symboliczne tablice. Dwa lata temu umieszczono tablicę poświęconą Maciejowi Berbece.
-Puenta del Inca w masywie Aconcagua w Andach,
-niedaleko ruin schroniska Prijut 11 w Masywie Elbrusa w Kaukazie,
- w Heiligenblut w Wysokich Taurach, w Dolinie Vrata w Alpach Julijskich,
-w Karakorum, blisko bazy pod K2. To Kopiec Gilkeya. Przymocowane sa tam tabliczki i talerze, na których wyryto nazwiska himalaistów, którzy w tej okolicy zginęli. Polskie akcenty, to tablice poświęcone Halinie Kruger- Syrokomskiej, Dobrosławie Miodowicz- Wolf, Tadeuszowi Piotrowskiemu.
-w Himalajach, W centrum Pheriche stoi pomnik upamiętniający ofiary Everestu. Stalowy stożek przecina pionowa szczelina z wyrytymi nazwiskami tych, którzy nie wrócili z Góry Gór.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Symboliczne cmentarze górskie

Post autor: PermanentTravel » 11 kwie 2016, o 11:36

Jeśli chodzi o cmentarze w górach, nie sposób nie wspomnieć o cmentarzach wojennych z okresu I Wojny Światowej rozsypanych na terenie Beskidu Niskiego. Podczas mojej wyprawy przez to pasmo przeszedłem przez kilka takich cmentarzy. Klimat i wrażenia niezapomniane!

Poniżej znjdziecie ich zestawienie (w każdym z wymienionych postów znajduje się jedno lub więcej z takich miejsc):

http://wktoregory.blogspot.com/search/l ... %20Wojenny

Pozdrawiam!

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Symboliczne cmentarze górskie

Post autor: PermanentTravel » 29 kwie 2016, o 22:23

Z symbolicznych cmentarzy górskich przypominają mi się dwa miejsca w Bieszczadach.

Pierwsze z nich to pomnik na Przełęczy Wyżniej, z której zaczyna się podejście na Połoninę Wetlińską szlakiem żółtym.
Bieszczady (216).JPG
Drugie z nich to tablica na Bukowym Berdzie poświęcona pamięci Mariana Hadło „Bacy", lekarza (jeden z organizatorów Rajdu Służby Zdrowia po Bieszczadach), a także wieloletniego prezes Grupy Bieszczadzkiej GOPR (w latach 1972-90, ratownik od 1965r., Honorowy Członek GOPR od 1998r.) - wspominanego ciepło w środowisku "bieszczadników"
Bieszczady (52).JPG
Ponadto na myśl przychodzą mi jeszcze dwa pomniki w dolinie wyludnionej podczas "Akcji Wisła" zbójeckiej wsi Jasiel.

Pierwszy z nich poświęcony jest czci Kurierów Beskidzkich, którzy w latach 1940-1945 przerzucali przez Beskid Niski broń, uciekinierów i ochotników do walki z okupantami naszego kraju.
Beskid Niski (865).JPG
Drugi postawiono ku czci poległych w walkach z UPA Polaków.
Beskid Niski (869).JPG
Beskid Niski (870).JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13425
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Symboliczne cmentarze górskie

Post autor: Adler » 3 cze 2016, o 12:52

W tym temacie warto też wspomnieć o miejscach, w których znajdziemy tablice i symboliczne krzyże lub groby osób, które zginęły na szlaku.

Przedwczoraj widziałem takie miejsce na czerwonym szlaku GSB przed Przehybą - krzyż z tabliczką o treści "W tym miejscu zasłabł i zmarł 50-kilkuletni turysta". Wczoraj na niebieskim prowadzącym z Przehyby do Rytra tabliczka "Tutaj zginęła matka (20) z dzieckiem (1,5) - porażeni piorunem". :(

Może przechodziliście ostatnio obok innych takich miejsc i wywarły na Was wrażenie?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8819
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Symboliczne cmentarze górskie

Post autor: Comen » 3 cze 2016, o 16:57

Chryste. Jakaś niebezpieczna ta Przehyba. Same mogiły na szlakach. A przyznam się, że takie miejsca upamiętnienia widywałem raczej rzadko. Koło Jordanowa przy szlaku na Polanę Gronie był krzyż niekoniecznie turysty, ale człowieka który zamarzł w tych okolicach błądząc. Szerzej tutaj
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Symboliczne cmentarze górskie

Post autor: evil » 7 cze 2016, o 19:14

Takie miejsca zawsze skłaniają do zadumy i refleksji, ponieważ niestety związane są z ludzką tragedią.

w drodze na Howerlę (Czarnohora)

Obrazek

pod Kazbekiem

Obrazek

i symboliczne cmentarze:

pod Śnieżką

Obrazek

w Karawankach

Obrazek

w Alpach Gailtalskich

Obrazek

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Symboliczne cmentarze górskie

Post autor: PermanentTravel » 29 lip 2016, o 22:46

Pod szczytem Kiczorki w Paśmie Policy - bezimienne miejsce pamięci (zapewne jakichś konkretnych ofiar wypadków górskich) [*]
DSC_0105.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Symboliczne cmentarze górskie

Post autor: PermanentTravel » 30 sie 2016, o 16:18

Dwa miejsca pamięci z Pienin [*]
Ziutek Jurczak.JPG
Ziutek Jurczak (2).JPG
Władysław Nosal.JPG
Władysław Nosal (2).JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ