Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Cmentarze i groby w górach

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Cmentarze i groby w górach

Post autor: Comen » 18 paź 2018, o 08:45

Dość sporo takich miejsc można zobaczyć wędrując po górskich szlakach. W Beskidzie Niskim i okolicznych regionach to wręcz cały kompleks miejsc pochówku związanych z kampanią w czasie I wojny światowej. Czasem oprócz zaprojektowanych cmentarzy trafiają się też pojedyncze mogiły - zdarza się że prowadzą do nich oznakowane ścieżki odgałęziające się od głównego szlaku. Ale oprócz ofiar wojny znaleźć można w górach także pamiątki po tych którzy zginęli w nierównej konfrontacji z siłami natury - zabici przez lawiny, chłód, alpiniści którzy spadli z wysokości, itp. Wiele z tych grobów ma wymiar symboliczny. Najbardziej znany jest chyba cintorin (cmentarz) po słowackiej stronie Tatr w Dolinie Mięguszowieckiej gdzie znajdziemy tablice poświęcone rozmaitym taternikom i ludziom gór z obu stron granicy.
Ostatnio schodząc z Ćwilina natknąłem się na grób przewodnika górskiego Władysława Kowalczyka przy niebieskim szlaku powyżej przełęczy Gruszowiec. Chyba jest to tylko mogiła symboliczna zważywszy położenie w środku lasu na stromym stoku, aczkolwiek upamiętnia miejsce gdzie rzeczony przewodnik zmarł na zawał. Dodaje to trochę złowieszczego nimbu stromemu szlakowi na drugi co do wysokości szczyt Beskidu Wyspowego. Podobny charakter ma krzyż w okolicach Jordanowa ustawiony na pamiątkę osoby, która zamarzła w tej okolicy w czasie mroźnej zimowej nocy. Tego typu miejsca przypominają o tym że mimo zdobyczy cywilizacji górska przyroda bywa nadal niebezpieczna i należy mieć respekt przed jej kaprysami.
Cmentarz na Beskidku.jpg
Rotunda.jpg
Mogiła konfederatów przy górze Jawor.jpg
Krzyz AK pod Kotoniem.jpg
Grób pod Czerteżem w Beskidzie Sadeckim.jpg
Grób Kowalczyka pod Ćwilinem.jpg
Jan Wojtowicz nad Jordanowem.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Cmentarze i groby w górach

Post autor: Norden » 18 paź 2018, o 20:40

Comen pisze:
18 paź 2018, o 08:45
Ostatnio schodząc z Ćwilina natknąłem się na grób przewodnika górskiego Władysława Kowalczyka przy niebieskim szlaku powyżej przełęczy Gruszowiec. Chyba jest to tylko mogiła symboliczna zważywszy położenie w środku lasu na stromym stoku, aczkolwiek upamiętnia miejsce gdzie rzeczony przewodnik zmarł na zawał.
Gwoli ścisłości, to zmarł w szpitalu w Limanowej, próbowali go jeszcze ratować...

Palac-Romantyczny
User
Posty: 83
Rejestracja: 31 lip 2017, o 23:02

Cmentarze i groby w górach

Post autor: Palac-Romantyczny » 31 paź 2018, o 15:09

Zawsze intrygują mnie takie groby i sprawiają, że chce się dowiedzieć czegoś więcej o historii danego miejsca.

ODPOWIEDZ