Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: evil » 18 gru 2016, o 17:21

Grudniowe wyjazdy w góry to taka moja tradycja od 2006 r.
Zanim zacznę przygotowania świąteczne, muszę zrobić coś dla siebie.
Najczęściej jadę w Tatry – Zachodnie lub Wysokie. Ale byłam też w innych pasmach. Pogodę miałam różną, czasem ładną, czasem do bani…

2006 r. - Siwy Wierch

Obrazek

2007 r. - Siwy Wierch

Obrazek

2008 r. - Wielki Chocz

Obrazek

2009 r. - Siwy Wierch

Obrazek

2010 r. – Wielki Chocz

Obrazek

2011 r. - Sławkowski Szczyt

Obrazek

2012 r. - Jagnięcy Szczyt

Obrazek

2013 r. – Vapeč (Góry Strażowskie)

Obrazek

2014 r. – Sławkowski Szczyt

Obrazek

2015 r. – Kościelec

Obrazek

i 17.12.2016 r.
trasa: Kuźnice - Kondracka Przełęcz - Kopa Kondracka - Małołączniak - Krzesanica - Ciemniak - Dolina Kościeliska

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz mogę zabrać się za mycie okien, lepienie pierogów, etc... <lol>
https://goo.gl/photos/GZPtx5dcDaVp6a1dA

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: tango » 18 gru 2016, o 19:17

Pięknie!!!
Naprawdę pięknie!!!


...nic tylko brać przykład!!! <tak>

A odnośnie tej ostatniej wycieczki (Czerwone Wierchy) to mam trzy pytania:
1. czy nie bałaś się lawin?
2. czy wędrowałaś ściśle szlakami letnimi?
3. czy używałaś raków? Czy miałaś w plecaku czekan??

I jeszcze chciałem spytać czy te Czerwone Wierchy to był jednodniowy wypad z Twojego miejsca zamieszkania czy też był poprzedzony noclegiem w Zakopanem??

I jeszcze chciałem spytać czy podczas wycieczki na Czerwone Wierchy zmieściłaś się w czasach letnich, czy też czas wycieczki Ci się wydłużył? Inaczej mówiąc chciałem zapytać ile godzin Ci zajęła ta wycieczka na Czerwone Wierchy (licząc od asfaltu w Kuźnicach do asfaltu w Kirach, włącznie z wszelkimi postojami po drodze)??

I jeszcze chciałem zapytać (nadal Czerwone Wierchy) ile najwięcej było śniegu po drodze, tj. dokąd sięgał? Czy po kostki? Czy do połowy łydki? Czy do połowy uda? Ewentualnie inne...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: Comen » 18 gru 2016, o 23:22

Ale ładnie i biało. Mimo słoneczka wiaterek chyba był spory patrząc na jedno zdjęcie na którym się trochę "zakurzyło". Pytań nie zadaję bo tango zadał ich tyle, że wystarczy za kilka <tak>
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: evil » 19 gru 2016, o 09:06

Dziękuję :)
Comen pisze:Pytań nie zadaję bo tango zadał ich tyle, że wystarczy za kilka <tak>
taa... <mysli>

Ad 1. nie bałam się lawin,
Ad 2. była jedna wydeptana ścieżka, która niemal w 100 % pokrywała się ze szlakiem,
Ad 3. raki miałam w plecaku, nie używałam, czekana nie brałam.

Z Bielska-Białej w Tatry jest stosunkowo blisko, więc każdy wyjazd jest jednodniowy.
Zauważyłam, że dla Ciebie bardzo ważne są czasy przejść, bo zawsze o to pytasz... :) tak więc postarałam się policzyć to dokładnie:
Z Kuźnic wyruszyliśmy o godz. 7, w Kirach byliśmy o godz.15.05, cała droga zajęła nam
8 godz. 5 minut, w tym na postoje przeznaczyliśmy 1 godz. 20 min.
Według mojej mapki pt. „Schematy szlaków turystycznych Tatr Polskich” powinno nam to zająć 7 godz. 5 min. Wynika z tego, że strasznie się ślimaczyliśmy... <bezradny>
Co do ilości śniegu... na ścieżce, która prowadziła grzbietem, było mało, jak na Tatry, powyżej kostki, ale były miejsca, gdzie go sporo nawiało ... Chyba najwięcej śniegu było między Ciemniakiem, a Doliną Kościeliską.

Comen - wiało, oj wiało... :|

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: gar » 19 gru 2016, o 11:40

Chwali się taki rodzaj przedświątecznej tradycji. Widzę też, że w ostatnich latach pewne szczyty były często zdobywane. Widoki wspaniałe.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: tango » 19 gru 2016, o 19:36

evil pisze:Ad 1. nie bałam się lawin,
Ad 2. była jedna wydeptana ścieżka, która niemal w 100 % pokrywała się ze szlakiem,
Ad 3. raki miałam w plecaku, nie używałam, czekana nie brałam.

Z Bielska-Białej w Tatry jest stosunkowo blisko, więc każdy wyjazd jest jednodniowy.
Zauważyłam, że dla Ciebie bardzo ważne są czasy przejść, bo zawsze o to pytasz... :) tak więc postarałam się policzyć to dokładnie:
Z Kuźnic wyruszyliśmy o godz. 7, w Kirach byliśmy o godz.15.05, cała droga zajęła nam
8 godz. 5 minut, w tym na postoje przeznaczyliśmy 1 godz. 20 min.
Według mojej mapki pt. „Schematy szlaków turystycznych Tatr Polskich” powinno nam to zająć 7 godz. 5 min. Wynika z tego, że strasznie się ślimaczyliśmy... <bezradny>
Co do ilości śniegu... na ścieżce, która prowadziła grzbietem, było mało, jak na Tatry, powyżej kostki, ale były miejsca, gdzie go sporo nawiało ... Chyba najwięcej śniegu było między Ciemniakiem, a Doliną Kościeliską.
@evil! :)
Pięknie dziękuję za tak obszerne odpowiedzi!!! <tak>

Zachęcony Twoją życzliwością dla moich pytań chciałem jeszcze zapytać:
1. dlaczego nie bałaś się lawin?
2. co to znaczy "były miejsca, gdzie go sporo nawiało ... Chyba najwięcej śniegu było między Ciemniakiem, a Doliną Kościeliską." Ile to jest "sporo", co to znaczy "najwięcej" - po pas? po szyję?? możesz w swej uprzejmości jakoś to bardziej precyzyjnie określić ??

Jeszcze chciałem spytać, jakie buty miałaś na tej wycieczce, tj. czy ciężkie "Meindle" czy jednak jakieś lżejsze ??

Bardzo Cię przepraszam że się tak dopytuję, ale zagadnienie zimowej turystyki tatrzańskiej mnie żywo interesuje, gdyż chciałbym wreszcie przełamać dawno odniesiony uraz dotyczący tej materii, a zarazem w realu zupełnie nie mam się kogo zapytać o interesujące mnie kwestie. :(

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: PermanentTravel » 19 gru 2016, o 20:20

Jak tak patrzę na te Twoje zdjęcia, to coraz bardziej mam ochotę wejść na Siwy Wierch <tak>
A tak w ogóle, to chwalebna tradycja <brawo>

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: evil » 20 gru 2016, o 08:57

gar pisze:Widzę też, że w ostatnich latach pewne szczyty były często zdobywane.
Tak :) wejście na Siwy Wierch i Wielki Chocz w warunkach zimowych jest w miarę bezpieczne, a widoki przy sprzyjających okolicznościach piękne !!
PermanentTravel pisze:coraz bardziej mam ochotę wejść na Siwy Wierch
P.T. - naprawdę warto, najlepiej od Wyżniej Huciańskiej Przełęczy przez Rzędowe Skały <tak>
tango pisze:...chciałem jeszcze zapytać:
1. dlaczego nie bałaś się lawin?
2. co to znaczy "były miejsca, gdzie go sporo nawiało ... Chyba najwięcej śniegu było między Ciemniakiem, a Doliną Kościeliską." Ile to jest "sporo", co to znaczy "najwięcej" - po pas? po szyję?? możesz w swej uprzejmości jakoś to bardziej precyzyjnie określić ??
Jeszcze chciałem spytać, jakie buty miałaś na tej wycieczce, tj. czy ciężkie "Meindle" czy jednak jakieś lżejsze ??
Przed wyjazdem sprawdzałam komunikat lawinowy na TOPR. Zawsze tak robię.
Poza tym nie było świeżego śniegu, który nie byłby związany z podłożem.
Między Ciemniakiem, a D.Kościeliską mogło być śniegu po kolana, ale to nie miało znaczenia, skoro droga była przetarta i nie trzeba było brodzić w tym śniegu.
Testowałam nowe buty Salomon, które zupełnie nieoczekiwanie przyniósł mi Mikołaj <hura>

Góry zimą mają niesamowity urok, oczywiście pod warunkiem, że jest piękna pogoda.
Na początek poleciłabym Ci wejście na któryś ze szczytów w otoczeniu Doliny Chochołowskiej,
np. Kończysty Wierch, Grześ i Rakoń. Na Wołowiec raczej nie, bo tam przydałby się już odpowiedni sprzęt (czekan)
i niezła kondycja – teraz jest krótki dzień, a to jest dość długa trasa, dobre tempo wskazane... Zresztą byłeś tam latem, więc wiesz... :)
tango pisze:...gdyż chciałbym wreszcie przełamać dawno odniesiony uraz dotyczący tej materii..
a mógłbyś to jakoś rozwinąć ??

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: tango » 20 gru 2016, o 15:00

Dzięki za inf. :)
evil pisze:Testowałam nowe buty Salomon, które zupełnie nieoczekiwanie przyniósł mi Mikołaj
A możesz podesłać jakiś link do tych nowych butów ??
Góry zimą mają niesamowity urok, oczywiście pod warunkiem, że jest piękna pogoda.
Na początek poleciłabym Ci wejście na któryś ze szczytów w otoczeniu Doliny Chochołowskiej,
np. Kończysty Wierch, Grześ i Rakoń. Na Wołowiec raczej nie, bo tam przydałby się już odpowiedni sprzęt (czekan)
i niezła kondycja – teraz jest krótki dzień, a to jest dość długa trasa, dobre tempo wskazane...
Bardzo dziękuję za sugestie!!! :)

Zrobię wszystko, aby z nich skorzystać !! !!

Akurat czekan przypadkiem mam. Tyle że nie mam raków, a jedynie 4-zębne raczki, firmy bodajże "Salewa", ale wydaje mi się że prawie identyczne produkuje "Climbing Technology".
Coś w tym rodzaju:
http://8a.pl/raczki-turystyczne-climbin ... -4p-dlugie

Myślisz że takie 4-zębne raczki (plus czekan) wystarczyłyby na Wołowiec ?? ??
evil pisze:
tango pisze:...gdyż chciałbym wreszcie przełamać dawno odniesiony uraz dotyczący tej materii..
a mógłbyś to jakoś rozwinąć ??
Dwa razy w warunkach zimowych w górach ciężko zabłądziłem. Raz w Bieszczadach, ale jakimś cudem udało mi się wrócić na kwaterę przed późną nocą. A drugi raz w Tatrach w masywie Ciemniaka. Za tym drugim razem musiałem biwakować nie mając ani sprzętu puchowego, ani jedzenia, ani picia, ani śpiwora. Na szczęście nie było ani bardzo mroźno, ani też bardzo wilgotno, była taka skalna nyża (schron skalny) i miałem ze sobą folię NRC. W rezultacie uratowałem życie po prostu. O świcie koniec końców okazało się, że znajduję się w rejonie najwyższej części Wąwozu Kraków... Ale z kolei nie było prosto do niego zejść... W obu tych sytuacjach na szczęście nie byłem w górach sam. Niezbyt długo potem przytrafiła mi się w życiu długa przerwa w wyjazdach w góry, w jej rezultacie utraciłem umiejętności, nawyki i kontakty z ludźmi... :(

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: evil » 21 gru 2016, o 08:38

tango pisze:Dwa razy w warunkach zimowych w górach ciężko zabłądziłem...
tango , wychodzi na to, że z całej Forumowej Braci Ty miałeś najbardziej ekstremalne przeżycia :|
Twoje szczęście, że to się dobrze skończyło !!
tango pisze:... buty Salomon...możesz podesłać jakiś link do tych nowych butów ??

...Myślisz że takie 4-zębne raczki (plus czekan) wystarczyłyby na Wołowiec ?? :(
To są buty dziecięce (rozm. max 38), więc raczej nie załapiesz się na rozmiar :)
W takich raczkach, jak pokazałaś na obrazku osobiście nie poszłabym w góry, natomiast kiedyś, podczas zimowego wejścia na Rysy widziałam, jak ktoś miał na nogach takie (nawet przymierzam się do ich kupna, ale dopiero w przyszłym roku). Też są z firmy CT, ale mają 12 zębów::
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: tango » 21 gru 2016, o 10:30

evil pisze:tango , wychodzi na to, że z całej Forumowej Braci Ty miałeś najbardziej ekstremalne przeżycia :|
Twoje szczęście, że to się dobrze skończyło !!
Może inni też mieli, tylko się tym nie chwalą ?? !!
Można by na taki temat założyć osobny wątek i zobaczyć co kto napisze... <mysli>
To są buty dziecięce (rozm. max 38), więc raczej nie załapiesz się na rozmiar :)
Nie chodzi mi o rozmiar, ale o model, "kaliber", sposób szycia itp.
No daj tego linka plizzzzz ;)
W takich raczkach, jak pokazałaś na obrazku osobiście nie poszłabym w góry,
Dlaczego? Czy konkretnie przez brak zębów z przodu czy też z innej przyczyny ??
Rozwiń proszę bardzo swoją opinię, bo być może w rezultacie uchronisz mnie przed jakimś wypadkiem...
evil pisze:natomiast kiedyś, podczas zimowego wejścia na Rysy widziałam, jak ktoś miał na nogach takie (nawet przymierzam się do ich kupna, ale dopiero w przyszłym roku). Też są z firmy CT, ale mają 12 zębów::
Dlaczego chcesz kupić kolejne raki ?? Przecież jedne już masz !!
Pisałaś o tym, tj. że je masz w plecaku np.
Wydaje mi się, że raki profesjonalne, alpinistyczne, zawsze będą bezpieczniejsze w użyciu niż rozmaite dziwne "wynalazki". Czy się bardzo mylę w mojej opinii ?? Jaka jest wg Ciebie wyższość raczków CT, które podlinkowałaś nad rakami alpinistycznymi, np. koszykowymi ??

PS. A możesz wrzucić jakiś link do wspomnianych przez Ciebie 12-zębnych raczków CT, ale taki, żeby one były sfotografowane na bucie, a nie złożone?

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: evil » 21 gru 2016, o 10:47

Rety, tango...

wystarczy, że wpiszesz w googlach raczki climbing technology i samo Ci wyskoczy.
Tak samo z butami, podaję nazwę: Salomon Dzięcięce Buty Xa Pro 3D Winter Ts Cswp J.

Mam dwie pary raków, ale najstarsze paskowe CT nie mają podkładek anty-snow, a półautomaty nie pasują do tych nowych butów. Poza tym raczki są lżejsze od raków, a są miejsca, gdzie one w zupełności wystarczą.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: tango » 23 gru 2016, o 13:38

Dzięki evil za inf. :)
Już Cię nie będę dłużej "dręczył" moimi pytaniami...
Znalazłem sobie dużo inf. via google... <hura>

PS. W ogóle sorry za zrobienie off-topa w Twojej relacji z gór...

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: Norden » 23 gru 2016, o 22:52

A jak logistycznie, skoro zaczynałaś w Kuźnicach, a kończyłaś w Kirach? Wracałaś do auta jakimś zapóźnionym busem z Kir do Zakopanego i z Zakopanego do Kuźnic? ;)
Ja chcę w przyszłym roku przejść całą grań Zachodnich z Przeł. Huciańskiej po Liliowe i jak na razie nie wiem czym i jak się dostanę przynajmniej do Zubereca...
tango pisze:czy nie bałaś się lawin?
Tylko głupi się nie boi ;)

A tak na poważnie, to na grani raczej trudno o lawiny ;) Jedynym niebezpiecznym miejscem jest końcówka podejścia pod Kondracką Przełęczą, no ale to musiałaby być co najmniej trójka :)

Evil na pewno to wie, ale pozostali pewnie niekoniecznie, że komunikaty lawinowe TOPR (nawet pełny komunikat np. http://lawiny.topr.pl/) to jedynie bardzo ogólna informacja, mająca przede wszystkim funkcję odstraszającą :)
Skalę zagrożenia lawinowego trzeba oceniać konkretnie dla danego miejsca (żlebu, zbocza, trawersu itd.), w zależności od wystawy (północna, południowa itd.), ilości i rodzaju śniegu (świeży, zbity, związany, nawisy, depozyty, deski itd.), pogody (temperatura, wiatr itd.)... Temat jest naprawdę obszerny, a mi jeszcze bardzo dużo brakuje do bycia ekspertem w tym temacie....

Nieco lepiej wyglądają komunikaty słowackiego odpowiednika TOPR, czyli Horskiej Sluzby. Min. jest podana wysokość od jakiej dany stopień obowiązuje, jest rozgraniczenie czasowe na przed i po południu, jest oddzielna skala dla Tatr Zachodnich: http://www.laviny.sk/

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: tango » 24 gru 2016, o 05:01

Norden pisze:Ja chcę w przyszłym roku przejść całą grań Zachodnich z Przeł. Huciańskiej po Liliowe i jak na razie nie wiem czym i jak się dostanę przynajmniej do Zubereca...
Podobno są jakieś przymiarki do uruchomienia systematycznej komunikacji transgraniczej, nie wiem niestety na ile zaawansowane.

Desperat, zwłaszcza zaopatrzony w gotówkę, mógłby skorzystać z taksówki z Zakopanego. Koszt to około 3 PLN/1 km, ale podobno "zawsze się można dogadać". Odległość drogowa to 45 km.

Dzięki za cenne uwagi i informacje nt lawin. :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Fotorelacja: Moja przedświąteczna tradycja

Post autor: Comen » 24 gru 2016, o 08:53

Norden pisze: Ja chcę w przyszłym roku przejść całą grań Zachodnich z Przeł. Huciańskiej po Liliowe i jak na razie nie wiem czym i jak się dostanę przynajmniej do Zubereca...
Pamiętam, że swego czasu było połączenie Nowego Targu z Liptowskim Mikulaszem bodaj przez przełęcz Huciańską. Warto sprawdzić czy ten kurs jeszcze jest aktualny.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ