Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Rezerwaty przyrody w polskich Karpatach

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Rezerwaty przyrody w polskich Karpatach

Post autor: Comen » 29 cze 2017, o 22:24

Rezerwat to najpopularniejsza obszarowa forma ochrony przyrody. Obejmuje tereny o zróżnicowanej powierzchni, umożliwia też wdrożenie rozmaitych strategii ochronnych o większej lub mniejszej restrykcyjności. Różne też są względy dla których powołano do życia poszczególne rezerwaty. Może to być występowanie jakiegoś rzadkiego gatunku flory czy fauny, cennego zbiorowiska roślinności, osobliwość geologiczna lub atrakcyjność krajobrazowa. Zdarza się że rezerwaty przyrodnicze stały się podstawą utworzenia większych jednostek ochronnych np. parków narodowych. W ten sposób powstały np. parki narodowe w Pieninach i Gorcach. Dziś zresztą część parków narodowych stanowią obszary o statusie ścisłego rezerwatu tzw. obszary ochrony ścisłej (OOŚ). Wydaje się, że kilka pobliskich rezerwatów mogłoby być podstawą do stworzenia większej jednostki ochronnej, np. w Małych Pieninach.
Chciałbym przedstawić listę rezerwatów przyrodniczych istniejących w obrębie Karpat Polskich (Tatry, Pieniny, Beskidy Zachodnie, Bieszczady, Pogórza i kotliny śródgórskie) wraz z krótką charakterystyką. Oczywiście liczę też na rozmaite uzupełnienia, informacje, zdjęcia - wszystko to cenne zwłaszcza w przypadku, gdy odwiedzaliście dane miejsce.
Zadni Gaj (Beskid Śląski, Pasmo Czantorii) - ochronie podlega stanowisko cisa pospolitego w zdegradowanej buczynie karpackiej, najstarszy okaz ma około 250 lat
Czantoria (Beskid Śląski, Pasmo Czantorii) - rezerwat leśny na północnym stoku Czantorii, zbiorowiska żyznej i kwaśnej buczyny karpackiej oraz jaworzyny karpackiej, od południa graniczy z czeskim rezerwatem przyrody na stoku pd-zachodnim.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Rezerwaty przyrody w polskich Karpatach

Post autor: Comen » 2 lip 2017, o 11:18

Rezerwat na Czantorii
Lasy rezerwatu na Czantorii.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Rezerwaty przyrody w polskich Karpatach

Post autor: Comen » 2 lip 2017, o 19:22

Wisła (Beskid Śląski, Pasmo Baraniej Góry) - rezerwat faunistyczny, obejmuje źródliskowe odcinki dolin Białej i Czarnej Wisełki oraz Malinki. Głównym gatunkiem chronionym jest zamieszkujący wody pstrąg potokowy, ale rezerwat jest też ciekawy pod względem geologicznym ze względu na liczne progi i bystrza (np. Kaskady Rodła w dolinie Białej Wisełki) oraz odsłaniające się sekwencje skał fliszowych na zboczach.
Bystrze w dolinie Białej Wisełki.jpg
Barania Góra (Beskid Śląski, Pasmo Baraniej Góry) - rezerwat krajobrazowy, lasy górnoreglowe w wyższych partiach masywu Baraniej Góry, w ostatnich latach mocno przetrzebione przez szkodniki, źródła Wisły.
Rezerwat Barania Góra.jpg
Kuźnie (Beskid Śląski, Pasmo Baraniej Góry) - rezerwat przyrody nieożywionej, dość trudno dostępny obszar w masywie góry Muronka, liczne osuwiska oraz wychodnie skalne, jaskinie szczelinowe
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Rezerwaty przyrody w polskich Karpatach

Post autor: evil » 2 lip 2017, o 19:50

Comen pisze:
2 lip 2017, o 19:22
Kuźnie (Beskid Śląski, Pasmo Baraniej Góry) - rezerwat przyrody nieożywionej, dość trudno dostępny obszar w masywie góry Muronka, liczne osuwiska oraz wychodnie skalne, jaskinie szczelinowe
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Rezerwaty przyrody w polskich Karpatach

Post autor: Comen » 9 lip 2017, o 14:19

Dolina Łańskiego Potoku - rezerwat leśny u podnóży Beskidu Śląskiego a konkretnie góry Łazek należącej do masywu Błatni. Ochronie podlegają dwa zbiorowiska: podgórskiego łęgu jesionowego i olszyny górskiej. Rośnie tu też chroniony gatunek rośliny ciemiężycy zielonej.
Jaworzyna (Beskid Śląski, Pasmo Klimczoka i Błatni) - część parku ekologicznego Dolina Wapienicy w granicach Bielska-Białej. Jak sama nazwa wskazuje leśny rezerwat przyrody chroni dość rzadkie zbiorowisko leśne jaworzyny karpackiej z występującym tutaj rzadkim w górach jesionem
Stok Szyndzielni (Beskid Śląski, Pasmo Klimczoka i Błatni) - również w granicach wspomnianego wcześniej parku ekologicznego, stromy północny stok Trzech Kopców charakteryzujący się dużym zróżnicowaniem siedlisk leśnych i bogatą florą z chronionymi gatunkami roślin takimi jak widłak wroniec, goryczka trojeściowa, śnieżyczka przebiśnieg i marzanka wonna.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Rezerwaty przyrody w polskich Karpatach

Post autor: Comen » 24 lip 2017, o 23:24

Kolejne rezerwaty - tym razem w Beskidzie Małym
Zasolnica (w paśmie Hrobaczej Łąki) - na stromym zboczu ponad dolina Soły. Buczyna karpacka w kilku odmianach w zależności od siedliska. W niższych partiach pojawia się jesion i grab. Szlak niebieski.
Szeroka w Beskidzie Małym - to również rezerwat leśny w górnych partiach masywu Wielkiej Cisowej Grapy (853 m npm). Najlepiej zachowane lasy bukowe w Beskidzie Małym. Ostoja głuszca. Skrajem rezerwatu prowadzi Mały Szlak Beskidzki oraz szlak niebieski sprowadzający do doliny Soły w Tresnej.
Madohora - rezerwat obejmujący szczyt i stoki masywu Łamanej Skały (929 m npm). Liczne turniczki piaskowcowe oraz grzędy skalne. Lasy regla dolnego. Spotkać tu można chronione mszaki, widłaki oraz omieg górski. Ciekawą rośliną jest też kwitnąca na biało rzeżucha trójlistkowa (Cardamine trifolia) występująca tutaj na północnej granicy swojego zasięgu.
Madohora Rezerwat.jpg
Skałka na Madohorze.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ