Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: 23 czerwca 2013 Zembrzyce-Żurawnica-Sucha Beskidzka

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8831
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

23 czerwca 2013 Zembrzyce-Żurawnica-Sucha Beskidzka

Post autor: Comen » 24 cze 2013, o 19:48

Niedzielny wyjazd zaimprowizowałem sobie tak na gorąco w pół godziny. Ot tak coś trzeba by zrobić z pięknie rozpoczętym dniem. Spojrzenie na mapę, potem na prognozę pogody - nie będzie najgorzej, więc się przejdę. Trasa to fragment czerwonego MSB oraz w dalszej części szlak zielony z Żurawnicy do Suchej Beskidzkiej. Wysiadam w Zembrzycach, przy kościele trwa odpust - nawet ksiądz krąży między straganami, zaopatruję się w prowiant i wodę w miejscowym sklepie.
1 Zembrzyce.jpg
Wzdłuż drogi idę do starego mostu na Skawie, po prawej obserwować można hydrotechniczne cuda, jakie powstały przy tworzeniu zbiornika Świnna Poręba. Tylko na razie samego zbiornika nie ma, a pamiętam, że mówiło się o nim już dobre kilkanaście lat temu, kiedy jeździłem regularnie na wakacje do Suchej Beskidzkiej.
2 Skawa.jpg
Za torami w lewo na stok drogą do osiedla z ładną kapliczką i starymi drewnianymi domami. Potem fragmentem lasu na grzbiet Jasienia do kolejnego osiedla. Moją uwagę przykuły tam często gęsto rosnące sosny. Pamiętam zawsze uczono mnie, że sosna w Karpatach raczej nie występuje, jeśli to w dnach dolin a tutaj zarówno monokultura jak i drzewostan mieszany, ale ze znacznym udziałem sosny już wysoko na grzbiecie. Jak widać od reguły są wyjątki. Tak po 3 kwadransach drogi szlak na krótko opuszcza szeroką bitą drogę, żeby doprowadzić do kolejnej ukrytej w lesie kapliczki. W ogóle karpackie świątki dziś ładnie odnowione to prawdziwa ozdoba gór i górek. Poniżej 3 kolejne napotkane na szlaku "do kolekcji".
3 Kapliczka osiedle nad Zembrzycami.jpg
4 Kapliczka na Prorokowej Górze.jpg
5 Kapliczka na Carchlu.jpg
Nieco dalej dochodzę do osiedla Żmije. Strzeże go wyrzeźbiony stary baca z kubeczkiem na jałmużnę. I trzeba powiedzieć, że nawet sporo drobniaków wytargował, znaczy że turyści tędy chodzą, choć ja spotkałem po drodze może ze 3 osoby i to raczej miejscowych piknikowiczów.
6 Bac na Żmijach.jpg
Za osiedlem wspinamy się stromiej na Gołuszkową Górę. Po drodze widok na przebyty już szlak i panorama nieistniejącego jeszcze zbiornika wodnego na Skawie wraz z drogą biegnącą na nasypie. Niestety góry mocno przymglone. Domyślać się można Koskowej Góry, widać na pewno Jaroszowicką Górę nad Wadowicami.
7 Widok ze Żmij.jpg
Gołuszkową Górę szlak trawersuje poniżej szczytu lasem bukowym, by doprowadzić na malowniczą przełęcz Carchel z niewielkim osiedlem, po prawdzie bardziej letniskowym niż mieszkaniowym. Tu też stoi malownicza kapliczka pod samotną lipą.
8 Carchel.jpg
Krótkim podejściem podchodzę pod Żurawnicę. Osobliwością szczytu jest kilkusetmetrowa grzęda z piaskowcowych skałek wśród której wije się szlak. Z rozstaju na samym szczycie ten czerwony zbiega dość stromym odcinkiem do Krzeszowa a ja wędruję jeszcze kilkaset metrów wzdłuż zielonego pod skalną galerią, aż na dużą polanę, gdzie wg mapy miał stać krzyż i kurhan, ale jakoś nie mogę tego wypatrzyć. Być może, że jest jeszcze niżej przy zejściu do Krzeszowa, postanawiam jednak w tym miejscu zawrócić.
9 Drogowskaz Żurawnica.jpg
10 Skały.jpg
11 Głaz.jpg
Na Gołuszkowej Górze szlak zielony skręca na południe w kierunku Suchej Beskidzkiej. Po 20 minutach od rozstaju wychodzę na pola z najpiękniejszym tego dnia widokiem na Beskid Średni z jednej strony i Pasmo Jałowieckie z drugiej strony. Pode mną osiedle na przełęczy Lipie a po lewej dolina Błądzonki, którą dojść można do rynku w Suchej Beskidzkiej
12 Pasmo Jałowieckie znad przełęczy Lipie.jpg
Szlak zielony prowadzi jednak przez zalesiony szczyt Lipskiej Góry i trzeba przyznać, że zwłaszcza w odcinku zejściowym daje się we znaki stromizną. Na koniec osiągam drogę jezdną w Suchej Beskidzkiej i przez osiedle domków jednorodzinnych docieram do jazu na Stryszawce a zaraz za nim do stacji kolejowej.
13 Jaz.jpg
Teraz pieszo główną ulicą Suchej Beskidzkiej. Warto wspomnieć o pomniku poświęconym Waleremu Goetlowi pionierowi turystyki górskiej, który właśnie z Suchej wyznaczył pierwszy szlak w polskich Beskidach na Magurkę. Kamień stał przy miejscowej siedzibie PTTK, niestety dzisiaj drewniany stary dom zajmuje inna firma, no i przyznać trzeba, że pamiątka też wygląda niestety na trochę zaniedbaną. Ale to taki znak czasu. Popularną budkę ze swojskimi lodami włoskimi zastąpił jakiś koncernowy syntetyk. W dawnym kinie jest teraz "Biedronka", a przecież Sucha Beskidzka ma wspaniałe tradycje filmowe, bo właśnie tutaj urodził się znany reżyser Billy Wilder.
14 Walery Goetel.jpg
Najważniejsze zabytki Suchej stoją we wschodniej części miasteczka. Na rynku drewniana karczma Rzymem zwana, chociaż to nie ta autentyczna z ballady Pani Twardowska, to jednak korzysta ze sławy protoplastki. Na północ od rynku mamy natomiast zamek zwany małym Wawelem ze względu na ładny dziedziniec arkadowy. Przy zamku udostępniono park a w nim wystawę regionalną, staw z kamiennym mostkiem oraz ruiny czegoś, co kiedyś było najprawdopodobniej oranżerią. Chyląca się ku upadkowi murowana budowla czeka na lepsze czasy, a warto by było zainwestować w remont galerii, która stanowiłaby ciekawe uzupełnienie muzealnej wystawy.
16 Karczma Rzym.jpg
15 Suski Zamek.jpg
Z Suchej wracam busem do Krakowa, akurat uciekam przed nadchodzącą burzą.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
b.b tulipan
User
Posty: 70
Rejestracja: 18 lip 2012, o 20:04
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: 23 czerwca 2013 Zembrzyce-Żurawnica-Sucha Beskidzka

Post autor: b.b tulipan » 25 cze 2013, o 13:32

Tak z niczego a świetna wyprawa.No i dobra relacja, można naśladować trasę.

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: 23 czerwca 2013 Zembrzyce-Żurawnica-Sucha Beskidzka

Post autor: creamcheese » 25 cze 2013, o 14:06

Szedłem czerwonym (małym) beskidzkim ale w drugą stronę :)...z Krzeszowa przez Żurawnicę do Zembrzyc i dalej (bo nocleg miałem w Marcówce...polecam!!)...dziadowi w Żmijach wrzuciłem grosza do kubka, a na przystanku na którym wysiadałeś (z widokiem na kościół) zrobiłem sobie popas. Pięknie tam jest...bo pusto. W czerwcu na szlaku (mówię o całym czerwonym z BB na Luboń)...poza Kudłaczami i w okolicach większych miejscowości (w weekendy) nie spotykałem praktycznie żadnego turysty...
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8831
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: 23 czerwca 2013 Zembrzyce-Żurawnica-Sucha Beskidzka

Post autor: Comen » 25 cze 2013, o 18:29

Grosza też zostawiłem, chyba nikt ich nie zbiera bo sporo było już zaśniedziałych
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Remi
User
Posty: 558
Rejestracja: 21 maja 2013, o 22:41
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: 23 czerwca 2013 Zembrzyce-Żurawnica-Sucha Beskidzka

Post autor: Remi » 26 cze 2013, o 09:44

Ladny wypadzik. :) Fajna trasa.
A z tym Dziadem w Żmijach to jakiś przesąd, że trzeba mu grosz wrzucic??

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8831
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: 23 czerwca 2013 Zembrzyce-Żurawnica-Sucha Beskidzka

Post autor: Comen » 26 cze 2013, o 12:18

Nigdzie nie znalazłem żadnej informacji czy to jakaś legenda albo przesąd. Stoi sobie taka sympatyczna figurka obok huśtawki pod starym drzewem i zbiera do kubka. W sumie trudno się oprzeć :)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: 23 czerwca 2013 Zembrzyce-Żurawnica-Sucha Beskidzka

Post autor: creamcheese » 26 cze 2013, o 12:28

Dziad (jako figurka) nie jest jakieś leciwy, więc pewnie nie ma swojej legendy czy przesądu z nim związanego...chyba, że to prapra...prawnuk jakiegoś dziada historycznego :)
Ale żeby nie kusić losu, masz Remi blisko do niego...radzę podskoczyć i wrzucić mu miedziaka <tak>
Jak znajdę foto z mojego z nim spotkania to wkleję na forum...pewnie będzie z innego ujęcia niż Comena, bo ja przed dziadem nie klękałem <lol>
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Remi
User
Posty: 558
Rejestracja: 21 maja 2013, o 22:41
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: 23 czerwca 2013 Zembrzyce-Żurawnica-Sucha Beskidzka

Post autor: Remi » 26 cze 2013, o 12:55

creamcheese no wiesz zeby przed Dziadem klękać?? <lol> <lol> <lol> Ciekawam tego zdjęcia. ;)

Może będzie okazja to podskoczę to dziada.. Tylko chya 5gr wrzuczę, bo 2gr i groszy mi szkoda :D <lol>

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: 23 czerwca 2013 Zembrzyce-Żurawnica-Sucha Beskidzka

Post autor: creamcheese » 26 cze 2013, o 13:21

Remi pisze:creamcheese no wiesz zeby przed Dziadem klękać?? <lol> <lol> <lol> Ciekawam tego zdjęcia. ;)
Proszę o czytanie za zrozumieniem <tak> ...wyraźnie napisałem:

creamcheese pisze:...pewnie będzie z innego ujęcia niż Comena, bo ja przed dziadem nie klękałem <lol>
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Remi
User
Posty: 558
Rejestracja: 21 maja 2013, o 22:41
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: 23 czerwca 2013 Zembrzyce-Żurawnica-Sucha Beskidzka

Post autor: Remi » 26 cze 2013, o 14:23

<glupek> <glupek> ajajaj.. PRZEPRASZAM. Moj błąd,. <skromny>

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8831
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: 23 czerwca 2013 Zembrzyce-Żurawnica-Sucha Beskidzka

Post autor: Comen » 26 cze 2013, o 18:09

Ja też nie klękałem. Po prostu siadłem na pieńku obok i pogadałem do obrazu (właściwie rzeźby ale malowanej) a obraz do mnie ani razu ;)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: 23 czerwca 2013 Zembrzyce-Żurawnica-Sucha Beskidzka

Post autor: creamcheese » 26 cze 2013, o 18:41

A ja to tak troszkę z dystansem do dziada:
DSC02012.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ