Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Orla Perć

Ciekawe miejsca w Tatrach, na Podhalu, w Pieninach.
Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Orla Perć

Post autor: Yoana » 27 sie 2011, o 00:14

Czy ktoś z Was szedł szlakiem do Orlej Perci, uznawanej za najtrudniejszy szlak w Tatrach? Macie jakieś doświadczenia lub np. sugestie, który szlak wybrać, aby dotrzeć do Orlej Perci?


Dziękuję za odpowiedzi/porady ;-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Orla Perć

Post autor: Norden » 2 wrz 2011, o 08:12

Ja planuję przejść całą Orlą Perć w tym miesiącu. Ze względu na trudności techniczne i długi czas przejścia najlepiej jest zanocować w jak najbliższym schronisku tj. w Dolinie 5 Stawów lub na Hali Gąsienicowej i stamtąd jak najwcześniej rano wyjść na Zawrat. Warto pamiętać, że od Zawratu do Koziego Wierch obowiązuje ruch jednokierunkowy.
Jak ją przejdę, to postaram się coś więcej napisać :-)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Orla Perć

Post autor: Adler » 2 wrz 2011, o 15:00

Norden pisze:Jak ją przejdę, to postaram się coś więcej napisać
Norden,
tylko uważaj, bo to bardzo niebezpieczna trasa.

Film znaleziony w sieci:

http://www.youtube.com/watch?v=t7_j7qeHZ6g

Awatar użytkownika
Gniewko
User
Posty: 246
Rejestracja: 20 mar 2011, o 18:04
Lokalizacja: Po południu

Re: Orla Perć

Post autor: Gniewko » 13 lis 2011, o 19:40

Wiele słyszałem o tej trasie. Film dodany przez Germana robi wrażenie.

Pozdrowka

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Orla Perć

Post autor: petruss1990 » 14 lis 2011, o 19:43

Co do noclegu na Gąsienicowej: odradzam:/ Niestety jest słabo, nie można rezerwować, noclegi przydzielają od 10 i tylko na jedną noc, na glebę nie biorą. Tak było w wakacje i wrześniu, później nie wiem.
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Orla Perć

Post autor: Adler » 13 maja 2012, o 20:46

Kolejny, bardzo ciekawy film znaleziony w sieci:

http://www.youtube.com/watch?v=vUkeL_wQ ... re=related

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Orla Perć

Post autor: Norden » 14 maja 2012, o 18:55

Ja chwilowo zrezygnowałem z przejścia "na raz" całej Orlej Perci (nie jest dla mnie najważniejsze "zaliczanie na czas" konkretnych szczytów i szlaków), ale wybieram się w najbliższym czasie na Zadni Granat :)

aleksandraphl

Re: Orla Perć

Post autor: aleksandraphl » 19 maja 2012, o 12:44

Niestety dla mnie Orla Perc to marzenie scietej glowy. Wiem ze duzo ludzi to moze smieszyc ale dla mnie Rysy to juz duze wyzwanie z ktorym mam nadzieje zemierzyc sie tego lata. Ale podziwiam i dziekuje ludziom ktorzy wybieraja takie trasy, filmuja, robia zdjecie i dziela sie nimi. Przynajmniej tak mam mozliwosc ogladania tego niedostepnego dla mnie szlaku.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Orla Perć

Post autor: Adler » 3 cze 2012, o 16:08

Przed chwilą podano w mediach: śmiertelny wypadek na Orlej Perci (zginęła kobieta, jej mąż ciężko ranny).

Awatar użytkownika
Traper
User
Posty: 22
Rejestracja: 30 lip 2013, o 22:00
Lokalizacja: xxx

Re: Orla Perć

Post autor: Traper » 30 lip 2013, o 22:52

byłem na części orlej perci i polecam wszystkim nie jest tam tak strasznie ciężko jak straszą wrzucam parę fotek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Orla Perć

Post autor: Adler » 21 gru 2013, o 23:25


Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Orla Perć

Post autor: amber » 22 gru 2013, o 08:45

Mam kilku znajomych, którzy pokonali Orlą Perć w całości, sama jednak nie wybrałabym się na taką wspinaczkę. Pomimo, że lubiłam gdzieś czasem po wspinać na skałkach, to jednak takie wyprawy nie są dla mnie. zdecydowanie wolę spacery dolinami:)

Orla
User
Posty: 22
Rejestracja: 13 gru 2013, o 20:49
Lokalizacja: Polska

Re: Orla Perć

Post autor: Orla » 22 gru 2013, o 11:45

Orla Perć jest na pewno wymagająca, ale dla osoby sprawnej fizycznie, która ma dobrze skoordynowane ruchy nie będzie stanowić większego trudu, oczywiście należy zachować ostrożność. Orlą Perć przechodziłem w całości trzykrotnie - rok 2010, 2012 oraz 2013.

Drabinka jest jednym z prostszych odcinków, dla osób które naprawdę się jej boją zalecam wziąć lekką uprząż i lonżę, wpiąć się nie zaszkodzi, jednak jest ona na tyle pochyła, że łatwo na nią zejść. Trudniejszym momentem moim zdaniem jest zejście na Kozią Przełęcz, gdzie miejsca na nogi naprawdę jest mało. Od Koziego do Krzyżnego też nie ma wielu trudności, to łatwiejsza część, a wielka dziura nad którą trzeba przejść naprawdę straszna nie jest. Oczywiście tak jak powiedziałem trasa jest WYMAGAJĄCA! Liczy się dobra koordynacja ruchowa, jak ktoś jest siebie niepewny można sobie pobiegać po jakichś rumowiskach, kamieniach i to wiele uczy. Są dużo ciekawsze trasy poza Orlą Percią, oczywiście nieznakowane :)

łapka24
User
Posty: 30
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:16
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Orla Perć

Post autor: łapka24 » 7 sty 2014, o 13:20

Oglądam te filmiki i też stwierdzam, że Orla Perć jest nie dla mnie póki co...w ogóle zastanawiam się czy kiedykolwiek uda mi się przejść tą trasę, bo jak na razie strach mnie kompletnie paraliżuje...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Orla Perć

Post autor: Adler » 7 sty 2014, o 14:37

łapka24 pisze:Oglądam te filmiki i też stwierdzam, że Orla Perć jest nie dla mnie póki co...
Jeśli chodzi o mnie, to mam podobne odczucia. :(
W planach na ten rok mam co prawda Krzyżne od Murowańca oraz Kozi Wierch od Doliny Pięciu Stawów, ale to jedynie drobne fragmenty wspomnianej Orlej Perci.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Orla Perć

Post autor: gar » 7 sty 2014, o 22:28

Moje propozycje dla osób mających ochotę na przejście Orlej Perci:
- dobra kondycja
- dobre towarzystwo (raz wybrałem się na Orlą sam i czułem się mniej pewnie niż idąc w parze - efekt psychologiczny, bo technicznie poważna pomoc drugiej osoby jest mało realna)
- dla osób które nie są pewne swojej kondycji niezłym pomysłem wydaje się podzielenie trasy na dwa odcinki z noclegiem na 5 Stawach

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Orla Perć

Post autor: Comen » 7 sty 2014, o 23:14

Przemek pisze: Jeśli chodzi o mnie, to mam podobne odczucia. :(
W planach na ten rok mam co prawda Krzyżne od Murowańca oraz Kozi Wierch od Doliny Pięciu Stawów, ale to jedynie drobne fragmenty wspomnianej Orlej Perci.
Oba te szlaki mają zupełnie charakter niż Orla Perć. Na Krzyżne przez Pańszczycę idzie się dość długo, ale bez żadnych trudności technicznych, nie licząc sporej sapki na ostatnim podejściu :p . Za to widok z przełęczy jest wart zmęczenia, po prostu góry się z tego punktu wzajemnie nie zasłaniają
Na Kozi nie szedłem ,ale z tego co wiem ten szlak jest również technicznie prosty w porównaniu do Żlebów Kulczyńskiego czy innych wejść od strony północnej. Co najwyżej nużąca jednostajna "Golgotka".
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Orla Perć

Post autor: Adler » 7 sty 2014, o 23:26

Comen pisze:Na Krzyżne przez Pańszczycę idzie się dość długo, ale bez żadnych trudności technicznych, nie licząc sporej sapki na ostatnim podejściu :p
Comen pisze:z tego co wiem ten szlak jest również technicznie prosty
No i o to mi chodzi. <tak>
Planując te dwie trasy docelowo miało być:
- wysoko (Krzyżne -> 2112m. n.p.m., Kozi Wierch -> 2291m. n.p.m.),
- ładnie (widoki, panoramy)
- przystępnie (technicznie i kondycyjnie)
- prestiżowo (bardziej dostępne odcinki Orlej) ;)
Comen pisze:Na Kozi nie szedłem
Będzie okazja w lecie, w większym gronie. <tak>

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Orla Perć

Post autor: yaretzky » 8 sty 2014, o 05:59

Pisząc...
Przemek pisze:Będzie okazja w lecie, w większym gronie. <tak>
...miałeś na myśli lipiec ?? <tak>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Orla Perć

Post autor: Adler » 8 sty 2014, o 09:12

yaretzky pisze:Pisząc...

Przemek napisał(a):Będzie okazja w lecie, w większym gronie. <tak>


...miałeś na myśli lipiec ?? <tak>
Być może.
Jest jeszcze za wcześnie na takie ustalenia.
Aktualnie mamy Wisłę/Kubalonkę na głowie (7-9.02).


Swoją drogą...ciekawi mnie jeszcze opinia Nordena na temat dwóch ostatnich filmów z Youtube (tych powyżej).

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Orla Perć

Post autor: Norden » 8 sty 2014, o 19:47

Przemek pisze:
yaretzky pisze:Swoją drogą...ciekawi mnie jeszcze opinia Nordena na temat dwóch ostatnich filmów z Youtube (tych powyżej).
Szerokokątny obiektyw GoPro sprawia, że na filmiku jest bardziej stromo niż jest w rzeczywistości...
Przy dobrej pogodzie i suchej skale sprawna fizycznie osoba bez lęku wysokości nie powinna mieć żadnych problemów na Orlej...

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Orla Perć

Post autor: evil » 13 lis 2014, o 17:45

Wszystko jest dla ludzi, Orla Perć też, ale pod pewnymi warunkami, przede wszystkim trzeba mieć w miarę dobrą kondycję i nie bać się ekspozycji. Byłam na Orlej Perci w lipcu 2011 r. Szłam z Kasprowego Wierchu, na którym miałam nocleg. Wyszliśmy o 6 rano, na Przełęczy Krzyżne byliśmy o 14.30. Nie śpieszyło się nam, bo była fantastyczna pogoda.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Orla Perć

Post autor: yaretzky » 13 lis 2014, o 18:00

evil pisze:Byłam na Orlej Perci w lipcu 2011 r. Szłam z Kasprowego Wierchu, na którym miałam nocleg. Wyszliśmy o 6 rano, na Przełęczy Krzyże byliśmy o 14.30. Nie śpieszyło się nam, bo była fantastyczna pogoda.
Napisz coś więcej... <tak>
(Kozi był w planie latem tego roku z Piątki, ale niestety (...na szczęście...? <mysli> ) pogoda pokrzyżowała nam plany... :|
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Orla Perć

Post autor: evil » 13 lis 2014, o 18:07

Napisz coś więcej... <tak>
A co konkretnie Cię interesuje? Póki co mam ograniczone pole manewru, bo jestem tu nowa, więc nie mogę jeszcze dodawać fotek, ani linków. masakra jakaś :-)

Awatar użytkownika
Remi
User
Posty: 558
Rejestracja: 21 maja 2013, o 22:41
Lokalizacja: Bielsko Biała

Orla Perć

Post autor: Remi » 13 lis 2014, o 23:22

Witam Cie Evi ;)

ktoś z regionu :)

ODPOWIEDZ