Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Orla Perć

Ciekawe miejsca w Tatrach, na Podhalu, w Pieninach.
Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Orla Perć

Post autor: tadeks » 14 lis 2014, o 20:42

evil pisze: Szłam z Kasprowego Wierchu, na którym miałam nocleg.
Nocleg na Kasprowym? Napisz coś więcej. Kiedyś był mały hotelik na 10 osób. Gdzie nocowałaś?

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Orla Perć

Post autor: evil » 14 lis 2014, o 21:04

tadeks pisze:Nocleg na Kasprowym? Napisz coś więcej. Kiedyś był mały hotelik na 10 osób. Gdzie nocowałaś?
Byłam tam z klubem wysokogórskim na dwudniówce. W pierwszy dzień szliśmy z Kościeliskiej przez Czerwone Wierchy na Kasprowy, w drugi, jak już pisałam przez Beskid, Świnicę na Orlą Perć i dalej przez Krzyżne do Kuźnic.
Pokój wąski, 10-osobowy, piętrowe łóżka - Hilton po prostu :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Orla Perć

Post autor: Adler » 13 wrz 2015, o 10:53

Orla Perć dla rozważnych.
„Orla Perć” - to wspólna inicjatywa Tatrzańskiego Parku Narodowego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W publikacji znajdują się najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa, potrzebnego sprzętu górskiego i przygotowania.

Publikacja jest dostępna w Punkcie Informacji Turystycznej TPN, Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, w punktach wejść do parku oraz w sklepie internetowym TPN.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Orla Perć

Post autor: tadeks » 13 sie 2016, o 10:12

Film Piotra Łobodzińskiego, biegacza górskiego: Orla Perć w 1 godzinę, 16 minut i 32 sekundy.
http://natatry.pl/artykuly/film-z-rekor ... rlej-perci

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Orla Perć

Post autor: Comen » 13 sie 2016, o 13:53

Tekst na końcu jest rzeczywiście doskonały. Na drogowskazie na Granat jest 2h 15 a ten w godzinę i 16 minut przeleciał z Zawratu, twierdząc że ma sporą rezerwę jeszcze na niecałą godzinę biegu. Szkoda, że materiału nie uzupełniono o informacje dotyczące konkretnych szczytów i miejsc na Orlej Perci (typu żleb Drege'a, pościel Jasińskiego itp.). Łatwiej byłoby śledzić poszczególne etapy. Mnie np. wydawało się, że przed Kozim Wierchem jest drabinka, ale wygląda, że ona jest niżej na żółtym szlaku z 5 stawów.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

goromaniak83
User
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2017, o 13:59

Orla Perć

Post autor: goromaniak83 » 10 mar 2017, o 14:13

Ja miałem fajna przygode z Orlą. Pierwszy raz w Tatrach i od razu chcieliśmy zrobić cała orlą. Nie było to bezpodstawne ponieważ mieliśmy jak na owy czas doskonała kondycję wyrobiona na tysiącach metrów prewyższeń zrobionych w naszych Beskidach. Udało nam sie przejść od Kasprowego aż do Granatów ciągiem - niestety z dalszej części zrezygnowaliśmy ze względu na grzmoty - wystraszyliśmy się burzy i zeszliśmy do Murowańca. Okazało sie potem że był to tylko jeden grzmot i później się wypogodziło - ale nie żałowaliśmy zawsze to nowe doswiadczenie w nowych górach. Jednak po tym czasie nie było mi dane zmierzyć się z Percią w całości po raz kolejny. Tylko krótsze odcinki po schodzeniu ze wspinania np. z Zamarłej Perci, lub tez odcinek Kasprowy Niebieska Turnia wspinaczkowo zimą ściśle granią. Musze jeszcze tam wrócić na to wygląda:-)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Orla Perć

Post autor: Comen » 10 mar 2017, o 20:21

Czyli odcinek na Krzyżne jeszcze przed tobą?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Klapkowicz
User
Posty: 54
Rejestracja: 18 maja 2017, o 17:55

Orla Perć

Post autor: Klapkowicz » 18 maja 2017, o 18:23

Comen pisze:
13 sie 2016, o 13:53
Mnie np. wydawało się, że przed Kozim Wierchem jest drabinka, ale wygląda, że ona jest niżej na żółtym szlaku z 5 stawów.
Drabinki na Orlej są dwie, obie na samej Orlej czyli na czerwonym szlaku. Pierwsza na zejściu ze ściany Zamarłej Turni na Niżnią Kozią Przełęcz, druga na ścianie Wielkiej Orlej Turniczki pomiędzy Granacką Przełęczą a Orlą Przełączką Wyżnią.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Orla Perć

Post autor: Adler » 19 maja 2017, o 11:09

Dobrze znasz teren.
Byłeś?
Może jakaś relacja?

Klapkowicz
User
Posty: 54
Rejestracja: 18 maja 2017, o 17:55

Orla Perć

Post autor: Klapkowicz » 22 maja 2017, o 22:27

Tak byłem i to wielokrotnie. Relacja? Raczej nie ma sensu bo to popularny znakowany szlak i relacji jest w necie wiele. Jeśli kogoś coś interesuje to po prostu niech pyta, postaram się odpowiedzieć.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Orla Perć

Post autor: gar » 21 maja 2018, o 21:22

Tatrzański park narodowy zamknął do odwołania szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem. Powodem jest obryw skalny w rejonie Niebieskiej Turni. Szlak na odcinki ok. 20-30 metrów został zasypany przez skały. Informację o tym, że szlak został zasypany otrzymało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. - Powiadomili nas turyści, którzy przebywali w tym rejonie, gdy doszło do oberwania się skał. Mówili, że z tego co wiedzą, nie było nikogo na szlaku w tym momencie. Nie słyszeli żadnych krzyków, a jedynie ogromny szum schodzącej skalnej lawiny - mówi Krzysztof Długopolski, ratownik TOPR. Na miejsce poleciał śmigłowiec ratunkowy, który akurat działał w górach w rejonie Rysów. - Według relacji ratowników, którzy byli na pokładzie śmigłowca, zasypane zostało 20-30 metrów szlaku - mówi ratownik Długopolski.

Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/turystyka ... ,13193937/

Awatar użytkownika
chodzze_na_pole
User
Posty: 143
Rejestracja: 14 kwie 2020, o 12:59

Re: Orla Perć

Post autor: chodzze_na_pole » 14 sie 2020, o 18:45

Witajcie, trudno sklasyfikować temat główny, ale myślę, że tutaj będzie to odpowiednie :)

Przejście z Palenicy, przez Dolinę Roztoki do 5 Stawów, następnie na Zawrat i Kozią Przełęcz, zejście i powrót przed Dolinę Roztoki.
Mam nadzieję, że komuś się przydadzą informację tu zgormadzone, starałem się jak mogłem ;)
Miłego oglądania.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Orla Perć

Post autor: Comen » 14 sie 2020, o 20:41

A jak z tą jednokierunkowością Orlej Perci na Kozich Czubach. Rozumiem że szlak nie ma znakowań w odwrotnym kierunku, ale czy nie zdarzają się idący pod prąd. Moi znajomi zaczęli kiedyś Orlą Perć od Krzyżnego i niektórzy podobno wrócili przez Świnicę. Nie wiem na ile to możliwe, ale po prawdzie trasa w górach zajęła im dobre 12 godzin.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
chodzze_na_pole
User
Posty: 143
Rejestracja: 14 kwie 2020, o 12:59

Re: Orla Perć

Post autor: chodzze_na_pole » 14 sie 2020, o 21:11

Comen pisze:
14 sie 2020, o 20:41
A jak z tą jednokierunkowością Orlej Perci na Kozich Czubach. Rozumiem że szlak nie ma znakowań w odwrotnym kierunku, ale czy nie zdarzają się idący pod prąd. Moi znajomi zaczęli kiedyś Orlą Perć od Krzyżnego i niektórzy podobno wrócili przez Świnicę. Nie wiem na ile to możliwe, ale po prawdzie trasa w górach zajęła im dobre 12 godzin.
Nie wiem, nie spotkałem nikogo takiego idącego pod prąd.
Kiedy robili tę trasę? Bo od 2 lat nie ma przejścia między Zawratem i Świnicą ze względu na uszkodzenie szlaku, a ostatnio chyba 2 osoby tam zginęły lekceważąc sobie zakazy.
Szlak jednokierunkowy jest na odcinku Zawrat -> Kozi Wierch. Tutaj, w przeciwieństwie do Śnieżki, raczej jest przestrzegany.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Orla Perć

Post autor: Comen » 14 sie 2020, o 21:17

Nie no dawno. Pewnie minęło od tego czasu z kilkanaście lat. Może wtedy ten odcinek nie był jeszcze jednokierunkowy.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
chodzze_na_pole
User
Posty: 143
Rejestracja: 14 kwie 2020, o 12:59

Re: Orla Perć

Post autor: chodzze_na_pole » 14 sie 2020, o 21:28

Comen pisze:
14 sie 2020, o 21:17
Nie no dawno. Pewnie minęło od tego czasu z kilkanaście lat. Może wtedy ten odcinek nie był jeszcze jednokierunkowy.
To na pewno. Ja pierwszy raz w całości przeszedłem w 2004 i wtedy był jeszcze dwukierunkowy, i było trochę zatorów na najtrudniejszych odcinkach. Od lipca 2007, szlak jest jednokierunkowy.

Awatar użytkownika
chodzze_na_pole
User
Posty: 143
Rejestracja: 14 kwie 2020, o 12:59

Re: Orla Perć

Post autor: chodzze_na_pole » 24 wrz 2020, o 17:10

Z głową na karku, z kaskiem na głowie, przeszedłem całą!
Mam nadzieję, że film okaże się pomocny osobom, które tam nie były a chciałyby tam się wybrać 🙂
Film oczywiście pokazuje szlak z mojej perspektywy, nie jest przewodnikiem.


Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Orla Perć

Post autor: Adler » 24 wrz 2020, o 20:50

Bardzo profesjonalne wykonanie.
Pomyśl nad współpracą z telewizjami. Materiał dobrej jakości merytorycznej i technicznej. (Y)

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Orla Perć

Post autor: tadeks » 25 wrz 2020, o 09:30

Przede wszystkim świetne operowanie kamerką. Często nie widać wysięgnika, tylko jego cień. Na wielu ujęciach widać Ciebie z góry, albo wręcz od ekspozycji, a mocowania kamerki nie widać.
Jak to robisz?
Miałem chwilami wrażenie, że ktoś idzie za/przed Tobą i filmuje Twoje przemieszczanie się w dół/górę.
Świetny montaż, nie ma przesady materiału. Świetne ujęcia.
Komentarz bardzo fachowy, spokojny i merytoryczny. Można film polecać w celach dydaktycznych.
Dwie, mało znaczące uwagi do Twojego komentarza:
- na podejściu na Zawrat (ok. 2:45 min. filmu) mówisz, że szlak wiedzie niemal bez przerwy Zawratowym Żlebem. Więcej jednak wiedzie formacjami na lewo od żlebu, prawymi orograficznie,
- na Kozim Wierchu (ok.17:35 min.) ruszasz "żółto-czarnym szlakiem", a powinno być czerwonym i czarnym.
Gratulacje pomysłu i wykonania.

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Orla Perć

Post autor: Norden » 25 wrz 2020, o 12:13

chodzze_na_pole pisze:
24 wrz 2020, o 17:10
Z głową na karku, z kaskiem na głowie, przeszedłem całą!
Będzie lektura obowiązkowa na sobotę wieczorem:)

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Orla Perć

Post autor: Norden » 25 wrz 2020, o 12:14

chodzze_na_pole pisze:
24 wrz 2020, o 17:10
Lektura obowiązkowa na najbliższą sobotę wieczór :)

Awatar użytkownika
chodzze_na_pole
User
Posty: 143
Rejestracja: 14 kwie 2020, o 12:59

Re: Orla Perć

Post autor: chodzze_na_pole » 25 wrz 2020, o 12:23

tadeks pisze:
25 wrz 2020, o 09:30
Przede wszystkim świetne operowanie kamerką. Często nie widać wysięgnika, tylko jego cień. Jak to robisz?
Kamera 360°składa się w dwóch obiektywów, a sama kamera ma pewną grubość. Wszystko co jest cienkie i znajduje się dokładnie pod/nad kamerą miedzy obiektywami jest niewidoczne.
tadeks pisze:
25 wrz 2020, o 09:30
1 - na podejściu na Zawrat (ok. 2:45 min. filmu) mówisz, że szlak wiedzie niemal bez przerwy Zawratowym Żlebem. Więcej jednak wiedzie formacjami na lewo od żlebu, prawymi orograficznie,
2 - na Kozim Wierchu (ok.17:35 min.) ruszasz "żółto-czarnym szlakiem", a powinno być czerwonym i czarnym.
Gratulacje pomysłu i wykonania.
ad 1. Chciałem trochę skrócić i uogólniłem, ale masz rację :)
ad 2. (W) (W) (W) nie wiem skąd mi się to wzięło, właśnie dodaje napisy do filmu, i też to zauważyłem (Z) . Głupi błąd/przejęzyczenie. Ale to znaczy, że uważnie słuchasz! Dzięki :)

Awatar użytkownika
chodzze_na_pole
User
Posty: 143
Rejestracja: 14 kwie 2020, o 12:59

Re: Orla Perć

Post autor: chodzze_na_pole » 25 wrz 2020, o 12:26

salewiak pisze:
24 wrz 2020, o 20:50
Bardzo profesjonalne wykonanie.
Dziękuję :)
salewiak pisze:
24 wrz 2020, o 20:50
Pomyśl nad współpracą z telewizjami. Materiał dobrej jakości merytorycznej i technicznej. (Y)
ma ktoś znajomego w National Geographic TV? :-D

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Orla Perć

Post autor: Comen » 25 wrz 2020, o 17:10

Z Twoich ujęć widać, że to faktycznie trudny szlak. Oglądałem już takie filmiki z Orlej Perci, ale tam wszystko było jakieś takie płaskie
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Orla Perć

Post autor: Adler » 26 wrz 2020, o 12:43

chodzze_na_pole pisze:
25 wrz 2020, o 12:26
salewiak pisze:
24 wrz 2020, o 20:50
Pomyśl nad współpracą z telewizjami. Materiał dobrej jakości merytorycznej i technicznej. (Y)
ma ktoś znajomego w National Geographic TV? :-D
Dlaczego od razu NG TV?
Może TVP Kraków? Np. w TVP Rzeszów dinksiarz ma jakieś znajomości. ;)
Comen pisze:
25 wrz 2020, o 17:10
Z Twoich ujęć widać, że to faktycznie trudny szlak.
Już nawet wyjście na Zawrat przeraża w tych ujęciach. 8-)

ODPOWIEDZ