Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Schroniska górskie, bacówki, chaty, bazy studenckie

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Adler » 29 lis 2017, o 22:45

Jest też druga strona medalu.
TPN wyczuł (obserwacje od kilku lat), że z tych schronisk są naprawdę niezłe pieniądze. Są rentowne. To balangi, to prawdziwi turyści zostawiający tam sporo banknotów. Jak myślicie, dlaczego właśnie teraz dochodzi do sytuacji, że TPN z PTTK prawdopodobnie spotkają się w sądzie? :]

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 29 lis 2017, o 22:54

Wiadomo, że gdy nie wiadomo o co chodzi - to chodzi o pieniądze. I nie ma się co oszukiwać - tylko o to chodzi. Dla mnie większego znaczenia nie ma kto jest właścicielem na papierze - ważne abym wędrując po Tatrach miał do dyspozycji porządne schroniska (takie jak Roztoka, która drugi raz z rzędu wygrała konkurs w czasopiśmie n.p.m.)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 8 sty 2018, o 14:29

2 noclegi w schronisku PTTK Jagodna za mną (po kilku latach przerwy), więc można je ocenić i jest to ocena zdecydowanie na plus. Poprawa jest szokująca - można wręcz powiedzieć że prawie nie poznałem schroniska.
Kilka wiadomości: ciepło w pokojach i na sali głównej (może nawet za ciepło, ale zawsze można przykręcić kaloryfer lub otworzyć okno), czysto, pokoje po remoncie, miła obsługa, świetne i urozmaicone jedzenie za bardzo przyzwoite ceny (spory wybór - w sobotę większy niż w piątek), gry i książki do wykorzystania, dostęp do czajnika przez całą dobę.
Ceny noclegowe: pokoje 4, 6 i 7-osobowe: 32 zł, obowiązują zniżki PTTK, dzieci do 7 lat - 30% zniżki, poniżej 3 lat - bezpłatnie. Ładna pościel 8 zł.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Schroniska górskie

Post autor: Adler » 3 mar 2018, o 10:17

Polecam lekturę tekstu autorstwa pewnej blogerki:
https://wiadomosci.wp.pl/miejsce-nocleg ... 675496065a

Komentarze?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska górskie

Post autor: gar » 3 mar 2018, o 18:59

Co tu komentować: Ameryki nie odkryła :) Ten kto chodzi po górach i sypia w schroniskach ten wie jak to wygląda. Pewne aspekty artykułu nadają się do dłuższej dyskusji.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Schroniska górskie

Post autor: Adler » 16 kwie 2018, o 15:01

Szacun i słowa podziwu dla całej załogi schroniska na Przehybie. Wczoraj stołowało się tam jakieś 2000 osób. Byłem jedną z tych osób. Pomidorowa jak zawsze ok, filet drobiowy z ziemniakami bardzo dobry, świeży, choć porcja trochę mała. Prawdziwy armagedon miał miejsce w toaletach zarówno w piwnicy, jak i na piętrze, gdzie ślady pozostawiło jakieś 4000 brudnych butów. Czy załoga to przeżyła? Nie pisali w gazetach, więc chyba tak.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 25 maja 2018, o 14:01

Reaktywowano schronisko "Łapsowa Koliba" w Gorcach
Ocena zdecydowanie na plus: położenie, super widok, pokoje standardowe, łazienki czyste i zadbane, przyjemni właściciele, bardzo dobre jedzenie za przyzwoite ceny (wybór niewielki, ale więcej nie trzeba), porcje ogromne, biblioteczka do dyspozycji.
Nocleg: 30 zł, pościel - 13 zł.
Fajnie, że pojawiło się (wróciło) kolejne dobre schronisko w polskich górach.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Schroniska górskie

Post autor: Adler » 29 cze 2018, o 16:36

Ciekawe audycje o sudeckich schroniskach:


Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Schroniska górskie

Post autor: Adler » 8 wrz 2018, o 19:58

Poranek w Murowańcu... :-0

41389631_2184744068267315_5363698452238696448_n.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska górskie

Post autor: gar » 10 wrz 2018, o 06:02

Wielkie mi halo. Taka sytuacja ma miejsce w Murowancu od lat. Podobnie jest w "5" mimo tego, ze tam przyjmuja na glebe (nawet 130 osob), ale schronisko nie jest z gumy.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Schroniska górskie

Post autor: Adler » 27 paź 2018, o 12:02

Subiektywnie o Bacówce PTTK nad Wierchomlą.

Plusy:
- smaczne jedzenie (degustacja: "Kugel Wegetariański", pierogi ruskie, jajecznica z boczkiem)
- czysto w pokojach (nie ma się wrażenia, że coś włochatego po Tobie lub obok Ciebie przechodzi) ;)
- ciepło w obiekcie w drugiej połowie października (grzejniki ciepłe)
- atmosfera typowo górska, a nie jakieś pokazy jogi, czy "Warszawka"
- gniazdka elektryczne w bufecie x2, na korytarzu i w pokoju
- zniżki dla członków PTTK oraz dla zamawiających ciepłe dania (w przypadku noclegu)

Minusy:
- brak ciepłej wody pod prysznicem z soboty na niedzielę - wieczorem i rano (niedopuszczalne w tego typu obiekcie) !!
- raczej skromne menu w porównaniu z Halą Łabowską
- mocno wygórowane ceny (piwa Pilsvar/Pilsweizer z Siołkowej w cenie 9zł/butelkę) !! 8-)

Mimo awarii pompy (tej od 2 tygodni) i braku stosownej informacji na ich Facebooku lub stronie www przeważają plusy, co ostatecznie powoduje, że obiekt mogę polecić turyście niewymagającemu oraz grupom zorganizowanym, czy młodzieżowym. Niewykluczone, że pojawię się tam kiedyś z wycieczką z cyklu PTTK.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Schroniska górskie

Post autor: Comen » 28 paź 2018, o 18:32

Z tym że ceny noclegu jak w hotelu trzygwiazdkowym w Krośnie co jak na bacówkę bez ciepłej wody uważam za lekkie przegięcie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska górskie

Post autor: gar » 28 paź 2018, o 19:19

W którym hotelu 3-gwiazdkowym w Krośnie są noclegi poniżej 40 zł ? Szukałem w zeszłym roku przyzwoitego noclegu dla grupy w Krośnie i ceny były cokolwiek wyższe. Jak masz taki sprawdzony namiar to się podziel. Może mi się jeszcze przydać, bo nie wykluczam kolejnych wycieczek w tamte rejony.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Schroniska górskie

Post autor: Comen » 28 paź 2018, o 19:51

No nie 40 zł, ale 90 zł za dwójkę ze śniadaniem w Twiście. W dwójce prywatna łazienka z akcesoriami, tv sat, woda mineralna do pokoju, elegancka pościel. A tutaj za dwie noce skubnęli mnie na 2 stówy z hakiem (za pościel powiedzmy "elegancką" dopłata), śniadanie opłaciłem sobie samemu - no to chyba porównanie jest w miarę adekwatne. Oczywiście plus za atmosferę, ale atmosferę to akurat tworzą ludzie a nie pakiet usług.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska górskie

Post autor: gar » 28 paź 2018, o 20:30

Comen pisze:
28 paź 2018, o 19:51
No nie 40 zł, ale 90 zł za dwójkę ze śniadaniem w Twiście. W dwójce prywatna łazienka z akcesoriami, tv sat, woda mineralna do pokoju, elegancka pościel. A tutaj za dwie noce skubnęli mnie na 2 stówy z hakiem (za pościel powiedzmy "elegancką" dopłata), śniadanie opłaciłem sobie samemu - no to chyba porównanie jest w miarę adekwatne. Oczywiście plus za atmosferę, ale atmosferę to akurat tworzą ludzie a nie pakiet usług.
Nie wiem kiedy tam byłeś, ale oficjalny cennik na rok 2018 ze śniadaniem to rzeczywiście 90 zl ale za pokój 1-osobowy, a za dwójkę liczą sobie 150 zł.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Schroniska górskie

Post autor: Comen » 29 paź 2018, o 00:36

No to mieliśmy chyba jakąś promocję
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska górskie

Post autor: gar » 29 paź 2018, o 10:30

Comen pisze:
29 paź 2018, o 00:36
No to mieliśmy chyba jakąś promocję
Szczęściarze :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Schroniska górskie

Post autor: Adler » 29 paź 2018, o 10:54

Fajnie, że legitymacja PTTK jest tam honorowana. (Y)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Schroniska górskie

Post autor: gar » 29 paź 2018, o 13:38

Przymierzając się do kolejnego spotkania górskiego przeglądnąłem kilkanaście stron internetowych różnych schronisk i ceny w niektórych są "lepsze" niż hotelowe. Nie licząc pokoi zbiorowych (tu są ceny jeszcze jakie takie) noclegi w pokojach 2, 3, 4 i 5-osobowych bardzo często oscylują w okolicach 50 zł/os, a znalazłem i propozycje po 70 - 75 zł/os. Strach się bać ...

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 22 lut 2019, o 11:16

Schronisko PTTK "Przysłop" pod Baranią Górą
Jedno z najbrzydszych schronisk w polskich górach i z nie najlepszą opinią przeszło w ostatnich latach poważne zmiany wizerunkowe i nie tylko. Nasłuchałem się o tym i pojechałem sprawdzić co się zmieniło. Na miejscu przeżyłem szok: z "byle czego" powstał obiekt nieomal hotelowy: nowe łóżka, materace, meble, czyściutkie łazienki (z ciepłą wodą) w kafelkach. Nawet pappier toaletowy dobrej jakości. Czysto, ciepło, miło, z klimatem (wewnątrz) i pomysłem. Bardzo dobre jedzenie w cenach do zaakceptowania. Solidne porcje to mało powiedziane. Świetna szarlotka i czekolada na gorąco z bitą śmietaną. Duży wybór kaw i oryginalnego piwa (cięższych alkoholi też). Jedyny minus dla wędrowca to ceny noclegów. Za jakość się płaci, więc nocleg dla 1 turysty w pokoju 10-osobowym (bez zniżek) to 40 zł. Pokoje mniejsze droższe (od 50 do 65 zł za osobę).
Polecam !

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Adler » 22 lut 2019, o 12:04

Schronisko zdecydowanie nie dla mnie. Mimo wielu inwestycji i wpompowania środków, obiekt zatracił klimat górski i skupia, takie odniosłem wrażenie, śmietankę/klikę znajomych. Pokazy jogi w schronisku? Turysta z plecakiem, umęczony po całym dniu ma wrażenie, że nie jest tam mile widziany, bo ci ludzie jacyś inni...Pisaliśmy już o tym z Comenem w innym, obszernym „schroniskowym” wątku, że bar jest zamykany dość wcześnie, a mega-nowe prysznice są tak ustawione, że wylewają wodę poza kabinę i dochodzi do podtopień. Poprawili przynajmniej to? Ceny piwa dolewają oliwy do ognia... (F)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Comen » 22 lut 2019, o 16:07

Generalnie jest trend żeby ze schronisk robić hotele. Po czym są takie numery jak nad morskim okiem gdzie turysty nie wpuszczają bo akurat jest impreza zamknięta. Ale może to szansa dla tego obiektu poniżej aby przejąć część ruchu turystycznego w tej kwestii.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 23 lut 2019, o 20:39

Między nieomal hotelem a hotelem jest jednak spora różnica.
Klimat tworzą ludzie natomiast wystrój jest wg mnie odpowiedni i pasujący do schroniska.
Nie odniosłem złego wrażenia w temacie obsługi, ale ludzi nie było zbyt wielu delikatnie mówiąc (w schronisku spało poza obsługą 6 osób).
Z prysznicami problemu nie było.
Cen piwa nie zanotowałem.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska górskie

Post autor: Adler » 12 maja 2019, o 18:37

Kilka spostrzeżeń ze Schroniska PTTK na Jaworzynie Krynickiej.
Nocowaliśmy tam z grupą 6 maja. Spadło jakieś 10 cm śniegu wtedy. Maj, a tu warunki typowo zimowe. :-0
Gospodarze (młody zespół) bardzo pragmatyczni. Zniżki dla członków PTTK, rozliczenie na bieżąco, zgodne z aktualną liczbą uczestników, a nie zarezerwowaną wcześniej (3 osoby mniej niż planowano). W pokojach czysto, woda zarówno wieczorem, jak i rano ciepła - tak to rzadkość w schroniskach! Grzejniki w pokojach cieplutkie, w jadalni kominek rozpalony. Aż miło tam jest spędzać czas. Jedzenie w barze przyzwoite, choć niektórzy mieli zastrzeżenia do sposobu przyrządzenia udek z kurczaka w obiadokolacji. Zamówiłem wieczorem jeszcze pierogi z jagodami. Bardzo smaczne.

Bar otwarty jest do godz. 20, ale jeśli są chętni to słyszałem od pracowników, że "mogą posiedzieć dłużej". Jak już wspomniałem, obsługa elastyczna. Śniadanie w postaci szwedzkiego stołu na najwyższym poziomie, jak w restauracji. W toaletach na dole mydło w płynie i ręcznik, ale tylko w łazience dla pań. Gospodarze zaoferowali pomoc przetransportowania osoby z bólami stopy na górną stację gondoli lub nawet na dół, do Czarnego Potoka. W rankingach prowadzonych przez pewne tematyczne czasopismo schronisko na Jaworzynie awansowało do pierwszej dziesiątki. Rozważam ponowny przyjazd z rodziną w podobnym, 1-noclegowym wariancie. Miejsce warte polecenia. (Y)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Schroniska górskie

Post autor: Comen » 12 maja 2019, o 20:25

Pytanie czy w "normalne" dni nie ma tam jednak zbyt dużego tłoku.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ